Diyet & BeslenmeSağlık

Tomatillo Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Faydaları

Domatese benzetilen tomatillo nedir ve nasıl kullanılır merak edilir. Bu meyve kabuğa sarılı küçük küresel meyveler taşıyan bir it üzümü bitkisidir. İsmi domatese olan benzerliğinden gelir. Küçük bir domatesi andırdığı için ilk Avrupalı ​​kaşifler bu meyveye ‘tomatillo’ adını vermişler. Halk dilinde yeşil domates olarak da bilinir. Tomatillo büyüdükçe, kahverengi kabuğu kırışır ve olgunlaştığında yavaş yavaş kopar.

Tomatillo Nedir?

“Physalis philadelphica” meyvenin botanik adıdır. Aynı şekilde doğduğu yer olan Meksika’nın güney bölgelerinde de Meksika kabuğu domatesi olarak adlandırılır. Rio Grande Verde, Purple De Milpa, Everona Large Green ve Pineapple gibi çeşitleri vardır. Çeşitleri tat, renk ve boyut bakımından farklılık gösterir.

Tomatillo Besin Değeri Nedir?

Tomatillo diğer domatesler gibi bir meyveden ziyade aslında bir sebzedir. Domatese çok benzese de likopen içermez. Öte yandan withanolid olarak bilinen farklı bir antioksidan fitokimyasal türü içerir. Araştırmacılar tomatillo da klinik öncesi testler yoluyla kanser karşıtı potansiyel gösteren 14 fitokimyasal keşfetti. Daha da ilginci, bu bileşiklerin hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca içinde vitamin A, vitamin C, vitamin K, niacin, manganez, magnezyum ve potasyum bol miktarda bulunur.

İçerisinde vücuda yararlı birçok vitamin, protein ve lif kaynağını içeren tomatillo meyvesi besin değer açısından oldukça zengindir. Tomatillo bitkisinin 100 gram başına denk gelen besin değerleri şu şekildedir:

 • Karbonhidrat 5,8 g
 • Protein 1 g – %2 RDA
 • Diyet Lifi 1,9 g – %8 RDA
 • Riboflavin – %2 RDA
 • Vitamin: A 114 IU – %2 RDA, Vitamin C 11,7 mg – %20 RDA, Vitamin E (Alfa Tokoferol) 0,4 mg – %2 RDA, Vitamin K 10.1 mcg – %13 RDA, Vitamin B6 0,1 mg – %3 RDA
 • Niasin 1,9 mg – %9 RDA
 • Folat 7 mcg – %2 RDA
 • Pantotenik Asit 0,2 mg – %2 RDA
 • Bakır 0,1 mg – %4 RDA
 • Manganez 0,2 mg – %8 RDA
 • Kolin 7,6 mg
 • Selenyum 0,5 mcg – %1 RDA
 • Omega-3 yağ asitleri 16 mg
 • Kalsiyum 7 mg – %1 RDA
 • Demir 0,6 mg – %3 RDA
 • Magnezyum 20 mg – %5 RDA
 • Fosfor 39 mg – %4 RDA
 • Potasyum 268 mg – %8 RDA
 • Sodyum 1 mg
 • Çinko 0,2 mg – %1 BKA
 • Tiamin – %3 RDA

Yüksek besin değerine sahip tomatillo bitkisini tüketmek vücudumuz için çok yararlıdır. Tomatillo meyvesini bazı büyük marketlerde ve büyük manavlarda bulabilirsiniz.

İlginç Meyvelerden Tomatillonun Faydaları

tomatillo meyvesinin faydaları

Faydaları arasında sindirimi düzenleme, boğaz ağrısını tedavi etme, kabakulak tedavisi, soğuk algınlığı ve grip tedavisi, kanseri önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, saçkıranı tedavi etmek, gözleri iyileştirmek, astımı tedavi etmek, kilo vermek ve enerji sağlamak, kan basıncını düşürmek ve kalp sağlığını iyileştirmek yer alır.

Tomatillo meyvesi birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen bir meyvedir. İçerdiği zengin besin değerleri sayesinde hastalıkların iyileşmesinde ve vücudumuzu düzene çıkmaya yardımcı olur. Tomatillo meyvesinin faydalarına göz atalım.

Lifli Yapısı Sindirimi Teşvik Eder

Çoğu sebze gibi diyet lifi içerir ve bu da onu sindirim sağlığı için faydalı kılar. Diyet lifi suyu emer ve sindirilmiş yiyecek ve dışkıya hacim kazandırır. Sonuç olarak, yiyeceklerin sindirim sisteminden daha kolay geçişini sağlar; Böylece şişkinlik, kabızlık, kramp ve aşırı gazın önlenmesine yardımcı olur . Aynı şekilde sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli bağırsak hareketleri, kolon kanseri ve mide ülseri gibi ciddi durumları önler.

Yüksek lif içeriği şeker hastaları için faydalıdır çünkü lif, glikozun kan dolaşımına dağılımını düzenlemede hayati önem taşır. Normal kan şekeri seviyelerini korumak şeker hastaları için çok önemlidir

Strep Boğaz (Streptokok Faranjiti) Tedavisine Yardımcı Olur

Boğazda ağrı ve iltihaplanmaya neden olan bakteriyel bir enfeksiyon olan strep boğaz, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık görülen bir durumdur. Bu durum, bir kişiden diğerine kolayca yayılabilen Streptococcus bakterileri tarafından ortaya çıkar. Tomatillo, Streptococcus bakterilerini öldüren antibakteriyel özelliklere ve boğazdaki iltihabı hafifleten antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Kabakulak Tedavisinde Kullanılır

Kabakulak yakın kişisel temas yoluyla kolayca yayılabilen bir virüsün neden olduğu başka bir bulaşıcı hastalıktır. Boyun altında ağrılı şişlik ile bilinir. Diğer semptomlar yorgunluk, iştahsızlık, ateş ve baş ağrısını içerir. Kabakulak bir virüs olduğu için antibiyotiklere yanıt vermez ve bu da tedaviyi zorlaştırır.

İlginizi Çekebilir:
Cennet Hurmasının Faydaları Nedir?

Tomatillo analjezik, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel nitelikleri nedeniyle iltihabı hafifletebilir ve ağrıyı azaltabilir. Etkili aşı uygulamaları sayesinde kabakulak neredeyse tamamen ortadan kaldırıldı ancak aşı karşıtı hareketin bir sonucu olarak yeniden canlanma meydana geliyor ve bu da büyük bir salgın olması durumunda hazır olmayı gerekli kılıyor.

Soğuk Algınlığı ve Grip Önleyicidir

Yeşil domates tomatillo içerdiği C vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan listesi ile soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuzu dirençli tutar. Bu tür rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Hastalığa yakalandıysanız ateş, soğuk algınlığı ve gripten daha hızlı kurtulmaya ayrıca yardımcı olur.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Yeşil domates tomatillo, withanolid adı verilen fitokimyasallar içerir. Bu kimyasallar antioksidan özelliklere sahiptir ve hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikallerin getirdiği oksidatif stresi bastırır. Tomatillonun A vitamini ve C vitamini içeriği, bu steroidlerin kanser önleyici etkilerini tamamlar. Ek olarak tomatillo daha hızlı hücre yenilenmesini destekler ve antibakteriyel işlevlere sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisindeki C vitamini bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlara karşı güçlendirir. C vitamini, bakteri ve mantarları içine alan beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin üretimini uyarır. Bazı bulaşıcı hastalıkların kasılmalarını önlemek için patojenlere karşı birincil savunma hattını güçlendirmeye yarar. Yine C vitamini kan damarlarını ve organları oluşturan hücre ve dokuların oluşumunu destekleyen kolajen üretiminin önemli bir bileşenidir.

Saçkıranı Tedavi Eder

Saçkıran ciltte beliren bir mantar enfeksiyonudur. Saçkıran sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, tedavi edilmezse bir takım komplikasyonlara da yol açabilir. Saçkıranı tedavi etmek için tomatillo kullanarak ev yapımı doğal ilaçlar oluşturabilir, doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Gözlere Faydalıdır: Görmeyi Geliştirir

Göz sağlığı açısından vazgeçilmez bir vitamin olan A vitamini içerir. Ayrıca A vitamininin bir türevi olan beta-karoten içerir. Beta-karoten maküler dejenerasyon, glokom, katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarını önleyen bir antioksidan görevi görür. Göz sağlığına oldukça faydalıdır.

Astım Hastalığını Tedavi Eder

Astım kronik bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Alerjenler veya astımı tetikleyen maddeler kişiden kişiye değişir. Astımın ana nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte atakların başlamasını azaltan veya atakların süresini kısaltan tomatillo gibi doğal sebzelerle astım ataklarını en aza indirebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tomatillo meyvesi kalorisi düşük, lif ve besin değeri yüksek olduğu için kilo verme söz konusu olduğunda en iyi sebzeler arasındadır. Sebzenin yüksek lif içeriği size tokluk hissi verir. Kendinizi zayıf ve aç hissetmek zorunda kalmazsınız. Diyetlerde tüketmek için oldukça iyi bir besindir.

Tansiyonu Düşürür ve Kalp Sağlığını İyileştirir

Doğal bir vazodilatör görevi gören bir mineral olan potasyum içerir. Potasyum kan damarlarını genişletir ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltır. Sonuç olarak potasyum, kanın ve besinlerin tüm vücutta verimli bir şekilde dağılmasını sağlar. Aynı şekilde, tomatillo, LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan diyet lifi bakımından zengindir. Böylece aterosklerotik plak birikintilerini, kalp krizlerini ve felçleri azaltarak kalp sağlığını destekler.

Tomatillo Fiyatları Nedir? Nerede Satılır?

Tropikal meyve çeşitlerinden olan tomatillo ülkemizde yetiştirilen bir meyve değildir. Bu yüzden tomatillo meyvesi genelde tohum olarak satılmaktadır. Tohum halini internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Adet şeklinde satılan tohumların 10 tanesi 15 – 25 TL fiyatlarındadır. Sıcak hava koşulları sağlanarak ufak bir saksıda gün ışığı almasını sağlayarak yetiştirebilirsiniz.

Tomatillo Nasıl Yenir?

Tomatillo meyvesi Meksika yemeklerinde özellikle soslarda kullanılır. Ekşimsi bir tadı olan bu meyveyi farklı baharat ve diğer malzemelerle pişirerek yemeklerinize güzel bir aroma verecek sos haline getirebilirsiniz. Çiğken salatalara katabilir, turşusunu yapabilirsiniz. Sulu sebze yemeklerine ekleyerek yemeklerinizi daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Tomatillo Hakkında Diğer Merak Edilenler

Görüntüsüne ve tadına alışkın olmadığımız bu bitki hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. Merak edilen diğer sorularla devam edelim ve aklınızdaki soru işaretlerini birlikte giderelim.

Tomatillonun Tadı Nasıldır?

Tomatillo ismi nedeniyle domatese benzetilse de tat olarak çok alakası yoktur. Tomatillo bitkisinin tadı ekşimsidir. Olgunlaştığındaysa hafif tatlılık görülebilir.

Tomatillo’nun İçindeki Yeşil Kabuk Ne İşe Yarar?

Bitkinin içerisindeki yeşil kabuk ekşiliğini veren kısımdır. Dış yüzeyinin parlak olmasını sağlayan kabuk bitkiye ekşi tadı katar.

Tomatillonun İçi Nasıl Görünür?

Dış kabuğunun altında yeşil ve etli bir yapı vardır. Genelde ilk toplandığında kabukları sarıya dönüktür. Olgunlaştıkça daha parlak ve yeşil bir renge döner.

Tomatillo Nasıl Kullanılır?

Meksika mutfağında yaygın olarak görülen Tomatillo genelde salatalarda ve sebze yemeklerinde kullanılır. Türk mutfağında görmeye alışık olmasak da yabancı mutfaklarda çeşitli yemeklere katılır. Sos ve garnitür olarak sıkça kullanılır.

Tomatillo ile Domates Arasındaki Fark Nedir?

Domatese tip olarak benzeyen bu bitki aslında oldukça farklıdır. Domatese göre çok daha ince kabuklu ve çok daha ekşidir. Domates bu bitkinin yanında daha tatlı kalır.

Tomatillo Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Pişirilir?

Yemeklerde kullanmak için kabukları soyulmalı ve çekirdekleri çıkarılmalıdır. Sonrasında yemeğin pişirilme sırasında öncesinden eklenerek biraz kavrulur.

Sağlıklı besinlerden bir diğer olan limon kamışı otunun faydalarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu