Gündem

2022 Yılında Beyin Cerrahı Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık sektörünün belki de en zor mesleği olan beyin cerrahı maaşları ne kadar olduğu bu mesleği hayal edenlerin merak ettiği sorulardan biridir.

Beyin cerrahları hayatlarının büyük bir kısmını eğitime adamış kişilerdir. Tamamı deneyimli, tecrübeli kişilerden oluşan beyin cerrahları bir hastanenin olmazsa olmazlarıdır. Beyin cerrahlarının aldıkları maaşlar da en çok ilgi gören ve en çok merak uyandıran konulardan biridir.

Beyin cerrahları ortalama ayda 25 – 40 bin TL kazanırlar. Ömürlerinin çoğunu eğitime adayan ve ameliyatlardan adeta çıkmayan beyin cerrahları herkesin saygı duyduğu mesleklerin başında geliyor. Oldukça kritik ameliyatlara giren bu cerrahlar hastanın adeta yaşamla ölüm arasındaki bağılarından biridir.

Beyin Cerrahi Nedir?

Beyin cerrahının tıptaki karşılığı Nöroşirürjiyendir. Beyin cerrahları temel olarak sinir sistemlerini inceler, eldeki bulguları değerlendirir ve çok önemli beyin ameliyatlarına girer. Aynı zamanda beyin cerrahları tümör çıkarmak, damar bozuklukları gibi problemleri giderdikleri gibi Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklar üzerine de ameliyatlara girer. 

Oldukça zor olan bu meslek grubunda bulunan beyin cerrahları günün büyük bölümünü ameliyatlarda geçirir. Aynı zamanda epilepsi hastalıklarına da bakarlar. Beyin cerrahlarının dikkat ve konsantrasyonlarının yüksek olması gerekir. Dikkatli bir şekilde mesleklerini ifade eden beyin cerrahları son derece saygın ve kutsal bir iş yapmaktadır.

Beyin Cerrahı Nasıl Olunur?

Üniversite sınavına hazırlanan ve tıp isteyen öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de budur. Beyin cerrahı olabilmek için oldukça uzun ve zorlu bir süreçten geçmeniz gerekir. İlk etapta üniversite sınavında derece yaparak bir tıp fakültesini kazanmalı, daha sonra 6 yıllık bir tıp eğitimi almalısınız. Tıp fakültesini başarıyla ve mutlaka dereceyle bitirmeniz gerekir. 

Tıp fakültesini dereceyle bitiren adaylar daha sonra Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) girmelidir. Tıpta Uzmanlık Sınavını da kazanan aday daha sonra beyin cerrahisi stajına başvurmak durumundadır. Staja kabul edilen adaylar 5 yıllık staj döneminden sonra beyin cerrahı unvanına kavuşabilirler.

Beyin Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin cerrahı beyin ile ilgili tüm hastalıklara ve problemlere bakar. İlk olarak sıklıkla karşılarına çıkan beyin tümörleriyle ilgilenir. Hastanın şikayetlerini dinleyen cerrahlar gerekli incelemelerde bulunarak net teşhisi koyar, sonra ise gerekli görüldüğü takdirde ameliyat planlanarak hastanın tümörden kurtulması amaçlanır.

Beyin tümörü dışında beyin cerrahları aynı zamanda sinirsel bozukluklar, yaralar ve damar problemleri dışında Alzheimer epilepsi ve Parkinson gibi hastalarla da ilgilenirler. Özellikle son zamanlarda çevremizde de sıkça gördüğümüz Alzheimer hastalığıyla da beyin cerrahları ilgilenir.

Beyin Cerrahı Maaşı Ne Kadar?

beyin cerrahisi hakkında

En çok merak edilen sorulardan biri de beyin cerrahlarının maaşlarıdır. Beyin cerrahlarında da diğer birçok meslek grupları gibi maaşları sabit değildir. Hastaneden hastaneye değişen bu maaşlar genel olarak 25 – 40 bin TL civarındadır. Alanında uzman ve herkes tarafından tanınan beyin cerrahları da vardır. Bu kişilerin aldıkları rakamlar ise çok ileri seviyededir.

İlginizi Çekebilir:
Aykut İnce Kimdir? Hangi Takımlıdır?

Oldukça iyi ve kendinizi yetiştirmiş bir beyin cerrahı olursanız alacağınız rakamlar aylık 60 – 80 binlere kadar rahatlıkla çıkacaktır. Beyin cerrahlarının sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri şarttır. Aynı zamanda cerrahların kendi sağlıklarına da dikkat etmeleri ve yaşamlarını da buna uygun sürdürmeleri de şarttır.

Devlette Beyin Cerrahi Maaşı Ne Kadar?

Özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde de çok sayıda beyin cerrahları görev yapar. Her ne kadar koşullar farklı olsa da beyin cerrahları alanında en uzman kişilerdir. Devlet hastanelerinde görev yapan beyin cerrahlarının aldıkları maaşlar standarttır. Beyin cerrahları devlet hastanelerinde kıdeme göre 15 bin ile 35 bin TL arası maaş almaktalar. Kıdem ve tecrübe ölçütü arttıkça alınacak miktarda buna paralel olarak artış gösterecektir.

Amerika’da Beyin Cerrahi Maaşı Ne Kadar?

Beyin cerrahi maaşı yurtdışında çok daha fazladır. Ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da beyin cerrahları oldukça saygı duyulan bir meslek grubudur. Amerika’da çalışan bir beyin cerrahının alacağı maaşta eyalette eyalete göre farklılık gösteriyor. Ancak ortalama bir beyin cerrahının Amerika’da aldığı rakam yıllık 350 – 400 bin dolar arasında değişiyor. Bu rakamlar doktorun kalitesine ve kıdemine göre de yıllık 800 bin dolara kadar çıkıyor. Ayrıca Amerika’da erkek doktorlar kadın doktorlara kıyasla %20 daha fazla maaş alıyor.

Asistan Beyin Cerrahı Maaşları Ne Kadar?

Uzun süren asistanlık süreci boyunca cerrahların ne kadar maaş aldığı merak edilmektedir. Asistanlık görevindeki beyin cerrahları ortalama 12.000 TL civarı maaş almaktadır. Tecrübenize, çalıştığınız hastaneye, bilgi ve becerilerinize göre maaşlar değişiklik göstermektedir.

Beyin Cerrahı Mesleği ile Diğer Sorular

Zorlu mesleklerden biri olan beyin cerrahı mesleği ve beyin cerrahisi ile ilgili merak edilen soruları aşağıda sizler için derledik.

Beyin Cerrahı Olmak için Kaç Sene Okunur?

Beyin cerrahı olmak için hemen hemen 10 – 12 sene okumak gerekmektedir. Tıp fakültesini bitirdikten sonra cerrah olmak için üstüne daha okuduktan sonra meslekte uzmanlaşmak da bir hayli zaman almaktadır.

Türkiye’de ve Dünyada Kaç Tane Beyin Cerrahı Var?

Beyin cerrahi oldukça zor bir alan olduğu için ülkemizde de sayısı çok fazla değildir, dünyada da nüfusa oranla çok fazla sayılmaz. Dünya üzerinde 50 bin kadar beyin cerrahı varken ülkemizde 1600 kadar beyin cerrahı bulunmaktadır.

Beyin Cerrahı Zor mu?

Beyin cerrahisi (Nöroşirurji) bedenin en önemli ve en karmaşık organı olan beyin ve sinir sistemi hastalıkları ile ilgilendiği için en zor tıp alanıdır denilebilir. Oldukça zor ve emek gerektiren bir meslektir.

Doktor maaşlarını ve doktorluk mesleği ile ilgili detayları merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu