Gezi

Bilecik’te Gezilecek 10 Yer Listesi

Bilecik gezi rehberi niteliğindeki yazımızda ülkemizin en küçük illerinden biri olan Bilecik’teki görmeye değer yerlerden baBilecik gezi rehberi niteliğindeki yazımızda ülkemizin en küçük illerinden biri olan Bilecik şehrimizde görmeye değer güzellikteki yerlerinden bahsettik. Yolunuz düştüyse gezmekten keyif alabileceğiniz 10 yeri sizler için listeledik.

Bilecik Nerede?

Bilecik, Marmara Bölgesi’nde büyük şehirlere komşu küçük bir ilimizdir. Küçük ve doğallığı bozulmamış olduğundan dolayı çok bilinmeyen Bilecik şehri birçok Marmara Bölgesindeki birçok büyük şehre kolay bir ulaşım noktasındadır.

Bilecik, Bursa’ya 96 kilometre, Eskişehir’e arası 85 kilometre, İstanbul’a 200 kilometre mesafededir.

Bilecik’te Gezilecek Yerler

Ülkemizin küçük şehirlerinden olan Bilecik, çoğu kişi tarafından ilçe sanılacak kadar küçüktür. İlçeleri arası mesafeler araç ile yarım saat kadardır. Sosyal imkanları kısıtlı olan Bilecik’te tarihi ve doğal yerleri görmeye değerdir.

Tarihi ve bulunduğu coğrafi konumu bakımından öneme sahip olan Bilecik şehrinde gezilecek yerleri aşağıda listeledik. Bozulmamış dokusu, yöreselliği, doğal alanları ve sakinliğiyle Bilecik şehri ülkemizin küçük ama güzel şehirlerinden biridir.

Bilecik şehri yüzölçümü olarak ülkemizin en küçük illerindendir, halen gelişmekte olan Bilecik şehrinde gezilecek yerler ve yapılacak sosyal aktiviteler kısıtlıdır. Fakat büyük şehirlerin kalabalığından sessiz sakin bir doğaya kaçmak istiyorsanız Bilecik ideal bir tercih olacaktır, büyük şehirlere yakınlığıyla da daha cazip bir seçenek haline gelmektedir.

Şeyh Edebali Türbesi

şeyh edebali türbesi

Şehir merkezinde bulunan Şeyh Edebali Türbesi, şehir dışından gelenlerin sıkça ziyaret ettiği yerdir. Şeyh Edebali; dönemin İslam din bilgini, Osmanlı’nın kurucusu olan Osman Bey’in hocası ve aynı zamanda kayınbabasıdır. Osmanlı Devleti’nin fikir babası olarak bilinir.

Bilecik Şeyh Edebali Türbesi’nde türbe ziyaretini tamamladıktan sonra çevresindeki yöresellik yansıtılmaya çalışılan yerlerde çay, gözleme ve yöresel lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda türbe yakınlarında Osmanlı padişahları şeridi, gizemini hala koruyan Zincirli Kaya ve Bilecik Saat Kulesi bulunmaktadır. Şeyh Edebali Türbesi’ne uğradığınızda yakınlarındaki bu yerleri de göreceksinizdir.

Söğüt Ertuğtulgazi Müzesi

ertuğrulgazi müzesi

1900’lü yıllarda sargı evi amacıyla inşa edilen bu bina, 2001 yılında restore edilip müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Ahşap işçiliğiyle dikkat çeken müzede bölgede halen daha devam etmekte olan Yörük kültürü yansıtılmıştır. Yörüklere ait kültürel eserler ve eşyalar, eski giyimler, eski el dokuması halılar, kullanıla araç gereçler ve daha birçoğunun sergilendiği müzede aynı zamanda Osmanlı dönemine ait eserler de sergilenmektedir.

Söğüt Ertuğrulgazi Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır, girişler ücretsizdir.

Ertuğrulgazi Türbesi

ertuğrulgazi türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası ve Oğuz Kayı boyu lideri olan Ertuğrul Gazi’ye ait türbe Bilecik şehrinin Söğüt ilçesindedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılan bu tarihi yer, Çelebi Mehmet tarafından türbeye çevrilmiştir. Daha sonraları birçok kez onarılarak günümüze gelmiştir.

Ertuğrul Gazi’yi anma ve söğüt şenlikleri de her yıl eylül ayının ikinci haftası burada yapılmaktadır. Geçmiş uzun zamanlardan beri yapılan bu şenlikler Yörük Bayramı olarak da bilinmektedir. Şenliklerde kültürel ve yöresel birçok figüre rastlanmaktadır.

Merdivenli Kaya

merdivenli kaya bilecik

Merdivenlı Kaya, Bilecik merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Vezirhan Beldesinde bulunmaktadır. 2. ve 3. yüzyıllardan kaldığı tahmin edilen Merdivenli Kaya’nın üstünde Roma Dönemi’ne ait dini içerikler tespit edilmiştir. 2009 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Merdivenli Kaya’nın bir kısmı tahrip edilmiş şekilde, bir kısmı da toprak altındadır.

İlginizi Çekebilir:
Oylat Kaplıcaları 2022 Gezi Rehberi

Pelitözü Göleti

bilecik pelitözü gölet

Bilecik’teki yapay göl olan Pelitözü Göleti, şehirdekilerin özellikle hafta sonları sık sık kaçtığı yerdir. Bilecik’in Pelitözü köyüne bağlı Pelitözü Göleti şehre 10 dakika gibi çok yakın bir mesafededir ve şehir merkezinden minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir.

Piknikçilerin, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin kaçış noktası Pelitözü Göleti; doğasıyla güzel manzaralara tanıklık edeceğiniz yerlerdendir. Büyük bir alana yayılmış olan bu yapay gölet sulama amaçlı oluşturulmuştur. İmkanların kısıtlı olduğu Bilecik’te şehirdekiler için yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile güzel bir fırsat olmuştur.

Bozcaarmut Göleti

bozcaarmut göleti bilecik

Bilecik gezi rehberi yazımızda Bilecik’teki doğaya kaçış yerlerinden biri de Bozcaarmut Göleti’dir. Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde bulunan Bozcaarmut Göleti, Merkeze 49 kilometre uzaklığındadır, yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Özellikle bahar aylarında çok güzel doğa manzaralarına tanık olacağınız Bozcaarmut Göleti kampçılar tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Kamp yapmayı düşünenler için Bilecik’in yaz mevsimi bile olsa güneş battıktan sonra çöken keskin soğuğunu unutmamalısınız.

Bilecik Kömürsu Yaylası

kömürsu yaylası bilecik

Bilecik’in Bozüyük ilçesine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Kömürsu Yaylası yeşilin en güzel tonlarına rastlayacağınız doğal güzelliklerdendir. Birçok ağaç ve bitki çeşidiyle, doğal kaynak sularını barındıran bu güzel alan trekking turizmi amaçlı kullanılmaktadır.

Bilecik’e yolunuz düştüyse bu muhteşem yeşil manzaranın içinde keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Hemen yakınında da Sofular Yaylası bulunmaktadır.

Bilecik Müzesi

bilecik müzesi

Şehir merkezinde valilik binasının karşısında bulunan Bilecik Müzesi, 2005 yılında restore edilip düzenlenerek 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Eski yıllardan kalma müze binası, geçmişte birçok farklı amaç için kullanılmıştır. Müzede bölgede bulunan arkeolojik kalıntılar ve yöresel kültürü yansıtan etnografik eserler sergilenmektedir.

Bilecik Müzesi; pazar günleri hariç diğer günler 08.30 – 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır, girişler ücretsizdir.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

harmankaya kanyonu

Milli park olan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı’nın bulunduğu bu yer Bilecik gezi rehberi yazısındaki doğal güzelliklerden biridir. Son zamanlarda adından söz ettiren Harmankaya Kanyonu, Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasındaki Harmanköy’de bulunmaktadır.

2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bu doğal alan içinde birçok şelale ve mağaralar bulunmaktadır.

Doğa sporu tutkunları tarafından yoğun ilgi gören Harmankaya Kanyonu’nda doğa yürüyüşleri, dağcılık, rafting, yamaç paraşütü ve kamp gibi birçok spor yapılmaktadır.

Bozüyük Atatürk Orman Köşkü

atatürk orman köşkü

Bozüyük ilçesine 22 kilometre uzaklıkta Camilyayla bölgesinde yer alan Atatürk Orman Köşkü, ormanın ve yeşilliklerin içinde Bilecik’te görmeye değer yerlerden biridir.

Eski dönem sivil mimarinin başarılı örneklerinden olan Atatürk Orman Köşkü, Bilecik’te güzel manzaralara tanıklık edeceğiniz yerlerdendir.

Bilecik Şehrinin Tarihi Önemi Nedir?

Bilecik gezi rehberi yazımızda Bilecik’in tarihi önemine değinmemek olmaz. Dirilişin şehri olarak bilinen Bilecik, tarihi bakımından oldukça zengindir.

Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı Söğüt bölgesi, Bilecik şehrinin ilçesidir. Bunun dışında birçok farklı medeniyet ve kültüre de ev sahipliği yapmıştır.

Şehirde üniversiteden müzeye çoğu yere adını veren Osman Bey’in hocası Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” anlamlı sözü her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Bilecik’te Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Bilecik şehrine komşu olduğu birçok büyük şehirden otobüs, hatta bazı şehirlerden tren ile ulaşım imkanı vardır. İstanbul’dan Bilecik’e tren veya otobüs ile ulaşım yapılabilir.

Şehir içinde ulaşım küçük bir şehir olduğu için minibüslerle sağlanmaktadır, hatta şehir merkezinde her yere yürüyerek bile ulaşabilirsiniz. İlçeler arası ulaşım ufak otobüsler ile şehir merkezindeki küçük terminalden yapılmaktadır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Maşukiye Nerede? Hobbit Evleri ve Gezilecek Yerleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu