Gezi

Maşukiye Nerede? Hobbit Evleri ve Gezilecek Yerleri

Sonbahar tatil rotalarından olan Maşukiye, çoğu kişi tarafından “Sapanca Maşukiye” olarak aratılır, yani yeri konusunda yanlış bilinir. Aslında Maşukiye Kocaeli ilinin Kartepe ilçesine bağlıdır. Kartepe ilçesi sınırları içerisine Sapanca’ya da yakın konumda yer aldığından yeriyle ilgili bilgi karışıklığı sık sık yaşanıyor.

Maşukiye Kocaeli Merkez ilçesine 36 kilometre uzaklıktadır. İzmit’e 20 kilometre, Kartepe’ye 13 kilometre mesafededir. İstanbul, Sakarya, Bursa gibi şehirlere yakın olması nedeniyle sık sık ziyaret edilen bir alandır. Maşukiye’de yapılabileceklerle ilgili daha fazlasına birlikte göz atalım.

Maşukiye Sapanca’da mı?

Maşukiye Sapanca sınırına çok yakın olduğu için Sakarya Sapanca’da olduğu sanılır fakat Sapanca Sakarya sınırları içerisinde değildir. Birçok kişi burayı Sapanca’da sansa da aslında Kocaeli Kartepe sınırları içerisindedir. Maşukiye – Sapanca arası 13 kilometre gibi az bir mesafedir. Arabayla ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Sapanca’daysanız Kocaeli Maşukiye’ye de uğrayarak yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Kocaeli Maşukiye’de Neler Yapılır?

Maşukiye’de yapılacaklar listesi oldukça fazladır. Gezilecek yerlerini keşfetmeden önce erken vakitte güzel bir mekanda sabah kahvaltısı yapabilir, akşam alabalık tesislerinin birinde gezinizi keyifli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Konaklamak isteyenler için çevresinde birçok farklı seçenekte konaklama imkanı vardır. Butik oteller, bungalov evler vb. seçenekler arasından konaklama yeri seçebilir.

Maşukiye özellikle ilkbahar ve sonbaharda doğanın renklerinin muhteşem uyumuyla kendine hayran bırakıyor. En uygun mevsim bize sorarsanız bahar ayları. Havanın ılıklığı, sonbaharın turuncu tonları, ilkbaharın cıvıltısı ve huzuruyla bahar aylarında burası bir başka güzel oluyor.

Sadece Maşukiye gezilecek yerleri içerisinde vakit geçirecekseniz iki günlük bir hafta sonu kaçamağı bile yeterli olacaktır, çevresindeki güzellikleri ve doğal alanları da ziyaret etmek istiyorsanız 3-4 gün ayırıp rahat rahat gezebilirsiniz. Her gezdiğiniz yer size dinlendiren bir huzur verecektir.

Maşukiye Gezilecek Yerleri

Maşukiye gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleriyle sonbahar tatil rotasına mutlaka eklenmesi gereken yerler arasındadır. Yakın çevresinde Sapanca Gölü, Kartepe Kayak Merkezi gibi gezi rotalarını da katarak harika bir sonbahar gezi rotası oluşturabilirsiniz. Ormanya Hobbit Evleri, kahvaltı yerleri, yeme içme mekanları, alabalık tesisleri ve daha fazlasıyla Maşukiye size huzurlu zamanlar yaşatacaktır. 

En bilinen Ormanya Doğal Yaşam Parkı ve Hobbit Evleri başta olmak üzere Maşukiye Cam Teras, yakınındaki Kartepe Kayak Merkezi, Sopeli Doğal Yaşam Köyü, Çamlıtepe Yuvacık barajı, Maşukiye şelaleleri ve yaylalarıyla gezilecek yerlerinin hepsi birbirinden güzel doğal alanlardır.

Kocaeli Maşukiye’de hem kendi sınırları içerisinde hem de yakın olduğu çevresinde gezilecek birçok yer vardır. Bu gezi rotaları arasında Maşukiye’de gezilecek yerleri, yakınlarındaki gezi rotalarını ve yapılacak aktiviteleri listeleyerek anlattık.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı ve Hobbit Evleri

ormanyadoğal yaşam parkı

Maşukiye – Ormanya arası 6 kilometre gibi kısa bir mesafedir, arabayla 10 dakikalık bir yoldur. Ormanya Doğal Yaşam Parkı, bilinen adıyla Hobbit Evleri geniş bir arazı üzerine kurulmuş doğal alandır. Geyik, ceylan, koyun, keçi, ördek, kaz ve daha birçok hayvan çeşidinin evi olan bu doğal alan hayvanların yaşadıkları doğadan esinlenerek oluşturulmuştur. Bünyesinde yaşayan hayvanların doğal yaşamlarını koruma altına almanın yanı sıra aynı zamanda burada tedavi ve beslenme gibi ihtiyaçları da karşılanır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olan doğal alan 4 bin dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Bu geniş arazı içerisinde karavan kamp alanı, çadır kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet yolu, 20 kilometrelik yürüyüş parkuru ve geniş bir mesire alanı bulunuyor. İçerisinde göletler, yeme içme yerleri, kafeler ve bunun gibi vakit geçirebileceğiniz işletmeler de mevcut. Doğal alana giriş ücretsiz, herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Doğal alan içerisinde ateş yakmak ve evcil hayvan sokulması yasaktır. Girişte varsa evcil hayvanınızı “Evcil Hayvan Oteli”ne bırakmanız gerekiyor.

hobbit evleri

Ormanya Doğal Yaşam Parkı alanı içerisinde bulunan Hobbit Evleri ise Yüzüklerin Efendisi, Hobbit filmlerinden dolayı büyük ilgi görüyor. Filmdeki Hobbit’lerin yaşam alanına benzeyen bu evler size bir masalın içinde gibi hissettiriyor. Hobbit evler tamamen dekorasyon amaçlı, içerisine girilmiyor veya konaklama yapılmıyor.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı alanı ve Hobbit Evleri içerisinde gezi turunuzda birçok canlıyla karşılaşacak, Hobbit evlerini ziyaret edecek ve doğal alan içerisinde birbirinden güzel manzaralar göreceksiniz. Maşukiye gezilecek yerleri arasında burası mutlaka görülmesi gereken bir alandır. Doğal Yaşam Parkı pazartesi günleri hariç her gün 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ayrı Gezegen Cam Terası

ayrı gezegen teras

Türkiye’nin en büyük cam terası olan Ayrı Gezegen Cam Terası, Kocaeli-Kartepe’de bulunuyor. Kartepe Kayak Merkezi yolu üzerinde bulunan Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası kayak merkezine 20 dakika, Maşukiye’ye ise 15 dakika mesafede bulunuyor. Maşukiye gezilecek yerleri rotanızda Maşukiye ve kayak merkezi arasında seyir terasını da rotanıza eklemelisiniz.

Türkiye’nin en büyük cam terası olmakla beraber aynı zamanda Marmara Bölgesi’nin de ilk cam seyir terası Ayrı Gezegen Seyir Terası. Cam seyir terası üzerinde muhteşem bir manzara sizi karşılıyor. Dağların ve Sapanca Gölü’nün manzarası bu seyir noktasından çok güzel gözüküyor.

Cam Seyir Terasına gitmek istiyorsanız; Maşukiye mahallesinde Kartepe Caddesi yönüne ilerlediğinizde karşınıza çıkan cam teras tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşımı özel araç ile yapmak zorundasınız, herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor.

Haftanın her günü açık olan Ayrı Gezegen cam seyir terası 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır, bu saatler arasında manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Girişler ücretlidir.

Kartepe Kayak Merkezi

kocaeli kartepe

İstanbul’a yakın kayak merkezi olan Kartepe Maşukiye’ye 16 kilometre mesafedir, yaklaşık yarım saat sürmektedir. Türkiye’deki kış ve kayak turizminin önemli noktalarından biri olan Kartepe Kayak Merkezi’ne her sene kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Özellikle İstanbulluların kış aylarında günübirlik de olsa kaçış noktalarından biri burası oluyor.

İlginizi Çekebilir:
Bursa'nın Otantik Köyü Cumalıkızık Gezisi

Kartepe zirvesinde birçok konaklama oteli, kayak merkezi tesisleri ve yeme içme yerleri de bulunuyor. 1601 metre yüksekliğiyle Bursa Uludağ’dan sonra Marmara Bölgesi’nde ikinci en yüksek dağ Kocaeli Kartepe’dir. Özellikle kış aylarında oldukça kalabalık olan Kartepe, sadece kış ayında değil her mevsim ayrı bir güzellikte ve ziyaret etmeye değer.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü ve Naturköy

Sakarya’nın Sapanca ilçesine bağlı Naturköy ve Sopeli Doğal Yaşam Köyü, araları 1 kilometre mesafedeki iki doğal köydür. Sapanca’ya bağlı olan bu doğal alanlar Maşukiye’ye 13 kilometre mesafededir. Özel araç ile Maşukiye’den 20 dakika sürüyor.

Sopeli Doğal Yaşam Köy’üne girişler ücretsizdir. Sapanca kahvaltı yerleri arasında bilinen ve tercih edilen bir yerdir. Genelde hafta sonu sabah serpme kahvaltı için tercih edilse de öğle ve akşam yemeği için de oldukça güzel bir mekandır. Yeme içme dışında da bu doğal alanda gezebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

1 kilometre ilerisinde yer alan Naturköy kahvaltı dışında ayrıyeten konaklama imkanı da sunuyor. Kahvaltı ve konaklama tesisi olan Naturköy’de mangal yapabilir, hayvan barınaklarını ziyaret edebilir, botanik bahçesinde gezebilirsiniz. Birçok çeşitli kahvaltı ve yemek seçeneği bulunuyor. Rezervasyon ve detaylı bilgi için web sitesine bakabilirsiniz.

Yuvacık Barajı Çamlıtepe

yuvacık barajı

Kocaeli sınırları içerisinde bulunan harika bir manzaraya sahip Yuvacık Barajı, Maşukiye’ye yolu düşenlerin uğrayabileceği gezmeye değer bir noktadır. Maşukiye’ye yarım saat uzaklıkta, 22 kilometre mesafededir.

Şehrin su ihtiyacının büyük çoğunluğu bu baraj sayesinde karşılanır. Yeşil ile mavinin buluştuğu Yuvacık Barajı’nda manzaranın keyfini çevresindeki kafe ve restoranlarda çıkarabilirsiniz. Yuvacık Barajı yürüyüş parkurunda manzaraya karşı yürüyüş de yapabilirsiniz.

Maşukiye Şelale, Yayla ve Dereleri

maşukiye şelale yayla dere

Etkileyici doğal alanları ile Maşukiye’de birçok yayla bulunuyor. Kuzu Yaylası ve Kirazlı Yaylası başta olmak üzere Çiğdem Yaylası, Soğucak Yaylası, Dikmen Yaylası da ziyaret etmeye değer doğal alanlardır. Geniş alana sahip yaylalarında piknik yapabilir, Sapanca Gölü manzarasını izleyebilirsiniz.

Maşukiye yaylalarında renk renk ağaçlar, çiçekler ve yeşillikler sizi kendine hayran bırakıyor. Birkaçı Tabiat Parkı olarak tescillenmiş uluslararası bir öneme sahiptir. Yaylalardaki uzun yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz, yürüyüş sırasında harika doğa manzaralarına şahit olacaksınız.

Kirazlı Yaylası

Maşukiye Kirazlı Yaylasına çıkıp Maşukiye’nin geniş yeniş alanlarında piknik yapabilirsiniz. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasına sahip Kirazlı Yaylasında manzara eşliğinde sevdiklerinizle piknik yapmak çok huzurlu olacaktır. Kirazlı Yaylası, Maşukiye’nin Soğuksu Mahallesine bağlıdır.

Çiğdem Yaylası

İsmini bahar aylarında burada açan çiğdemlerden alan yayla, gezginler tarafından Türkiye’nin en güzel 10 yaylasından biri olarak seçilmiştir. Aynı zamanda 1500 metre yükseklikte bulunmasıyla Marmara Bölgesi’nin en yüksek yaylasıdır.

Bahar aylarında ayrı bir güzelliğe sahip Maşukiye Çiğdem Yaylasında yazın temmuzun ikinci haftası düzenlenen etkinliklere yoğun bir katılım olmaktadır. Her sene birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanan bu şenliklerde eğlenceler düzenlenerek bölgenin yöresel tanıtımları yapılır.

Kuzu Yaylası

Piknik, kamp, doğa yürüyüşü etkinlikleri yapabileceğiniz Maşukiye Kuzu Yaylasında sizi harika bir doğa karşılıyor. Muhteşem doğası ve yeşil alanıyla Kuzu Yaylası üzerinde birçok etkinlik yapabilirsiniz. 10 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşleri yapabilir, geniş yeniş alanında pikniğin keyfini çıkarabilir ve çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz. Kuzu Yaylası, Kartepe Nusretiye’ye bağlıdır.

Aygır Deresi

Kartepe’nin zirvesinden akmaya başlayan Aygır Deresi Maşukiye gezilecek yerleri içerisinde mutlaka görülmesi gereken bir doğal alandır. Dere içerisinde bulunan şelaleyse güzelliğine güzellik katıyor. 15 kilometre uzunluğundaki dere boyunca kimi zaman zorlu kimi zaman düzlük yollarında yürüyüş yapabilir, yürüyüş sırasında da doğa manzaralarına tanıklık edebilirsiniz.

Aygır Deresi bölgesi etrafında bulunan restoranlarda yürüyüşten sonra kendinize yemek ziyafeti verebilirsiniz. Akan dere etrafında dere manzarasına karşı birçok yeme içme yerleri bulunuyor.

Maşukiye Alabalık Tesisleri

maşukiye alabalık tesis

Maşukiye’ye gittiyseniz meşhur Maşukiye organik serpme kahvaltısını tatmadan ve Maşukiye alabalık restoranlarının birinde yemek yemeden dönmeyin deriz. Maşukiye’de yeme içme denince akla gelen ilk iki seçenek budur. Meşhur alabalık tesislerinden birinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Mekanlara göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. Kiremitte sucuk, köfte ve alabalık çeşitlerine göre fiyatlar değişiyor.

Maşukiye Bungalov

Maşukiye’de nerede kalınır? derseniz birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Maşukiye bungalov evleri olarak da birçok seçenek vardır. Farklı tarzlarda, farklı imkanlar sunan ve her bütçeye uygun birçok bungalov ev seçeneği bulunuyor. Maşukiye doğal alanlarına uyumlu bu bungalov evlerde harika bir doğanın içerisinde olduğunuzu her anlamda hissedeceksiniz.

Maşukiye Hakkında Merak Edilenler

Maşukiye gezilecek yerlerini anlattığımız yazımızda sizlere burada keşfedilecek güzellikler hakkında bilgi verdik. Burası hakkında merak edilen diğer soruları aşağıda derledik. Siz de buraya gitmek istiyorsanız aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Maşukiye Nasıl Bir Yer?

Doğası, yeşil ormanları, temiz havası, burada yaşayan sevimli canlı dostları ve serin şelaleleriyle doğa harikası bir yerdir. Burada doğayla baş başa kalacak, huzurlu ve sakin zamanlar geçireceksiniz. Mis gibi doğasıyla gelenleri kendine hayran bırakan, huzur dolu rotalardan biridir.

Maşukiye’nin Neyi Meşhur?

Buranın kendine has meşhur bir öğesi bulunmuyor. Lezzet veya eşya olarak buraya ait bilinen meşhur bir şeyi yoktur ancak bölgede çok fazla yayla olduğu biliniyor. Yemyeşil geniş yaylalarını ve harika doğasını bilmeyen yok diyebiliriz. En bilinen özelliği huzurlu doğasıdır.

Maşukiye Giriş Ücretli mi?

Bölgede en rağbet gören yer olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na girişler ücretsizdir. İçerisinde bulunan güzellikleri ve doğasını ücretsiz şekilde gezebiliyorsunuz. Dilerseniz ücretli yeme içme yerlerinden faydalanabilirsiniz. Bir diğer rağbet gören yerlerden Ayrı Gezegen Cam Teras’a girişlerse ücretlidir.

Maşukiye Köy Pazarı Hangi Gün?

Bölgede yaşayan yerlilerin alışveriş yapıp ihtiyaçlarını karşıladığı köy pazarının hangi gün kuruduğu merak konusu oluyor. Burada doğal ürünleri bulabileceğiniz köy pazarı cumartesi günleri kuruluyor. Siz de denk gelirseniz köyün pazarını gezebilirsiniz.

Ormanya Giriş Ücreti Ne Kadar?

Buraya gelmek isteyenlerin en merak ettiği sorulardan biri Ormanya giriş ücretinin ne kadar olduğudur. Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na giriş için herhangi bir ücret ödenmez, girişler ücretsizdir.

Ormanya’da Bisiklet Kiralama Var mı?

Evet, belediyeye ait bisiklet kiralayabilirsiniz. Saatlik olarak bisiklet kiralayabileceğiniz yer hemen girişte bulunuyor. Siz de bisiklet kiralayarak burayı daha kolay şekilde gezebilirsiniz.

Ayrıca diğer Gezi Bloğu yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu