Gezi
Trend

Mardin’in Meşhur 6 Kahve Çeşitleri

Güneydoğu’nun güzel şehirlerinden Mardin’in meşhur lezzetlerinden biri de Mardin kahveleridir. Farklı karışımları ve tatlarıyla Mardin Kahveleri, Mardin’de denenmesi gereken lezzetlerdendir. Yolunuz Mardin’e düştüyse bu kahveleri yerinde için deriz. 🙂

Mardin’in meşhur kahveleri nelerdir? gelin birlikte bakalım.

Meşhur Mardin Kahveleri Nelerdir?

15. yüzyıllarda Yemen valisi tarafından İstanbul’a getirilen kahve, Türklerin kendine has pişirme tarzıyla Türk kahvesi adını almış ve yıllardır gönüllerimizde taht kurmuştur. Millet olarak çay kadar düşkün olduğumuz bir diğer içeceğimiz Türk Kahvesi, Osmanlı’dan bu yana yıllardır süregelen bir gelenektir. Bu kahve geleneğini aslında Türk kahvesiyle sürdürsek de birçok farklı kahve çeşidi vardır.

Bu yazımızda sizler için güzel Mardin’in meşhur kahvelerinden bahsettik. Herkese ikram ettiğimiz, kırk yıl hatırı var dediğimiz kahvenin bakalım güzel Mardin’de daha ne çeşitleri varmış 🙂

1. Dibek Kahvesi

dibek kahvesi
dibek kahvesi nedir

Dibek kahvesi, Türk kahvesine göre daha açık renkli ve daha iri taneli bir kahvedir. Genellikle sütle yapılır ama suyla da yapılabilmektedir. Tadı Türk kahvesine göre daha hafif olan yumuşak içimli bir kahve çeşididir.

İçerisinde Türk Kahvesi, keçiboynuzu, menengiç, kakao, zahter, krema ve salep vardır. Faydalı içeriğiyle dibek kahvesinin birçok yararı da bulunmaktadır.

Osmanlı dibek kahvesi, Midyat dibek kahvesi, sade dibek kahvesi, damla sakızlı dibek kahvesi gibi birçok çeşidi vardır. Mardin’e yolunuz düşerse tadabilir, sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

2. Süryani Kahvesi

süryani kahvesi çeşitleri
süryani kahvesi banner

Meşhur Mardin kahvelerinden bir diğeri de Süryani kahvesidir. Dibek kahvesine göre daha acıdır. Çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ve kakulenin birleşimiyle oluşan bir kahve çeşididir. Süryani kahvesinin en belirgin farkı kakule aromalı bir kahve olmasıdır. Süryani kahvesi bu yönüyle hem Türk kahvesinden hem de Dibek kahvesinden ayrılmaktadır.

Su ile hazırlanan Süryani kahvesinin pişirilme şekli Türk kahvesiyle aynıdır, sadece Türk kahvesine göre biraz daha fazla kaynatılır.

İçerisindeki kakulenin mide ve tiroit rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

3. Menengiç Kahvesi

menengiç kahvesi
menengiç kahvesi bilgi

Menengiç ağacından elde edilen Menengiç kahvesi, Mardin’in meşhur kahvelerindendir. Bu ağaç halk arasında çitlembik olarak da bilinmetedir. Sonbahar mevsiminde ağacından toplanan menengiç tanelerinin kurutulup kavrulmasıyla yapılan Menengiç kahvesi yumuşak içimli ama yoğun tadı olan bir kahvedir.

Hazırlanışı Türk kahvesiyle aynı olan kahve sütle yapılır, su ile yapıldığında asıl lezzetini vermemektedir.

İlginizi Çekebilir:
Ağva Kamp Alanlarında Ücretli ve Ücretsiz 10 Yer

Menengiç kahvesinin tadı antep fıstığına benzese de içerisinde antep fıstığı yoktur, bazı yerlerde servis edilirken üzerine serpilmekte ve güzel bir tat vermektedir. İçerdiği vitamin ve minerallerle menengiç kahvesi zengin bir besin değerine sahiptir.

Mardin’in meşhur kahvelerinden Menengiç kahvesi son zamanlarda birçok markette de bulunmaktadır. Mardin’de içilen kadar olmasa da tadını merak edenler için güzel bir alternatif olabilir. 🙂

4. Kürt Kahvesi

kürt kahvesi bilgi
kürt kahvesi bilgi

Kürt Kahvesi; menengiç, kakule, keçiboynuzu ve hindistan cevizi aromasından oluşan bir kahve çeşididir. Meşhur Mardin kahvelerinden Kürt Kahvesi hafif içimli bir kahvedir, bol köpüklü olmasıyla bilinir.

İçerdiği besinlerle nefes ve mide rahatsızlıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Kendine has lezzetiyle Kürt Kahvesi Mardin’in meşhur kahveleri arasındadır.


5. Mırra Kahvesi

mırra kahvesi nedir
mırra kahvesi bilgi

Meşhur Mardin kahvelerinden Mırra kahvesinin Mardin’de bilinen bir diğer adı da acı kahvedir. Çok acı ve sert içimli olması nedeniyle normal kahve fincanlarından daha küçük bir fincan olan imbik denilen fincanlarda servis edilir.

İsmini Arapçadaki “acı” anlamına gelen “mur” kelimesinden almıştır. Asıl olarak Arap kültürüne ait olan bu kahve ülkemizde Güneydoğu’nun meşhur kahvelerinden olmuştur. Ülkemizde Mardin, Şanlıurfa ve Adana’da sık sık tüketilen bir kahve çeşididir.

Sert içimli ve acı bir kahve olmasıyla Mırra kahvesinin baş ağrısının geçmesinde, dikkat toplamada ve uyku açmada etkili bir kahve olduğu bilinmektedir.

Hazırlanışı ve tadıyla diğer kahvelerden oldukça farklı bir kahve çeşididir. Mırra kahvesi diğer kahveler gibi kısa süre değil, uzunca bir süre kaynatılarak elde edilir. Diğer kahvelere göre kıvamlı bir yapıdadır ve tadı çok acıdır.

Mırra Kahvesi diğer kahveler gibi yudum yudum değil, tek seferde dikilerek içilen bir kahvedir. Bittikten sonra Mırra fincanı geri verilirken ters çevrilmemişse, Mırra kahvesi ikramına devam edilir.

Meşhur Mardin kahveleri arasında lezzeti gibi servis edilişi ve içilişi de farklı olan bir kahvedir.

 

6. Merin Kahvesi (Sade Dibek)

merin kahvesi nedir
merin kahvesi bilgi

Mardin meşhur kahveleri arasında değişik lezzetlerden biri de Merin Kahvesidir. Oldukça yumuşak içimli ve lezzetli bir kahvedir. Merin Kahvesi içerisinde; Süryani kahvesi, Yemen kahvesi, kakao, keçiboynuzu, kakule, krema ve damla sakızı bulunmaktadır.

Damaklarda çok yumuşak bir tat ve damla sakızı aroması bırakmaktadır.

Hazırlanış aşaması Türk kahvesiyle aynıdır.

Yaşam ve kültür içeriklerimizin yanında Gezilecek yerler ve seyahat rehberleriin bulunduğu kategorimize göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu