Güzellik

Mavi Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? 5 Soru

Boyalı saçlardaki istenmeyen renk değişimlerini önlemek için kullanılan mavi şampuan sayesinde saçlarınız uzun süre istediğiniz renkte kalacaktır. Saçlarda turunculaşma, matlaşma, renginin solması veya boyanın akması gibi istenmeyen durumları geciktirerek istenilen rengi korur. Saçların daha canlı ve doğru tonda görünmesini sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında saçlardaki değişim gözle görülür olacaktır.

Röfle, balyaj, ombre ve sombre gibi uygulamalarda bir süre sonra turunculaşma görülebilir. Özellikle kahverengi alt tonlu saçlarda sarı rengin korunması için dikkat etmek gerekir. Sonrasında cila, şampuan ve bakımlarla renk tonu korunabilir. Kuaförde düzenli olarak cila yaptırmak, mavi şampuan kullanmak ve saç bakımını rutin haline getirmek canlılığı koruyacaktır.

Mavi Şampuan Ne İşe Yarar?

mavi şampuan

Röfle, balyaj, ombre ve sombre gibi uygulamalar ilk yapıldığında ortaya güzel bir görüntü çıkar. Saçlar kişilere göre belirli tonda açılarak ışıltılı bir görünüm yakalanır ancak bu görünümü sonrasında korumak gerekir. Koyu alt tonlu saçlar eski haline dönmeye meyillidir ve bir süre sonra boya akarak koyulaşmaya başlar. Çoğu saçta turunculaşma olarak görülür ve istenmeyen bir durumdur. Önüne geçebilmek için sonrasında özel şampuanları ve kremleri düzenli olarak uygulamak gerekir. Mavi şampuan da turunculaşma karşıtı özel şampuanlardandır. Sarıya dönük şekilde boyalı olan saçlardaki sarı veya bakır tonlarını gidermek için kullanılan şampuan çeşididir. Saçlardaki turunculaşmayı önler, saçı daha çok gri ve platin sarı tonlarına doğru açar. İçeriğindeki mavi renk pigmentleri sarı tonlarını nötrlemeye yardımcı olur.

Mavi şampuan kullanılmadığında saçlardaki turunculaşma kaçınılmaz olacaktır. Turunculaşmanın boyutu zamanla arttığında saçlar eski görüntüsünü kaybedecek ve ışıltılar kaybolacaktır. Sarı saçınızın daima ışıltılı ve canlı görünmesini istiyorsanız bakımını aksatmamanız gerekir.

Mavi Şampuan Nasıl Kullanılır?

Kullanımı normal şampuanlarla aynı ve gayet kolaydır. Öncelikle saçınızı her zaman kullandığınız şampuanınızla yıkayın ve durulayın. Sonrasında temizlenen saçınıza mavi şampuanı uygulayın ve 3 – 5 dakika kadar bekletin. Şampuanı saçınızın her yerine eşit şekilde yaydığınızdan emin olun. Saç tonunuzun bütün halde korunması için eşit şekilde uygulanması önemlidir.

Masaj yapar gibi sakin hareketlerle saçınıza şampuanı yedirin. Diplerden başlayarak uçlara doğru şampuanı iyice uygulayın ve hemen yıkamayın. Şampuanın saçınıza etki etmesi için biraz bekleyin, sonrasında durulayın. Dilerseniz bu işlemden sonra aynı işlevdeki saç kremlerini uygulayarak pekiştirebilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda etkisini her yıkamada gösterecektir.

Mavi Şampuan Kimler için Uygundur?

Sarı, bakır ve turuncu saç tonlarındaki boyalı saçlar için uygundur. Saçınıza bu tonlara dönük herhangi bir renk açtırma işlemi uyguladıysanız şampuanla birlikte renk tonunuzu koruyabilirsiniz. Genelde açık renkli ve boyalı saçları olanlar, platin sarı ve gri tonları isteyenler bu şampuanı kullanır. Saçlardaki renk tonunun kullandıkça açılmasını sağlar ve turunculaşmayı önler. Özellikle saçınızda sarı tonlu boya işlemi varsa mutlaka kullanmanız gerekir.

Mavi Şampuanın Etkileri ve Sonuçları Nelerdir?

Düzenli olarak kullanıldığında etkileri her yıkamada gözle görünür derecededir. Kullanımı saçlardaki sarı veya bakır tonları azalttığı, nötr tonları elde ettiği görülür. Kullanım sıklığı, saç rengi ve saç tipine bağlı olarak sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Ancak kullananların çoğunda memnuniyet yakalamış ürünlerdendir. Önemli olan düzenli ve doğru şekilde uygulamaktır. Her yıkamada düzenli olarak uygulandığında sonuçları etkileyici olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Göz Şeklinize Göre Eyeliner Modelleri | 10 Model

En İyi Mavi Şampuan Markaları Hangileri?

Marka olarak piyasada birçok seçenek bulunur. Popüler markalar arasında Fanola No Yellow, Joico Color Balance, Loreal Professionnel Silver, Matrix Total Results So Silver, Schwarzkopf Professional Bonacure Color Freeze, Colorinn, gibi markaları sıralayabiliriz. Colorinn ve Matrix markasının şampuanı yüksek beğeni kazanmış ve en çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır.

En iyi mavi şampuan markasına değinecek olursak bu konuda net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Her ürünün gösterdiği etki kişiden kişiye değişiklik gösterebilir bu nedenle herkesin en memnun kaldığı marka farklıdır. Kendiniz için en iyi markayı ararken yorumları göz önünde bulundurabilir, deneme yanılma yöntemiyle saçınıza en iyi gelen ürünü edinebilirsiniz. Saçınız için mavi şampuan kullanmadan önce bir kuaföre danışmanız da faydalı olabilir.

Bonus: Mor ve Mavi Şampuan Farkı

Mavi ve mor şampuan saç rengini dönüştürmek için kullanılan etkili ürünlerdir. İkisinin de kullanım amacı benzer olsa da aralarında farklılıklar bulunur. Mavi ve mor şampuan farkı aşağıdaki gibidir.

  • Renk tonu: Mor şampuan sarı tonları nötrlemek için kullanılırken mavi şampuan sarının yanında turuncu tonlar için de kullanılır. Mavi renk sarı ve altın tonları dengelemeye yardımcı olur.
  • Sonuç: Mavi şampuanda soğuk, platin ve gri tonlar elde edilirken mor şampuanda daha sıcak ve sarı tonlar elde edilir. Biri daha soğuk diğeri daha sıcak tonları hedef alır.
  • Kullanım alanları: Mavi şampuan genelde koyu kahverengi, kızıl, turuncu, bakır gibi tonlarda da kullanılırken mor şampuan platin gibi sarışın saç tonlarında kullanılır.
  • Renklendirme: Mavi şampuanın saç üzerinde mavi renklendirme gibi bir riski yokken mor şampuan gereğinden fazla kullanıldığında saçta mor renklenmeler görülebilir.

Arasındaki farklara bakarak hangi şampuanı kullanmanız gerektiğine saç renginize, tonlarına ve istediğiniz sonuca göre karar verebilirsiniz.

İçeriğindeki mavi renk pigmentleri sayesinde saçtaki kızıllaşmaları nötrleyerek istenmeyen renk değişimlerini önler. Saçınızın istediğiniz renk tonunda bozulmadan kalmasını sağlar.

Bu tarz özel şampuanlar boyalı saçlardaki renk pigmentlerine göre ayarlandığı için boyasız saça uygulanmasının pek bir etkisi olmayacaktır. Boyasız saçınıza mavi veya mor şampuan uygulamanıza gerek yoktur.

Saçınız kahverengiyse ve saçınızda herhangi bir boya işlemi yoksa mavi şampuan uygulamanıza gerek yoktur ancak kahverengi saçtan başka bir renge döndüyseniz kullanmanız gerekir. Bu sayede saçınızın eski rengine dönmesini engeller ve boyanın kalıcılığını artırır.

Tuzsuz Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar? 5 Öneri yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu