KadınCilt BakımGüzellik
Trend

Çirkin Tırnaklar Nasıl Güzelleşir?

El ve ayak temizliği ve bakımı kadar tırnak bakımı da çok önemlidir. Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusuyla el ve ayak tırnak bakımını ele alalım. Ellerimizde ilk dikkat çeken yer tırnaklarımızın temiz ve bakımlı olmasıdır. Tırnakların bakımı ellerimizin görüntüsünü önemli ölçüde etkilemektedir. Hem sağlık açısından hem de görüntü açısından tırnaklarımızın temizliğine ve bakımına dikkat etmeliyiz.

Çirkin tırnak demek bakımsız tırnak demektir. Bakımına ve temizliğine dikkat edildiği sürece çirkin tırnak yoktur. Siz de basit alışkanlıklar evde çok kolay yapabileceğiniz bakımlarla tırnaklarınızın güzelliğini koruyabilirsiniz. El ve ayaklar için çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir birlikte bakalım.

Tırnakları Güzelleştirmek için Ne Yapmalıyız?

tırnakları güzelleştirmek için ne yapmalıyız

Tırnaklarınızı çirkin buluyorsanız çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir diye düşünüyorsanız tırnaklarınıza gereken hijyen ve bakımı tam anlamıyla yapmıyorsunuz demektir. Tırnaklarınıza gereken özeni gösterdiğinizde siz de tırnaklarınızdaki görüntünün bakımsızlıktan kaynaklandığını anlayacaksınızdır.

Tırnak temizliğinden sonra önemli bir diğer faktör de tırnak yeme, tırnakları ve tırnak etlerini koparma gibi alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar tırnaklarınıza zarar verirken aynı zamanda tırnaklarınızın görselliğin de bozar. Tırnak yemek hem sağlık açısından hem de tırnaklarımızın görselliği açısından kaçınılması gereken bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı tamamen bırakmalı, tırnaklarımızda tırnak aletlerinden başka bir şey kullanmamalıyız. Sadece tırnak makası ve törpü bile tırnak bakımımız için yeterli olacaktır. Tırnak etlerinizi de koparmak yerine tırnak makasıyla acıtmayacak şekilde hafif hafif kesebilirsiniz. 

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir

Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusuna cevap olarak tırnak bakımı diyebiliriz. Tırnak bakımında ilk ve en önemli adım tırnağın temizliğine dikkat etmektir. Temiz olmayan tırnağa bakım yapmanın bir anlamı yoktur. Tırnak boyuna, tırnaktaki ölü derilere, tırnakların içinin ve çevresinin temizliğe, tırnakları ve elleri yeteri kadar sabunlayıp yıkamaya dikkat etmemiz gerekir. Temizliğe gereken önemi verdikten sonra tırnaklarınız gayet iyi bir görünüme kavuşacaktır.

Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Tırnaklarınız için manikür ve pediküre para harcamak istemiyorsanız, kuaföre veya güzellik salonlarına her seferinde gitmeye eriniyorsanız evde de çok kolay bir şekilde el ve ayakların, tırnaklarınızın bakımınızı sağlayabilirsiniz. Ilık bir su ve sabun yardımıyla tırnaklarınıza kolay bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir diyorsanız en önemli adım bakımdır.

Ellerinizi bir süre sabunlu ılık suda beklettikten sonra yumuşayan tırnaklarınızı ve ölü derilerinizi temizleyebilirsiniz. Daha sonra tırnaklarınızı törpü yardımıyla şekillendirebilir, boyutunu ayarlayabilirsiniz. Törpüyle özellikle tırnaklarınızın keskin kenarlarını yuvarlak olacak şekilde törpülemeliyiz. Bu sayede tırnak kenarlarımız deriye zarar vermez. 

Tırnağa Zarar Veren Şeyler Nelerdir?

Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusuna cevap olarak zarar veren şeylerden kaçınmak diyebiliriz. Tırnaklarınıza zarar veren çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi kimyasalların tırnağınızla direkt olarak temasından kaçının. Bu ürünlerle temas edecekseniz mutlaka eldiven kullanın. Kimyasallar hem ellerinize hem de tırnaklarınıza zarar verir.

Ojenin de kimyasal içerikli bir ürün olduğunu unutmayın. Tırnaklarınızda uzun süre oje kullandığınızda nefes alamayan tırnaklarınız zayıflar ve sararır. Oje sürüyorsanız bile en fazla 3 gün tutun. Daha sonra ojelerinizi temizleyerek birkaç gün tırnaklarınızı ojesiz bırakın ve hava almasını sağlayın. Tırnaklarınızı ve ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Ayaklarda Çirkin Tırnaklar Nasıl Güzelleşir?

ayak tırnakları nasıl güzelleşir

Ellerde olduğu kadar ayaklarda da çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusu merak edilir. El tırnaklarımızda olduğu gibi ayak tırnaklarımızda da bakıma ve hijyene özen göstermeliyiz. Aksi takdirde tırnak mantarı, kötü kokular, bakımsız ayak ve tırnaklar kaçınılmaz bir sondur. Ayaklarımızın ve ayak tırnaklarımızın hem temizliğini hem de bakımını ihmal etmeden düzenli bir şekilde yapmalıyız.

İlginizi Çekebilir:
40+ Soruda Lazer Epilasyon Hakkında Tüm Bilgiler!

Eğer el veya ayak tırnaklarınızda tırnak mantarı oluşmuşsa maalesef ki evde bakım için geç kalınmıştır. Mantar kendi kendinize düzeltebileceğiniz veya evde yapacağınız bakımlarla iyileştirebileceğiniz bir durum değildir. El veya ayak tırnaklarınızda mantar oluşmuşsa mutlaka bir doktordan yardım almalısınız. Konu ile ilgili bir hekime giderek en kısa sürede tedavi sürecinizi başlatmalısınız. Aksi halde durum kötüleşerek başka enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusuna verebileceğimiz ilk cevap ayak bakımıdır. Ayak ve ayak tırnağı bakımında en önemli adım hijyendir. Ayaklarınızın ve ayak tırnaklarınızın güzel bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız öncelikle temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Ayaklarınızı her gün özellikle dışarıdan geldiğinizde ılık su ve sabun ile yıkamalısınız. Parmak aralarınızı, topuklarınızı ve bütün ayağınızı ovuşturarak sabunla yıkamalısınız. Ayaklarınızı duruladıktan sonra eğer çok kuruysa losyon, nemlendirici, doğal yağlar veya ayak kremleriyle nemlendirebilirsiniz. 

Ayaklarda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak temizliğinize dikkat ettikten sonraki adım ayak tırnak bakımıdır. Tırnaklarınızı ve tırnak içlerinizi de dikkatli bir şekilde temizledikten sonra el tırnaklarınızda olduğu gibi ayaklarınızda da ölü derileri ve tırnak etlerini tırnak makası ve törpü yardımıyla temizlemeyi unutmayın. El tırnaklarınızda olduğu gibi ayak tırnaklarınızda da uzun süre ojeyle gezmek tırnaklarınızın havasız kalmasına ve sararmasına sebep olur. Gün boyu ayakkabı ve çorap içinde kalan ayak tırnaklarının ayaklarla beraber hava alması sağlanmalıdır. 

Tırnaklar ile İlgili Çözüm Aranan Bazı Sorunlar

Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir sorusunu cevapladığımıza göre merak edilen diğer sorularla devam edelim. Tırnaklar ile ilgili en yaygın sorulan soruları ve çözüm aranan durumları aşağıda soru cevap şeklinde sizler için derledik. Çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir diyorsanız tüm adımları uygulayabilirsiniz.

Tırnak Yüzeyi Nasıl Pürüzsüzleştirilir?

Tırnak yüzeyinizin ve çevresini düzenli bir bakım rutini sayesinde pürüzsüzleştirebilirsiniz. Ilık bir suda beklettiğiniz tırnaklarınızı daha sonrasında tırnak peelingi ve bir tırnak fırçası ile bakım yapabilir, pürüzsüzlüğünü sağlayabilirsiniz.

Tırnakların Düzelmesi için Ne Yapmalı?

Tırnakların düzelmesi için bakım rutinlerine uyulmalı, tırnaklar bakımsız bırakılmamalıdır. Kendi tırnak yapınız ve cildinize göre kendinize uygun bakım rutinini belirledikten sonra düzenli aralıklarla bu bakımı ihmal etmeden yapmalısınız. Birkaç kere uyguladıktan sonra aradaki farkı göreceksinizdir.

Tırnak Şekil Bozukluğu Neden Olur?

Tırnak şekil bozukluğunun altında yatan birçok neden olabilir. Bu nedenler arasında vitamin eksikliği, kalsiyum ve çinko eksikliği, tırnak hastalıkları, kötü ve düzensiz beslenme alışkanlığı, hormonsal durumlar gibi birçok neden bulmaktadır.

Tırnaktaki şekil bozukluklarının neden olduğu hastalıklarından biri de tiroid hastalığıdır. Gözle görülür şekil bozuklukları fark ettiyseniz doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Tırnakta Şekil Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Bir hastalığa bağlı tırnak şekil bozukluğunuz varsa ilgili bir uzmana göründükten sonra verdiği ilaçlar veya tedavi yöntemine uyarak şekil bozukluğu düzelir. Altında yatan bir rahatsızlık yoksa tırnaklarınıza gereken bakımı ve özeni göstererek şekil bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

Tırnak Şekil Bozukluğu için Hangi Doktora Gidilmeli?

Tırnaktaki bazı sorunlar için bir uzmana görünmek gerekebilir. Peki tırnak sorunu için hangi doktora gidilir? Tırnak kalınlaşması, şekil bozuklukları vb. gibi tırnak sorunları için dermotoloji ve ortopedi bölümlerine gidilebilir.

Tırnak Güçlendirmek için Ne Yapmalıyım?

Tırnakları güçlendirmek için yapılması gereken ilk adım doğru beslenme alışkanlığı ve tırnak bakımı rutinidir. Alınması gereken vitamin ve besin değerleri vücuda alındığında saç ve tırnaklar direkt olarak etkilenecektir. Bunun dışında doğal kür ve peelinglerle tırnaklara takviye sağlanabilir.

Tırnakların İçe Kıvrılması Nedir?

Tırnakların zamanla içe kıvrılması durumu “pincher nail” yani “kerpeten tırnak” olarak adlandırılmaktadır. Bu sorunun en büyük nedeni ise vitamin eksikliğidir. Tırnaklarda vitaminsizlikten şekil bozukluğu, kıvrılma ve kırılma gibi durumlar oluşur.

Kadın sağlık & bakım kategorimizdeki Vajinaya krem sürülür mü yazımız dikkatinizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu