Cilt BakımKadın

Hangi Krem Nereye Sürülür? 5 Farklı Krem

Krem çeşitleri arasında hangi kremin nerelere sürülebileceği, hangi bölgeler için uygun olduğunu bilmeden cildimize uygulamamalıyız.

Her kremin üstünde yazan üretim amacına göre kullanılması gereken özel bir bölgesi vardır, krem o bölge için üretilmiştir, içinde o bölge için gereken maddeler vardır ve o bölgeye uygulandığı zaman etkili olur. Kremi üretim amacı dışında farklı bölgelerde kullanmak yanlış olsa da kısa vadede kullanan bazı kişiler olumlu sonuçlandığını sanarak devam etmektedir, bu cilt bakımında yapılan en büyük hatalardan biridir. Uzun vadede bu kullanımlar vücudunuza zarar verebilir. 

Bu kullanımda istisnai durumlar vardır. Multi fonksiyonel özellikli, özellikle su bazlı olan kremler cildin çoğu bölgesinde kullanılabilecek şekilde üretilmiştir. Bu tip kremleri kullanım amacına göre cildinizin farklı bölgelerinde kullanabilirsiniz. Bunun haricinde diğer krem çeşitleri her bölgede uygulanmamalıdır.

El Kremi Başka Yere Sürülür mü?

ele krem sürmek

Soğuk kış günlerinde çantamızdan ayırmadığımız el kremlerinin vücutta nerelere sürülüp, nerelere sürülemeyeceği ile ilgili merak ettikleriniz sorulara cevap bulabilirsiniz. El kremini ayağa, dudağa, vücuda vb. farklı bölgelere sürmek farklı sonuçlar doğurabilir.

El Kremi Saça Sürülür mü?

El kremi saça sürülür mü sorusu en merak edilen konulardan ve en çok yapılan hatalardan biridir. El kremi saç için çok daha fazla yağlıdır. Saçlarımız da ellerimiz gibi gün içerisinde neme ihtiyaç duyar ve nem ihtiyacı giderilmelidir ama iki bölgenin nem ihtiyacı kesinlikle aynı değildir. Bu yüzden el için olan bir krem saça sürülmez. El kremlerinin çoğunun içerisinde bulunan silikon maddesi uzun zaman kullanımında saça zarar verir. İlk zamanlar herhangi bir etkisi görmeseniz hatta iyi geldiğini düşünseniz bile sonradan saçınızın yıprandığını görebilirsiniz. Kısa vadede bir etkisi olmasa da uzun vadede saçınız parlaklığını yitirebilir, fazla yağlanabilir veya matlaşabilir. Saç için gerekli olan nemin saç kremleri, keratin içerikli ürünler ve saç yağlarıyla verilmesi daha doğrudur.

El Kremi Ayağa Sürülür mü?

El ve yüz bakımında kullanılan bakım ürünler, nemlendirici ürünler ayak bakımında kullanılmamalıdır. Bütün kremlerin aynı işlevde olduğu düşüncesi yaygın yanlış düşüncelerden biridir. Her bölge için krem o bölgeye özel üretilir. Kremin içerisine bölgenin ihtiyacı olan neme göre, pH derecesine göre ve yapısına uygun ürünler koyulur. Bu yüzden el kremini ayaklarda uygulamak doğru değildir. Ayaklarımızın deri yapısı ellerimize göre çok daha kalındır, ayaklarda genelde daha fazla ölü deri oluşumu ve sertleşme olur. Ayak bakımında sert deri tipine uygun, nemlendirme ve iyileştirme özelliği daha ön planda olan ayak kremleri ve peelingler kullanılmalıdır. Ayak bakım kremleri bu sayede uzun ve düzenli kullanımda ayaklardaki çatlakları, sertlikleri ve ölü derileri giderecektir.

El Kremi Bacağa Sürülür mü?

Ellerimiz genelde vücudumuza göre neme daha çok ihtiyaç duyduğu için el kremleri daha nemli ve daha katı yapıdadır. Ellerimiz kremi daha kolay emdiği için el kremleri sadece el bölgesinde kullanılmalıdır, diğer bölgelerde kullanılması doğru değildir. Özellikle fazla yağlı olan el kremleri bacakta kullanıldığında istenmeyen tüylerin güçlenmesine ve artmasına sebep olabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı el kremi bacağa sürümemelidir.

El Kremi Dudağa Sürülür mü?

El kremlerinin çoğunun içerisinde silikon bulunduğu için dudağa sürmek doğru değildir. Dudak bölgesi direkt olarak ağızla ilgili olduğu için dudağa sürülen herhangi bir şeyin gün içerisinde vücudumuzun içine girmesi çok muhtemel ve kolaydır. El kremleri ellerin hızlı emebileceği yapıdadır, gün içerisinde direkt olarak elimizi ağzımıza götürmediğimiz sürece el kremiyle temasımız yoktur. Bu nedenle acil durumda kalmadıkça el kremleri dudağa sürülmemelidir. Nemlendirme amaçlı birkaç sefer sürmenin zararı olmasa da sürekli hale getirildiğinde olumsuz sonuçları olabilir. Sağlık açısından da ellerimize sürdüğümüz kremleri dudağımıza sürmek bakteri kapılmasına neden olabilir. Dudak kremleri genelde ruj şeklinde ağzı kapalı ve elle temas etmeden direkt olarak dudağa uygulanacak şekildedir.

El Kremi Vücuda Sürülür mü?

Eller kremleri vücuda göre daha kolay emdiği için el kremleri daha katı yapıdadır, bu yüzden el kremlerini vücuda sürmek doğru değildir. Uzun vadede el kremleri vücuda sürüldüğünde gözenekler tıkanabilir, tıkanan gözenekler sonucu da deri nefes alamaz ve cilt problemleri ortaya çıkabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde el kremleri vücuda sürüldüğünde nefes alamayan deri aşırı terleme yapabilir.

El Kremi Yüze Sürülür mü?

El kremi mümkün olduğunca yüze sürülmemelidir. El ve yüzümüzün pH dereceleri ve nem oranları birbirinden farklı olduğu için el kremini yüzümüze sürmek kötü sonuçlar doğurabilir. El kremleri yüz kremlerine göre daha yağlıdır, yüz için fazla yağ ise sivilce oluşumu demektir. Yüzümüz cildimizde diğer yerlere göre çok daha hassas olan bir bölgedir. Yüzümüze yanlış ürünler kullanmak cilt tipimizin bozulmasına, sivilce oluşumuna, yüzün tahriş olmasına ve benzeri cilt cilt sorunlarına yol açabilir. 

El Kremi Neden Yüze Sürülmez?

Ellerimizin yapısı yüzümüze göre çok daha serttir, yüzümüz ise ellerimize göre çok daha hassastır. Cildimizin farklı bölgelerinde cilt yapıları birbirine göre farklılık gösterir, bütün cildimiz aynı yapıda ve aynı hassasiyette değildir. Bu yüzden el için olan kremleri yüzümüze sürmemeliyiz. Krem hangi bölge içinse o bölgede kullanmalıyız.

İlginizi Çekebilir:
Evde Lazer Epilasyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Yüz Kremi Başka Yere Sürülür mü?

yüz kremi nerelere sürülür

Yüz kremleri hassasiyetle ve özenle yüz bölgesine göre hazırlanmış bakım ürünlerdir. Vücudumuzda hassas cilt yapısına sahip olan yüzümüz için özel olarak üretilmiş yüz kremlerini başka yere sürmek istediğimiz sonuçları vermeyebilir, verimsiz kalabilir.

Yüz Kremi Vücuda Sürülür mü?

Yüzümüzde vücudumuzun genelinden daha fazla yağ bezi bulunduğu için genelde yüz bölgemiz vücudumuza göre daha yağlı yapıdadır. Bu yapı nedeniyle yüzümüzün ve vücudumuzun ihtiyacı olan nem dengesi birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden yüz kremlerini vücudumuza sürdüğümüzde istediğimiz sonucu alamayabiliriz, sadece yüz bölgesine uygun üretilen kremler vücuda sürüldüğünde etkisiz kalır. Tabi istisnai durumlar vardır. Çok yönlü, iki bölge içinde kullanılabilecek şekilde üretilen bakım ürünleri hem yüze hem de vücuda rahatlıkla kullanılabilir.

Yüz Kremi Dudağa Sürülür mü?

Hem hijyenik olarak hem de cilt yapısı baz alındığında el yüz kremi dudağa uygulanmamalıdır. Dudakları nemlendirmek için ne yapmalıyız derseniz sadece dudak için olan merhem ve nemlendiriciler tercih edilmelidir. Ağzı kapaklı, ruj şeklinde sürülen, sürülürken el ile temas gerektirmeyen nemlendiriciler hijyenik açıdan çok daha iyidir.

Yüz Kremi Ele Sürülür mü?

Yüz bölgesi ellerimizden çok daha hassas ve özel bir yapıda olduğu için yüz kremleri de bu hassasiyete göre üretilir. Ellerimize göre çok daha yağlı bir yapıda olan yüzümüz için üretilen kremler el kremlerinden farklı maddeler içerir. Yüz kremini ele sürmek ellerimizde gerekli etkiyi oluşturmaz, hatta aksine bazı yüz kremleri elleri kurutabilir. Bu yüzden el kremleri yüze sürülmemelidir. 

Yüz Kremi Göz Çevresine Sürülür mü?

Yüz kremi göz çevresine sürülür mü sorununun cevabı net bir şekilde hayırdır. Yüz kremlerini göz çevrenize sürmemelisiniz. Yüzümüz nasıl cildimizdeki en hassas bölgeyse, göz çevremizde yüzümüzdeki en hassas bölgedir. Göz ve çevresi yüzümüzdeki en hassas bölge olduğu için buraya özel kremler kullanılmalıdır. 

Peki neden yüz kremi göz çevresine sürülmez? Göz çevresi çok ince bir deridir, yüzünüze ve cildinize göre ürünleri çok daha hızlı emer. Çok hassas olduğu için tahriş olmaya çok müsaittir. Bu yüzden göz çevresi için ayrı ürünler tercih edilmelidir. Göz bölgesinde hiç yağ bezi olmadığı için yüzünüz yağlı bir cilt tipinde olsa bile burası çok az yağlanır, göz çevresini nemlendirmek için yağ ve nem oranı yüksek olan göz kremleri tercih edilmelidir.

Yüz Güneş Kremi Vücuda Sürülür mü?

vücuda güneş kremi

Yüz güneş kremleri vücut güneş kremlerine göre daha az yağlıdır, yağ oranı sivilce oluşumuna sebebiyet vermeyecek şekildedir. Yüz güneş kremleri vücutta beklenen etkiyi veremeyebilir. Bu yüzden vücudumuz için vücut güneş kremleri, güneş koruyucu losyonlar veya spreyler tercih edilmelidir. Vücut için güneş koruyucu yağlar veya su bazlı ürünler seçilebilir.

Vücut ve yüzümüzün cilt yapısı birbirinden farklı olduğu için kullanmamız gereken ürünler de birbirinden farklıdır. Yüz için ayrı vücut için ayrı güneş kremi kullanılmalıdır. 

Vücut Kremi Nerelere Sürülür?

vücuda krem sürmek

Vücut kremleri ve vücut losyonlarının vücudumuzdaki kullanım alanı bacak, kol ve gövde bölgeleridir. Vücuttaki en ideal kullanım yerleri buralardır. Bazı durumlarda el ve ayaklara da uygulanabilir. 

Peki vücut kremi nasıl kullanılır? Vücut kremleri veya vücut losyonları genelde ılık bir duştan sonra kullanılır. Duştan sonra vücuttaki gözenekler açılır, ürünler cilt tarafından daha kolay emilir. Duştan çıkıp kurulandıktan sonra kremler bölgeye uygulanır.

Vücut Kremi Yüze Sürülür mü?

Yüzümüz ve vücut genelimizde cilt tipi birbirine göre çok değişkenlik gösterdiği için vücut için olan kremleri yüze uygulamak genelde doğru değildir. Yüzümüz vücudumuza göre çok daha fazla yağ bezi içerir ve daha fazla yağ üretir. Vücudumuz ise yüzümüze göre daha kuru bir yapıdadır. Bu nedenle vücut kremleri yüz kremlerine göre daha nemlendirici özelliktedir. Vücut kremlerini yüzümüze sürersek yüzümüz olduğundan çok daha fazla yağlanabilir ve bu da yüzümüzde cilt sorunlarına, akne ve siyah nokta problemlerine sebebiyet verir. Bu yüzden vücut kremlerini yüzümüzde kullanmak doğru değildir. Multi fonksiyonel cilt ürünleri istisnadır, bu tip ürünler her iki bölgede de kullanılabilir.

Vücut Güneş Kremi Yüze Sürülür mü?

Vücut güneş kremi yüze sürülmemelidir, yüz için ayrı vücut için ayrı güneş kremi tercih edilmelidir. Vücut için olan güneş kremleri alkol içerebildiği ve daha yağlı yapıda üretildiği için yüz bölgesinde uygulanmamalıdır. Vücut güneş kremlerini yüz bölgesinde kullanmak cilde zarar verebilir, akne oluşumuna ve yağlanmaya sebep olabilir. Yüzümüzü güneşten korumak için yüz bölgesine özel olan güneş kremleri kullanılmalıdır, su bazlı güneş koruyucuları yüz için daha iyidir.

Ayak Kremi Ele Sürülür mü?

ayak-kremi-ele-sürülür mü

Ayak ve el kremleri birbiri yerine kullanılsa da çok doğru bir kullanım değildir. Birkaç kullanımda bir zararını görmeseniz de uzun süre bu şekilde kullandığınızda cilt tipinde bozulma olabilir. Ayaklar ellere göre çok daha kalın yapıdadır, el derisi ayak derisine göre çok daha incedir. Eller nemlendiricileri ayaklara göre çok daha hızlı emer. Ayak için daha güçlü nemlendirici etkisi olan ayak kremleri seçilmelidir. El ve ayak kremleri birbiri yerine kullanılmamalıdır.

Bonus: Göz Kremi Nereye ve Nasıl Sürülür?

göz çevresi kremi

Göz kremleri belirli yaş aralıklarına göre üretilmiş olan, kırışıklıkları önleyen ve göz çevresi bakımını sağlayan kremlerdir. Yüzdeki en hassas bölge olan göz çevresi oldukça ince bir deri yapısına sahiptir. Bu yüzden göz çevremize kullanacağımız bakım ürünlerine dikkat etmeli, krem seçerken hassas davranmalıyız. Sert hareketler yapmamalı, yavaş ve nazik şekilde kremi göz çevremize yedirmeliyiz. Göz altlarımıza ve göz kapaklarımıza yumuşak hareketlerle bakımı uygulamalıyız.

Ayrıca bakabilirsiniz; Vajinaya Krem Sürülür mü?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu