KadınCilt BakımSağlık

Göz Kapağında Yağ Bezesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Göz kapağında yağ bezesi çıkmasının farklı nedenleri olabilir. Göz kapağında çıkan yağ bezesi cerrahi müdahale veya lazer yöntemiyle tedavi edilir. Görüşe engel olmayan ancak insanların görünüş açısından sorun ettiği yağ bezelerini aldırmak mümkündür. Tedavi şekli ve yöntemi yağ bezesinin boyutuna, konumuna ve tedavi edilecek kişiye göre değişiklik gösterir.

Tümör benzeri yapılar olan yağ bezeleri, lipom adı verilen içi yağ dolu ve büyüme gösteren dokulardır. Genellikle iyi huylu olan bu bezeler vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. Bezeler genellikle kolestrol ya da bağışıklık sistemi hücrelerinin birikmesiyle sarı ile beyaz renk arası renklerde, yumuşak yapılı olarak ortaya çıkar. 

Bezeler genellikle bir hastalık işaretçisi olmasa da estetik açıdan kaygıya yol açabilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülen bezeler, orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkma eğilimine sahiptir. Ancak bazı durumlarda genç yaştaki bireylerde de kendisini gösterebilir.

Göz kapağında yağ bezesi genellikle burun çevresinde ortaya çıkar. Özellikle koyu tenli bireylerde bezenin olduğu nokta belirgin olarak görülebilir. Bazı nadir durumlarda tam yuvarlak olarak ortaya çıksa da genellikle oval veya ovale yakın şekillerde kendisini gösterir. Genellikle ufak 1-2 milimetrelik kütle halinde ortaya çıkar ve nadiren de olsa zamanla yayılarak 1-2 santimetrelik hale gelebilir.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Neden Olur?

yağ bezesi gözde neden olur
göz kapağında yağ bezesi oluşması

Göz kapağında yağ bezesi ortaya çıkmasında birden fazla faktör olabilir. Genetik olarak ortaya çıkışlar olabileceği gibi, obezite, beslenme tarzı, hareketsiz yaşam, metabolizmayı etkileyen hastalıklar veya göz çevresinde bulunan damarların yağlanması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Cildinizi temiz tutmak, fazla yağdan arındırmak, düzenli beslenmek ve düzenli bir yaşam tarzı benimsemek bu anlamda önemlidir.

40 – 50 yaş grubunda bulunan bireylerde nedensiz olarak da ortaya çıkabilir. Bu bağlamda rahatsızlığın altında genetik nedenler aranılır. Kandaki yağ oranının yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi şeker hastalıkları veya alkol tüketimine bağlı karaciğer hastalıklarında da görülebilir. Gençler ve çocuklarda görüldüğü durumlarda metabolizmayı etkileyen hastalıklardan şüphelenilir.

Göz kapağında yağ bezesi oluşumunun bulaşıcı olduğu konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Rahatsızlık virüs ya da bakteri kaynaklı olmadığından bulaşıcı olması mümkün değildir.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Teşhisi Nasıl Konur?

Yağ bezesi teşhisi için genellikle fiziksel tedavi yeterli olmaktadır. Doktor tarafından yapılan incelemede bezenin rengi, konumu ve boyutu bezenin türünü belirlemek açısından fayda sağlar. Bezelerin genellikle her iki göz kapağında simetrik olarak yerleşmiş olması tespiti kolaylaştırır.

Doktor yağ metabolizmasının işleyişinden şüphelendiği takdirde hastadan tam kan sayımı da isteyebilir. Test sonuçlarında dikkat edilen değerler kolesterol, trigliserid, düşük ve yüksek yoğunluklu lipoprotein seviyeleridir. Söz konusu değerlerin yüksek çıkması halinde hastada diyabet, hipotiroidi, karaciğer ya da böbrek hastalığı olup olmadığı kontrol edilir. Yağ bezesinin hastalık nedeniyle ortaya çıktığı saptanırsa, hastalığa yönelik tedaviyle birlikte yağ bezesi de tedavi edilebilir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kapağındaki veya herhangi bir bölgenizdeki yağ bezeleri için bir uzmana gözükmek istiyorsanız dermatoloji veya genel cerrahi uzmanına randevu almanız gerekir. Bu iki bölümde de gerekli müdahale ve tedavi sağlanır.

Yağ bezesi aldırmaya hangi bölüm bakar derseniz genellikle genel cerrahidir. Yağ bezesi aldırma operasyonları genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Göz kapağında çıkan yağ bezesini aldırmayı düşünüyorsanız direkt olarak bu bölüme randevu alabilirsiniz. Doktor muayenesinden geçtikten sonra nasıl aldırabileceğiniz ve tedavi süreci hakkında bilgi verilecektir.

İlginizi Çekebilir:
Kısa Sarı Saç Modelleri - 50+ Fikir ve Öneri

Göz Kapağında Yağ Bezesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ bezeleri zamanla kaybolma eğilimi gösteren dokular değildir. Bu bağlamda altında yatan hastalığın tedavisiyle ortadan kalkmıyorsa yani yağ bezesi genetikse çeşitli cerrahi müdahalelerle alınabilir. Krem ve ilaçla tedavisi mümkün olmayan bezelerin alınmasının bir diğer yolu da lazer tedavisidir. Bezenin durumuna göre doktorunuz nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verecek ve sizi bilgilendirecektir.

Lokal anesteziyle gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde ameliyatla bezeler alınır. Ameliyat sonrasında deri üzerinde kalan dikiş izleri doktor tarafından yapılan uygulamalarla gizlenir. Bu izler zamanla silikleşir ya da bir süre sonra tamamen ortadan kaybolur. Hem tedavi hem de ameliyat aşamaları hakkında muhakkak uzman bir doktora danışmak önem taşır. Lazer tedavisinde ise herhangi bir iz kalmadan bezeler kaybedilir.

Göz Kapağındaki Yağ Bezesi Görüşü Etkiler mi?

Yağ bezeleri yanma, kaşınma ya da acı gibi hislere yol açmaz. Yağ bezesine dair kaygılar genellikle estetik nedenlerle ortaya çıkar. Buna karşın tedavi görülmediği nadir durumlarda göz kapağı düşüşlerine yol açabileceği gibi görüş kısıtlanmasına da sebebiyet verebilir. Bu durum yağ bezesinin büyüklüğüne, şekline ve bulunduğu yere göre değişecektir. Yine de ileride görüş açısını etkilememesi açısından öncesinden önlem almak gerekir.

Alınan Yağ Bezesi Tekrar Çıkar mı?

Göz kapağında yağ bezesi oluşumunda ameliyatla tedavi edilebilir ancak alınsa bile tekrar ortaya çıkma ihtimali bulunur. Bu ihtimalin altında yatan neden yağ bezesinin alındıktan sonra aynı bölgede vücudun yağ üretimine devam etmesidir. Uzmanlar lazer yöntemiyle alınan yağ bezelerinin tekrar ortaya çıkma ihtimalinin daha düşük olduğunu belirtir. Bu nedenle doktorunuz tavsiye ediyorsa lazerli işlemlere öncelik vermeniz daha kesin çözümdür. Tekrar çıkması durumunda mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız.

Göz Kapağında Yağ Bezesi Sıkılır mı?

Vücudumuzdaki iyi huylu tümörlerden olan yağ bezelerinin sıkılması bir hayli sakıncalıdır. Olası birçok tehlikenin önüne geçmek için yağ bezeleri kesinlikle sıkılmamalıdır. Rahatsız duyulan bir durum varsa uzman doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız. Yağ bezelerinden kurtulmak için sıkmaya çalıştığınızda ortaya çok daha kötü sonuçlar çıkabilir. Yağ bezelerinden kurtulmanın tek yolu lazer veya cerrahi müdahaledir.

Yağ Bezeleri Kendiliğinden Geçer mi?

Evet, yağ bezelerinin kendiliğinden geçme olasılığı vardır. Zararsız olan kistler dediğimiz yağ bezeleri zaman içerisinde tedavi gerekmeksizin kendiliğinden küçülebilir veya tamamen kaybolabilir. Evde doğal tedavi yöntemleriyle de süreç hızlandırılabilir.

Doğal tedavi yöntemlerinden biri aloe vera bitkisidir. Düzenli olarak bölgeye uyguladığınızda yağ bezesinin iyileşme sürecini hızlandırır. Doğal yöntemlerden bir diğeri de elma sirkesidir. Mucizevi elma sirkesini temiz bir beze sürerek yağ bezesinin üzerine uygulayın. Birkaç dakika bu şekilde bekletin ve sonrasında bölgeyi suyla yıkayın. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda yağ bezesinde küçülmeler gözlemlenir.

Birçok faydası bulunan doğal antibiyotik sarımsak da yağ bezeleri için kullanılabilir. Sarımsağı ezip elma sirkesiyle karıştırarak daha faydalı hale getirebilir, yağ bezesinin üzerine birkaç dakika uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda bakteri oluşumunu engelleyerek yağ bezelerinin küçülmesini sağlayacaktır.

Yağ Bezesi Ameliyatsız Geçer mi?

Evet, göz kapağında yağ bezesi oluşumu ameliyatsız da geçer. Tedavi yöntemlerinin hepsinde ameliyat gerekmez. Ufak müdahale ve yöntemlerle de yağ bezesi tedavisi sağlanabilir. Bazen müdahaleye hiç başvurmadan kendiliğinden iyileşme durumu da gözlenir. Yağ bezesinin türüne göre süreç değişecektir. Yine de uzman doktora gözükmeniz faydalı olacaktır.

Bir uzman ağzından özetle dinlemek isterseniz aşağıdaki videodan faydalanabilirsiniz.

Cilt sorunlarından biri olan deri bütünlüğünde bozulma ile ilgili yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu