Gezi

Bursa Kayapa Göleti Gezi Rehberi

Bursa gezilecek yerler arasında Kayapa Göleti, kalabalık ortamlardan doğal ortamlara kaçtığımız şu zor günlerde oldukça rağbet görüyor. Yeşil Bursa’da gezilecek doğal yerleri arasında Kayapa Göleti de tercih edilen yerlerdendir. Doğal güzellik desek de gölet, Uludağ’dan gelen sularla beslenen ve sulama amaçlı oluşturulmuş yapay gölettir. Yapay gölet olsa da doğal bir güzelliğe dönüşmüştür. Sıcak yaz aylarında su kenarında piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Bursa Kayapa Göleti gezi rehberi yazımızda bu doğal güzelliği birlikte keşfedelim.

Bursa Kayapa Göleti Nerede?

Bursa Kayapa Göleti, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde yer alan bir gölettir. Nilüfer ilçe merkezine 24 kilometre mesafededir. Kayapa Göleti, Bursa şehir merkezinden ise 20 kilometre mesafededir. Özel araç ile buraya ulaşım yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Trafik yoğun olmadığı sürece Merkez ilçesinden buraya ulaşım kolay olacaktır. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda çok daha uzun sürebilir. Yola çıkmadan önce kontrol edebilirsiniz.

Kayapa Göleti Nasıl bir Yer?

bursa kayapa

Bursa’nın gün geçtikçe büyüyen ilçelerinden olan Nilüfer’de böylesine doğal ve güzel yerlerin olması Bursalılar için oldukça sevindiricidir. Aslında yapay olan bu göl, çevresiyle uyumu sonucu harika bir doğal ortama dönüşmüştür. Yeşil Bursa’da vakit geçirebileceğiniz birçok doğal güzellik bulunuyor, Kayapa Göleti de bu doğal güzelliklerden birisidir. Bursa’da vakit geçirilecek doğal ortam arayanlar için havalar güzelken değerlendirilmesi gereken yerlerdendir.

Kayapa Göleti; yazın yemyeşil görüntüsüyle ve doğasıyla Bursa’da tercih edilen doğal alanlardandır. Gidilmesi gereken en uygun mevsim yaz ve bahar aylarıdır, havalar sıcakken daha keyifli bir yer olacaktır. Açık alan olması ve çevresinde kapalı alan bulunmaması dolayısıyla soğuk günlerde pek doğru bir tercih olmayabilir.

Sonbahar aylarında ise turuncu renklerin yeşille buluştuğu güzel manzaralar ortaya çıkıyor. Yine de soğuk zamanlarda tadını çok çıkaramayabilirsiniz. Havanın güzel olduğu günlerde Kayapa Göleti etrafında doğa yürüyüşü yapmak, gölet kenarında manzaraya karşı oturup tadını çıkarmak oldukça keyifli olacaktır.

Gölet hakkında söylenebilecek tek olumsuz şey bakımsız olmasıdır. Gelen misafirler maalesef ki burada çöplerini bırakabiliyor ve bu güzel ortamın görüntüsünü bozuyor. Siz de buraya geldiğinizde geride atıklarınızı bırakmamaya özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:
Şile Plajları ve Denize Girilecek Yerler

Kayapa Göleti’nde Neler Yapılır?

kayapa göleti bursa

Bursa’nın doğallığı bozulmamış yeşil alanlarından biri olan Kayapa Göleti mesire alanı olmadığı için çevresinde hizmet veren yerler yoktur. Oturma alanları ve park gibi imkanlar da mevcut değildir. Burada vakit geçirmek istiyorsanız kendiniz götürdüğünüz sandalye ve araçlarla kendinize imkan sağlamalısınız.

Etrafında hizmet veren herhangi bir yer olmaması onu daha sakin ve huzurlu bir yer yapıyor. Gölet hafta içi vakitlerinde oldukça sakindir, hafta sonu ise zaman zaman kalabalık olabiliyor. Gölette aynı zamanda hayvan dostlarımızın da yaşadığı bir kuş cennetidir diyebiliriz. Göletin ortasına bu kuşların daha iyi korunabilmesi için hayvan severler tarafından bir kuş evi bile yapılmıştır.

Kayapa Göleti etrafında kamp sandalyelerinizi, yer örtünüzü alıp manzaraya karşı keyif yapabilirsiniz. Etrafında yemek yerleri bulunmadığı için yeme içme için malzeleri kendiniz götürmelisiniz. Göletin manzarasına karşı oturup bir şeyler yiyip içerek vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır. Genelde piknikçiler mangal ve semaver yapmaya gidiyor. Etrafında mangal ve semaver yasak değildir, bu amaçla gidecekseniz lütfen işiniz bittiğinizde ateşin söndüğünden emin olun.

Gölet aynı zamanda Bursa’da kamp yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerler arasındadır. Sessizliği ve muhteşem manzarasıyla kampçılara da keyifli anlar yaşatmaktadır. Tek kötü yanı etrafında hizmet veren yerler olmaması diyebiliriz.

Kuşların uğrak yerlerinden olan Kayapa Göleti’nde hayvan dostlarımızı da besleyebilirsiniz. Gölet etrafında muhteşem manzaralara tanıklık edeceğiniz doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Kayapa Göleti bu gibi aktiviteleri yapabileceğiniz Bursa’daki doğal alanlardandır.

Kayapa Göleti Ulaşım

Kayapa Göleti’ne özel aracınızla kolayca ulaşım sağlayabildiğiniz gibi belediye otobüsleriyle de gidebilirsiniz. Kayapa Göleti’ne şehir içinden B-33, B-33/H ve B-33/G otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsle Kayapa Göleti yakınındaki Kayapa durağında bırakır, duraktan 20 dakika kadar yürüyerek gölete ulaşabilirsiniz. Otobüs saatlerine ve güzergah bilgilerine Burulaş sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kayapa Göleti etrafında hizmet veren yerler olmadığı için gölete ulaşımda en doğru yöntem özel araç kullanmaktır. Otobüs saatleri ve göletteki imkanlar sınırlı olduğu için araçla gitmek daha keyifli olacaktır.

Yöresel Bursa lezzetleri için Bursa’nın Nesi Meşhur? yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu