Gezi

Marmara Adası Gezilecek Yerleri ve Plajları

Türkiye’nin en büyük ikinci adası olan Marmara Adası koylarının güzelliği ve gezilecek birbirinden güzel yerleri ile cazip yaz rotalarından oluyor. Bu güzel ada ile ilgili merak edilenlere yazımızın devamında sizler için değindik. Hadi o zaman birlikte keşfedelim!

Marmara Adası Nerede?

haritada marmara adası

Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunur, adından da anlaşıldığı üzere Marmara Bölgesi’ndedir. Marmara Adası hangi ile bağlı derseniz Balıkesir’in bir adasıdır. Marmara adaları arasında en büyüğüdür. Aynı zamanda Gökçeada’dan sonra ülkemizin ikinci en büyük adasıdır.

Marmara Adası’na nasıl gidiliyor derseniz deniz ulaşımı yoluyla İstanbul’a 2 buçuk saat, Balıkesir Erdek ilçesine ise 1 saat 45 dakika civarı sürmektedir. Büyük şehirlerden kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Marmara Adası Gezi Rehberi

marmara adasında gezilecekler yerler

Güzel ada ülkemizin en büyük adalarından biri olmasıyla da bilinmektedir. Çok gelişmiş değildir, imkanları kısıtlıdır. Büyük olmasına rağmen ülkemizin doğallığını korumayı başarmış adalarından biridir. Diğer adalara nazaran daha tenha ve sakindir. Tatil yapmak için sakin ve güzel bir yer arıyorsanız tercih edilebilecek yerlerdendir.

Gezi rehberi niteliğindeki yazımızda adanın denize girilebilecek güzel koylarından, plajlarından ve doğal güzelliklerinden sizler için bahsettik. Adada gezi imkanları da kısıtlıdır fakat sakin bir yerlere kaçmak isteyen tatilciler için ülkemizin ideal rotalarındandır. Kalabalığı sevmiyorsanız Marmara Adası tam sizin için diyebiliriz. Adanın en bilinen özelliği sessiz sakin, tam kafa dinlemeli bir yer olmasıdır.

Çınarlı Koyu Plajı

çınarlı koyu marmara

Çınar ağaçlarıyla dolu olduğu için Çınarlı olarak isimlendirilen bu köy, ada sakinlerinin yerleşim yerlerindendir. Çınarlı Köyü Plajı oldukça güzel, sakin ve temizdir. Plaj ve deniz suyu da oldukça temizdir. Dilerseniz köy içerisinde konaklamak için otel ve pansiyon tarzı konaklama imkanları bulunmaktadır.

Çınarlı Köyü Plajı merkeze 5 kilometre uzaklıktadır. Buraya ulaşım taksi ve dolmuş gibi imkanlarla sağlanabilmektedir. Çevresinde yeme – içme imkanları mevcuttur. Marmara Adası’nın tercih edilen gözde plajlarındandır.

Manastır Koyu

manastır koyu plajı

Adada denize girmek için en ideal yerlerden biri de saklı bir güzellik Manastır Koyu’dur. Manastır Koyu’na Çınarlı Köyü’nün girişinde bulunmaktadır ve merkeze 3.5 kilometre gibi yürünebilir bir mesafededir. Dilerseniz taksi ve dolmuş gibi ulaşım imkanları da mevcuttur. Adada plajı kum olan nadir yerlerdendir. Sahili ve denizi oldukça temizdir.

İlginizi Çekebilir:
Kyoto Japon Parkı Nerede? Yapılacak Aktiviteler

Şifalı Su Plajı

şifalı su plajı marmara adası

Marmara Adası’nın en temiz yerlerinden olan Şifalı Su Plajı’nın suyunun cilt ve göz hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Şifalı Su Plajı dik bir merdivenle inilen küçük bir plajdır. Denize girmek için adanın sakin ve güzel yerlerinden biridir. Kole Plajı yakınlarında yer almaktadır.

Kole Plajı

kole plajı marmara

Kole Plajı, Marmara Adası’nın merkezinde yer alır. Bu yüzden adanın kalabalık plajlarındandır. Feribot iskelesinden yürüme mesafesinde olan plaj geniş ve kumluktur. Denizi dalgasız ve sakin olmaktadır.

Kole Plajı’nın biraz ilerisinde ise taşlık ve sakin plajlardan Keresya Plajı yer almaktadır. Adanın güzel plajlarından biridir, vaktiniz varsa Keresya Plajı da görmeye değerdir.

Asmalı Plajı

asmalı plajı

Ada merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Asmalı Plajı küçük bir tekne limanı ve kumsaldır. Yakınlarında konaklayacak birçok pansiyon imkanları bulunmaktadır. Plajda kafe ve restoranlar yaygın şekilde bulunur. Denizi sakin ve temizdir.

Saraylar Plajı

saraylar plajı marmara

Saraylar Köyü, adanın mermeriyle ünlü bir köyüdür. Köyde Abroz Plajı ve kadınlara özel olan Kadınlar Plajı olmak üzere iki ayrı plaj bulunur. Saraylar Köyü plajları temiz ve denizi masmavidir. Saraylar Köyü’ne ada merkezinden kalkan dolmuşlarla yarım saatte ulaşım sağlamak mümkündür.

Marmara Adası Ulaşım Hakkında

feribot ile ulaşım

Adaya ulaşım İstanbul ve Balıkesir şehirlerinden deniz yolculuğu ile mümkündür. İstanbul’dan 2.5 saat ve Balıkesir Erdek’ten 1 saat 45 dakika gibi bir sürede ulaşım sağlanır.
Ada içi ulaşım ise dolmuş ve taksi gibi araçlarla sağlanır. Ada içerisinde dolmuş saatleri kısıtlı olduğu için en iyisi özel araç ile adaya gelmek veya taksi kullanmak olacaktır. Bu gibi ada tatillerinde özel araç bir nevi şart haline geliyor diyebiliriz.

Marmara Adası Konaklama ve Oteller Hakkında

Marmara Adası pansiyonları genelde konaklamada tercih edilen seçeneklerden biridir çünkü ada genelinde mütevazı konaklama imkanları mevcuttur. Otel ve pansiyonlar yoğunluktadır, kiralık evler de bulunur.

Adanın farklı köylerinde farklı konaklama imkanları bulunmaktadır. En beğendiğiniz sahiline göre konaklama imkanı sağlayabilirsiniz. Marmara adası nerede? ve nerede konaklanır diye düşünmenize artık gerek kalmadı. Bize sorarsanız bu güzel adayı doyasıya keşfetmek ve sıkılmadan tadını çıkarmak için 3 – 4 gün yeterli olacaktır 🙂

Marmara Adası tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz resmi Balıkesir sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kocaeli Gezilecek Yerler için ilgili gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu