Oyunlar

Mürver Nedir? Mürver Bitkisinin Vücuda 10 Faydası

Mürver, Sambucus adlı bir bitkinin meyvesidir. Çok yaygın görülen bir meyve olmadığı için nasıl bir meyve olduğu ve faydaları merak edilmektedir.

Halk arasında mürver çiçeği veya mürver olarak bilinir. Mürver öncelikle Kuzey yarımkürede, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunurken birkaç güney türü Avustralya’da da yetişir.

Mürver Nasıl bir Meyvedir?

Mürver, koyu mavi veya siyah renkli olur. Genellikle tatlı ve keskin bir tada sahiptir. Bu da onı şuruplar, jöleler, reçeller ve ezmeler gibi çeşitli tatlılar için tercih edilen bir bileşen yapar. Ayrıca çok sayıda içecek ve kokteyl için de kullanılmaktadır.

Tüm mürver türlerinin yaprakları, meyvesi ve dalları, vücutta birikebilen ve ölümcül olabilen siyanür adı verilen bir toksinin eser elementlerine sahiptir, bu yüzden dikkatli olmalısınız! Mürver ile bağlantılı bu sağlık risklerine rağmen, meyvesi faydalı besinler açısından zengindir. Bu nedenle yüzyıllardır geleneksel tıbbın önemli bir unsuru olmuştur.

Mürver; doyurucu, besleyici olmasının yanında potasyum, demir, bakır ve  fosfor gibi mineraller açısından zengindir. B vitamini, A vitamini ve C vitamini içerir. İyi bir diyet lifi ve protein kaynağıdır. Meyve ayrıca vücudunuzda bir antioksidan ve anti-inflamatuar ajan olarak işlev görür.

Mürverin Faydaları Nedir?

murver

Mürverin sağlığa faydaları arasında sindirime yardımcı olmak, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, solunum sağlığını geliştirmek, bağışıklığı güçlendirmek, diyabeti kontrol etmek, kemik sağlığını geliştirmek, cildi güçlendirmek, kilo vermeyi teşvik etmek, kanseri önlemek, kabızlık için bir çare ve yaşlanma sürecini tersine çevirmek yer alır.

Sindirime Yardımcı Olur

Mürver, kabızlığı ortadan kaldırmaya, sindirimi kolaylaştırmaya, fazla gazı kesmeye ve gastrointestinal sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı bir besindir. İçerik olarak diyet lifi açısından zengindir. Lif ayrıca besin alımı verimliliğinizi artırmada yardımcı olur ve yiyeceklerden daha fazla besin değeri almanızı sağlar. Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminizi düzenleyerek hazımsızlığa iyi gelir.

Kardiyovasküler Koruma Sağlar

Mürverdeki yüksek lif içeriği, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi kolesterolü karşılamak için sisteminizdeki fazla kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Bu durum ateroskleroz ve benzer kardiyovasküler problemler geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltır, büyük oranda koruma sağlar.

Mürver ayrıca atardamarlardaki ve kan damarlarındaki gerilimi gevşeterek ve sakinleştirerek kalbinizi koruyabilen yüksek potasyum seviyelerine sahiptir. Potasyum bir vazodilatördür. Kan basıncınızı önemli ölçüde düşürerek kalbinizi güvende ve sağlıklı tutar.

Solunum Sağlığını Geliştirir

Mürver suyu öksürük, boğaz ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı veya solunum sistemini bozan herhangi bir sorun için ideal bir seçim olabilir. Mürver, öksürük şurupları gibi tahrişi ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olan bileşenler (antosiyaninler gibi biyoflavonoid) içerir. Bu bileşenler ayrıca balgamı temizlemek ve bezlerdeki yabancı maddeleri temizlemek için balgam söktürücü olarak da çalışır. Ayrıca mürver suyu astım hastaları için uygundur. Solunum yolu rahatsızlığı yaşıyorsanız mürver meyvesini düzenli tüketerek faydalarını görebilirsiniz.

Bağışıklığı Güçlendirir

Mürver, belirli antibakteriyel özelliklere sahiptir. Özellikle insanların hastalıklara daha duyarlı olduğu zorlu kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gripten korunmak için kullanılır. Ayrıca mürver, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli otoimmün rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Diyabet Kontrolü Sağlar

Mürverde bulunan birkaç aktif antioksidan bileşen, pankreasın üzerinde çalışır. Glikoz seviyelerini ve insülini düzenlemeye yardımcı olarak diyabetli bireyler için daha fazla stabilite sağlar ve diyabetik olmayı engeller. Düzenli olarak tüketildiğinde diyabet üzerinde kontrol sağlar.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Mürverdeki yüksek temel mineral içeriği yeni kemik dokularının oluşumunun yanı sıra kemik gücünü artırmaya yardımcı olur. Milyonlarca kişi osteoporozdan mustariptir ancak gençlerde kemik yoğunluğunu artırmak, bu ciddi tıbbi durumun başlamasını önemli ölçüde geciktirebilir. Kemik sağlığınız için civan perçemini tüketmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir:
Ders Tekrarı Nasıl Yapılır? En Etkili Yöntemler

Cilt Bakımında Etkilidir

Mürverde bulunan bioflavonoid cildi iyileştirmede önemli bir rol oynadığından birçok kozmetik uygulamada kullanılmaktadır. Yararlı antioksidan aktivite ile birleşen yüksek A vitamini seviyeleri, mürverleri kırışıklıkları azaltmak veya önlemek, yaşlılık lekelerini azaltmaya yardımcı olmak ve cilt tonunu ve ışıltısını kademeli olarak iyileştirmek için ideal hale getirir.

Mürver ideal bir polifenol, antioksidan, vitamin, karotenoid, fitokimyasal ve flavonoid kaynağıdır. Bu mineraller parlak ve ışıltılı bir cilt için hayati yapı taşları görevi görürler.

Günlük küçük miktarlarda mürver suyu alımı, cilt hücrelerinizi dejenerasyondan koruyacak ve cildinizi yumuşak ve pürüzsüz tutacaktır. Cilde doğal ve genç bir parlaklık verecektir. Ayrıca cildinizi daha sıkı yapacak ve sarkmayı önleyecektir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Diyet lifinin yüksek içeriği ile birlikte mineral ve vitaminlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkileri, mürverleri kilo verdiren besinlerden biri yapar. Lifli yapısı tok hissetmenizi sağlar. Diyetlerinizde mürver meyvesini tercih ederek uzun süreli tokluk sağlayabilirsiniz.

Kanseri Önlemede Etkilidir

Mürver özü geniş bir farmakolojik, terapötik ve anti-kanserojen niteliklere sahip antosiyaninler içerir. Çalışmalar ayrıca mürverin kanser oluşumunu geciktiren, engelleyen veya tersine çeviren birkaç kemo önleyici özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Doğal Diüretik Besindir

Diüretik besin idrarın dışarı atılmasında etkili olan besin demektir. Mürver idrara çıkmayı teşvik eder. Araştırmalar, mürverlerin doğal idrar söktürücü etkileri olduğunu gösteriyor, bu da idrar üretimini teşvik ettikleri anlamına geliyor. Vücudunuz aşırı sıvı tutuyorsa doktorlar genellikle diüretik reçete eder ve yetişkinler genellikle bu komplikasyonla karşılaşır. Ayrıca mürver suyu iyi bir müshildir ve doğal bağırsak hareketini kolaylaştırır, bu nedenle kabızlık için harika bir çaredir.

Kara Mürverin Zararları Nelerdir?

Yaygın olmayan meyveler arasındaki kara mürverin yan etkileri nelerdir merak edilmektedir. Özellikle bu meyveyi ilk defa tüketecek olanların yan etkilerinden korktuğu bilinmektedir. İlk defa tüketecekseniz büyük porsiyonlara kaçmadan tüketmeniz gerekir. En önemlisi ise meyvenin olgunlaşmış olduğundan emin olmalısınız. Olgunlaşmamış ve çiğ olan mürver meyvesi zehirlidir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, karın ağrısı gibi etkiler gösterebilir.

Mürver Meyvesi Hakkında Önemli Bilgiler

Mürver meyvesi ile ilgili merak edilen zehirli mi olduğu, nasıl tüketilmesi gerektiği ve bu meyveyi tüketilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi merak edilenleri sizler için aşağıda derledik.

Kara Mürver Ne İçin Kullanılır?

Kara mürver ilaçlarda, şuruplarda, besinlerde veya meyve formunda kullanılır. Sağlığa birçok yararı olduğu için en çok ilaçlarda şifa amaçlı olarak ve tatlandırmak için kullanılmaktadır.

Kara Mürver Nasıl Tüketilmeli?

Kara mürveri çay formunda, meyve halinde, toz halinde veya olgun taze meyve olarak tüketebilirsiniz. Yediğiniz miktara dikkat ederek fazla porsiyonlara kaçmadan tükettiğinizde birçok faydası vardır.

Mürver Çiçeği Zehirli mi?

Bu şifalı bitki ile ilgili merak edilen sorulardan biri de mürver çiçeği yenir mi sorusudur. Mürver meyvesi yenir mi derseniz tüketilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü olgun hali yenilebilen mürverin çiğ hali zehirlidir. Koyu siyah renkte olan olgunlaşmış meyveler tüketilebilir ancak olmamış meyveler kesinlikle yenmemelidir.

Kara Mürver Günde Kaç Kez Kullanılır?

Kara mürver günde bir kez 1 yemek kaşığı olacak şekilde kullanılır. Yiyeceklerin içerisine katılarak daha kolay sindirilmesi sağlanabilir.

Kara Mürver Tozu Nasıl Kullanılır?

Toz formundaki kara mürver farklı şekillerde kullanılarak tüketilebilir. Tatlılara eklenebilir, çay gibi kaynatılarak içilebilir, su ile lapası yapılabilir. Lapa formu cilde sürüldüğünde çok faydalıdır.

Kara Mürver Şase Nasıl Kullanılır?

Farklı markalarda üretilen kara mürver şase formu bir bardak ılık su ile tüketilebilir. Şaseyi suda karıştırıp çözülmesini sağladıktan sonra günde bir bardak şeklinde içebilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Goji Berry (Kurt Üzümü) Nedir? Sağlığa 10 Faydası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu