Gezi

Yalova Plajları | Denize Girilecek 10 Yer Listesi

Şirin şehirlerimizden Yalova denize girilecek yerleri ile sakin rotalardan biridir. Marmara denizine kıyısı bulunan Yalova plajları yazın oldukça keyiflidir. Temiz denizi ve güzel sahilleriyle denize girmek isteyenlerin bazen günübirlik bazen de tatil için tercih ettiği alanlardandır.

Deniz kıyısı şirin şehirlerimizden olan Yalova’da hem sahillerin hem de plajların tadını çıkarabilir, sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Yalova’nın güzel plajlarını sizler için anlattık.

Yalova Denize Girilecek Yerleri

Yalova plajları sadece Yalovalılar tarafından değil çevre şehirlerden gelenler tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Sıcak yaz günlerinde büyük şehirlerde kalabalık sahillerden kaçmak isteyenler hem temiz olması hem de yakınlığı nedeniyle tercih etmektedir. Plajlar genelde sakin olsa da bazen yoğun ilgi nedeniyle kalabalık olabiliyor. İmkanınız varsa hafta içi buraları tercih etmek daha keyifli olacaktır.

Yalova hem büyük şehirlere yakınlığı, hem çok kalabalık olmaması hem de uygun imkanlarıyla tatilciler ve günübirlikçiler için ideal rotalardandır. Yalova’da birkaç farklı plaj vardır. Denizi genelde her yerde aynı olsa da sahiller büyüklüklerine göre değişir. En çok tercih edilen plajlar Altınova ve Çınarcık Plajlarıdır.

Altınova Hersek Plajı

altınova hersek plajı

Merkeze çok yakın mesafede bulunan Altınova Hersek Plajı, Yalova Merkez’ine 5 kilometre uzaklıktadır.

Fotoğrafta görüldüğü gibi plajdan Osmangazi Köprüsü gözükmektedir. Plaj 2 kilometre uzunluğunda geniş bir alana sahiptir. Sahili kumluktur. Altınova Hersek Plajı’nda yeme – içme, duş, lavabo ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de bulunmaktadır. Aynı zamanda şezlong ve şemsiye de kiralayabilmek mümkündür. Plaja girişler ücretlidir.

Çınarcık Plajı

çınarcık plajı

Yalova Merkeze yürüme mesafesinde bulunan Çınarcık Plajı merkezi konumundan dolayı Yalova Plajları arasında en çok tercih edilen yerdir. Çınarcık Plajı sahili kum ve çakıl taşından oluşmaktadır, denizi biraz yosunludur.

Plajda ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesisler bulunmamaktadır fakat merkezde olduğu için yakınlardaki yerlerden ihtiyacınızı kolayca karşılayabiliyorsunuz.

Armutlu Plajı

armutlu plajı

Armutlu ilçesine bağlı Armutlu Plajı, Yalova Merkezine 54 kilometre uzaklıktadır. Geniş sahili, sahilin kum olması, denizi temizliği ve derin olmaması nedeniyle tercih edilen yerlerden biridir.

Armutlu Plajı genelde kalabalık olmaktadır, yakın çevrelerden gelen günübirlikçilerin uğrak yerlerinden biridir. Plajda yeme – içme, lavabo, duş gibi imkanlar vardır.

Fıstıklı Plajı

fıstıklı plajı

Fıstıklı Plajı; Yalova Merkeze 59 kilometre, Armutlu Merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Yalova Merkezinden biraz uzak kaldığı için genelde çevre illerden gelenler daha fazladır. Sahili dar ve kısadır. Büyük bir plaj değildir. Denizi genelde temiz, sahili kumsaldır. Fıstıklı plajda yiyecek-içecek, duş ve lavabo gibi imkanlar bulunmaktadır.

Fıstıklı Plajı yakınlarında konaklayabileceğiniz birçok pansiyon bulunmaktadır. Yalova denize girilecek yerlerden Fıstıklı Plajı ile ilgili detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hersek Kadınlar Plajı

hersek kadınlar plajı

Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan Hersek Kadınlar Plajı, temiz ve güzel plajlardan biridir. Deniz suyu biraz yosunlu olsa da sahil ve deniz kumluktur. Altınova ilçesinin merkezine 5 km uzaklıktadır. Plaja girişler ücretsizdir, plaj kenarındaki ağaçlık alanda piknik yapmaya uygun yerler vardır.

İlginizi Çekebilir:
2022 Pasaport Çıkarma İşlemleri ve Gerekli Evraklar

Çamlık Plajı

çamlık plajı

Armutlu’nun Kapaklı Köyü’nde bulunan Çamlık Plajı, Yalova Merkez ilçesine 60 km mesafededir. Yalova plajları arasında en kalabalık olanlardan biridir. Plaj girişi ücretlidir. Deniz zemini çakıllıktır, deniz ayakkabısı ile girilmesi tavsiye edilir. Plajda şemsiye, lavabo, duş ve yeme – içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur.

Çiftlikköy Sahil Plajı

çiftlikköy plajı

Çiftlikköy ilçesinde bulunan Yalova plajlarından Çiftlikköy Plajı, Merkez ilçesine 14 kilometre uzaklıktadır. Denizi derin değil sığdır ve oldukça temizdir. Plaja giriş ücretsizdir. Plaj içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Kabin, duş ve lavabo gibi imkanlar mevcuttur.

Kaytazdere Belediye Plajı

kaytazdere plajı

Uzun ve geniş bir plaj olan Kaytazdere Plajı, Yalova Merkez ilçesine 22 kilometre mesafededir. Denizi ve sahili oldukça temizdir. Plaj içerisinde şezlong, şemsiye, duş ve kabin gibi imkanlar mevcuttur. Ücretsiz halk plajıdır.

Özgür Bayanlar Plajı

özgür bayanlar plajı

Yalova plajları arasında kadınlara özel plajlardan biri de burasıdır. Çınarcık ilçesinin Esenköy tatil beldesine bağlı bir plajdır. Yalova Merkez ilçesine 40 km mesafede bulunmaktadır. Plaja girişler ücretli ve kadınlara özeldir. Yalnızca 8 yaşından küçük erkek çocuklar girebilir. Suyu dalgalı olsa da oldukça temizdir. Tabanı çakıldır. Plaj içerisinde oyun parkı, yeme içme mekanları, duş, kabin, şezlong gibi imkanlar mevcuttur.

Reis Aile Plajı

reis aile plajı

Ücretli Yalova plajlarından olan Reis aile plajı Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy tatil beldesindedir. Yalova Merkez ilçesine 40 km uzaklıktadır. Temiz ve geniş bir plajdır. Plaj içerisinde her türlü imkan mevcuttur.

Sabah 10:00 ile akşam 19:30 arasında plaja giriş yapabilirsiniz. Bu saatlerden sonra piknik yeri olarak kullanılmaktadır.

Diğer Yalova Plajları

En çok bilinen ve tercih edilen Yalova Plajları yukarda bahsettiklerimizdir. Bunun dışında Mawish Beach, Deniz Feneri Beach, Akraba Beach gibi ücretli özel plajlar da bulunmaktadır. Yalova Plajları genel olarak temiz ve denize girmeye uygundur.

Tabii bir Ege Denizi, Akdeniz gibi beklentiler içerisine girmemeniz gerekir. Onlarla kıyaslarsak hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Marmara Denizi’nde ve Marmara Bölgesi’ne göre denize girilebilecek nadir yerlerdendir. Çok uçuk fiyatlara kaçmadan uyguna makul bir tatil yapmak istiyorsanız veya günübirlik deniz kenarı kaçacak bir yer arıyorsanız Yalova’yı tercih edebilirsiniz.

Yalova Ulaşım Hakkında

Yalova’ya birçok büyük şehirden kolaylıkla ulaşım mümkündür. İstanbul’dan deniz yoluyla birçok sefer ve ulaşım imkanı bulunmaktadır, üstelik yarım saat gibi çok kısa sürelerde ulaşım sağlanabilmektedir.

Bursa büyük şehrinden ise Yalova otobüs ile 1 saat kadar sürmektedir. Gelmek istediğiniz şehirlerden direkt olarak ulaşım yoksa bu şehirler aracılığıyla Yalova’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalova Konaklama ve Oteller Hakkında

Yalova’da konaklama amaçlı olarak birçok farklı imkan bulunmaktadır. Termal oteller Yalova’da en çok tercih edilen konaklama yerleri olsa da pansiyonlar, deniz kenarı konaklayacak yerler ve daha birçok bütçeye göre konaklama imkanı bulmak mümkündür.

Plaj yakınlarında konaklama olarak pansiyon ve kiralık evler vardır. Fakat plajların merkeze uzaklığına dikkat etmeyi unutmayınız.

Yalova gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu