Gezi

Bursa’nın Nesi Meşhur? Bursa Meşhur Yemekleri

Her yanı tarih kokan Yeşil Bursa’nın gezilecek yerlerini keşfederken meşhur yemekleri, tatlıları, yöresel lezzetleri ve sokak yemeklerini tadabilirsiniz. Yolunuz Bursa’ya düştüyse gezerken yazımızda anlattığımız lezzetleri de tatmayı unutmayın. Birbirinden güzel yöresel lezzetlerle geziniz daha keyifli hale gelecektir.

Bursa’nın Meşhur Lezzetleri

Bursa’yı gezmek isteyenler aynı zamanda Bursa’nın nesi meşhur olduğunu da merak etmektedir. Gezilecek güzelliklerini gördüğünüz kadar güzel Bursa’nın meşhur yemeklerini de tatmalısınız. Tarihi Bursa’nın gezilecek yerleri kadar birçok meşhur lezzeti de bulunuyor, sizler için bu lezzetleri derledik.

Bursa’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Bursa’nın meşhur lezzetleri arasında en meşhur yemeği herkesçe bilinen İskender Kebaptır. Adeta Bursa’nın simgelerinden olan, Bursa’ya yolu düşenlerin ilk aklına gelen yemektir İskender. Bursa’da her yerde İskender Kebaba rastlayabilirsiniz, özellikle Bursa Merkez ilçesinde birçok meşhur yeri de bulunmaktadır.

İskender Kebap

iskender kebap

Bursa şehrinin en kendine has ve en bilinen yemeği İskender kebaptır, yani Bursalıların deyişiyle meşhur “İskender” diyebiliriz. Meşhur olduğu kadar lezzetlidir. Bursa’da yöresel bir yemek arıyorsanız ilk denenecek yemek İskender Kebaptır.

1867 yılında Mehmet oğlu İskender tarafından Kayhan Çarşısında ortaya çıkan bu lezzet Bursa’nın en meşhur yemeği olmuştur. Bursa şehrinde Kebapçı İskender’in birçok şubesi bulunmaktadır, bunun dışında şehirde İskender yenilecek başka güzel yerler de mevcuttur. Tarihi Kayhan Caddesine girdiğinizde meşhur İskender ve Pideli Köftecilerin burada sıralandığını göreceksiniz.

Ana malzemesi et döner olan bu yemeği özel kılan dönerin altındaki pidesi, üstündeki domates sosu, yanındaki yoğurdu ve üstüne dökülürken cos eden sıcak tereyağıdır. Hepsinin birleşimiyle ortaya çıkan muhteşem bir lezzet İskender Kebap. Bursa’nın en meşhur yemeği olan İskenderi mutlaka denemelisiniz.

Pideli Köfte

pideli köfte

Bursa’nın bir diğer meşhur yemeği olan Pideli Köfte, İskender Kebap’ın döner yerine köfte ile yapılmış halidir. İskender kadar bilinmese de Bursa’nın meşhur yemeklerinden biridir. İskender Kebaptan esinlenerek yapılan Pideli Köfte de bir o kadar lezzetlidir. Yapılış mantığı iskender Kebap ile aynıdır, tek farkı et döner yerine köfte konularak yapılır.

Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Pideli Köfteyi Kayhan Çarşısında yiyebilirsiniz. Bursa merkezinde bulunan Kayhan Çarşısı pideli köftenin en lezzetlilerini bulabileceğiniz yerdir.

İnegöl Köfte

inegöl köftesi

İnegöl Köftesi adından anlaşılabileceği gibi Bursa İnegöl’de 19. yüzyılda buraya gelen Balkan göçmenleri tarafından ortaya çıkarılan bir lezzettir. 100 yılı geçkin bir tarihi olan İnegöl Köfte kendine özgü şekli ve lezzetiyle meşhur yemekler arasında yerini almış durumda.

Hazırlanması klasik köftelere göre çok daha zahmetli olan İnegöl Köftenin normal köfteden farkı orijinal tarifinde içine dana eti ve kuzu etinin beraber konulmasıdır. Gerekli malzemeler katılıp yoğrulduktan sonra ızgarada pişirilerek servis edilir. Bursa’ya yolunuz düştüyse denenebilecek meşhur lezzetlerden biridir.

Cantık

cantık

Her yerde bulabileceğiniz ama en güzelini Bursa’da yiyeceğiniz cantık, Bursa’nın meşhur ve bir o kadar lezzetli yemeklerindendir. Bursa’da acıktıysanız hemen hemen her sokakta, seyyar olarak bile bulabileceğiniz cantık Bursa’nın yöresel tatlarından biridir. Her yerde çok uygun fiyata cantık bulabilirsiniz. Cantığı toplanma yemeklerinde dağıtmak burada bir adet haline gelmiştir.

Pidenin bir değişik çeşidi diyebileceğimiz cantık; hamurunun daha mayalı ve yumuşak olması, kıymasının daha az baharatlı olması, şeklinin pideye göre daha ufak ve yuvarlak şekilde olması gibi yönleriyle pideden ayrılır. En yaygın ve orijinal çeşidi kıymalı olanıdır ama kuşbaşılı, kaşarlı gibi çeşitleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:
Work and Travel Nedir? 2022 Fiyatları ve Şartları

Cevizli Lokum

cevizli lokum

Bursa’da toplu yemeklerde verilen ve adet haline gelmiş bir diğer lezzet cevizli lokumdur. Adından tatlı bir yiyecek gibi anlaşılsa da hamur işi tarzında bir tuzlu çeşididir. Cevizli, haşhaşlı gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Mayalı hamur ile yapılan Cevizli lokum meşhur lezzetlerden biridir. Cevizli lokumu Bursa’nın çoğu fırınında bulabilirsiniz, hatta bazı fırınlarda hafif tatlı çeşidi de bulunmaktadır. Yemekten çok yemeklerin yanında, çayın yanında ikram edilen bir lezzettir.

Bursa’nın Meşhur Tatlıları Nelerdir?

Lezzetli yöresel yemekleriyle olduğu kadar tatlılarıyla da öne çıkan Bursa’nın kendine has lezzetlerinin her biri ayrı güzeldir. Kestane şekerinden süt helvasına Bursa tatlıları lezzetiyle ağızları sulandırıyor. Bursa’da birçok esnaf lokantasında, tatlıcılarında veya yöresel yemek yerlerinde bu tatlıları bulabilirsiniz.

Kestane Şekeri

kestane şekeri

Meşhur Bursa tatlısı dendiğinde akla gelen ilk lezzet tabi ki kestane şekeridir. Kestanesiyle meşhur Bursa şehrinde kestane şekerine adım başı rastlayabilirsiniz. Bursa’ya yolunuz düştüyse hediye olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz Kestane Şekeri, kestanenin en lezzetli hallerinden biridir. Kestane ve şerbetin buluşmasıyla ortaya çıkan Kestane Şekeri haşlanmış kestanelerin kabukları soyulduktan sonra kaynayan şerbetlere batırılmasıyla yapılır.

İster kavanozda reçel kıvamında, ister kutuda katı kıvamda satılan kestane şekerine gezerken çoğu yerde rastlayacaksınızdır. Çikolata kaplı gibi türleri de bulunan Kestane Şekerinin orijinali sade şekilde olanıdır.

Bursa’da aynı zamanda kestane mevsiminde sokaklarda kestane kebap da görebilirsiniz, soğuk kış günlerinde sıcacık kestane kebap içinizi ısıtacaktır.

Tahinli Pide

tahinli pide

Bursalılar tarafından “Tahanlı” veya “Tahinli” olarak da bilinen, hatta hangi söylenişinin doğru olduğuyla kafaları karıştıran tatlı Tahinli Pide, kimi tarafından çok beğenilirken kimi tarafından da pek hoşlanılmayan bir lezzettir. Tahin seviyorsanız bunu da yüksek ihtimalle seveceksinizdir. Pide hamuru üzerine tahin ve şekerin buluşmasıyla yapılan Tahinli Pide yöresel lezzetlerden biridir. Bursa’ya yolunuz düştüyse kahvaltıda her fırında bulabileceğiniz sıcacık tahinli pidenin tadına bir bakın deriz.

Bursa’nın meşhur Tahinlisini yiyecekseniz meşhur adres Abdal Simit Fırınıdır. Sabah 06:30’da açılan bu fırın önünde her gün uzun kuyruklar oluşuyor. Sabah saatlerinde buraya gelip sıcacık simit ve tahinli pideyle kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Kemalpaşa Tatlısı

kemalpaşa tatlısı

Bursa’nın meşhur lezzetlerinden olan Kemalpaşa tatlısı, ismini Bursa’nın ilçesi olan Mustafakemalpaşa ilçesinden almaktadır. Yıllar önce burada üretilmeye başlanan Kemalpaşa tatlısı, bu ilçeye has şerbetli bir tatlıdır. Kurabiye hamuru kıvamında hazırlanıp fırınlanan sert kemalpaşaların üstüne şerbetin eklenmesiyle ortaya çıkan bir tatlıdır.

Bağdat Hurma Tatlısı

bağdat hurma tatlısı

Bursa’nın meşhur tatlılarından bir diğeri Bağdat Hurma Tatlısıdır. Yine şerbetli bir tatlı olan hurma tatlısına Bursa sokaklarında seyyar şekilde bile rastlıyorsunuz. Bursa’da üretilen bu meşhur tatlıyı yolunuz düştüyse deyebilirsiniz. 1971 yılında Bağdat Pastanesinde bulunan bu tatlı Bursa’nın yöresel lezzetleri arasında yerini almıştır.

Süt Helvası

süt helvası

Bursa’nın neredeyse her esnaf lokantasında bulabileceğiniz, yapımı da bir hayli kolay tatlılardan Süt Helvası Bursa’nın en meşhur tatlılarındandır. Süt, tereyağı, un, şeker kullanılarak yapılan helva önce ocakta pişirilip sonra fırınlanmasıyla kendine özgü bir lezzettir. Muhallebi kıvamında olan Süt helvasını Bursa’da yemek istiyorsanız genelde esnaf lokantalarında bulabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Mardin’in Meşhur Kahveleri

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu