İlişkilerKadın

Esra Ezmeci Tuzlu Su Yöntemi Nedir? 5 Soru

Ünlü psikolog Esra Ezmeci tuzlu su ile adeta yeni bir furya başlattı. Çapalama ve tuzlu su yöntemi olarak anlattığı akım birçok kişinin dikkatini çekti. Birçok kadın bu yöntemi kullanarak ilişkilerindeki bazı sorunları gidermeyi umut ediyor. Hayatındaki kişiyle arasında sorunlar olan, soğuduğu düşünen, ilgisinin azaldığını fark eden kişiler psikolog Esra Ezmeci kitaplarından kendine faydalı tavsiyeler ediniyor. Tuzlu su yöntemi de enerjisel olarak dengeyi sağlayan tavsiyelerden biridir.

Ünlü psikoloğun anlattığına göre tuzlu su yöntemini kısaca özetleyecek olursak; hepimizde bulunan enerjisel denge bazı durumlarda bozulabiliyor ve bu durum dişil enerjimizin düşmesine neden oluyor. Tuzlu su bu durumda devreye giren bir topraklama metodu oluyor. Metodu düzenli şekilde uyguladıktan sonra enerjimizi yükselttiğini ve negatif enerjilerden arındığımızı söylüyor. Bu da doğal olarak ilişkilerimiz üzerinde olumlu bir etki gösteriyor.

Merak edilen Esra Ezmeci tuzlu su yönteminin detaylarına, sonuçlarına ve yapanların yorumlarına birlikte göz atalım.

Esra Ezmeci Tuzlu Su Nasıl Yapılır?

Dişil enerji sağ beyni etkileyen; özgürlük, tutku, sanat ve estetik gibi hislerimizi kuvvetlendiren bir enerji türüdür. Kadınlarda dişil enerji bazen hayattaki olumsuz şartlardan dolayı düşebilir. Böyle durumlarda bazı yöntemlerle negatif enerjilerden kurtulmak gerekir. Esra Ezmeci tuzlu su yöntemi de bunlardan biridir.

Tuzlu su yöntemini uygulaması oldukça basittir. Yöntemde 1 litre suya 2 çorba kaşığı tuz konulur ve duştan sonra sağdan sola olacak şekilde bütün vücuda dökülür. Dökülen tuzlu su yıkanmaz veya durulanmaz, 1 gün boyunca vücutta kalması gerekir.

Tuzlu su ile durulanarak bir nevi vücuda topraklama yapılır. Haftada bir olacak şekilde duştan sonra kadınların uygulaması gerekir. Dengelenen enerji sonrası kadının kendisinde ve eşi ile olan ilişkisinde olumlu etkiler görmesi beklenir.

Çapalama Nasıl Yapılır?

Esra Ezmeci tuzlu su yönteminin yanı sıra önerdiği bir diğer uygulama çapalamadır. Çapalama yöntemi aslında herkesin hayatta yaşayabileceği bir durumdur. Yöntemin amacı kişiye anıları hatırlatmaya çalışmaktır. Karşıdaki kişiye birbirlerini hatırlatan anıları çağrıştırılır.

Özetle çapalama şudur; yaşadığınız herhangi bir duygu veya anı ile başka bir şey arasında bağlantı kurarak birinin hatırlanması halinde diğerinin de hatırlanmasıdır. Yani yaşadığınız durum bir nevi uyarıcı haline geçerek size duygularınızı hatırlatır.

Örneğin; bir film izlerken çok kötü bir haber aldığınızı düşünün. Bu haber sizi öylesine derinden üzdü ki filmi izleyecek keyfiniz kalmadı ve kapattınız. Daha sonra kaldığınız yerden devam ettiğinizde o film size olayı hatırlattığı için bir daha görmek bile istemediniz. İşte bu durum çapalamaya örnektir. Herhangi bir obje, yer, kişi, olay, anı vb. şeyler kişiye olumlu veya olumsuz geçmişteki durumu hatırlatır.

Çapalama yöntemi kadın erkek ilişkilerindeki problemlerde ise birlikte geçirdikleri güzel anıları hatırlayarak olumlu etkiler göstermeye yarar. Kişi kendine veya karşısındaki kişiye uygulayabilir.

İlginizi Çekebilir:
Buz Lazer Nedir? Yaptıranların Yorumları Nasıl?

Çapalama şu şekilde yapılır:

Koku, tat, doku, işitme ve görme olarak beş duyumuz vardır. Amaç duyularımızı uyararak karşı tarafa iz bırakmak ve hatırlamasını kolaylaştırmaktır. İlişkinizdeki mutlu anınızda eşinizin avcuna, ensesine veya omzuna 4 – 5 kere üçer saniye olacak şekilde hafifçe bastırın. Bunu yaparken eşinize çapalama yaptığınızı belli etmeyin, davranışı belli etmeden yapmanız gerekiyor. Daha sonra herhangi bir anınızda yine bu baskılamayı yaptığınızda eşiniz o zamanki mutlu anınızı hatırlayarak size davranışı olumlu anlamda değişecektir.

Kendinize çapalama yapmak istiyorsanız; sol elinizin baş parmağının ilk boğumunu veya bilek kemiğini 3 dakika boyunca bastırarak ovalayın, avuç içinize aynı şekilde baskı yapın.

Çapalama tekniği ile kendinize ve eşinize birlikte geçirdiğiniz güzel anlardaki hislerinizi hatırlatarak ilişkinizdeki sorunları düzeltebilir, o anlardaki duygularınızı tekrar yaşayabilirsiniz.

Tuzlu Su ile Yıkanmak Ne İşe Yarar?

esra ezmeci tuzlu su nedir

Kadınlarda baskın olan dişilik enerjisi ağır çalışma şartları, stres, yorgunluk gibi hayattaki olumsuz durumlardan dolayı azalabilir. Dişilik enerjisini ve enerjisel dengemizi korumak için tuzlu su ile durulanma yöntemi önerilir. Esra Ezmeci tuzlu su yöntemini birçok kitabında ve televizyon programlarında açıklayarak önermiştir. Eşinin ilgisizliğinden şikayet eden, eşinin dikkatini çekmek isteyen, ilişkisinde eskisi kadar tutkulu olmayan, eşinden iltifat duymayan vb. gibi şikayetleri bulunan kadınlar için önerilenler arasındadır.

Karısından soğuyan erkek belirtileri yazımıza göz atabilir, eşinizin bu belirtileri gösterip göstermediğini gözlemleyebilirsiniz. Eşinizin sizden soğuduğuna dair şüpheniz varsa tuzlu su yöntemini deneyebilirsiniz.

Esra Ezmeci tuzlu su yönteminin yanı sıra davranışlarınızda da değişiklik göstermeniz gerektiğini vurgular. İlişkinizde yaşadığınızın problemleri çözebilmek için kendi içinizde yaşadığınız problemleri de çözmeniz gerekir. Kendinizden daha emin, daha özgüvenli, tek başına ayakta durabilen kişiler olmanız için kendinize yatırım yapmanız gerektiğini; kendi öz saygınızı ve sevginizi korumanız gerektiğini söyler. Bunların yanı sıra enerji dengeniz için de tuzlu su ve çapalama yöntemlerini uygulayarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tuzlu Su Esra Ezmeci Yorumları Nasıl?

Ünlü psikolog Esra Ezmeci tuzlu su yönteminden katıldığı programlarda sıklıkla bahsetmektedir. Tuzlu su yönteminin birçok kişiye ulaştığını ve deneyen kadınlardan olumlu geri dönüşler aldığını söylemektedir. Hem yöntemi düzenli olarak haftada bir olacak şekilde uygulayan hem de davranışlarında değişime başlayan kadınlar hayatlarında ve ilişkilerinde olumlu etkiler gözlemlemektedir.

Esra Ezmeci Evli mi?

Evliliğe ve özel ilişkilere dair tüyolar veren psikolog Esra Ezmeci eşi kimdir soruları dinleyicileri tarafından merak edilmektedir. Ezmeci, 2005 yılında Tutku Dalmaz ile evlenmiş fakat 10 yıllık beraberliğinin ardından 2015 yılında boşanmıştır. Evliliğinden bir erkek çocuğu bulunmaktadır. Esra Ezmeci neden ayrıldı sorusunun bilinen bir cevabı yoktur, ünlü psikolog evliliğine ve ayrılığına dair açıklama yapmamıştır.

Esra Ezmeci Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir adlı kitabında tuzlu su ve çapalama gibi ritüellerinden bahsederek okuyucularına taktikler vermiştir. Esra Ezmeci tuzlu su yöntemini kendi anlattığı videolarından dinleyebilirsiniz. Esra Ezmeci yeni kitaplarına ve ilişkilere dair bilgilere kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu