Gezi

Akdeniz’in Maldivleri Adrasan Suluada Nerede?

Akdeniz’in Maldivleri, ülkemizin güzel adalarından Suluada; Antalya Kumluca ilçesine bağlı Adrasan köyünün karşısındaki adadır. Tatlı su kaynaklarına sahip bu ada ismini de bu yönünden almıştır.

Suluada, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’nın bir adasıdır. Antalya Kumluca ilçesinin Adrasan köyüne bağlıdır. Adrasan kumsalına 15 km uzaklıktadır, ulaşım tekneyle 1 saat kadar sürmektedir.

Akdeniz’in az bilinen, ıssız ve güzel adalarından Suluada keşfedilmeye değer güzelliklerimizdendir. Mavinin en güzel tonlarına eşlik edeceğiniz bu eşsiz yer ülkemizin görmeye değer güzel adalarındandır.

Suluada’ya Nasıl Gidilir?

adrasan

Suluada’ya ulaşım Antalya Adrasan’dan teknelerle sağlanır. Adrasan sahili dışında adaya ulaşım noktası yoktur. Adrasan kumsalından tekne turları ile adaya ulaşım sağlanabilir. Bunun dışında karadan veya hava yoluyla adaya ulaşım yoktur.

  • Adrasan – Suluada arası 15 kilometre (yaklaşık 1 saat)
  • Kumluca – Adrasan arası 29 kilometre (yaklaşık 35 dakika)
  • Olympos – Adrasan arası 13 kilometre (yaklaşık 20 dakika)
  • Antalya Merkez – Adrasan arası 94 kilometre (yaklaşık 1 buçuk saat)
  • Kaş Merkez – Adrasan arası 116 kilometre (yaklaşık 2 saat) mesafededir.

Adrasan Suluada Tekne Turları 2022

Adrasan sahilinden Suluada’ya tekne turları ile 1 saatte gidilmektedir, tur düzenleyen birçok tekne bulunmaktadır.

Turlar sabah 09:00 – 09:30 saatleri arası gidiş, 17:00 – 18:00 saatleri arası dönüş şeklindedir. Tur fiyatları 150 – 200 TL arasıdır, 3 yaşa kadar çocuklar ücretsizdir. Tur fiyatına öğle yemeği, çay meyve ikramları ve rehberlik fiyatı da dahildir.

Tur boyunca Suluada Plajı, Aşk Mağarası, suyun çıktığı bölge, Amerikan Plajı, Fener Koyu gezdirilmektedir. Turlara birkaç gün önceden doluluk ihtimaline karşın rezervasyon yaptırmak yararınıza olacaktır.

Akdeniz’in Maldivleri: Suluada

Bembeyaz kumsalı, masmavi ve tertemiz deniziyle Suluada görenleri kendine hayran bırakan adalardandır. Tekne turu ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu adada tur boyunca oldukça keyifli vakit geçirecek ve çok güzel manzaralara tanıklık edeceksiniz. Akdeniz’in küçük ve ıssız adalarından olan adada bembeyaz kumlarda dolaşmanın, masmavi denizinde yüzmenin ve harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Adanın denizi tertemiz ve yüzmek için oldukça güzeldir.

Adrasan Suluada Gezi Rehberi

adrasan suluada

Suluada tekne turu ile adaya varıldığında öncelikle ana kumsalda durulur. Adada yüzmeye uygun iki kumsal bulunmaktadır. İlk olarak ana kumsalda 2-3 saat yüzmek için mola verilir. Öğle yemeği yaklaştığı saatlerde ise tekrar tekneye binerek harekete devam edilir. İkinci kumsalda ise adanın arka tarafına doğru gidilirken durulur. Harika bir manzaraya sahip bu kumsal da ilki kadar güzel ve temizdir. Burada da yüzmek için yeterli mola verildikten sonra mağaralarda duraklamak üzere tekrar yola çıkılır.

İlginizi Çekebilir:
Maşukiye Nerede? Hobbit Evleri ve Gezilecek Yerleri

Tekne turu adaya varıldıktan itibaren ilk dural ana kumsal olmak üzere; diğer kumsal, mağaralar ve adanın arka tarafındaki suyun çıktığı yer ziyaret edilerek sonlanır. İkinci kumsaldan sonra birkaç mağarada durarak buralar ziyaret edilir. Adanın iki kumsalı da adeta Maldivler sahilleri gibidir. Bembeyaz taneli kumlar, turkuaz mavisi renginde tertemiz deniz görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Adanın çevresi küçük büyük birçok sualtı mağarasıyla doludur. Tekne turu ile bu mağaraların bazılarının yanından bazılarının içlerinden geçerek dolaşılmaktadır. Mağaraları ve ikinci kumsalı da dolaştıktan sonra son durak adadaki tatlı su kaynağıdır. Adanın suyunun bu denli berrak ve kumsalının da bembeyaz olmasının sebebi bu tatlı su kaynaklarıdır.

Tekne turu bu şekilde ada etrafında dört noktada durakladıktan sonra sona ermektedir. Suluada’nın güzel iki plajını, mağaralarını ve tatlı su kaynağını gördükten sonra geri dönüş yolculuğu başlamaktadır. Ada ülkemizin güzel denizleri arasında turkuaz mainin en güzel tonlarına şahit olacağınız yerlerden biri. Adanın harika manzaraları görenleri kendine hayran bırakıyor. Kendinizi adanın güzel sularına bırakırken mavinin bu güzel tonlarının keyfini çıkarın.


Suluada’da Neler Yapılır?

suluada

Adaya tekne dışında bir ulaşım yolu yoktur. Tekne turu ile ulaşım sağladığınızdan zaten sunduğu imkanlardan faydalanıyor ve ayak uyduruyorsunuz. Suluada tekne turları oldukça eğlenceli ve dolu dolu geçiyor.

Suluada’da yeme-içme imkanları olmadığı için yemek imkanı da tur tarafından sağlanır. Dilerseniz yanınıza atıştırmalık tarzı ufak şeyler alabilirsiniz. Adada tur sırasınca yapabileceğiniz aktiviteler ise bol bol bu güzel denizinde yüzmek, manzaraların tadını çıkarmak ve teknede güneşlenmek. Bunun dışında dalış yapmayı seviyorsanız ada dalış için çok uygundur, su altındaki kayalar arasından dalış yapılarak yüzülebilir.

Adadaki son durak olan tatlı su kaynağının ise birçok faydası olduğu söylenmektedir, fırsatınız olursa bu sudan da içebilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Bursa Kayapa Göleti Gezi Rehberi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu