Gezi

Tarihi Şehir Kütahya’da Gezilecek 12 Yer Listesi

Ülkemizin küçük şehirlerinden olan Kütahya’nın gezilecek yerlerinden bahsettiğimiz yazımızda Kütahya’da gezilip görülmeye değer yerlerini derledik. Çinisi ile meşhur, termalleri ve şifalı kaplıcaları ile bilinen tarihi şehir Kütahya’da gezilmeye değer yerleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kütahya Nerede?

Kütahya, herkes tarafından Marmara Bölgesi’nde sanılsa da aslında Ege Bölgesi’ndedir. Ülkemizin küçük şehirlerinden olan Kütahya, çoğu büyük şehre çok yakın mesafededir. Bursa, Eskişehir, Afyon gibi büyükşehirlere komşu konumdadır ve kolay şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Kütahya’nın Gezilecek Yerleri

Kütahya gezilecek yerleri şehir genelinde dağınık şekilde konumlanmıştır. İlçeleri arası mesafe 1 saat kadar sürebilmektedir. Küçük bir şehir olan Kütahya’da gezilecek yerleri sınırlı olmakla birlikte genelde tarihi kalıntılar, doğal güzellikler ve müze gibi yerlerden oluşmaktadır.

Kütahya’nın görülmesi gereken tarihi eskilere dayanan kalıntılarından, kendine hayran bırakan doğal güzelliklerinden, termallerinden ve tarihi müzelerinden bu yazıda bahsettik. İmkanların kısıtlı olduğu küçük şehirlerimizden Kütahya’da görmeye değer yerleri sizler için anlattık.

Kütahya Kalesi

kutahya kalesi

Kütahya gezilecek yerleri arasında önemli tarihi yapılardan Hisar Tepe’de bulunan Kütahya Kalesi, antik dönemlerden günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır. Kalenin geçmişi 5. yüzyıl Bizans dönemine kadar dayanmaktadır. Geçmişten günümüze Bizans, Osmanlı ve Selçuklular gibi birçok medeniyet zamanında kullanılmıştır.

Kütahya Kalesi yukarı, iç ve aşağı olmak üzere üç bölüme ayrılır. Kaleden Evliya Çelebi’nin yazılarında da bahsedilmektedir.

Mızık Çamı

mizik cami

Kütahya’nın Domaniç ilçesine 3 kilometre uzaklıktaki Domurköy’e bağlı bölgede bulunan Mızık Çamı, Kütahya’nın görmeye değer tarihi yerlerindendir.

Tarihi geçmişi ile merak uyandıran Mızık Çamı, Kütahya’nın ilgi gören yerleri arasındadır. Anlatılan efsanelere göre Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’i, babaannesi Hayma Ana bu çamın dallarına salıncak kurarak uyuturmuş. Hatta torunu Orhan Bey’i de burada salıncakta uyuttuğu söyleniyor. Mızmızlanmamaları için onları burada salıncak kurup uyuttuğundan çamın adı da “Mızık Çamı” olarak kalmıştır.

Mızık Çamı adı verilen bu ağaç fırtınalar sonucu köklerinden koparak ölse de, halk tarafından hala büyük bir ilgi ve değer görmektedir. Ağacın etrafı zarar görmemesi için çevrilmiş ve ağaç yerine sabitlenmiştir. Sürekli olarak ziyarete açıktır.

Lajos Kossuth Müzesi

lajos muzesi

Birçok tarihi olaya ve anıta ev sahipliği yapan Kütahya’da gezilecek yerler arasında tarihi müzelerden biri Lajos Kossuth Müzesi’dir. Kütahya’nın merkezinde bulunan bu müzenin tarihi 18. yüzyıla dayanmaktadır.

Günümüzde müze olarak kullanılan bu evde 18.yüzyılda Macar özgürlük savaşının önderlerinden Lajos Kossuth, ailesi ve Macar mülteciler konuk edilmiştir. 1982’den beri müze olarak devam eden bu evde; Macarlara ait eski eşyalar, kültürel ve tarihi eserler sergilenmektedir.

Müze hafta içi 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır, müzeye giriş ücretsizdir.

Dumlupınar Atatürk Karargah Evi

dumlupinar ataturk karargahi

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesindeki Atatürk Karargahı Evi, adından da anlaşıldığı üzere Kurtuluş Savaşı zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ün karargah olarak kullandığı bir evidir. Kütahya gezilecek yerleri arasında hem manevi hem de tarihiyle ziyaret etmeye değer yerlerdendir.

Anadolu Kültür Sanat ve Arkeoloji Müzesi

arkeoloji muzesi kutahya

Kütahya Merkez’inde yer alan Anadolu Kültür Sanat ve Arkeoloji Müzesi, 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Kütahya gezilecek yerleri arasında görmeye değer yerlerdendir. Müze içerisinde eski dönemlerden kalma arkeolojik eserler, yağlı boya tabloları, çiniler ve eski eşyalar sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Yalova Gezilecek Yerler Listesi 10 Madde

Anadolu Kültür Sanat ve Arkeoloji Müzesi, haftaiçi 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kütahya Çini Müzesi

cini muzesi

Kütahya’nın merkezinde yer alan bir diğer müze Çini Müzesi, ülkemizdeki ilk ve tek çini müzesidir.

Çinisi ve porseleniyle meşhur Kütahya’da, Çini Müzesi de görülmesi gereken güzel yerler arasındadır. Müzede 14. yüzyıldan günümüz tarihine kadar İznik ve Kütahya’da üretilmiş birbirinden güzel çini, seramik ve porselen eserler sergilenmektedir. Bunun yanında geçmiş yıllardan kalma kitabeler, vazolar, araç gereçler de bulunmaktadır.

Çini Müzesi hafta içi 09:00-17:00 arasında ziyarete açıktır.

Kütahya Kaplıcaları

kutahya kaplica

Kütahya’nın kaplıcaları ve şifalı suları da özellikle tercih edilme nedenlerinden biridir. Kütahya’nın Yoncalı, Tavşanlı ve Göbel ilçeleri şifalı kaplıca sularıyla bilinmektedir. Yer altından 42 derece sıcaklıkta çıkan bu termal sularının birçok eklem, kas ve sinir hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle kış aylarında bu sıcak şifalı sular çok tercih edilmektedir. Kaplıcalarda yaz-kış su sıcaktır, değişmez.

Kütahya’nın birbirinden güzel termal otellerini tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Domaniç Ormanları

domanic ormanlari

Kütahya gezilecek yerleri arasında Domaniç ormanlarında mis gibi temiz havayı içinize çekmeyi unutmayın. 🙂 Domaniç, Kütahya Merkez’e 90 kilometre gibi bir uzaklıkta kalmaktadır. Merkezden otobüs ve minibüs gibi imkanlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Serin ve tertemiz havası, yeşilin o güzel tonları ile Domaniç’in ormanları sizi kendine hayran bırakıyor. Bu güzel ormanlarda piknik yapabilir, birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Yollar üzerinde duraklayıp bir şeyler yiyebileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Bazı bölgeler de kamp yapanlar bulunsa da yine de geç saatlerde çok bulunmayız deriz çünkü engin bitki örtüsüne sahip bu ormanlarda tilki, ayı, domuz gibi birçok hayvan da yaşamaktadır.

Domaniç Ormanları’nı bahar ve yaz aylarında, gündüz vakitlerinde ziyaret ederek keyfini çıkarabilirsiniz.

Ilıcaksu Sarıkız

Kütahya’nın görülmesi gereken doğal güzelliklerinden Ilıcaksu Sarıkız, Domaniç ilçesine 5 kilometre uzaklıktadır. Akan doğal pınarların oluşturduğu bu gölet etrafında yeşilin her tonu size eşlik ediyor. Sarıkız Mesire Alanı etrafında yılın en sıcak günlerinde bile tertemiz serin havanın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Frig Vadisi

frig vadisi

Kütahya gezilecek yerleri arasında tarihi güzelliklerinden biri de Frig Vadisi’dir. Eskişehir, Afyon ve Kütahya topraklarında yer alan Frig Vadisi çok eski tarihii bir bölgedir. Tarihi milattan önce 10. yüzyıla kadar dayanan bu bölgede adından da anlaşıldığı gibi geçmişte Frigyalılar yaşamış ve önemli izler bırakmışlardır. Günümüzde halen daha Friglerden kalma birçok anıt, peri bacası, tapınak, mezar ve yer altı şehri vardır.

Aizanoi Antik Kenti

aizonai antik kenti

Kütahya’nın gezilecek yerleri arasında tarihi bir diğer gezi rotası ise Aizanoi Antik Kenti’dir. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan bu tarihi antik kent, Kütahya Merkez’e 58 kilometre uzaklıktadır, yani mesafe olarak baya vardır. Roma döneminden kalma olan bu antik kentin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Aizanoi Antik Kenti bu eski tarihi ve kültürel zenginliğiyle “ikinci efes” olarak da bilinmektedir. Kent, ismini Zeus’un kızı Erato ve Kras Arkas’ın oğlundan almıştır. Aizanoi Antik Kenti bölgesinde Zeus Tapınağı, Aizanoi Macellum’u, Tiyatro kompleksi bulunmaktadır. Kütahya’nın hatta ülkemizin görmeye değer tarihi güzellikleri arasındadır.

Aizanoi Antik Kenti’ne en kolay ulaşım yolu özel araç ile sağlanmaktadır. Bunun yanında Kütahya’nın Çavdarhisar, Emet ve Gediz ilçelerinden otobüsler ile buraya ulaşım sağlanabilir.

Bonus: Söğüt

sogut

Çoğunlukla Kütahya’nın bir ilçesi sanılan Söğüt, aslında Bilecik ilimize aittir. Osmanlının en eski yerleşim yerlerinden olan Söğüt ile ilgili bilgi almak istiyorsanız Bilecik’te Gezilecek 10 Yer Listesi yazımıza göz atabilir, Söğüt hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu