Gezi

Bozcaada Plajları | Denize Girilecek Yerler 10 Madde

Masmavi deniziyle Bozcaada plajları ve gezilecek yerleri yaz tatili için eşsiz rotalardandır. Bozcaada’da denize girilecek yerleri birlikte keşfedelim. Bozcaada koylarının hepsi ayrı güzel, denizi ve plajları temizdir. Denize girmek isteyenler için birbirinden güzel koy ve plajları adayı ayrı bir güzelleştiriyor.

Bozcaada’da mayıs sonundan ekime kadar denize girmek mümkün, plajların en yoğun olduğu aylar ise temmuz ve ağustos aylarıdır. Tatilcilerin yoğun olduğu ağustos ve temmuz aylarında plajlar normale göre çok daha kalabalıktır. Bozcaada suyunun soğuk olması da bunda etkendir. Ada suyu yaz boyunca serin, plajlar da çoğu zaman rüzgarlı olmaktadır ancak yine de koylar tertemiz ve denizi masmavidir. Her sene tatilcilerin uğrak rotalarından olan Bozcaada’nın birbirinden güzel koylarına göz atalım.

Bozcaada Denize Girilecek Yerler

Bozcaada plajları adanın merkeze göre tam tersi istikametinde kalıyor. Bozcaada merkezinde denize girebileceğiniz bir plaj ya da koy bulunmuyor. Merkezdeki deniz kıyısı yüzmek için uygun değil, daha çok etrafında restoran ve mekanlar bulunuyor. Mekanlarda oturup deniz manzaralı bir yemeğin tadını çıkarabilir veya sahil kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Koy ve plajlar ada merkezinden yürüyerek 45 dakika araçla 10 – 15 dakika mesafede bulunuyor.

Bozcaada plajlarının hepsi birbirinden güzel ve suyu çok temiz. Bozcaada’da denize girmenin tek kötü yani suyun çok soğuk olmasıdır. Ada genelinde bütün plajlarda su çok soğuk, alışması zaman alıyor. Bu yüzden burada tatil yapmak istiyorsanız ve denize girmeyi seviyorsanız yazın en sıcak günlerinde Bozcaada’yı tercih etmeniz daha doğru bir karar olabilir.

Ayazma Plajı

bozcaada plajları ayazma

Bozcaada plajları arasında en bilindik ve en kalabalık olanı Ayazma Plajı’dır. Masmavi denizi ve altın sarısı geniş kumsalı ile denizin keyfini çıkarmak isteyen tatilcilerin en uğrak plajlarından biri burasıdır. Suyu derin değil, yüzme bilmeyenler de rahatça denize girebilir.

Ayazma plajında su sporları yapabileceğiniz tesisler ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoranlar da bulunuyor. Plaj ücretsiz halk plajıdır fakat otopark, şemsiye kiralama ve diğer ekstra şeyler ücretlidir.

Sulubahçe Koyu

sulubahçe

Sulubahçe koyu Ayazma ile Habbele arasında kalan bir Bozcaada plajıdır. Genelde yazlıkçılar ve günübirlikçilerin tercih ettiği sessiz sakin bir koydur. Koy içinde herhangi bir tesis olmadığı için ayrı bir sakindir. Eğer sessiz plajları seviyorsanız Sulubahçe koyu tam size göre olacaktır.

Bozcaada plajları arasında denize girmek için bu koyu tercih edecekseniz yanınıza yeme içme için bir şeyler almayı unutmayın. Yakınlarında ve koy içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınız için bir şeyler bulunmuyor.

Habbele Plajı

habbele plajı

Habbele plajı isminden özel plaj gibi dursa da tamamı ücretli değildir. Plajda ücretli ve ücretsiz olarak iki kısma ayrılır. Deniz diğer yerlere göre daha sığdır ama aynı güzelliktedir. Koy oldukça temizdir. Denizi yer yer kumluk, yer yer taşlıktır.

Habbele plajı üzerinde bulunan Habbele Beach adlı özel işletme kısmı ücretlidir. Ücretsiz kısımda ise kendi şemsiyeniz ile plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Çoğu tatilci Habbele mi Ayazma mı? diye Bozcaada plajları arasında kararsız kalır. Bize sorarsanız ikisi de görülmeye değer güzelliktedir. Vaktiniz varsa ikisine de birer gününüzü ayırın deriz. Sakin ve kalabalıktan uzak bir yer arıyorsanız Habbele plajı, Ayazma plajına göre çok daha sakindir.

Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Bozcaada plajları içerisinde Mermerburnu olarak da bilinen Akvaryum Koyu deniz canlıları çeşitliliği açısından fazla olduğu için Akvaryum adını almıştır. Diğer koylara göre çok daha küçük ve dar bir kumsalı vardır. Bu yüzden şezlong ve şemsiyeler birbirine çok yakın konumlanıyor. Genelde kalabalık ve sıkışık olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Uludağ Gezilecek Yerler | 10 Yer Listesi

Koyda şnorkel ve deniz gözlüğü gibi denizaltı malzemeleriyle yüzerken canlı çeşitliliğini keşfedebilirsiniz. Akvaryum koyu plajı diğer plajlara göre küçük olduğu için kalabalık olduğu zamanlarda plajda yer bulmanız zor olabilir. Deniz kısmı diğer plajlara göre yosunludur ama oldukça güzel ve temizdir.

Çayır Koyu

çayır koyu

Bozcaada bağ evlerine yakın konumda bulunan Çayır koyu genelde denize girmek için değil deniz sporları yapmak için kullanılan bir koydur. Çayır koyunun diğerlerine göre çok daha rüzgarlı oluşu denize girmek için elverişsiz duruma getirmektedir. Kumsalı da diğerleri kadar temiz değildir. Bozcaada plajları içerisinde daha çok su sporları için tercih edilir.

Sörf için birebir olan Çayır Koyu genelde tenhadır. Sporlarla ilgilenmek istiyorsanız profesyonel tesisler mevcuttur. Su sporlarını seviyorsanız burada eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Deniz kenarı sakin bir yerde oturmak istiyorsanız da burayı tercih edebilirsiniz.

Beylik Koyu

beylik koyu

Ayazma plajına çok yakın konumda bulunan Bozcaada’nın Beylik Koyu aralarındaki asfalt yolun çökmesi nedeniyle gözlerden uzak kalmış bir Bozcaada koyudur. Çöken asfalt yolun yerine toprak yol yapılmış ve ulaşım sağlanmıştır. Bu yüzden diğerlerine göre daha az bilinen bir koydur.

Beylik Koyu diğer bir adıyla Batık Gemi Koyu olarak da bilinmektedir. Bu adı almasının nedeni 2015 yılında karaya oturduktan sonra terk edilen geminin hala bu koyda olmasından dolayıdır. Zamanında çok konuşulan bu gemi günümüzde Beylik koyunun simgesi haline gelmiştir. Kamp yapmak için de oldukça elverişli bir plajdır.

Tuzburnu Plajı

tuzburnu plajı

Rüzgar güllerine ve Polente Fenerine çok yakın bir konumda bulunan Bozcaadanın Tuzburnu Koyu rüzgarlı, taşlık yapıda ve denizi dalgalı olduğundan yüzmek için çok tercih edilen plajlardan değildir. Yüzmek için uygun olmasa da günbatımını izlemek için adanın tercih edilen güzel yerlerindendir.

Sessiz sakin bir yer olan Tuzburnu Plajında herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu koyu tercih edeceklerin yeme içme gibi konularda hazırlıklı gitmesi tavsiye edilir. Deniz manzarası ve günbatımı manzarasını bir arada izlemek istiyorsanız bu koyu tercih edebilirsiniz.

Tekirbahçe Koyu

tekirbahçe koyu

Bozcaada plajlarından birkaç otel ve ufak bir tatil köyünü barındıran Tekirbahçe koyu genelde burada konaklayanlar tarafından tercih edilir. Tekirbahçe Koyu uzun bir kumsaldan oluşuyor. Kumsalda yürüyüş yapmak isteyen tatilciler için keyifli bir yerdir.

Bozcaada’da bu şekilde farklı güzelliklerde birçok koy bulunmaktadır. Tatilciler tarafından en çok tercih edilen, en bilinen ve denize girmeye en elverişli koylar Ayazma, Habbele ve Akvaryum koylarıdır. En yoğun ve kalabalık koylar da genelde buralar olmaktadır.

Katranbolu Koyu

katranbolu koyu

Katranbolu Koyu Bozcaada plajları içerisinde çok bilinmeyen bir plaj olduğu için yaz boyunca oldukça sessiz ve sakindir. Genellikle kalabalık olmaz. Ada merkezine yakın bir koydur. Bozcaada denize girilecek yerler arasında kalabalıktan uzak bir koy arıyorsanız burayı beğeneceksinizdir. Denizi temiz, sahili çakıl ve kumdur. Deniz kenarı kamp yapmak isteyenler çadırını alıp bu koyda yerleşebilir. Koyda lavabo, duş ve diğer imkanlar mevcut değildir.

Poyraz Liman Koyu

poyraz liman koyu

Ada merkezine yakın koylardan olan Poyraz Liman koyu Bozcaada plajları içerisinde daha çok kamp için kullanılan yerlerdendir. Adada kendi çadırınızla deniz kenarı sakin bir yerde kamp yapmak istiyorsanız bu koyu tercih edebilirsiniz. Sahil ve deniz olarak adanın diğer plajlarından daha geride kalsa da denize karşı kamp yapmak için ideal bir yerdir. Koy içerisinde lavabo, duş, yeme içme gibi imkanlar mevcut değildir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Marmara Adası Gezilecek Yerleri ve Plajları

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu