Kişisel Gelişim

Kendine Aşık Olma Hali Nedir? 10 Belirti

Kendine aşık olma hali olarak bilinen narsisizm kavramı kişinin kendisini olması gerekenden çok daha fazla sevmesi ve beğenmesi durumudur. Kendine aşık olmak psikolojide bir rahatsızlık olarak görülen narsistik kişilik bozukluğudur. Belirgin özellikleri ve bazı tedavi yöntemleri vardır.

Tabii ki her birey kendine göre çok özel ve sevilmeye değerdir. Kendini sevmeme durumu da doğru bir davranış değildir ancak kendine aşık olma hali çok başkadır. İnsan kendisini sevmeli, kendi benliğine saygı göstermelidir; bu sayede çevresindeki insanlar da kişiyi sevecek ve sayacaktır. Ancak aşırıya kaçma durumu aksine kötü sebeplere yol açabilir. Kişi kendini olması gerekenden fazla şekilde sevdiğinde bencillik ve ego kavramları ortaya çıkar.

Kendine aşık olma hali belirtilerine ve detaylarına birlikte göz atalım. Narsisizm kavramını daha yakından inceleyerek anlamaya çalışalım.

Kendine Aşık Olma Hali Belirtileri

kendine aşık olma hali

Kendine aşık olma bulmacalarda karşımıza çıktığında bilimsel terim ismi sorulur. Bilimsel olarak narsisizm olarak tanımlanan durum halk arasında yaygın olarak kendine aşık olma hali olarak tabir edilir.

Narsistik kişilik bozukluğu yaşayan insanlar buna bağlı olarak bazı tavırlar sergiler, bu kişilerde görülen bazı belirgin özellikler vardır. Kendine aşık olma halinde görülen genel özellikler şu şekildedir:

  • Kendini aşırı derecede beğenir ve sever.
  • Benmerkezci düşünce yapısına sahiptirler.
  • Bencil davranışlar sergilerler.
  • Eleştiriye kapalıdır ve tüm hatayı başkalarında arar, kendi hatalarını görmez.
  • Aldığı kararların iyi veya kötü fark etmeksizin her zaman en mükemmeli olduğunu düşünür.
  • Başkalarını düşünmekten çok kendi iyiliği ve keyfi doğrultusunda hareket eder.
  • Kendini her şeyi yapmaya hak sahibi olarak görür.
  • Diğer insanları kendinden aşağıda ve küçük görür.
  • Ön planda olmayı severler.
  • Benzersiz olduklarını düşünürler.

Yukarıdaki özelliklerden çoğu görülen bir kişinin narsistik kişilik bozukluğu yaşıyor olma ihtimali yüksektir. Kişinin bir uzman tarafından yardım alması ve kendindeki bu olumsuz davranışın farkına varması gerekir. Farkına varmadığı sürece davranışlarındaki anormalliği anlamayacak ve devam edecektir. Görülen anormal davranışlar kendisini rahatsız etmez ancak iletişim kurduğu kişiler bu durumlardan oldukça rahatsız hisseder. Narsistik kişilik bozukluğu tedavi edilmesi gereken durumlardandır.

Kendine Aşık Olma Hali Hakkında Sorular

Kendine aşık olma hali yaşayan kişi ile karşı karşıya kalanların merak ettiği soruları sizler için derledik. Bu kişilerle baş etmek, kişiye bazı şeyleri anlatmak ve kabul ettirmek normalden çok daha zordur. Profesyonel destek almak mutlaka gereklidir.

İlginizi Çekebilir:
Tümdengelim ve Tümevarım Nedir? 30+ Örnek

Gizli Narsist Nedir?

Gizli narsistler yapacaklarını açık açık değil, arkadaş iş çevirerek yaparlar. Dışarıdan bakıldığında oldukça masum görünür ancak içten içe narsistik duygular beslemektedir. Narsist kişilere göre daha içe dönüktür ve sessizdir ama içinde bu duyguları barındırarak besler. Kıskançlık duyguları çok baskındır.

Narsist Kişi Kendinin Farkında mıdır?

Hayır, narsistik kişilik bozukluğu yaşadıklarının farkında değildirler. Kendilerini diğer insanlardan üstün görerek egolarını tatmin etmeye devam ederler. Bu durum uzman tarafından tedavi edilmedikçe davranışlarına devam edeceklerdir.

Narsist bir Kişi Değişir mi?

Profesyonel anlamda destek almadıkça yani tedavi edilmedikçe hayır düzelmez. Tedaviyi kabul ederek kendindeki hatanın farkına varmasıyla durum düzeltilebilir. Narsist kişiyi yönetmek, davranışlarını düzeltmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Kişilik bozukluğu uzman bir psikolog veya psikiyatrist tarafından tedavi edilebilecek bir durumdur.

Narsist bir Erkek Nasıl Davranır?

Narsist kişinin belirgin özelliklerini yukarıda listeledik ancak ikili ilişki içerisinde narsist erkeğin karşı tarafa belirgin davranışları olabilir. İlişkide narsist erkek karşı tarafın duygularını sömürerek onu kendine bağımlı hale getirmeyi sever. Karşısındaki kişiyi egosunu yükseltmek için bir araç olarak görür. İlişkide her zaman kendisini haklı bulur ve ilk önce kendisini düşünür. Karşısındaki kişinin kendisinden üstün olmasından rahatsız olur. Beğenilmek bu kişiler için çok önemlidir.

Narsist Erkek Nasıl Aşık Edilir?

Narsist erkek aşık edilmesi gereken değil tedavi edilmesi gereken kişidir. Eğer karşınızdaki kişi narsist bir kişilikteyse ve ona karşı duygularınız varsa sağlıklı bir ilişki kurabilmeniz için öncelikle onun tedavi olması gerekir. Narsist kişilerle iletişim kurmak sağlıklı kişileri de etkileyebilir, psikolojik sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Narsist bir Kadın Nasıl Davranır?

Narsist kadınlar kendisini çok beğenir, dış görünüşüne her zaman çok önem verir ve sürekli övgü almak ister. Duyduğu övgüler egosunu tatmin eder ve kendisini yüceltir. Ayna karşısında fazla zaman geçirir ve görüntüsünü çok beğenir. İlişki içerisinde karşı tarafı küçümseyerek kendisinin daha değerli olduğunu düşünür. Kendisi dışında kimseyi beğenmez. Narsist kadın terkedilirse durumu kabullenemez ve zarar verme eğilimi gösterebilir.

Narsist Kurbanı Nasıl İyileşir?

Uzmanlara genelde narsist kişiler değil, bu kişilerden zarar gören narsist kurbanları giderek yardım isterler. Karşısındaki kişilerden şikayetçi olan narsist kurbanları uzmanlara giderek danışır ve durumu düzeltemediği için kendini çaresiz hisseder. Kişinin yapması gereken bir uzman ile birlikte hem kendi ruh sağlığını hem de narsist kişinin ruh sağlığını düzeltmeye çalışmaktır.

İlginizi çekebilir; Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Teknikler ve Tedavi

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu