Kişisel Gelişim
Trend

10 Maddede Pozitif Düşünme Metotları Nelerdir?

Pozitif düşünme, kişinin çeşitli sıkıntılardan kurtulması ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşması adına oldukça önemli bir kavramdır. Günümüzde pek çok kişi gerek iş hayatı gerek aile ortamı gerekse çeşitli sebeplerden dolayı kaygı, üzüntü ve stres yaşar. Yaşanılan bu psikolojik travmalarında insanları bir hayli yıpratır. Bunun çözümü için pek çok kişi pozitif bir düşünce biçimine sahip olmak üzere araştırma yapar. Sizler de pozitif düşünme metotları üzerine araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Son dönemlerde pozitif düşünmek için yapılması gerekenler psikolojik bunalım içerisinde yer alan birçok kişinin cevabını aradığı bir sorudur. Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakmaya ne dersiniz? Kendinizi mutlu ederek daha olumlu bir hayat sürmek için bazı önerileri sizlere listeliyoruz.

İşte Pozitif Düşünmenizi Sağlayacak 10 Yöntem:

 • Kendiniz Başkası ile Kıyaslamayın!
 • Olumsuz Düşüncelerden Sıyrılın!
 • Daha Çok Gülümseyin!
 • Yardımsever Olun!
 • İletişim Kurun!
 • Geçmişinize Takılı Kalmayın!
 • Sevdiğiniz Aktivitelere Yönelin!
 • Daima Olumlu Düşünün!
 • Şükretmeyi Unutmayın!
 • Mutlu Olmayı Seçin!

Pozitif Düşünme Nasıl Kazanılır?

pozitif dusunme yontemleri

Pozitif düşünme ile birlikte psikolojik olarak rahatlamak istiyorsanız, ilk olarak hayatınızda sıkıntı ve stres oluşturan unsurlardan uzaklaşmanız gerekir. Hatta sizleri olumsuz düşünceye sevk eden pek çok etkeni hayatınızdan çıkarmanız daha pozitif bir hayat sürmenizi sağlar. Daha ılımlı, yardım sever ve hoşgörülü yaklaşım içerisinde bulunmanız sizlerin pozitif düşünme kazanmanızı sağlayacak en önemli etkenler arasında yer alır.

Peki pozitif olmak için ne yapmak lazım? Bunun için öncelikle düşünce yapınızı değiştirmelisiniz. Daha rahat ve stresten uzak bir hayat yaşamak istiyorsanız, önceliğiniz kendinizi değiştirmek olmalıdır. Psikolojik olarak daha olumlu bir şekilde hareket etmeniz, daha doğrusu çeşitli sıkıntıları kafanıza takmamanız gerekir. Daima olumlu bir düşünce yapısıyla hareket etmeli ve hoşgörülü bir yaklaşım sergilemelisiniz. Unutmayınız ki, tüm değişimler kendinizde başlar ve çevrenize yayılır. Kendinizi başkaları ile kıyaslamadan pozitif olarak bir hayat sürmeye çalışmanız sizlerin daha sıkı dostluklar ve çevreniz ile iletişim kurmanızı sağlar.

Pozitif bakış açısı nasıl kazanılır diye düşünüyorsanız vermiş olduğumuz önerileri göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi halde olumsuz düşüncelerle birlikte hareket etmeniz sizlerin oldukça yıpranmasına neden olur. Pozitif bakış açısı kazanmak için bu kötü düşüncelerden olabildiğince uzak durmalısınız. Hayatı daha pozitif bir şekilde yaşayabilmeniz adına sizlere sizlere ön plana çıkan başlıkları paylaşacağız.

 • Kendinize Güvenin: Pozitif bir bakış açısı kazanmak istiyorsanız ilk olarak kendinize güvenmeniz gerekir. Özgüven kazanmanız daha olumlu bir şekilde hareket etmenize ve sıkıntıların önüne geçmenize yardımcı olur.
 • Mutlu Olmayı Seçin: Mutsuz bir hayat sürmektense daha mutlu olmaya ne dersiniz? Bir tatil, bir konser, bir spor aktivitesi tüm bunlar sizlerin mutlu olmanız açısından yerine getirebileceğiniz etkenlerdir. Sevmiş olduğunuz aktivitelere yönelmeniz sizleri daha mutlu hale getirir.
 • Kaygılarınızdan Uzaklaşın: Tüm stres, sinir ve kaygıdan uzaklaşın. Hayatınız kaygı duyacağınız kadar uzun bir ömre sahip değildir. Kaygılarınızın ve korkularınızın üzerine gitmeniz sizleri olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.
 • Duygularınızı İfade Edin: Üzüntü, stres, mutluluk, heyecan, kaygı ve sinir gibi pek çok duygunuzu çevrenize ifade edebilirsiniz. Sıkı bir iletişim sizlerin rahatlamanızı sağlar. Aksi halde içinize kapanık bir şekilde bu duyguları gizlemeniz daha çok olumsuz düşünmenize neden olur.
 • Geçmişinize Takılı Kalmayın: Geçmiş kelimesinin anlamına baktığımızda; “Zaman olarak geride yer almış, geride kalmış olan.” anlamını içerdiğini bilinen bir gerçektir. Bu gerçeği değiştirebilmek mümkün değildir ancak geçmişte takılı kalmaktansa geleceği hayal etmek sizleri daha mutlu bir hale getirir.
İlginizi Çekebilir:
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Teknikler ve Tedavi

Pozitif Düşünce Hayatı Değiştirir Mi?

Pozitif düşünce hayatı değiştirir mi sorusunun net cevabı evettir. Dünya kaygısından uzak bir şekilde hayat sürmeniz psikolojik ve fizyolojik açıdan sizlere büyük bir fayda sağlar. Bu durum aynı zamanda çevrenize yansıyarak sizlerin çözümlü odaklı ve pozitif yaklaşımından faydalanılmasına olanak verir. Pozitif düşünce önce sizleri, sonra çevrenizi daha sonrasında ise tümden hayatınızı değiştirecek olan en önemli etkendir.

Olumlu Düşünme Ne Demektir?

Olumlu düşünme ya da olumlu düşünce, bireyin karşılaşmış olduğu herhangi bir somut olayda, pozitif olarak yaklaşmasını gösteren kavramdır. Olumsuz yönleri bir kenara iterek daha pozitif bir yaklaşım sergileyen bireyin, olumlu düşünce içerisinde hareket ettiği tezi savunulur.  Olumlu düşünmenin insan hayatı içerisinde hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda büyük bir faydasının olduğu bilinir. Sizler de daha dinç ve zinde bir hayat yaşamak istiyorsanız tüm olumsuz düşünceleri hayatınızdan çıkararak daha pozitif bir şekilde yaklaşım sergileyebilirsiniz.

Pozitif Düşünme Metotları Nelerdir?

Hayatı daha olumlu yaşayabileceğiniz birçok tavsiyeyi sizlerle paylaştık. Bu süreç içerisinde önceliğinizin kendinizi değiştirmek olduğunu bilmelisiniz. Tüm kaygı, üzüntü, sinir ve stres gibi olumsuz psikolojilerden uzaklaşarak sevinç, heyecan ve mutluluk gibi kavramları da hayatınıza yerleştirmelisiniz. Bunun yanı sıra sizlere pozitif düşünme ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Pozitif Düşünmenin Faydaları Nelerdir?

Olumlu düşünmenin hayatımız üzerinde ne gibi etkileri olabilir diye düşünmeden edilmiyor. Pozitif düşünmenin hayatımıza etkileri ve faydalarını fark ettikçe ne kadar doğru bir tutum olduğunu anlayacaksınız.

Olumlu düşünen bireyler;

 • Daha az stresli olur, stresli durumları daha iyi yönetirler,
 • Hayatımızın birçok alanında daha mutlu olmamızı sağlar,
 • Vücudumuz için daha sağlıklı bir durumdur,
 • Çevrelerini de pozitif yönde etkilerler,
 • İnsan ilişkileri daha sağlıklı olur,
 • Daha motive şekilde ilerlerler.

Olumlu düşünmenin uzun vadede hayatımıza birçok faydası olduğunu yaşadıkça anlayacaksınız. Pozitif düşünceleriniz beraberinde güzel günleri de birlikte getirir.

Negatif Düşünmenin Beyin Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

Negatif düşünmek hayatımızda kendimize yapabileceğimiz haksızlıklardan biridir. Bu tavır sizi sadece psikolojik olarak değil bedenen ve sağlık açısından da kötü etkileyecek bir tavırdır. Olumsuz düşünceler beraberinde sürekli yeni olumsuz düşünceleri getirerek sizi adeta negatif bir düşünce döngüsü içerisinde sokar. Gittikçe büyüyen ve sizi yoran bu düşüncelerin sağlık açısından vücudumuza birçok zararı vardır. Sürekli stres ve kaygı içerisinde olacağınız için vücudunuz bu duruma tepki verir ve ortaya başka rahatsızlıklar çıkabilir.

Olumlu düşünceler üzerine odaklanmaya çalışarak, küçük şeyleri bile mutluluk kaynağı olarak görerek, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, olumlu insanlarla etkileşimde olarak ve negatif etkileri sınırlayarak pozitif bir insan olabilirsiniz.

Beynin olumlu düşünmesi için kendinizi bu yönde eğitmeniz gerekir. Düşüncelerinizin farkına vararak, olumlu düşüncelerinizi güçlendirip olumsuz düşünceleri sorgulayarak, olaylara farklı açılardan bakmaya çalışarak, kendinizi motive ederek ve stres yönetimi yaparak beynin olumlu düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Olumlu düşünmek pozitif duyguları artırarak olumlu bir zihinsel durumu teşvik eder. Beyindeki nörotransmitterlerin salınımını artırır ve iyi bir ruh hali sağlar. Olumlu düşünmek hayatta her zaman olumlu sonuçlar sağlamasa da çözüm odaklı olma ve zorluklarla başa çıkabilme becerisi sağlar.

Olumlu düşünceyi bir uzmandan dinlemek isteyebilirsiniz;

Kişisel ve psikolojik gelişim ile ilişkide öfke kontrolü yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu