Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Solunum Yolu Hastalıklarından 5 Tanesi

Öksürük, hapşırık ve halsizlik gibi belirtiler köpeklerde solunum yolu hastalıklarının belirtisi olabilir ancak basit bir soğuk algınlığı da olabilir. Soğuk algınlığı denilince akla köpekler üşür mü? sorusu gelebilir. Evet, köpekler de fazla soğuk ortamlarda üşür ancak insanlarla aynı soğuk algınlığı belirtileri ve sebepleri onlarda yoktur. Bunun yanı sıra solunum yolu hastalıkları habercisi olabileceği için veteriner hekime danışmakta fayda vardır.

Çoğu uzman, kediler ve köpekler soğuk algınlığından muzdarip olabilir. Hayvanlardaki virüsler insanlardakinden farklıdır. Yavru köpekler, aşısız köpekler, yaşlı köpekler ve bağışıklık sistemi bozuk köpeklerde bu enfeksiyonların gelişme riski yüksektir.

Köpekler çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarından etkilenir ve bazıları potansiyel olarak durum ciddi olabilir. Soğuk algınlığı ve solunum yolu rahatsızlıklarını sizler için anlattık.

Köpeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri

Köpeklerde solunum yolundaki enfeksiyonlar bazı belirtilerle ortaya çıkar. Olağan dışı bu belirtiler görülüyorsa dikkat etmenizde fayda vardır.

Köpeklerde üst solunum yolu enfeksiyonları aşağıdaki belirtilerden herhangi birine neden olabilir:

  • Burun tıkanıklığı ve akıntısı
  • Burundan nefes almada hafif zorluk
  • Ara sıra öksürük
  • Hafif ateş
  • Gözlerde akıntı
  • Hapşırma
  • Genel uyuşukluk hali
  • İştah kaybı

Köpeklerde solunum yolu hastalıklarının çoğu bu semptomları gösterir. Bu nedenle ciddi durumlarda teşhis için karmaşık testler gerekebilir. Bu koşullardan bazıları yaşamı tehdit edebilir. Veteriner hekim ile birlikte süreci yönetmeniz daha doğrudur.

Köpeklerde Bulaşıcı Solunum Yolu Hastalıkları

köpeklerde solunum yolu rahatsızlıkları

Köpeklerde solunum yolu rahatsızlıklarından bulaşıcı olan hastalıklar ekstra risklidir. Hayvandan hayvana bulaşabilen enfeksiyonlar evde birden fazla hayvan besleyen kişiler için tehlike demektir. Bu gibi hastalıklarda köpeğinizi olabildiğince karantinada tutmanız gerekir. Beslenme faktörü iyileşmesinde önemli bir etken olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmesi bu süreçte ekstra önemlidir.

Köpek Distemper

Köpeklerde solunum yolu rahatsızlıklarından köpek distemper, bir dizi organ sistemini etkileyen ciddi viral enfeksiyondur. Sıklıkla ciddi sendromlarla sonuçlanır ve genellikle ölümcül olur. Köpek distemper ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar ancak aynı zamanda gastrointestinal ve nörolojik sistemleri de etkiler. Etkilenen köpeklerde genellikle burun ve göz akıntısı olur. Pnömoni sık görülen bir komplikasyondur.

Distemper, henüz aşısı yapılmamış köpek yavruları gibi virüse karşı aşılanmamış olan yetişkin köpeklerde en yaygın olanıdır. Bu konuda aşı çok önemlidir ve hayvanın sağlığını ciddi boyutta etkiler. Köpek aşılarını mutlaka tamamlamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:
8 Soru ile Köpeklerde Dirsek Higroması ve Tedavisi

Parainfluenza

Köpek parainfluenzası oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Parainfluenza, köpeklerde enfeksiyöz solunum yolu hastalığında önemli bir bileşendir. Hastalığa diğer maruz kalan hayvanlardan veya enfekte olmuş köpeklerden bulaşma olasılığı çok fazladır. Veteriner hekimden bu hastalığa karşı aşılama yaptırabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adenovirüs Tip 2

Köpek adenovirüsü, köpek hepatitine neden olan virüsle ilişkili bir solunum yolu hastalığıdır. Adenovirüs, bazı köpek solunum kompleksi vakalarında rol oynar. Solunum salgıları ile hayvandan hayvana bulaşan bir hastalıktır. Tedavi sürecinin veteriner hekim ile birlikte yürütülmesi gerekir.

Köpek Gribi

Köpek gribi, köpeklerin nispeten yakın zamanda tanımlanmış bir solunum virüsüdür. Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi, insanlarda gribe benzer belirtiler üretir. Zatürre gibi önemli ikincil hastalıklara neden olabilir ve ölüm riski vardır. Grip denip basite alınmadan hastalığın önemsenmesi gerekir.

Köpek Korona Virüsü

Hayatımızda birkaç senedir giren ve büyük etkiler bırakan Korona virüs hastalığı sadece insanlarda değil hayvanlarda da görülmektedir ancak insanlardakinden farklıdır.

Köpeklerde solunum yolu koronavirüsü öncelikle üst solunum yollarını enfekte eder ve tek başına veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte akut solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Köpek korona virüsü köpeklerden insanlara bulaşmaz. Kedi ve köpeklerdeki korona virüsler insanlar için tehlike oluşturmaz.

Bordetella bronchiseptica enfeksiyonu ile ilişkili değildir. Bordetella enfeksiyonu genellikle “Kulübe Öksürük” olarak adlandırılır. Hastalık, trakea ve bronşların iltihaplanmasına neden olur.

Köpeklerde Solunum Yolu Hastalığı Teşhisi

Köpeğinizde normalden farklı olan belirtileri fark ettiyseniz hasta olma olasılığı yüksektir. Hastalık basit bir şey olabileceği gibi ciddi boyutta da olabilir. Evde kendi kendine iyileşmesini beklemeden mutlaka veteriner hekime danışarak bilgi almanız gerekir.

Veteriner, köpeğiniz bu semptomları gösteriyorsa PCR veya (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testleri olarak bilinen belirli bir test türünü kullanabilir. Tanı konduktan sonra bununla ilgili tedavi uygulayacaktır.

Köpeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyon Tedavisi

Veteriner hekiminiz gerekli tahlilleri yaptıktan ve muayene ettikten sonra teşhisi koyacak, gerekli tedavi sürecine başlayacaktır. Hastalığı önlemek için iltihap giderici ilaçlar verecektir. Hastalık sırasında tedaviyi kolaylaştırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmeli, ortamı nemli tutmalı, köpeğinizi bol bol dinlendirmeli ve temizliğine dikkat etmelisiniz.

Köpeklerde solunum yolu rahatsızlıklarından olan hızlı nefes alıp verme problemi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz; Köpekler Neden Hızlı Hızlı Nefes Alır?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu