Gezi

Kocaeli’de Neler Yapılır? Gezilecek 10 Yer Listesi

Türkiye’de sanayinin başkenti olarak tanımlanan Kocaeli gezilecek yerler konusunda görmeye değer birçok rotanın bulunduğu şehirlerimizdendir. Marmara Bölgesi’nde yer alan ve ülke sanayisine önemli katkılar sunan şehir, doğal güzellikleri ile de dikkat çeker. Kocaeli gezilecek yerlerini sizler için gezi rehberi niteliğindeki bu yazımızda listeledik. Keyifli okumalar dileriz.


Kocaeli Gezilecek Yerleri

Doğal, tarihi ve kültürel alanlarıyla birbirinden güzel yerlere sahip Kocaeli şehrimizde gezilip görülmeye değer yerleri sizler için listeledik.

İzmit Saat Kulesi

izmit saat kulesi


II.Abdülhamid zamanından kalma tarihi İzmit Saat Kulesi, Kocaeli gezilecek yerleri arasında sembolik yapılardandır.
Saat mekanizmasında saat başlarında her yarım saatte bir çalarak zamanı duyuruyor. İkinci katından bulunan terasıyla İzmit’in manzarasıyla buluşturmaktadır. Küçük ama mimarisi güzel, estetik bir açısı vardır.

Binlerce yıllık tarihiyle şehrin simgelerinden biri olan bu yapı Kocaeli’de görülmeye değer yerlerdendir.


Değirmendere Yalı Evleri

degirmendere yali evleri


Değirmendere Yalı Evleri, Tarih koridoru projesiyle aslına uygun restore edilerek ziyarete açılmıştır. 12 bina ve içinde bulunan eski cami görüntüsü onarılarak butik otel, kafeler, sanat galerisi, seramik atölyesi gibi sosyal alanlara çevrilmiştir. Sahilin hemen yanında olmasıyla da daha çok ilgi görmektedir. Tarihin, kültürün, sosyal aktivitenin ve manzaranın yaşadığı bu yalı evleri görülmeye değer.


Baş İskele Sahili

bas iskele


2006 yılında Kocaeli Belediyesi tarafından düzenlenerek hizmete açılan sahildir. Yemyeşil palmiye ağaçları ile denizin arasında bulunan bu sahil huzurlu vakit geçirilebilecek alanlardan biridir. Özellikle yaz akşamları tercih edilen bu sahilde İzmit manzarasıyla birlikte kafelerde oturulabilir, restoranlarında yemek yenilebilir, bisiklet kiralayarak sahilde tur atılabilir.

Sosyal tesis haline gelen bu sahilde vakit geçirmek güzel bir tercih olabilir. Kocaeli gezilecek yerler arasında, denize girilebilecek huzur dolu yerler arasındaki bu sahili ziyaret edebilirsiniz.


Derince Harikalar Sahili

derince harikalar


Kocaeli gezilecek yerler listemizde çocuklar için Derince Harikalar Sahili güzel bir seçenektir. Çocuklar için eğlence alanlarından biri olan parkta havuzlarda çarpışan botlar, gerçek boyutlarda cansız masal kahramanları, minik şelaleleri bulunmaktadır.

Deniz, açık hava, yeşil alanlarıyla da yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek gibi aktiviteler de büyüklere hitap etmektedir. Özellikle çocuklu ailelerin çizgi film dünyasındaymış gibi hissettikleri bu parkta keyifli vakitler geçirilebilir.


Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

osman hamdi bey evi


Kocaeli gezilecek yerleri arasında kültürel ve tarihi bir öneme sahiptir. Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun ressamı Osman Hamdi Bey’in evidir. Yaz aylarında 26 yıl boyunca burada yaşayan Osman Hamdi Bey’in evinde bulunan resimhane, müştemilat ve kayıkhane Fransız mimarisinin etkisiyle kendisi çizerek yaptırmıştır.

Ahşap kapılara çizdiği çiçek işlemeleri evde en dikkat çeken detaylar arasındadır. İstiklal savaşına giden İsmet İnönü birkaç gün bu evde kalmıştır ve 1.Dünya Savaşında karargâh komutanlığına verilmiştir. Ahşap olan resimhanenin üstü yandıktan sonra bina onarılarak Osman Hamdi Bey Müzesi olarak faaliyetine geçmiştir.

İlginizi Çekebilir:
Düden Şelalesi Nerede? Detaylı Gezi Rehberi

Müze hafta içi 09.00 – 17.30 saatler arasında ziyarete açıktır, hafta sonları kapalıdır.


Kasrı Hümayun Saray Müzesi

kasrı hümayun

Abdülaziz döneminde yapılan bu saray Osmanlı padişahlarına ve Mustafa Kemal Atatürk’e tanıklık etmiştir. Barok sitilinde, Neo-Klasik üslupta yapılan bina cephesi mermerle kaplıdır. İç mekanda Ampir üslubuyla yapılan taçlanmış aynalar dikkat çekmektedir.

İzmit Körfezine seyir tepesi olmasından dolayı Osmanlı padişahları av köşkü olarak kullanmışlardır. Kurtuluş savaşımızın en anlamlı sürecine şahit olmuş bu saray da Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyeti ilan edeceğini açıklamıştır. Kocaeli’deki kültürel ve tarihsel bir alandır.

Müze, İzmit Saat Kulesi’nin yanındadır. Hafta içi 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Gölcük Deniz Müzesi

gölcük deniz müzesi


Gölcük Deniz Müzesi, Türkiye’de ilk defa karaya yerleştirilmiş su üstü savaş gemisi müzesi olarak bilinmektedir. Osmanlı Türk denizcilerinin cephanelikleri, üniformaları, giydirilmiş cansız mankenleri, dümen evi, silahları sergilenmektedir.

Askerlerimizin bu toprakları korumak için canı pahasına savaştığını gördüğümüz bu müze köklü tarihimizin izlerini taşımaktadır. Kocaeli gezilecek yerler listemizde tarihi öneme sahiptir.

Hafta içi 09.00 – 17.00, hafta sonu 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Seka Kağıt Müzesi

seka kağır müzesi

14 Ağustos 1934’te İsmet İnönü tarafından temeli atılmıştır. Seka Kağıt Müzesi, Türkiye’nin ilk modern sanayileşme ürününün bir parçasıdır, 2005 yılında özelleştirmeyle kapatılmıştır.
Daha sonra aslını kaybetmeden restore edilerek 2016 yılında müze olarak faaliyete geçmiştir. Müzede en dikkat çeken Birinci Seka Kâğıt Fabrikasına ait 70 yıl durmadan çalışan 2 numaralı kâğıt makinesidir. Geçmişteki üretim bandımızı görebileceğimiz güzide müzelerden biridir.

Müze ile ilgili detaylı resimlere Seka Kağıt Müzesi sitesinden ulaşabilirsiniz.


Yuvacık Barajı

yuvacık


Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamak için Kirazdere çayı üzerinde inşa edilmiştir. Ulaşımının kolay olması, doğal güzelliğiyle insanı büyüleyen yeşil ve mavinin uyumuyla, birden çok aktivite yapılmasından dolayı çoğu insanın tercih ettiği bir yerdir.

Alabalık tesisleri, piknik alanları, paintball, ATV safari, trekking gibi keyifle geçirilebilecek bir zaman sunmaktadır. Camidüzü, Değirmendere, Soğukdere, Sıcakdere yürüyüş parkurlarıyla doğayla iç içe olabilirsiniz.


Bayramoğlu Adası

bayramoglu adasi


Tarihi geçmişe sahip bu yarımada 1950 yılının sonlarında yerleşime açılmıştır. Ağaç tünellere dönüştürülmüş bir girişi vardır. Cadde ve sokak isimleri doğada bildiğimiz isimlerden almıştır.

Yazlık meskenleri, kamp ve dinlenme tesisleriyle de İstanbul’a en yakın tatil beldesidir. Feribot Terminali, Gebze Teknik Üniversitesi, Gebze-Halkalı Marmaray Metrosu gibi İstanbul-Kocaeli arasında kalan önemli yerin yanındadır.

Bonus: Kocaeli Maşukiye

masukiye

Çoğu kişi tarafından Maşukiye Sapanca’da sanılsa da aslında Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlıdır. Maşukiye – Sapanca arası 13 kilometre gibi az bir mesafeyle birbirine komşu olduğundan Sapanca’da sanılmaktadır. Kocaeli’ye yolu düşenler yakın mesafedeki bu doğal güzelliği de ziyaret edebilir.

Maşukiye gezilecek yerleri ve birçok doğal alanı ile, Kocaeli gezilecek yerler içerisinde ayrı bir dünyadır. Ormanya Hobbit Evleri, Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası, Maşukiye yaylaları ve şelaleleri gibi birçok güzelliğe ev sahipliği yapar. Bu doğal güzellikler ile ilgili detaylı bilgi için Maşukiye seyahat rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kocaeli gezilecek yerlerini meşhur televizyon programı Dünyayı Geziyorum kamerasından izleyebilirsiniz;

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu