Gezi

Green Card Nedir? Nasıl Alınır? 2022 Tarihleri

Amerika’da süresiz yaşama ve çalışma hakkı sağlayan, her yıl birçok kişi tarafından başvurulan Green Card 2022 yılında da yoğun ilgi görmektedir. Bir nevi Amerika Birleşik Devletleri’nin kapılarını kolay şekilde aralamaya yarayan diğer adıyla Yeşil Kart‘a her sene binlerce vatandaşımız başvuruyor.

Amerika’ya yerleşme ve orada yaşama hayali kuran birçok kişinin başvurduğu yollardan biridir. Green Card, ABD’de süresiz yaşama ve çalışma imkanı sağlayan geçici kimlik belgesidir. Amerika’da Yeşil Karta sahip olanlar ‘Yasal Daimî İkamet sahibi’ (Lawful Permanent Residents, LPR) olarak bilinmektedir. Yasal olarak bu kişilere hükümet tarafından kalıcı oturma ve yaşama hakkı tanınır.

Diğer adıyla Yeşil Kart sahipleri 5 yıl boyunca aralıksız ABD’de yaşadığını ve sicillerinin temiz olduğunu belgelerle kanıtladıktan sonra Amerikan vatandaşı olabilmektedir. Amerika’da birçok farklı ülkeden Yeşil Kart ile gelmiş ve bu şekilde vatandaşlık almış milyonlarca kişi bulunmaktadır. Hatta bu sayıların 10 milyonu geçkin olduğu bilinmektedir. Fakat 18 yaşından küçükseniz ABD vatandaşı olmak için bir ebeveyninizin ABD vatandaşı olması şartı aranmaktadır.

DV-2022 Green Card Nasıl Alınır?

Green Card almak için tek yapmanız gereken uygun şartları sağlamak ve başvuru yapmaktır. Geri kalanı tamamen şansınıza kalıyor. Pasaport vize gibi başvurulup bir yerden alınmamaktadır. Eğer başvuru şartlarına uygunsanız belli tarihlerdeki başvuruları takip edip başvurunuzu tamamlayarak sonucu bekliyorsunuz. Geri kalan tamamen şans çünkü talihliler bilgisayar tarafından yapılan bir çekilişle belirleniyor, bu çekilişe katılabilecek ülkeler listesi her sene ABD tarafından belirleniyor.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

green card 2022

Yeşil Kart için başvurularını ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluklar sitesinden takip edebilir ve başvuru tarihleri arasında sitede verdikleri link üzerinden başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Peki Green Card başvuru şartları Nedir?

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Lise mezunu olmak(en az) veya bir işte alanında uzman şekilde 2 yıl çalıştığını belgelemek.
  • Başvuruyu resmi web sitesi üzerinden yapmış olmak
  • İstenilen başvuru fotoğrafının istenilen ölçülere birebir uyumlu olması (birçok kişi bu yüzden elenebiliyormuş)

Yukarıdakiler dışında hiçbir şart istenmiyor. İngilizce bilmeniz, maddi durumunuz, mesleğiniz, vasfınız vs. gibi durumların bu çekilişte bir önemi yoktur. Şayet çekilişe katılabilecek ülkelerden birinin vatandaşıysanız ve yukarıdaki şartları taşıyorsanız sorunsuz başvurabiliyorsunuz.

Başvurunuzu doğru ve eksiksiz şekilde tamamladıktan sonra her şey şansınıza kalıyor. Başvuru süresi bittikten sonra Kentucky Consular Center’da toplanan başvurular önce bölgelerine göre ayrılıp daha sonra bir bilgisayar tarafından çekilişle sonuçlandırılıyor.

İlginizi Çekebilir:
Ayvalık Kamp Alanları ve Gezilecek Yerler 20 Madde

Çekiliş sonuçları belli olduktan sonra kazanıp kazanmadığınızı başvuru sırasında verilen konfirmasyon numarası ile öğrenebilirsiniz. Sonuçları başvuran kişinin kendisi takip etmesi gerekiyor, onlar tarafından herhangi bir bilgilendirme vs. yapılmıyor. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlandıysa ve Yeşil Kart almaya hak kazandıysanız belirttikleri tarihte başvuru dosyasında istenilen evraklarla ve sağlık raporunuzla birlikte ABD Konsolosluğuna giderek bir mülakata tabii tutuluyorsunuz.

Mülakat günü randevu verilen saatten ziyade mülakat sırası önemli olduğu için vaktinden daha erken gidip konsoloslukta sıraya girmelisiniz. Konsolosluğa giderken yanınızda gerekli evraklardan başka bir şey almamalısınız, hiçbir elektronik cihaz içeri alınmamaktadır.

Mülakat 5 dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir ve “Amerika’ya neden gitmek istiyorsunuz? Orada tanıdığınız var mı? Orada ne yapmayı düşünüyorsunuz?” vb. gibi basit temel sorular sorulmaktadır. Mülakatta İngilizce şartı yoktur, İngilizce bilmediğinizi önden söyleyebilir ve Türkçe bir şekilde devam edebilirsiniz.

Mülakatınız başarılı geçerse sizden pasaportlarınızı isteyip gerekli işlemlere başlanıyor. İşlemler tamamlandıktan sonra pasaportunuz ve göçmen vizeniz size pasaport ile yollanıyor.

Green Card Başvuru Tarihleri

2022 yılı Green Card başvuruları 1 Ekim – 30 Eylül tarihleri arasında olacaktır. Başvuru tarihleri her sene değişmektedir, bu yüzden tarihleri takip etmelisiniz. Amerikan Konsolosluğu sitesinden de benzer bilgilere ulaşabilir ve Green Card başvuru tarihlerini, süreci takip edebilirsiniz.

Green Card Hakkında Sorular

Green Card Ücreti Ne Kadar?

Green Card başvuruları tamamen ücretsizdir. Green Card çıkarsa ücret ödeyeceğiniz tek şey pasaport ve vize işlemleridir. Bunun dışında Green Card başvurusunda ücret alınmaz.

Green Card Çıkma İhtimali Yüzde Kaç?

Green Card başvurularına dünya genelinde çok fazla talep olduğu için çıkma ihtimali %5’tir. İhtimal düşük olsa da tamamen şansınıza kalmış durumdur. Herkes aynı standartlarda değerlendirilir.

Green Card Yılda Kaç Kişiye Çıkıyor?

Green Card’a tüm dünyada yılda 100 bini geçkin kişi başvurmaktadır. Bu başvuranlar arasında her sene yarı yarıya kişiye çıkmaktadır. Dünya genelinde 50 bin kadar kişiye çıkar.

Green Card Parayla Alınır mı?

Hayır, parayla alınabilecek bir şey değildir. Green Card başvuruları web sitesinden yapılır ve tamamen kura ile belirlenir. Ücret ödeyerek Green Card sahibi olmanız mümkün değildir.

Green Card Neye Göre Veriliyor?

Green Card şartlarını sağladığı sürece başka bir kriter yoktur. Başvuru yapmak ve kuraya dahil olmak için şartları taşımanız yeterlidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Yeşil Pasaport ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu