Gezi

Avşa Adası Gezilecek Yerler ve Plajlar

Marmara’nın güzel adalarından Avşa adası gezilecek yerleri ve denize girilecek güzel plajlarıyla her sene tatilcilerin uğrak yerlerinden oluyor. Avşa gezi rehberi niteliğindeki yazımızda Avşa’nın görülmesi gereken güzelliklerini sizler için derledik. Gezilecek yerleri, konaklama ve ulaşım imkanları gibi bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede?

avşa adası

Avşa Adası, Marmara Denizindeki Marmara Takımadalarından biridir. Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlıdır. Bağlı olduğu ilçe merkezine 11 km, Balıkesir merkezine ise 155 kilometre uzaklıktadır.
Deniz yolculuğuyla İstanbul’a 2.5 saat, Balıkesir’e ise 2 saat uzaklıktadır. Avşa Adası eski ismi olan “Türkeli Adası” olarak da bilinmektedir.

Avşa Gezi Rehberi

Avşa Adası birçok büyük şehre yakın olması, denizinin ve sahillerinin güzelliğiyle her sene ülkemizin yoğun ilgi gören yerlerinden olmaktadır.
Avşa Adası gezilecek yerleri yanı sıra aynı zamanda adada yazın düzenlenen festival ve konserler de büyük ilgi görmektedir. Avşa Adası görülmesi gereken güzelliklerini birlikte keşfedelim.

Avşa Adası’na ayak bastığınızda sizi karşılayan ada merkezinden koylarına birçok görülmeye değer yer bulunmaktadır. Sahilleri, koyları, çarşısı ve güzel sokaklarıyla Avşa Adası ülkemizin görülmeye değer adalarındandır.

Avşa Sahili

avşa sahil

Avşa Adası gezi rehberi yazımızda ilk bahsedeceğimiz yer Avşa’nın güzel sahil yoludur. Bu güzel merkez sahili gündüz gece fark etmeksizin sürekli canlı ve kalabalık olmaktadır. Denize girmek için uzaktaki koylara gitmek istemeyenler genelde gündüzleri burayı tercih etmektedir. Avşa Sahili gündüzleri denize girenler sebebiyle bir hayli kabalalık olmaktadır, eğer sakin yerlerde denize girmek istiyorsanız koylarını tercih etmenizi öneririz.
Gece ise cıvıl cıvıl mekanlarıyla sahile başka bir güzellik gelmektedir. Genelde kafeler, restoranlar, yeme-içme yerleri, eğlence yerleri vb. gibi işletmelerin olduğu uzun bir sahili vardır. Sahil yolu boyunca boydan boya yürümek akşamları çok keyifli bir aktivitedir. Boydan boya sahili turladıktan sonra deniz manzarasına karşı kumsalda oturup dinlenmek bir hayli keyiflidir.
Avşa sahili bu şekilde gece gündüz demeden her daim kalabalık ve cıvıl cıvıldır.

Avşa Çarşısı

avşa çarşısı

Avşa Adası gezi rehberi yazımızda diğer durak Avşa Çarşısı. Çarşı, merkez sahilinde yürürken karşınıza çıkan yerlerdir. Çarşı içerisinde hediyelik eşyalar, kıyafetler, süs eşyaları, aksesuarlar vb. gibi ürünler satılmaktadır. Çok büyük değildir, ufak tefek bu gibi şeylerin satıldığı bir alandır. Sevdiklerinize veya kendinize hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.

Yiğitler Köyü

yiğitler köyü

Adanın arkaya bakan tarafında kalan Yiğitler Köyü, adanın sakin ve güzel yerlerindendir. Denize girmek isteyenler için plajlar ücretsizdir, şemsiye ve şezlong gibi imkanlar maalesef yoktur. Denizi, sahili çok temiz ve sakindir. Merkez plajının kalabalığından kaçmak istiyorsanız yüzmek için burayı tercih edebilirsiniz, tek kötü yanı diğer yerlere göre biraz rüzgarlı ve dalgalı olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:
Maşukiye Nerede? Hobbit Evleri ve Gezilecek Yerleri

Aynı zamanda Yiğitler Köyü’nde gezerken tarihi Rum yapımlarını da görmek mümkündür. Yiğitler Köyü’ne Avşa Merkez’inden ulaşım sağlamak için belediye binası önünden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz.

Avşa Manastır

avşa manastır

Avşa adası tarihi manastırın ve Manastır Koyu’nun bulunduğu Türkeli Köyü ada merkezinden 1,5 km uzaklıktadır. Hagios Georgas isimli manastır iskeleden yürüme mesafesi olarak 30 dakika uzaklıktadır. Araç ile ise 5 dakikalık bir mesafededir. Bu tarihi köyde genelde köyün yerlileri yaşamaktadır, konaklama imkanı azdır. Hem tarihi manastır kalıntılarını görmek hem de güzel Manastır Koyu’ndan faydalanmak için bu köyü ziyaret edebilirsiniz.

Avşa Şarap Fabrikaları

avşa şarap fabrikaları

Adanın hem meşhur lezzetlerinden hem de geçim kaynaklarından olan şarabın üretildiği yerleri ziyaret etmek de mümkün. Avşa Adası yerlilerin geçim kaynaklarından olan meşhur şarap fabrikaları Avşa gezilecek yerleri arasındadır.

Adada Bortaçina ve Büyülü Bağ adlı iki büyük şarap fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalar ziyarete açıktır ve fabrika gezilerinde şarap yapım aşamasını izleyebilir, şarap tadımları yapabilirsiniz.

Avşa Plaj ve Koyları

avşa plajları ve koyları

Avşa Adası denizi genel olarak derin değildir fakat ada olduğu için zaman zaman dalgalıdır. Bütün koylarında deniz suyu çok temizdir.

Avşa merkez sahili dışında diğer bütün plaj ve koylar merkeze araç ile ulaşım sağlanabilecek konumdadır. Avşa plajları arasında en kalabalık ve ilgi göreni merkezdeki plajdır. Deniz ve kumsal bütün plajlarında güzeldir fakat merkez sahili çok kalabalık olduğu için denizde rahat rahat yüzmek biraz zordur. Merkez sahilinde yeme-içme, duş, lavabo gibi imkanlar bulunmaktadır. Diğer koylarda bu imkanlar mümkün değildir.

Avşa gezilecek yerleri arasında bütün koyları mutlaka görülmelidir.

Avşa Adası merkez sahili dışında Altınkum Plajı, Akvaryum Plajı, Kadınlar Plajı, Mavikoy, Manastır Koyu ve Çınar Koyu da adanın denize girebileceğiniz güzel plajlarıdır. Bu plajlara merkezden minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Ancak minibüsler belli saatler içerisinde hizmet verdiği için gidiş ve dönüş saatlerine dikkat etmek gerekiyor.

Avşa Ulaşım

Avşa’ya ulaşım İstanbul ve Balıkesir/Erdek’ten kalkan deniz otobüsü ve feribotlarla sağlanmaktadır.
Ada içerisinde ulaşım belli saatler içerisinde minibüsler aracılığıyla sağlanır. Ada merkezinde her yer yürüme mesafesinde ve birbirine yakındır. Avşa Adası’nda farklı plajlarını, köylerini ve koylarını görmek istiyorsanız minibüs veya özel aracınızla ulaşım sağlamanız gerekmektedir.

Avşa Konaklama ve Oteller

Avşa Adası konaklama ve imkanları oldukça çeşitlidir, konaklama yerleri genelde merkezde yer almaktadır. Adada genelde yazlıkçıların evleri çoğunluktadır ve dönemsel olarak kiralanabilmektedir. Villa tarzı konaklama yerleri yoğunluktadır.
Bunun dışında ada merkezinde otel ve pansiyon gibi imkanlar mevcuttur. Bize sorarsanız Avşa Adası’nın tadını çıkarmak için 3-4 gün ayırın deriz.

Marmara Bölgesi’ndeki diğer güzel ada olan Marmara Adası Gezilecek Yerleri ve Plajlarına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu