Gezi

Hangi Pasaport Türü Kime Verilir? 2022 Şartları

Ülkemizde kullanılan pasaport türlerinden her birini almak için farklı şartlar gerekmektedir. 2022 pasaport şartlarına yazımızda birlikte göz atalım. Pasaport türleri ve hangi pasaportun kimlere hangi şartlarda verildiği ile ilgili yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü mevcut. Bunlar şu şekildedir:

  • Bordo pasaport (Umumi Pasaport)
  • Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
  • Gri pasaport (Görev Pasaportu / Hizmet Pasaportu)
  • Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport)

Bu pasaport türleri dışında Geçici Pasaport ve Seyahat Belgesi ile de bazı istisnai durumlarda seyahat edilebilir. Geçici pasaport yurtdışı seyahati sırasında pasaportunu kaybedenlere, pasaportunun son kullanma tarihi dolanlara ya da sınır dışı edilenlere Türkiye’ye dönebilmeleri için tek seferlik kullanılmak üzere verilen pasaporttur. Seyahat belgesi ise pasaportsuz gidilebilen ülkelere seyahat için polis tarafından düzenlenen belgedir.

Hangi Pasaport Türü Kimlere Verilir?

Pasaport türleri yurt dışına çıkmak isteyen kişi tarafından sağlanan şartlara ve içinde bulunduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. En yaygın pasaport türü bordo pasaport olmakla beraber özel durumlar için diğer pasaport türleri mevcuttur. Bordo pasaport, yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport türünden hangi renk pasaportun kime verilir merak edilmektedir. Hangisini alabileceğiniz hakkında yazımızın devamında bilgi edinebilirsiniz.

Bordo (Umumi) Pasaport Kimlere Verilir?

bordo pasaport kime verilir

Bordo Pasaport; siyah, gri, yeşil pasaport alma hakkına sahip olmayan kişilere yani Türkiye’nin standart vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Yani devlet dairesinde herhangi bir kurumda çalışmıyorsanız alacağınız pasaport Bordo Pasaporttur. Pasaport çeşitleri arasında dolaşım hakkı en sınırlı olan pasaport Bordo Pasaporttur. Buna rağmen birçok ülkeye vize almadan veya kapıda online vize alarak girmesi mümkündür.

Biometrik pasaporta geçilmeden önce bu pasaport türü lacivert renkliydi, günümüzde ise bordo pasaport olarak kullanılmaktadır. Birçoğumuzda bulunan pasaport çeşidi bordo pasaporttur.

Yeşil (Hususi) Pasaport Kimlere Verilir?

yesil pasaport

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) kadro derecesi 1,2,3 olan kamu/devlet çalışanlarına ve ailelerine verilen pasaport türüdür. Emekli olduklarında da yeşil pasaport haklarından faydalanabilirler. Yani kısacası devlet memurlarının ve ailelerinin alabileceği pasaport türü yeşil pasaporttur.

Yeşil pasaportun diğer pasaport türlerine göre vizesiz birçok ülkeye seyahat edebilmesi çok büyük bir avantajdır. Diğer bir yazımız olan Yeşil Pasaport ile Hangi Ülkelere Gidilir? adlı yazımızdan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gri (Görev/Hizmet) Pasaport Kimlere Verilir?

gri pasaport kime verilir

Hizmet Pasaportu olarak da bilinen Gri Pasaport resmi kurumlar tarafından bir görev için yurt dışına gönderilen ve siyah(diplomatik) veya bordo(hususi) pasaportu olmayan kişilere verilen pasaport türüdür.

Gri pasaport verilen kişi diğer pasaport türlerinden birine sahip olsa bile bir kurum tarafından belirli amaç için gönderiliyorsa ona gri pasaport verilir. Bu pasaport belirli bir görev için verildiğinden kişisel işler ve tatil gibi amaçlar için kullanılamaz.

Gri pasaport çıkartmak için pasaporta başvuran kişinin çalıştığı kurumdaki yetkili kişinden aldığı ıslak imzalı ve damgalı, 60 gün olan geçerlilik süresini yitirmemiş Hizmet Pasaportu Talep Formu gereklidir. O yıl için belirlenmiş pasaport ücretini de yatırdıktan sonra gri pasaport başvurusuna başlayabilir.

İlginizi Çekebilir:
Yalova Plajları | Denize Girilecek 10 Yer Listesi

Siyah (Diplomatik) Pasaport Kimlere Verilir?

siyah pasaport

Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport) adından da anlaşılacağı gibi devletin diplomatik görevlerinde çalışan TBMM meclis üyelerine, bakanlara, orgenarallere, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına verilen pasaporttur. Devletin üst seviyelerinde görev yapan bu kişilere sadece görevde bulundukları süre boyunca siyah pasaport verilir.

Biometrik pasaporta geçilmeden önce Siyah pasaportun rengi bordo renkteydi.

Hangi Pasaport Türü için Hangi Evraklar Gerekiyor?

Hangi pasaport türünü alabileceğinize pasaport çıkarma işlemleri ve gerekli evraklar yazımızdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pasaport çıkartırken izlenmesi gereken adımlar bütün pasaportlarda bordo pasaport işlemleriyle aynıdır. Sadece ayrıldığı bazı noktalar vardır, bu noktalardan aşağıda bahsedilmiştir.

Farklı pasaport çeşitleri için farklı evraklar ve belgeler istenilebilir. Bu evraklar yazımızda belirttiğimiz evraklardır.

  • BAŞVURU YAZISI

Yeşil ve Gri pasaport türlerini çıkartmak isteyenler için bağlı olduğu devlet makamında yetkili kişinin onayladığı ve İçişleri Bakanlığı’na yazılmış başvuru yazısı alınması gerekir. Bordo ve Siyah pasaport için böyle bir durum söz konusu değildir. Siyah pasaport sadece Dışişleri Bakanlığı tarafından pasaport verilecek kişiye sağlanır.

  • RANDEVU YERLERİ

Çoğu kişi tarafından kullanılan bordo pasaport başvurusu için epasaport.gov.tr adresinden ilçe Emniyet müdürlüklerinden birine randevu alınması gerekiyorken, Yeşil ve Gri pasaport çıkartmak isteyenler için sadece İl Nüfus Müdürlüklerinden randevu alınmalıdır.

  • HARÇ BEDELİ

Bütün pasaport türleri için cüzi bir miktar olan defter bedeli geçerlidir. Pasaport harç bedeli ise sadece Bordo Pasaport için geçerlidir. Bordo pasaport harç bedeli en az bir yıllık alınır ve 330 tl gibi bir ücrettir. Diğer pasaport türleri için bu ücret yoktur.

  • TESLİM TARİHLERİ

Bordo ve Yeşil pasaport sahiplerine pasaportları en fazla 1 hafta – 10 gün içerisinde teslim edilirken gri pasaport sahiplerine ülkeye gidiş tarihinden 15 – 25 gün önce teslim edilmektedir.

Pasaport Türleri ile İlgili Merak Edilenler

En İyi Pasaport Hangisi?

Ülkemizde normal vatandaşların alabileceği en iyi pasaport yeşil pasaporttur. Yeşil pasaport ile birçok ülkeye vizesiz gitmek mümkündür. Harç ücretinden muaf olması da ayrıcalıktır. Bunun dışında görev hizmeti için verilen gri pasaportun da birçok yetkisi ve artısı vardır.

Ülkeler arası pasaport türlerinden ise en iyi pasaport Japonya pasaportudur. Japonya pasaportu 200’e yakın ülkeye vizesiz girme hakkı sağlar.

Normal Vatandaş Hangi Pasaport?

Normal vatandaşların aldığı en yaygın olan pasaport bordo pasaporttur. Bunun dışında memur olan vatandaşlar yeşil pasaport alabilir, görev dahilinde yurt dışına gönderilen vatandaşlar ise gri pasaport alabilir.

Çalışmak İçin Hangi Pasaport Gerekli?

Yurt dışına bir görev için, çalışmak üzere gönderilenlere devlet tarafından verilen pasaport gri pasaporttur. Özel belediye ve idari kurumlar tarafından verilen bu pasaport ile yurt dışı görevi yerine getirilir.

Öğrenciyim Hangi Pasaport Almalıyım?

Öğrenciyseniz ve 18 yaşından küçükseniz pasaport harcından muaf olan öğrenci pasaportunu alabilirsiniz. 18 yaşından küçük olan öğrenciler sadece defter bedelini ödeyerek bu pasaportu alabiliyorlar. 18 yaşından büyükseniz bu durum geçerli değildir. Diğer pasaport türlerine göz atmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu