Gezi

Eskişehir Gezi Rotası | 10 Yer Listesi

Eskişehir gezilecek yerleri sizler için anlattığımız gezi rehberi yazımızda görmeye değer yerlerinden, konaklama ve ulaşım imkanlarından bahsettik. Güzel şehirlerimizden Eskişehir birçok tarihi, kültürel ve doğal güzelliğe sahiptir.

İç Anadolu şehri olan Eskişehir gezilecek birbirinden güzel yerler vardır. Gezmeyi sevenler için hem sanatsal hem doğal hem de tarihi güzellikleri içinde barındırmasıyla oldukça güzel bir şehirdir. Öğrenci şehri olarak da bilinen Eskişehir cep dostu olması, her bütçeye uygun imkanları barındırması ve yapılacak farklı aktivitelerin de olmasıyla gezmek isteyenler için güzel bir seçenektir.

Gezenlere adeta Avrupa’nın özgürlükler şehri Amsterdam’ı anımsatan Eskişehir ili ülkemizin de özgürlükçü ve sanata değer veren şehirlerinden biridir. Eskişehir’in meşhur Porsuk Çayı ve Adalar kısmı bu benzerliğin en önemli nedenidir. Amsterdam şehrinin ortasından geçen Amsterdam Nehri ve çevresindeki evlere benzetilir, üzerinde yapılan gondol turlarıyla daha benzer bir hale geliyor.

Eskişehir Nerede?

eskişehir harita

Eskişehir ili ülkemizin İç Anadolu bölgesindedir. Eskişehir diğer büyük şehirlere yakınlığı, sakin bir şehir oluşu ve imkanlarıyla ülkemizin gözde şehirleri arasındadır. Çoğu kişi tarafından Eskişehir, Marmara veya Ege Bölgesi’nde sanılmaktadır. Marmara ve Ege bölgelerine yakın olsa da aslında İç Anadolu Bölgesi şehirlerimizdendir.

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir gezmeyi sevenler için ülkemizin cazip şehirlerinden biridir. Yapılacak aktiviteleri, sürekli canlı bir şehir olması, gezilecek yerlerinin güzelliğiyle keşfetmeye değer yerlerdendir. Yeşili, doğası, sanatsal faaliyetleri, müzeleri ve gece hayatı severler için canlı geceleri ile insanları çekmektedir.

Sanata değer veren bu güzel şehirde gezerken birçok heykele ve müzeye rastlıyorsunuz. Toplumsal mesaj içeren heykellerini şehirde çoğu yerde görebiliyorsunuz. Böyle sanatsal izleri şehirlerimizde görmek de ayrı güzel oluyor. Eskişehir gezi rotalarına birlikte göz atalım.

Porsuk Çayı ve Adalar

porsuk çayı ve adalar

Gezenlere adeta Amsterdam’ı anımsatan Porsuk Çayı ve Adalar Eskişehir’in en güzel ve en ünlü yeridir. Şehrin tam ortasından geçen Porsuk Çayı oldukça uzun ve gösterişli gözüküyor, manzarası ve şehre kattığı hava çok güzel. Gündüzleri yeşil rengiyle ayrı, akşamları ise aydınlatmalarıyla ayrı güzel manzaraya sahip.

Gün içerisinde Porsuk Çayı üzerinde gondol ve bot turları da aktif şekilde düzenleniyor. Tabi illa gondola gerek yok, yürüyerek de porsuk çayının keyfini boydan boya çıkarabilirsiniz. Porsuk Çayının kenarından yürünecek yollar kafe, restoran, market gibi yeme içme yerleriyle dolu şekilde. Bir kafeye oturup Porsuk Çayı manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Porsuk Çayı’nın belli kısımlarında çayın hemen yanındaki yeşilliklere de oturabilirsiniz. Hava güzelken burada oturan kalabalığı görmek mümkün oluyor. Porsuk Çayı’nın manzarası öyle de ayrı güzel çıkıyor.

Sazova Parkı

sazova parkı

Masallara konu olacak kadar güzel Eskişehir’in Sazova Parkı adeta masallardan fırlamış gibidir. Bu güzel park gezenlere Disneyland’ı anımsatıyor. Parktaki şato sizi bir masaldaymış gibi hissettiriyor, şatonun sadece görüntü için değil içine girebiliyorsunuz.

Şatonun içinde masal kahramanları ve çeşitli oyuncak dükkanları bulunuyor. Büyük küçük herkesin keyif alacağı bu şato görmeye değer. İçeriden parkın manzarasını da izleyebiliyorsunuz. Masal şatosunun parka kattığı görüntü çok güzel. Masal şatosu 10:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sazova Parkı sadece Masal Şatosu değil, içinde daha birçok yeri barındırıyor. Başlı başına yemyeşil bir park olan Sazova Parkında Korsan Gemisi, Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi ve yapay bir gölet bulunuyor. Park içerisinde keyifli vakitler geçirebilir, arkadaşlarınızla yeşilliklerde piknik yapabilirsiniz.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in tarihi ve kültürel güzellikleri arasında yer alan rengarenk tarihi Odunpazarı Evleri ve Odunpazarı sokakları UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan yapılardır. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini koruyan Odunpazarı evleri “Tarihi ve Kentsel Sit “ olarak koruma altına alınmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde de adı geçen Odunpazarı ülkemizin korunması gereken güzelliklerindendir.

Odunpazarı Evleri Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olarak bilinir. Adından da anlaşılacağı üzerine Eskişehir’in Odunpazarı semtindedir. Bu semt şehrin güney kesimindedir. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesinin arkasında kalır. Şehir merkezinden tramvay ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Atatürk Lisesi durağında inerek Odunpazarı bölgesine ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Merkez’den Odunpazarı Evleri yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktadır. Biz tramvaya binmeden merkezden yürüyerek yaklaşık yarım saatte Odunpazarı Evleri’ne ulaşmıştık. Bize sorarsanız böyle yakın yerleri bir rota belirledikten sonra yürüyerek gezebilirsiniz, biraz yorucu ama daha keyifli oluyor.

Biz Eskişehir Merkez’inde Porsuk Çayı ve Adalar’ı gezdikten sonra Eskişehir Doktorlar Caddesi’ni geze geze Odunpazarı Evleri’ne doğru yürümüştük. Evlere varmadan meşhur Balmumu Müzesini ziyaret ettikten sonra Odunpazarı Evlerini ve yakınlarındaki el sanatları çarşısını gezmiştik. Bu yakın rotaları yürüyerek daha detaylı keşfedebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı semtinde bulunan bir başka tarihi yapı da Eskişehir’in sanat kokan yerlerinden Atlıhan El Sanatları Çarşısıdır. Çarşı 09:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır. Adından da anlaşılacağı gibi Eskişehir’in meşhur el yapımı sanatları ile ilgili birçok esere rastlayabileceğiniz bu çarşıda Osmanlı takıları, cam sanatları, Eskişehir’in meşhur lületaşı ürünleri gibi birçok el emeği ürün bulunuyor. Odunpazarı semtini geziyorsanız buraya da uğramayı ihmal etmeyin deriz.

İlginizi Çekebilir:
İznik Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir’in sanatsal müzelerinden Odunpazarı Modern Müze değişik sanat ürünlerinin sergilendiği gezilmeye değer müzelerden biri. İçerisinde birçok modern sergi ve koleksiyon ürünü bulunuyor. Sanatla ilgili müzeleri gezmeyi seviyorsanız Modern Müzeyi de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Modern ve yerel ürünleriyle dikkat çeken müze gezenler tarafından beğeniyle karşılanıyor.

Müze pazartesi günleri hariç haftanın kalan diğer günleri 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazar günleri farklı olarak normal saatinden 1 saat daha geç yani 11:00’da açılıyor, çarşamba günleri ise normal saatinden farklı olarak saat 20:00’da kapanıyor.

Odunpazarı Modern Müze ile ilgili detaylı bilgilere ve görsellere müzenin kendi web sitesi olan https://www.omm.art/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi

balmumu müzesi

Ülkemizdeki değerli müzeler arasında olan Eskişehir’in bu eşsiz müzesini yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Müzeyi gezdiğinizde eserlere hayran olacaksınız ve ülkemizde bu güzellikte bir müze olduğuna inanamayacaksınız.

Eskişehir’de Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır, pazartesi günleri ise tamamen kapalıdır. Müze giriş ücretinin kız çocuklarının ve engelli çocukların eğitimi için kullanılması detayı ise müzeyi daha bir anlamlı daha bir güzel hale getiriyor. Hem eşsiz bir müzeyi gezerken hem de çok güzel bir harekete küçük bir destek vermiş oluyorsunuz.

Müzede Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış olan 166 adet eser sergileniyor. Müzedeki balmumu heykellerini gezerken heykel olduğuna inanamıyorsunuz, hepsi sanki yaşıyormuşçasına gerçekçi eserler. Başta Atatürk olmak üzere birçok değerli ve ünlü kişinin balmumu heykeli bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk balmumu müzesi olarak da bilinen bu müze gezenleri kendine hayran bırakıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir’in müzelerinden bir başkası da Çağdaş Cam Sanatları Müzeis. Yine Eskişehir’in Odunpazarı semtinde bulunuyor. 2013 yılında sergiye açılan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yerli ve yabancı birçok sanatçının eserleri bulunuyor.

Cam işçiliğinin önemli bir yere sahip olduğu Eskişehir kentinde açılan bu müze şehirdeki eski yerel evlerden biri dönüştürülerek oluşturulmuş. Müzeyi gezdiğinizde cam şeffaflığının nasıl güzel bir sanata dönüştüğünü görmüş oluyorsunuz.

Eskişehir Kent Park

Eskişehir Kent Park

Eskişehirlilerin deniz eksikliğini bir nebze olsun kapatmak için yapılmış olan Kent Park hem yeşiliyle, hem doğayla iç içe oluşuyla hem de yapay sahiliyle gezilip görülmeye değer bir yer. Eskişehirliler için büyük bir fırsat olan Kent Park’ta yeşilin ve mavinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yaklaşık 300 bin metrekarelik geniş bir alandan oluşan Kent Park içerisinde deniz ihtiyacını biraz da olsa giderebilmek için sıcak yaz günlerinde rahatlayabileceğiniz açık ve kapalı yüzme havuzları da bulunuyor. Eskişehir Kent Park, şehir merkezine 2 buçuk kilometre uzaklığında. Yürüyerek yarım saate buraya ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir Şelale Park

Eskişehir’in Odunpazarı semtinde bulunan Şelale Park şehre tepeden bakan manzarasıyla, geniş yeşil alanlarıyla Eskişehir’de oturup dinlenebileceğiniz bir alan. İçerisinde oyun alanları, manzaralı restoranlar ve yeşil alanlar bulunan bu park Eskişehirliler için kaçış noktalarından biri. Yeşillikler içerisinde yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir ya da oturup çayınız eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Şelale Park halka açık ücretsiz bir parktır. Park 7/24 açıktır, içerisindeki işletmeler belli bir saate kadar hizmet vermektedir. Eskişehir’in Çankaya Mahallesi içerisinde bulunmaktadır.

Midas Anıtı

Midas Anıtı

Tarihi Midas Anıtı (diğer adıyla Yazılı Kaya Frig) Eskişehir’e 80 km uzaklıkta Han ilçesinin Yazılıkaya köyünde bulunmaktadır. Anıt bulunduğu köye ismini vermekle beraber bölgeye de Midas Kenti (Midas City) adı verilmiştir.

MÖ 600 yıllarından kalmış olan tarihi yer Midas Anıtı tarih meraklıları için ülkemizdeki görmeye değer eski kalıntılardan biridir. Yer olarak Frigya Yaylası üzerinde bulunmaktadır. 17 metre uzunluğundaki bu tarihi anıt Kral Midas zamanında sanatın ve uygarlıklarının en ihtişamlı dönemini yaşayan Friglerden kalmıştır. Anıt üzerinde “Midas” adı geçtiği için bu tarihi yapıya “Midas Anıtı” ismi verilmiştir. Midas Anıtı’nın bulunduğu bu bölgede başka diğer anıtların da bulunduğu ancak geçmiş çağda buradan söyleniyor.

Eskişehir Ulaşım

Türkiye’nin 25. Kalabalık şehri ve aynı zamanda büyük şehirlerden biri olan Eskişehir ulaşım açısından da oldukça rahat bir konumdadır. Hem demiryolu hem otobüs yolculuğu ile çoğu şehirden Eskişehir’e ulaşım mümkündür. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlere yakın olmasıyla bilinen Eskişehir’e bu şehirlerden trenle hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

Şehir içinde ise gezilecek yerler arası ulaşımı otobüs, minibüs ve tramvayla sağlayabilirsiniz. Çoğu yer tramvay hattı üzerinde veya yakınındadır. Cep dostu şehirlerimizden olan Eskişehir’de ulaşım da uygun fiyatlıdır.

Eskişehir Konaklama

Eskişehir’in gezilecek yerlerini keşfetmek için 1 – 2 gün yeterli olacaktır, gezip görmek isteyen yerli ve yabancı turistler için birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. Bize sorarsanız Eskişehir’i doyasıya gezmek isterseniz iyi planlanmış 2 – 3 gün yeterli olacaktır. Konaklama olarak günler öncesinden rezervasyon yaptırmanıza gerek yok, turizm bölgesi olmadığı için genelde oteller çok kalabalık olmuyor. Hatta şehri gezip kalacağınız otele de o an karar verebilirsiniz. Konaklama imkanları olarak da uygun fiyatlı birçok seçenek bulabilirsiniz.

Eskişehir’in komşu şehri Bilecik şehri gezilecek yerlerini merak ediyorsanız Bilecik’te Gezilecek 10 Yer Listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu