Gezi

Ayvalık Küçükköy’de Gezilecek Yerler 10 Madde

Küçükköy Ayvalık’ta kendine has bir sanat köyüdür. Ayvalık Küçükköy gezilecek yerlerine ve keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerine birlikte bakalım. Rengarenk Ayvalık sokakları bu köyde de kendini gösterir. Köye gelenler şirinliğine ve tarihi dokusuna hayran kalır.

Küçükköy’ün diğer adı Yeniçarohori’dir. Ayvalık Sarımsaklı bölgesinde, ilçeye bağlı bir küçük bir beldedir. Nüfusu 10 bin civarında seyrettiği için çok kalabalık değildir. Özellikle soğuk mevsimlerinde insan kalabalığı azalmaktadır. Yaz aylarında siz Ayvalık’a yolunuz düşerse siz de bu güzel köyü ziyaret edebilirsiniz. Ayvalık Küçükköy’e nasıl gidilir, burada neler yapılır merak ediyorsanız yazımızda birlikte öğrenelim.

Ayvalık Küçükköy’e Nasıl Gidilir?

ayvalık küçükköy harita

Ege bölgesine ait Küçükköy, Ayvalık gezilecek yerleri içerisinde görmeye değer güzelliklerdendir. Küçükköy Ayvalık arası kaç km derseniz ilçe merkezine oldukça yakındır, yaklaşık 8 kilometre mesafededir. Ayvalık ilçe merkezinden özel aracınızla 10 dakikaya köye ulaşabilirsiniz. Özel araç dışında taksi ve minibüs gibi imkanlarla Ayvalık merkezinden köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayvalık’a vardığınızda Küçükköy’e gitmek oldukça kolaydır.

Ayvalık Küçükköy Gezi Rehberi

ayvalık küçükköy gezilecek yerler

Ayvalık Sarımsaklı Küçükköy yerleşim bölgesinin tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanır. Tarihi olarak köklü bir geçmişe sahip olan bu bölgede izler kalmış ve kültürel bir yere dönüşmüştür. Rum mimarisine dayanan Küçükköy sokaklarında tarihin izlerini görebilirsiniz.

Köyü önemli kılan etkenlerden biri burada izlenen akıllı köy projesidir. Proje sayesinde eskiden adı duyulmayan bu köy artık yerli ve yabancıların uğrak rotalarındandır. Akıllı köy projesi eski geleneksel yöntemlerle yeni teknolojiyi birleştiren bir harekettir. Bu sayede köyün ve köylülerin yaşam standartlarını artırarak daha konforlu ve bilgi dolu bir ortam kurmayı amaçlar. Köy günümüzde amacına ulaşmıştır ve köylüler huzurlu bir şekilde bu projeyi devam ettirir.

Akıllı Köy Projesi Nedir?

Akıllı köy projesi kırsal alanlardaki yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan bir projedir. Modern teknoloji ve dijital çözümler kullanılarak kırsal bölgelerde belirli uygulamalar yapılır. Öncelikle bölgede internet erişimini sağlayarak yaşayanların dijitale ulaşması sağlanır. Bölgedeki çiftçilere yönelik akıllı tarım uygulamalarıyla verimlilik artırılır. Dijitalin sağladığı imkanlarda eğitim ve sağlık hizmetleri uzaktan yürütülebilir.

Yeni teknoloji ve dijital çözümler sayesinde köyde ekonomik kalkınma ve istihdam sağlamak amaçlanır. Projenin etkili şekilde uygulanması için topluluk olarak katılımlar önemsenir. Bu projeler sayesinde kırsal alanlarda yaşam koşulları iyileştirilerek sürdürülebilir bir gelecek amaçlanır.

Ayvalık’da Şirin ve Akıllı Köy: Küçükköy

Ayvalık Küçükköy’de ise akıllı köy projesi şu şekilde oluşturulmuş: Burayı proje için seçen şehirliler köye yerleştikten sonra burayı adeta yeniden inşa etmesine dayanıyor. Köye tamamen yerleşen şehirliler buradaki yıkık dökük evleri restore edip güzelleştirmeye başlıyor, evlerin içerisine güzel mekanlar, sanat galerileri ve köye uyumlu ortamlar kuruluyor.

Yapılan bu proje sayesinde izlerini kaybeden köy yeniden hayata çok daha güzel bir şekilde döndürülerek herkesin uğrak noktası haline geliyor. Köyde şimdilerde sanata ve teknolojiye dayalı bir yaşam devam ediyor. Ayvalık’a yolunuz düştüyse bu güzel köyü görmeden dönmeyin deriz. Küçükköy gezilecek yerlerine ve yapılacak aktivitelere gelin birlikte göz atalım.

Küçükköy Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Küçükköy adından da anlaşıldığı gibi küçük ama şirin bir yerdir. Gezilecek birkaç yeri ile Ayvalık’ta görmeye değer yerlerden biridir. Burada bol bol sanat galerilerini gezebilir, renkli köy sokaklarını dolaşabilirsiniz. Sanata ilginiz varsa bu köye hayran kalacaksınızdır. Kendinizi sanatla ve teknolojiye iç içe hissedeceğiniz bu köyde bir günde bile birçok yeri gezebilir, keyfini çıkarabilirsiniz.

Yeni Nesil Kıraathane: Kıraarthane

kıraarthane

Sanat köyünde kıraathanenin ismi bile kıraarthane oluyor 🙂 İsmini köyün sanatsal havasından alan kıraarthane mekanı sıradan bir mekan değil, hatta oldukça sıra dışı bir mekan olmuş. Eskiden köyün yıkık kıraathanesi iken restore edildikten sonra artık bambaşka bir amaç için kullanılıyor. Kıraarthanenin kurucuları Eray Bey ve Simay Hanım burayı adeta baştan tasarlamış.

Köyün yenilenmesinde ve teknolojiye uyum sağlamasında atılan ilk atımlardan biri buranın dönüştürülmesi olmuş. Hem köydeki insanların sosyalleşmesi hem de teknolojiye ayak uydurması için tasarlanmış. Burası dijital sanatlar, mobil uygulamalar ve oyunlar için bir geliştirme merkezidir. İnsanlar burada hem sosyalleşip hem de güncel teknoloji hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Birlikte teknolojik gelişmelerde yer alıyorlar. Bu şirin teknoloji merkezinde çocuklar da unutulmamış, çocuklar için de kodlama ve robot dersleri veriliyor. Köye yolunuz düşerse kıraarthaneye uğramadan geçmeyin deriz.

İlginizi Çekebilir:
Akdeniz'in Maldivleri Adrasan Suluada Nerede?

Kültür Rotalarından Küçükköy Kültür Müzesi

küçükköy kültür müzesi

Köy merkezine 1 kilometre mesafede bulunan kültür merkezine özel araçla veya yürüyerek ulaşmak mümkündür. Kültür merkezinde daha çok sanatsal galeriler, çeşitli faaliyetler, toplantılar, düğünler gibi etkinlikler yapılıyor. Çeşitli kurumlar burada sergi gerçekleştiriyor. Şanslıysanız bulunduğunuz zamanda güzel bir sanat ve teknoloji sergisine denk gelebilirsiniz.

Tarihi Dokulardan Küçükköy Kent Müzesi

küçükköy kent müzesi

Kent müzesi köyün tam merkezinde, köyün tarihine ışık tutan bir yer olmuş. Köyün köklü tarihi, Rum ve Balkan göçlerini anlatarak tarihi daima canlı tutuyor. Köyün geçmişine ait bilgiler edinmek ve kalıntıları görmek istiyorsanız müzeyi gezebilirsiniz.

Artura Gallery

artura galeri

Asıl olarak Ankara’da kurulmuş olan Artura Gallery bu sanat köyünde de aktif hale gelmiş. Birçok ünlü heykeltıraşın, ressamın ve sanat severin eserlerine rastlayacağınız Artura Gallery mekanı aynı zamanda bir bistro olduğu için hem bir şeyler içip hem sanatla iç içe olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Artura Art Craft

artura art craft

Artura Gallery sahibi Uğur Çalışkan köyün tarihi döneminden esinlenerek burada iz bırakan yeniçeri ve denizcileri andıran takı, kemer, sandalet gibi kendi yaptığı el emeği aksesuarları sergiliyor. Osmanlı, Likya ve Boşnak dönemine ait birçok izi buradaki aksesuarlarda ve etrafta görebilirsiniz.

Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi

sabancı atölyesi küçükköy

Köydeki en yeni kurulum 2019 yılında kurulmuş olan Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’dir. Yaratıcı fikirleri ve kişileri harekete geçirmek için kurulmuş olan bu atölyede birçok teknoloji imkanı sunuluyor. 8 yaş gurubundan başlayarak 15 yaşına kadar çocuklar da buradaki eğitimlerden ve imkanlardan faydalanabiliyor.

Suna Tüfekçibaşı Atelier Sanat Merkezi

atelier sanat merkezi

Büyük şehirlerden buraya göçen sanatçılardan olan Suna Tüfekçibaşı’nın açtığı galeride birbirinden güzel sanat eserlerine tanıklık edebilirsiniz. Kendisi sanata yönelik tasarladığı bu mekanda hem eserlerini sergiliyor hem de yaşıyor. Modern sanatın güzel örneklerini bu sergide görmek mümkün oluyor.

Neferi Kurşun Asker Atölyesi

kurşun asker atölye

Köydeki farklı ve otantik atölyelerden biridir. Cem Karvan’ın açtığı bu atölyede el emeği kurşun askerleri görebilirsiniz. Eskiye ait Yeniçarohori köyünde özgü yeniçeri askeri modellerini de görebilirsiniz. Atölyenin hem içi hem de dış mekan tasarımı çok hoş gözükmektedir.

Kabbak Evi

kabbak evi

Yasemin Arsev ve Bülent Arsev çiftine ait olan Kabbak Evi farklı tasarımdaki el işi dükkanlarından biridir. Köye tamamen yerleşen çift burada su kabaklarından çeşitli dekorasyonlar yaparak sergilemektedir. Su kabağından yapılan dekoratif el işi aydınlatmalar uğrayanların dikkatini çekiyor.

Ayvalık Küçükköy Teferiç Şenlikleri

teferiç şenlikleri

Ayvalık 100 yılı aşkın bir zamandır Boşnakların yerleşim yeri olmuştur. İlçedeki Boşnak halkı her sene kültürel değerlerini devam ettirmekte ve kendilerine has şenlikler düzenler. Geleneksel Teferiç Şenlikleri her sene köyde coşkuyla kutlanır.

Festival tarihleri her sene günler öncesinden belirlenir ve hazırlıklar yapılır. Köy halkı bu tarihlerde hıdırellez şenliklerinde olduğu gibi kutlamalar yaparak eğlenir. Çeşitli sanatçılar ve geleneksel danslar sergilenerek eğlence sürdürülür.

Ayvalık Küçükköy ile İlgili Merak Edilenler

Ayvalık Küçükköy gezisi yapacaklar için gezilecek yerlerinden ve yapılacak aktivitelerden bahsettik. Siz de sanatın, kültürün ve tarihin buluştuğu bu şirin köyde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ayvalık Küçükköy’e dair merak edilen soruları cevaplandıralım.

Küçükköy Boşnak Köyü mü?

Evet, Küçükköy mübadele sonrası Boşnakların yerleştiği ve şimdilerde de Boşnak kültürünün devam ettiği bir köydür. Köyü ziyaret ettiğinizde halen devam eden Boşnak kültürüne dair izleri görmek mümkündür. Tarihte Rumlara ve Boşnaklara ev sahipliği yapmış kültürel bir noktadır.

Küçükköy’ün Nesi Meşhur?

Küçükköy doğal güzellikleriyle ve kültürel ögeleriyle bilinir. Köyde uzun yıllardır Boşnak kültürü hakim olduğu için meşhur Boşnak böreklerini ve Boşnak mantısını deneyebilirsiniz. Peynirli, patatesli ve kıymalı çeşitleriyle oldukça lezzetlidir.

Küçüköy’ün Nüfusu Kaç?

Resmi belgelerde Ayvalık ilçesine bağlı bir mahalle olarak geçen Küçükköy’ün nüfusu 11 bin civarındadır. Yerleşik köylülerin nüfusu 11 bin olsa da yaz aylarında buraya akın eden turistlerle birlikte nüfus artar. Sıcak yaz aylarında Ayvalık gibi Küçükköy’de kalabalıklaşır.

Bonus: Ayvalık Küçükköy Otelleri

Küçükköy Ayvalık gezilecek yerleri arasında birkaç gününüzü ayırarak gezebileceğiniz, keyifli sanat etkinliklerine tanıklık edebileceğiniz yerlerdendir. Dilerseniz bir günde bütün köyü gezebilir, dilerseniz konaklayarak kendinize daha rahat zaman oluşturabilirsiniz.

Ayvalık’ın kalabalığı yerine daha sakin bir yerde konaklamak istiyorsanız bu bölgedeki otellerde konaklayarak hem köyü hem de Ayvalık ilçesini gezebilirsiniz. Küçükköy Ayvalık ilçe merkezine hem yakın hem de ulaşımı kolaydır.

Köyde büyük oteller yoktur, butik otel tarzı birkaç odalı küçük oteller mevcuttur. En büyük otel merkezdeki 12 odalı, havuzlu Küçükköy Otel’dir. Köy konseptine uygun olarak tasarlanmış otellerde birçok imkan mevcuttur. Bunun dışında kiralık evler bulabilir, ufak apart tarzı yerlerde konaklayabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Yuvarlakçay Köyceğiz Muğla’da Bir Doğa Harikası

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu