Sağlık

Damar Damar Üstüne Binmesi Durumu ve Belirtileri

Damar damar üstüne binmesi tabiri halk arasında çok fazla kullanılan ve o bölgede duyulan ağrı, sızlama gibi rahatsızlıkları anlatan bir durumdur. Genellikle bölgede kasılmalar meydana gelir ve kramp şeklinde bir ağrı hissedilir. Yaygın olarak boyun, bacak ve ayak bölgesinde görülmektedir. Anlık olarak rahatsız eden bir durum olsa da endişe edilecek bir yanı yoktur. Geçici ve tehlikesiz bir durumdur.

Damarlar vücudumuzda kalbin pompaladığı kanı hücrelerimize ve organlarımıza ulaştırmakla görevlidir. Vücutta en ufak yerlere bile ulaşan damarların sağlığını korumak çok önemlidir. Vücutta atar damar, toplar damar ve kılcal damar olmak üzere farklı görevlerde damarlar bulunmaktadır.

Damarlar ile ilgili halk ağzında en çok kullanılan tabirlerden biri de damar damar üstüne bindi lafıdır. Bu durumun belirtilerine ve nasıl geçeceğine yazımızda göz atalım.

Damar Damar Üstüne Binmesi Belirtileri

damar damar üstüne binmesi durumu

Damar damar üstüne binmesinin tıbben herhangi bir karşılığı yoktur ve bu mümkün değildir. Halk arasında yaygın olarak kullanılsa da tıbbi açıdan geçerli bir rahatsızlık değildir. Bu şekilde dile getiren rahatsızlık aslında o bölgede meydana gelen kasılma ve ağrı hareketleridir.

Damarların vücuttaki görevi ve yerleri değişmez, sabit bir şekilde görevlerine devam ederler. Aslında görülen damar damar üstüne binmesi belirtileri kasılma ve bu kasılmaların neden olduğu ağrıdır. Bölgede meydana gelen kaslardaki kasılma hareketleri damar üstüne binmesi sanılmaktadır. Bu tabir çok yaygın bir şekilde kullanıldığı için gerçek sanılsa da aslında böyle bir durum mümkün değildir.

Ani hareketler yapmak, damarlarda tıkanıklık gibi damar rahatsızlıkları, sporda yanlış hareketler yapmak, çok fazla spor yapmak, fazla stres ve gerginlik, şiddetli darbe almak, düzensiz beslenmek, sigara ve alkol kullanmak gibi durumlarda kaslarda kasılmalar meydana gelebilir.

Yaşanan olumsuz etkilerden kaynaklanan bu durum genellikle birkaç saniye süren geçici kasılmalardır. Eğer tekrar ediyorsa ve sürekli olarak yaşanıyorsa bir doktor gözetiminden geçmek gerekir.

Damar Damar Üstüne Binmesi Nasıl Geçer?

Boyun, ayak ve bacak bölgesinde yaygın olarak görülen kasılmaların birçok nedeni olabilir. Geçici olarak yaşanan bu kasılmalar sırasında daha çabuk geçmesi için öncelikle bölgeyi zorlamamak gerekir. Eğer ayaktaysanız öncelikle uzanarak kendinizi rahatlatmalısınız. Bölgeyi rahat bırakarak zorlamadan geçmesini beklemelisiniz. Eğer kasılma şiddetliyse bölgeye buz gibi soğuk takviyeler uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Lens Solüsyonu Nedir? Çeşitleri ve Uygulaması

Durum sürekli olarak meydana geliyorsa doktora danışarak kas gevşetici krem veya haplar kullanabilirsiniz. Kasılma gerçekleşen bölgeye elinizle hafif masajlar yaparak rahatlatabilirsiniz.

Boyunda Damar Damar Üstüne Binmesi Nasıl Geçer?

Boyun bölgesi genelde bu şikayetin en yaygın görüldüğü bölgedir. Gün boyu oturuyorsanız veya boynunuz sürekli dikse yorgunluktan kaynaklı boyun bölgesinde ağrı ve kasılmalar meydana gelebilir. Boyunda meydana gelen bu kasılmalar için masaj ve soğuk takviye uygulamaları önerilir.

Gün içerisinde boynunuz sürekli dik duruyor ve yorgun kalıyorsa ortam oluştuğunda boynunuzu yaslayarak dinlendirmeniz gerekir. Gerekmediği sürece boynunuzu zorlamamalısınız. Eğer çok ağrıyorsa doktorunuza danışarak kas gevşetici kullanabilirsiniz.

Ayakta Damar Damar Üstüne Binmesi Nasıl Geçer?

Genelde çok fazla ayakta duran kişilerde ayak bölgesindeki yorulmalara bağlı olarak damar damar üstüne biniyor gibi hissedilebilir. Ayakta meydana gelen kasılmalarda oturmalı ve ayaklarınızı uzatarak dinlendirmelisiniz. Çok yorulduğunuzda meydana gelen kasılmaların önüne geçmek için kremler kullanabilir, ayaklarınızı sıcak suda dinlendirebilirsiniz. Ağrılar geçene kadar bölgeyi zorlamamalı ve olabildiğince dinlenmelisiniz.

Bacakta Damar Damar Üstüne Binmesi Nasıl Geçer?

Bacak bölgesi yine kasılmaların en çok görüldüğü yerlerden biridir. Özellikle diz bölgesi için damar damar üstüne binmesi tabiri çok kullanılır. Ani hareketler ve çok fazla spor yapıyorsanız bacak kaslarınız tepki vererek kasılabilir, ağrı ve kramp görülebilir. Gün içerisinde bacaklarınızı çok zorlamamalı, masaj ve soğuk uygulamalarla dinlendirmelisiniz.

Soğuk uygulama, dinlenme ve masaj uygulamalarını denedikten sonra şikayetleriniz hala geçmediyse mutlaka bir doktora gözükmelisiniz. Geçici sandığınız durum sürekli hale gelmiş ve hayat konforunuzu etkiliyorsa daha ciddi durumlar gerçekleşmiş olabilir. Kasılma sandığınız ağrılar incinme, burkulma ve kırılma gibi daha tehlikeli durumların habercisi olabilir. Geçmediği takdirde doktora gözükmekte fayda vardır.

Damar damar üstüne binmesi durumunu bir doktorun ağzından dinlemek isterseniz videodan faydalanabilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Göz Kapağında Çıkan Yağ Bezesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu