Sağlık

Dideral Reçetesiz Alınır mı? Reçetesiz Fiyatı 2023

Tansiyon ilacı olarak bilinen dideral kronik rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı için reçetesiz satılmaz, yalnızca doktor kontrolünde verilir. Branş doktoru tarafından yazılan ilaç beyaz reçete ile satılmaktadır. Kişi kendi isteğiyle veya aile hekimine yazdırarak alamaz.

40 mg 50 tablet olarak fiyatı 36.08 TL olan ilaç SGK tarafından karşılanır. Sağlık sigortanız varsa eczanelerden ücretsiz şekilde reçeteniz ile temin edebilirsiniz. Reçeteniz yoksa ilacı alamazsınız.

Dideral Nedir? Ne İşe Yarar?

Etkin maddesi propranolol hidroklorür olan, kalp damar gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Genelde yüksek tansiyon hastalarına verilir. Kalp sağlığı için zararlı olan hormonların salınımını azaltır. Kalbe zararlı olan stres hormonları da buna dahildir. Kullanmadan başlamadan önce prospektüsü iyice okumalı ve uzman hekiminize başvurmalısınız.

Dideral ne için kullanılır derseniz şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yüksek tansiyon
  • Kalp ritim bozuklukları
  • Migren
  • Aşırı stres ve kaygı
  • Tiroit hormonlarının fazla salgılanması
  • Böbreklerde oluşan iyi huylu tümörlerde

Yukarıdaki rahatsızlık durumlarında uzman doktor tarafından belirli dozlarda verilebilir. Yalnızca branş doktoru tarafından muayene sonrası yazılabilen bir ilaçtır. Şikayetiniz varsa uzman doktora gözükerek gerekli ilacı edinebilirsiniz. Günde kaç mg kullanacağınız ve hangi aralıklarla içeceğinizi doktorunuz söyleyecektir. Yetişkinlerde duruma göre günde 2-3 doz birer tablet şeklinde verilir, küçük yaşlarda yarım doz kullanılır. Hastalık derecesine göre doz miktarı değişir.

Başka bir ilaç kullananlar, ciddi kalp problemi olanlar, böbrek yetmezliği yaşayanlar, hamileler, emzirenler, karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar ilacı kullanırken ekstra dikkat etmeli; mutlaka hekim gözetiminde kullanmalıdır. Güçlü etkileri olduğu için hekim onayı olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dideral Yan Etkileri

Dideral etken maddesi propranolol olan bir ilaçtır. Bütün ilaçlarda olduğu gibi faydası kadar zararı da görülebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi dahilinde verilen miktar kadar kullanılmalıdır. Günde kaç kez kaç mg alınacağına dikkat edilmelidir.

İçerisinde propranolol, mannitol, aljinik asit, jelatin, ponceau, magnezyum stearat, stearik asit maddeleri bulunur. Kişinin içerisindeki maddelere alerjisi olabilir ve vücudu tepki verebilir. Hastalarda görülen yaygın yan etkiler ilaç prospektüsünde yer almaktadır. Gözüken yan etkiler herkeste farklıdır. İlacın olası yan etkileri şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır? Teknikler ve Tedavi

Kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi alerjik reaksiyonlar; mide bulantısı, kusma, ishal, burun kanaması, kalp ritmi bozukluğu, nefes darlığı, görme problemleri vb. gibi yan etkiler görüldüğünde acilen doktora gözükmeli ve ilaçlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Dideral ile İlgili Merak Edilenler

dideral ilaç

İlacın ne işe yaradığından ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğinden yukarıda bahsettik. Doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaç ile ilgili merak edilen diğer sorulara aşağıda yer verdik. Heyecana iyi gelir mi, kalp çarpıntısına iyi gelir mi, hangi etkiler gözlemlenir gibi konular merak edilmektedir. Kullanmadan önce merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Dideral Antidepresan mı?

Depresyon ve anksiyeteye iyi gelir mi sorusu merak edilmektedir. Direkt olarak antidepresan olarak geçmese de stres azaltıcı etkisi bulunur. Kalp ritmini ve nabzı olumsuz etkileyen hormonları düzenlediği için stresle mücadele etmeye yardım eder. Kan basıncını ve kalp ritmini düzenlemede yardımcıdır.

Dideral Uyku Yapar mı?

Yaygın yan etkileri arasında uyku yapması yoktur. Yan etkileri arasında uyku gözlemlenmese de her bünyenin ilaca verdiği tepki farklıdır. Kişiden kişiye görülen yan etkiler değişiklik gösterdiği için farklı şikayetler olabilir. Uyku etkisi oluyorsa hekiminize danışabilirsiniz.

Dideral Kilo Aldırır mı?

Hastaların çoğu kilo aldırır mı diye merak etmekte ve kullanmaktan çekinmektedir. Yukarıda bahsedilen yan etkileri arasında kilo aldırması gibi bir durum yoktur. İştah açmaz veya kilo alımına sebep olmaz. Bu anlamda kişinin kilosuna etki etmez.

Dideral Etkisi Kaç Saat Sürer?

Vücuda 1 saate kadar etki eder ve etkileri gözlemlenir. Vücuttan kaç saatte atılır derseniz 4 saate kadar vücuttan atılır. Dideral yan etkisi ilacı içtikten sonra 4 saate kadar gözlemlenebilir, olası yan etkiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Dideral Tam İçilir mi?

Doktorun tavsiyesi dahilinde içilen ilaçta 12 yaşından büyükler için tam doz, 12 yaşından küçükler için yarım doz önerilir. Hastalık derecesine göre ilacın dozu ve sıklığı belirtilecektir. Genelde günde 2 veya 3 doz şeklinde verilir.

Diğer yazımıza göz atabilirsiniz; Spirulina Nedir? Faydaları Nelerdir? 10 Madde

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu