Diyet & BeslenmeSağlık

10 Madde ile Pancar Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Pancar suyunun faydaları göz önünde bulundurulduğunda her gün 1 bardak kadar tüketmenin vücudumuza pek çok sağlıklı olumlu etkisi olacaktır. Enerji sağlama, kan akışını hızlandırma, kan basıncını düşürme, vitamin ve mineral düzeylerini artırma, karaciğer işlevini artırma, cildi güçlendirme gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Pancar Suyu Nedir?

Pancar yüz yıllardır karaciğer koruyucu bir gıda olarak kabul edilir. Araştırmalar, bu kök sebzeyi neden meyve suyu şeklinde tüketmemiz konusunda bize ışık tutuyor. Pancar, suyunu sıkabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Eski zamanlarda yiyecek olarak değil, ilaç olarak tüketilmiştir.

Eski zamanlarda pancar, özellikle besleyici ve iyileştirici değeri olan yeşillikleri için kullanıldı. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ile kök kısmınında sağlığa faydaları kanıtlanmıştır

Pancar tadı şekerli, sade ve yemesi yumuşak olarak tanımlanır. Toprakta yetişen şalgam Anadoluda ve İsveç olmak üzere birçok ülkede yetişmektedir.

Pancar Suyunun Sağlığa Faydaları

pancar suyu

Pancarın sağlığımıza faydalarını öğrendiğinizde neden her gün 1 bardak pancar suyunun önerildiğini anlayacaksınızdır. Özellikle sporcular ve sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için pancar suyu kaçırılmaması gereken bir besindir.

Enerjiyi ve Atletik Performansı Artırır

Çok spor yapıyorsanız veya günlük ağır işlerde çalışıyorsanız, pancar suyunu tükettiğinizde kendinizi daha enerjik ve zinde hissedeceksinizdir. Bir çalışmada, antrenmandan hemen önce pancar suyu içen kişilerin antrenmanlarını %16 daha uzun süre devam ettiklerini gözlemledi.

Araştırmaların çoğunda, pancar suyunu içenlerin gün içinde enerji seviyelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar bunun, meyve suyundaki mekanizmaların kan akışını geri kazanma yeteneğinden kaynaklandığını gösteriyor.

Kan Şekeri, Basıncı ve Akışını Düzenler

Pancar suyu, antioksidanların ve doğal olarak oluşan nitratların en zengin kaynaklarından biridir. Nitratlar, vücuttaki kan akışını iyileştiren bileşiklerdir. Beyin, kalp ve kaslar üzerinde oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan çözünür lifler sayesinde de kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır.

Pancar suyu kan basıncını düşürmek için önemli bir sebze suyudur. Pişirdiğinizde veya fermente ettiğinizde, kan basıncı faydaları için gerekli sağlıklı besinlerin miktarı azalacaktır. Suyu sıkılarak, kan basıncınızın düşmesine yardımcı olan bitkisel besinlerin %100’ünü alacaksınızdır. Her durumda pancar suyu içmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Vitamin, Mineral ve Bitkisel Besin Düzeylerini Artırır

Pancar suyu; vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif bakımından oldukça zengindir. Ayrıca C vitamini ve B6 vitamini, folat, manganez, betain ve potasyum bakımından da yüksektir.

İlginizi Çekebilir:
Damar Damar Üstüne Binmesi Durumu ve Belirtileri

Pancar, betalain adı verilen besin kaynağı açısından zengindir. Pancarda bulunan iki betalain olan hem betanin hem de vulgaksantin; güçlü antioksidan, anti-inflamatuar ve temizleyici özelliklere sahiptir.

Karaciğer Fonksiyonunu Artırır

Pancar suyu, karaciğerin zararlı toksinleri atmasını sağlar ve karaciğer hücrelerinin uyarılmasını teşfik eder. Bunun nedeni yağ asitlerinin birikmesini önlemeye yardımcı olan metionin ve glisin betaindir.

Cilt Sağlığını Korur

Pancar suyu şaşırtıcı bir şekilde cildi içeriden dışarıya koruma sağlar. Pancarda bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize eder ve cildi korur. Pancar suyundaki likopen, cildi güneşten korurken esnek tutmaya yardımcı olur.

Kanser Tedavisine Yardımcıdır

Kanser hastalığı üzerine yapılan çalışmalarda pancarın hastalar üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu konuda hala araştırmalar devam etse de sağlıklı ve doğal besinlerden olan pancar bitkisinin vücuda birçok faydası olduğu bilinen bir bilgidir.

Sindirim Sağlığını Destekler

Pancar suyu içmek bağırsaklarınızı uyarmaya ve yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur. Yarım bardak pancar suyunu yemeklerden önce ve mideniz ağrıdığında içebilirsiniz.

Stresle İlişkili Belirtileri Hafifletir

Pancardaki betain hücreleri, proteinleri ve enzimleri çevresel stresten koruyan güçlü bir besindir. Ayrıca iltihabı azaltır, iç organları korur ve vasküler risk faktörlerini azaltır.

Cinsel Performansı Artırır

Geçmiş tarihlerde de bu amaçlarla kullanılan pancar, verdiği yüksek enerji sayesinde cinsellikte de olumlu etkiler görmenizi sağlar. Antik Romalılar, pancarı ilaç olarak görmüşler ve libidolarını artırmak istediklerinde pancar suyu içmişlerdir. Pancar yediğinizde vücutta üretilen nitrik oksit kan akışını artırır ve cinsel dürtünüzü harekete geçirir.

Pancar suyunun koyu renkli karotenleri, idrar ve bağırsak hareketlerinize kırmızı bir renk verebilir. Bu renk değişikliği zararsızdır. Pancar oksalat bakımından yüksek olduğundan, oksalat böbrek taşı yapma eğiliminde olan kişiler pancar suyundan kaçınmak isteyebilir.

Pancar Nasıl Yenir?

Pancarı nasıl hazırlarsanız hazırlayın sağlıklıdır. Peki kırmızı pancar en sağlıklı nasıl tüketilir? Pancarı pişirmek besin profillerini azalttığından, suyunu sıkmak daha faydalıdır. Pancar suyunu doğrudan sevmiyorsanız; biraz elma dilimleri, nane, narenciye veya havuç eklemeyi deneyin. İlk başlarda küçük bir pancarın suyunu sıkarak başlayın ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görün. Daha sonra dozu arttırabilirsiniz.

Pancar Şeker Hastalarına Zararlı mı?

Faydalarını öğrenip tüketmek isteyen diyabet hastalarının aklına şeker pancarı şekere iyi gelir mi sorusu gelmektedir. Diyabet rahatsızlığı olanlar şeker pancarı değil kırmızı pancarı kontrollü şekilde tüketmelidir. İçerisindeki doğal şeker miktarının diğer besinlere göre daha yüksek olması diyabet hastaları için risk oluşturabiliyor. Şeker hastaları pancarı doktor tavsiyesi dahilinde ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmelidir.

Yeşil sebzelerden kabağın faydalarını detaylıca anlattığımız yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu