Diyet & Beslenme

Kekik Nedir? 10 Maddede Kekiğin Faydaları

Bir Akdeniz bitkisi olan kekik baharat olarak sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Kekiğin faydaları yemeklere kattığı lezzet kadar çoktur. İçerisinde diyabet, kanser ve osteoporoz gibi birçok farklı hastalığı tedavi ettiği bilimsel olarak kanıtlanmış birkaç aktif bileşen vardır.

Kekik taze veya kurutulmuş olarak kullanılır. Kekik yağı aynı zamanda dünya çapında binlerce insan tarafından tıbbi amaçlı kullanılmaktadır.

Her Derde Deva Olan Kekiğin Faydaları

kekik faydaları

Sofralarımıza lezzet vermesi için kullandığımız kekik baharatının aslında birçok faydası vardır. En yaygın kullanım şekli baharat halidir. Genellikle kurutulmuş baharat formu satılarak yemeklere eklenir. Bunun dışında kaynatılarak bitki çayı şeklinde de tüketilebilir. Kekik kaynatıp içmek neye iyi gelir birlikte göz atalım.

Enfeksiyonları Azaltır

Bilimsel çalışmalar, kekik bitkisinin insan vücudunu birçok virüs türüne karşı başarılı bir şekilde koruyabildiği sonucuna varmıştır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, vücudunuza çok zararlı izler bırakan viral enfeksiyonları tedavi etmede önemli rol oynar.

Araştırmalar içerisindeki karvakrolün, tedaviden sadece bir saat sonra mide bulantısına, mide ağrısına ve ishale yol açan viral bir enfeksiyon olan temel olarak in aktive edilmiş noro virüs ile savştığını göstermektedir.

Antioksidanlarla Yüklüdür

Kekiğin ve yağının zengin antioksidan kaynakları vardır. Antioksidanlar, vücutta hasarlara yol açabilecek serbest radikallerin verdiği hasarla mücadele eden bileşiklerdir.

Kekik yağında özellikle serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen iki antioksidan olan karvakrol ve timol bol miktarda bulunur.

Soğuk Algınlığı Tedavisinde Kullanılır

Toksinleri sistemimizden atmak için güçlü antiseptik niteliklere sahiptir. Bu nedenle soğuk algınlığı tedavisinde birçok bitkisel ilacın yapımında kullanılır.

Suya veya portakal suyuna birkaç damla kekik yağı eklemek boğaz ağrısını giderir. Şiddetli soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için en az beş gün boyunca kullanılması gerekir. Bitki çayı hazırlamak için kurutulmuş halini günde iki veya üç kez içebilirsiniz.

Adet Kramplarına İyi Gelir

Pek çok kadın, adet kramplarını hafifletmek için harika bir bitki olduğunu bilmiyor. Etkili bir ağrı kesici olduğu için menstrüasyon sırasında ağrı yoğunluğunu ve rahatsızlığını başarıyla azalttığı bilinmektedir.

Ağrılı krampların üstesinden gelmek için günde üç kez taze yapraklarını çiğneyebilir veya semptomlarla başa çıkmanıza yardımcı olması için çay şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca adet döngüsünü de düzenler ve menopozun olumsuz etkilerini giderir.

Anti-Kanser Özelliktedir

İçinde bulunan birçok antioksidan sadece enfeksiyonlar ve virüslerle değil, kanser gibi büyük hastalıklarla da savaşmaya yardımcı olur. Bileşenlerinin kanserli hücre oluşumunu önlemeye yönelik olumlu etkilerini gösteren birçok araştırma vardır. Kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini ve aynı zamanda onları öldürmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

İlginizi Çekebilir:
Gelelim Kuru Fasulyenin Faydalarına | 10 Madde

İltihabı Hafifletir

Enflamasyon, bir yaralanma veya hastalık durumunda normal bir bağışıklık tepkisini ifade eder. Bununla birlikte kronik inflamasyon, diyabetin yanı sıra birçok otoimmün hastalığın gelişmesinde ağır bir rol oynamaktadır. Birçok anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve laboratuvar hayvanları üzerinde test edildiğinde şişmeyi %57’ye kadar azaltmıştır.

Bağırsak Parazitlerini Öldürür

Bağırsak parazitleri, vücudun istenmeyen sakinleridir. Önemli rahatsızlığa neden olabilirler ve ciddi hastalıklara yakalanma risklerini artırabilirler.

Bağırsak parazitlerini yok etmenin doğal bir yoludur. Yine içinde bulunan timol ve karvakrolün herhangi bir yan etkiye neden olmadan bağırsak parazitlerini tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

Zararlı Bakterilerle Savaşır

Doğal antibakteriyel özellikleri nedeniyle popüler bir bitkidir. Pseudomonas aeruginosa ve escherichia, enfeksiyon gelişimine yol açan iki bakteri türüdür. Bilimsel bir çalışma, kekik yağının bu bakterileri yok ettiğini göstermiştir. Aynı çalışma 23 bakteri türüne karşı da etkili olduğunu açıkça göstermiştir.

Kalp Sağlığı için Faydalıdır

İçeriğindeki antioksidanlar oksidatif stresi onarır ve önler. Kalp hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler göstermiştir. Zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağı olduğundan iltihabı büyük ölçüde azaltır ve kalp komplikasyonları riskini azaltır. Bitki ayrıca potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda kalp atış hızını rahatlatır ve kan basıncı seviyelerini düzenler.

Sindirimi İyileştirerek Kilo Vermeyi Destekler

Beslenmenize kekik ekleyerek zengin bir diyet lifi kaynağı elde edersiniz. Yeterli lif alımı, kilo vermede önemli bir rol oynar; bu da bağırsaklarınızı sağlıklı tutabileceğiniz anlamına gelir.

Kekik, yağı damlacıklar halinde çözme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle lenf sistemi, safra kesesi ve daha birçok önemli alanlardaki yağın çözülmesine de yardımcı olur. Kekiğin sindirimi iyileştiren, kemikleri güçlendiren ve kronik hastalıkların başlamasını önleyen etkileyici faydaları vardır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı taze veya kuru kekik ile yapılabilir. Bir bardak suya 2 dal taze kekik veya 1 tatlı kaşığı kuru kekik olacak şekilde miktarını ayarlayabilirsiniz. Su kaynadıktan sonra kekikleri ekleyerek demlemeye bırakabilirsiniz. Kaç dakika demlenir derseniz 10 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Kekik Çayına Limon Sıkılır mı?

Evet, sıkılır. Kekik çayına limon sıkarak hatta bal ekleyerek daha faydalı hale getirebilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığında ve ağrılı dönemlerde çok iyi gelecektir.

Kekik Çayını Kimler İçmemeli?

Birçok insan için faydalı olduğu kadar kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için aksine tehlikeli olabilir. Şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler doktor tavsiyesi almadan içmemelidir. Hamilelikte ve çocukluk döneminde de kekik çayı tavsiye edilmez.

Kekik Çayı İdrar Söktürür mü?

Evet, kekiğin idrar söktürücü etkisi vardır. Enfeksiyonlar üzerinde de etkili olduğu için idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda kekik çayı içmek iyi gelecektir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Mısır Püskülü Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zeynep Teksöz

Ben Zeynep! 9 Senedir profesyonel içerik editörlüğü yapmaktayım! Yazılarımı umarım beğenirsin :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu