Diyet & Beslenme

Kimyon Tohumu Nedir? 15 Maddede Faydaları

Sofraların lezzetli baharatlarından olan kimyonun faydaları kadar ilk hali olan kimyon tohumunun da vücuda birçok faydası vardır. Kimyon tohumunun faydaları arasında anne sütü üretimini teşvik etmek, alerjik reaksiyonları yumuşatmak, bakterilerle savaşmak, bağırsak solucanlarını önlemek, spazmları gidermek, öksürüğü gidermek ve yüksek tansiyonu düşürmek yer alır.

Diğer faydaları iştahı teşvik etmesi, stresi ve yorgunluğu azaltması, göz sağlığını geliştirmesi, cildi sağlıklı tutması, mükemmel bir lif kaynağı olması, iyi bir uykuya teşvik etmesi ve kardiyovasküler sağlığı geliştirmesi gibi maddeler yer alır.

Kimyon Tohumu Nedir?

Kimyonun bilimsel adı Carum Carvi’dir ancak bazen Apium Carvi adıyla da bilinir. Yüzyıllardır yerel mutfaklarda ve tıbbi faydaları nedeniyle sağlık alanında kullanılmaktadır. Dünya çapında sağlık uzmanları tarafından takdir edilir ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra Avrupa’da ve Orta Doğu’da bol miktarda bulunur.

Kimyon Tohumunun Besin Değerleri

Kimyon tohumu içerdiği faydalı besin değerleri ile tüketildiğinde vücuda yararlı etkileri görülen bir besindir. 1 yemek kaşığı kimyon tohumu (6 gr) için besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 21.6
 • Karbonhidrat: 3.2g
 • Diyet Lifi: 2.5g %10 RDA
 • Protein: 1.3g %3 RDA
 • Vitamin C: 1.4mg %2 RDA
 • Fosfor: 37mg %4 RDA
 • Niasin: 0.2mg %1 RDA
 • Demir: 1.1mg 6 % RDA
 • Magnezyum: 16.8mg %4 RDA
 • Selenyum: 0.8mcg %1 RDA
 • Potasyum: 87.8mg %3 RDA
 • Çinko: 0.4mg %2 RDA
 • Bakır: 0.1mg %3 RDA
 • Manganez: 0.1mg %4 RDA
 • Kalsiyum: 44.8mg %4 RDA

Direkt olarak tüketmeseniz de farklı formlara getirerek kimyon tohumunu ve kimyon baharatını kullanabilirsiniz. Kendine has tadı ve kokusuyla yemeklere lezzet katacaktır.

Kimyon Tohumunun Faydaları

kimyon tohumu nedir

Kimyon tohumunun faydalarını öğrendiğinizde her gün bir miktar tüketmek isteyeceksiniz. Doğanın sunduğu şifalardan olan kimyon tohumu ve elde edilen kimyon baharatının faydalarını gelin 15 maddede birlikte inceleyelim.

Anne Sütünü Arttırır

Anneler bazen bir nedenden dolayı bebekleri için süt üretimini karşılamakta zorlanırlar. Çoğu zaman ya kanalların şişmesi ya tıkanması ya da sadece süt üretimini uygun şekilde uyarmamanızdır. Kimyon tohumları, süt üretimini destekleyen bir madde olan galaktagog dediğimiz şeydir. Bebek için güvenlidir ve üretim gereksinimlerini karşılamanıza yardımcı olmak için günlük olarak tüketilebilir.

Süt problemi yaşayan birçok kişi anne sütünü artırmak için kimyon nasıl kullanılır merak etmektedir. Bir bardak süte bir tatlı kaşığı kimyon katılarak her gün tüketildiğinde sütünüzde artış olacaktır. Tadı kötü geliyorsa içerisine bal da ilave edebilirsiniz.

Alerjik Reaksiyonları Azaltır

Bahar mevsimi, mevsimsel alerjilerden veya astımdan muzdarip insanlar için bir kabustur. Histamin, hava yollarını temiz tutmak için ya kaşıntıya ya da hapşırmaya veya mukus üretiminin artmasına neden olur. Kimyon tohumunun düzenli olarak tüketilmesi veya en azından alerji mevsiminde tüketmek, bu alerjenlere verdiğiniz yanıtın normalden daha az olmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu da daha az astım krizi ve saman nezlesi atakları anlamına gelir.

Anti-Bakteriyel Özelliktedir

Kimyon tohumunun düzenli olarak tüketilmesi yalnızca bazı bakteriyel hastalıklara yakalanma olasılığınızı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastalanırsanız iyileşmenizi de hızlandırabilir. Kimyon tohumlarında bulunan uçucu yağlar, bazı bakteri türlerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyerek bağışıklık hücrelerinin geri kalanını yapmasını kolaylaştırır. Kimyon tohumu yağı, enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla yaralara uygulama için topikal bir antibakteriyel ajan olarak da kullanılabilir.

Bağırsak Solucanlarını Önler

Kimyon tohumları, bağırsak solucanlarını öldüren anti-helmintik özelliklere sahip carvone olarak bilinen bir bileşik içerir. Bağırsak solucanlarının hem yetişkin hem de larva evrelerini öldürdüğü için kimyon tohumu tüketmek çok önemlidir.

Spazm Önleyicidir

Bağırsak ve sindirim sistemi spazmları rahatsız edicidir ve ağrılı da olabilir. Bu genellikle gaz birikmesine veya daha da kötüsü enfeksiyona neden olabilecek yediğimiz bir şeyden kaynaklanır. Kimyon tohumları, bu sebeplere bağlı spazmları gidermeye yardımcı olur ve hatta adet kramplarının tedavisine de yardımcı olur. Kimyon tohumu demlenerek çay haline getirilebilir, soğutulabilir ve ihtiyaç duyduğunuz her an tüketilmek üzere saklanabilir.

Öksürüğü Azaltır

Kimyon tohumlarının balgam söktürücü ve antitussif özellikleri sayesinde öksürüğü azaltmanın iki yolu vardır. Kimyon tohumu balgam sökücü özelliği, mukusun akciğerlerde parçalanmasına ve dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda beyne komut ederek öksürük ihtiyacını doğrudan bastırır. Balgam söktürücü özellikleri en çok göğüs öksürüklerinde faydalıdır, antitussif yetenekleri ise kuru öksürükler için daha uygundur.

Diüretik Özelliktedir

Normal diürez (idrar yapma) çoğu insan için bir sorun değildir, ancak çoğu zaman saat gibi çalışır. Bununla birlikte yüksek tansiyon veya böbrek taşı olanlar gibi bazı kişilerin idrara çıkmaya teşvik etmek için yardıma ihtiyacı vardır. Kimyon tohumunu döverek sıcak suda bekletip tüketmek düzenli idrara çıkma, taş oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve su tutulmasıyla mücadele eden kişilerde kan basıncını düşürebilir.

İştahı Canlandırır

Hastalık dönemlerinden sonra iştahınız düşer ve gerektiği gibi yemek yemekte zorlanabilirsiniz. İştahınızı bir kez daha canlandırmak için kimyon tohumlarını bir çay haline getirmek ve her gün içmek en iyisidir.

Adaptojen Özelliktedir

Bir adaptojen, vücudunuzu stresle başa çıkma konusunda daha yetenekli kılan, yorgunluğu azaltan ve hoş bir ruh hali sağlayan bir şeydir. Düzenli kimyon tohumu tüketmek zihni uyarır ve yorgunluk başlamak üzereyken sizi uyarmaya yardımcı olur.

Göz Sağlığını Destekler

Kimyon tohumunda biraz  A Vitamini bulunur ancak aynı zamanda karotenoid antioksidanlar lutein ve zeaksantin de vardır. Bu karotenoid antioksidanlar erken makula dejenerasyonunu yavaşlatır, optik sinirin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve bir miktar UV ışınlarının gözlere zarar vermesini önler

İlginizi Çekebilir:
Hünnap Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cildi Sağlıklı Tutar

Kimyon tohumu, ciltte aşırı su kaybını önlemeye yardımcı olan ve güneşten gelen UV hasarını tamponlayan iyi yağlar ve E Vitamini içerir. Kimyon tohumu kolajen üretimini uyarmak ve cildin yapısal bütünlüğünü korumak için gerekli olan C Vitamini içermektedir.

Mükemmel Bir Lif Kaynağıdır

Sadece küçük bir çorba kaşığı porsiyonda, kimyon tohumu günlük önerilen lif alımınızın yaklaşık %10’unu sağlar. Bu çok büyük ve birçok tam porsiyon meyve ve sebzeden daha fazlasıdır. Kimyon tohumunda bulunan lif, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminin en iyi ve düzgün şekilde çalışmasını sağlar.

İyi Bir Uyku Artırıcıdır

Kimyon tohumu, magnezyum içerir. Bu mineral beyindeki nörotransmitter seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu etki, uyku indüksiyonunda yer alan her ikisi de beyin kimyasalları olan serotonin ve GABA seviyelerini artırarak uykuyu başlatmaya yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlığı Teşvik Eder

Kimyon tohumu, sayısız fito-bileşik ve besin içeriği sayesinde, kardiyovasküler sağlığın birçok yönünü geliştirmeye hazırdır. Örneğin potasyum, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur, fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlar. Kimyon tohumunda bulunan lif, kolesterol eliminasyonuna yardımcı olur, aterosklerotik plakların kan damarı duvarlarında gelişmesini önler ve diğer besinler kan damarı duvarlarının oksidatif hasarını önler.

Sindirimi Düzenler

Kimyon baharatında olduğu gibi kimyon tohumunda da mideyi rahatlatıcı, sindirimi düzenleyici bir etki vardır. Mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin kimyon tohumu çayı içmesi veya yemeklerine biraz da olsa kimyon eklemesi önerilir.

Kimyon Tohumu ile İlgili Merak Edilenler

Kimyon tohumunun nasıl kullanılacağı, nelere iyi geleceği ve nasıl içileceği merak edilen konulardır. Kimyon tohumu ile ilgili soruları aşağıda sizler için cevaplandırdık.

Kimyonun Zararı Var mı?

Hayır, tüketim miktarına dikkat edildiği sürece kimyon tohumunun vücudumuza herhangi bir zararı yoktur. Aksine zararı değil çokça faydası olan bir besindir. Yalnızca alerjik durumlarda dikkat edilmelidir. Kimyona alerjiniz varsa tüketmemeniz gerekir.

Her besinde olduğu gibi fazlaya kaçıldığında kan şekeri üzerinde olumsuz etkileri görülebilir. Bu yüzden tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Kimyon Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kimyon tohumunu birçok farklı şekilde daha lezzetli hale getirerek tüketebilirsiniz. Su ile kaynatarak çayını yapabilir, yağda kavurarak baharat olarak tüketebilir veya yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Kimyon Tohumu Gaza İyi Gelir mi?

Yetişkinler ve bebeklerde gaz sancısı oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bu sancıdan muzdarip olanların aklına kimyon gaz sancısına iyi gelir mi sorusu gelmektedir. Evet, kimyon gaz sancısına iyi gelir. Mideyi rahatlatmakta ve gaz problemini çözmede kimyon etkili bir besindir.

Kimyon Gazı Keser mi?

Kimyon çayı gazı giderir mi sorusunun cevabı evettir ancak kimyon gazı kesmez, gazın rahat bir şekilde dışarı çıkmasını sağlayarak gaz problemini keser. Gaz sancısı çekiyorsanız ve çıkaramıyorsanız kimyon ve kimyon tohumu kullanarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Gaz için Kimyon Nasıl İçilir?

Gaz problemi yaşıyorsanız kimyon tohumunu yağ ile tüketmek bu problemi daha çok tetikleyebilir. Bu yüzden en sağlıklı yöntem çayını demlemektir. Suda kaynatacağınız kimyon tohumunu günde bir fincan tüketmek mide ve gaz sorunlarınıza iyi gelecektir.

Kimyon Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak suya bir tatlı kaşığı kimyon tohumunu koyarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra biraz ilk sıcağının geçmesini ve demlenmesini bekleyin, daha sonra karışımı süzün ve işte çayınız hazır. Bu faydalı çayı günde 1 bardak kadar tüketebilirsiniz.

Kimyon Günde Kaç Defa İçilir?

Kimyon çayını günde 1, en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketerek faydalarını görebilirsiniz. Her besinde olduğu gibi yararlı olsa da aşırıya kaçılmamalıdır.

Kimyon Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Kimyon çayı rahatlatıcı bir uyku sağlaması nedeni ile uyumadan hemen önce tüketmek daha faydanıza olabilir. Gün içerisinde kimyon çayı içmek sizi gevşetebilir ve uykunuzu getirebilir.

Kimyon Tohumu Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde gaz problemi için küçük porsiyonlar halinde kimyon tohumunu kullanabilirsiniz. Gaz problemine iyi geldiğini duyan anneler bebeklerde gaz giderici kimyon çayı nasıl yapılır merak etmektedir. Yarım çay bardağı su ile yarım çay kaşığı kimyon tohumunu kaynattıktan sonra süzerek bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeklerde Gaz İçin Kimyon Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde küçük porsiyonlar halinde yukarıda bahsettiğimiz gibi tohum halini kaynatarak kullanabilirsiniz. Baharat şeklinde kullanmak hassas bebeklerde alerjen durumlara yol açabilir.

Kaç Aylık Bebeğe Kimyon Verilir?

Bebeklerde gaz sorunu için birçok yola başvuran ebeveynler kimyonun iyi geldiğini duyunca yeni doğan bebeğe kimyon verilir mi merak etmektedir. Yeni doğan bebeğe kimyon verilmez ancak 1 aydan büyük olan bebeklere kimyon tohumu içeren bebeklere özel çaylar verilebilir.

Kimyon Anne Sütündeki Gazı Alır mı?

Emen bir bebekteki gaz probleminin direkt olarak anne sütü ile de ilişkisi vardır. Emziren anne beslenmesine dikkat etmez ve gaz yapan besinler tüketirse doğal olarak bu durum süt ile çocuğa geçer. Anne kimyon tükettiğinde bu fayda çocuğa da geçecek ve bebeğinizi rahatlatacaktır.

Kimyon Anne Sütünü Azaltır mı?

Hayır, azaltmaz aksine artırır. Anne sütünü azaltacağı bilgisi yanlış bir bilgidir. Tam aksi emziren annelerde süt artıcı etkileri gözlemlenmiştir.

Yoğurtlu Kimyon Ne İşe Yarar?

Yoğurtlu kimyon özellikle cilde çok faydalıdır. Kimyonu direkt olarak tüketemiyorsanız süt ve yoğurt gibi besinlerle karıştırarak daha kolay şekilde tüketebilirsiniz. Karaciğere faydalı olan yoğurtlu kimyon sivilce gibi cilt problemlerini önlemede etkilidir.

Kimyon Ödem Atar mı?

Evet, kimyonun ödem atan, şişkinliği azaltan ve mideyi rahatlatan bir etkisi vardır. Yemeklerden sonra mideniz rahatsız oluyorsa kimyon çayı ile ödem atabilirsiniz.

Kimyon Uykusuzluk Yapar mı?

Hayır, kimyon çayı uykusuzluk yapmaz; uykusuzluk problemlerine iyi gelir ve daha rahat uykuya dalmanızı sağlar. Uyumadan önce tüketeceğiniz kimyon çayı kolay uykuya dalmanızda yardımcı olacaktır.

Kimyon Çayı Kilo Verdirir mi?

Birçok faydası bulunan bu besin ile ilgili merak edilenlerden biri de kimyon zayıflatır mı sorusudur. Bu sorunun cevabı evettir, kimyon çayı sindirimi kolaylaştıran ve bağırsağı harekete geçiren bir etkisi olduğu için kilo vermenizde yardımcı olacak bir besindir.

Zayıflamak için Kimyon Nasıl Kullanılır?

Diyet sırasında kimyonu tüketmenin en masum hali kimyon tohumu çayıdır. Bu çay ile hem ödemlerinizden kurtulurken hem de daha hızlı yağ yakmış olursunuz.

Kimyonun Karaciğere Faydası Var mı?

Kimyonun güçlü antioksidan etkisinin karaciğere ve mideye oldukça faydalı etkileri vardır. Güçlü antioksidan besinlerden olan kimyon karaciğerdeki enzimlerin çalışmasını destekler.

Kimyon Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Evet, hızlandırır. Kimyon tohumu ve kimyon baharatı metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile sindirimin daha kolay sağlanmasını ve bağırsakların daha çok çalışmasını sağlar.

Kimyon En Çok Neye Yakışır?

Kimyon baharatı her yemekte, salatada kullanılabilir. Özellikle et yemeklerinde kimyon baharatı yemeğin ayrı bir koku ve lezzet katar. Kısır, mercimek köftesi, çiğköfte gibi lezzetlerin vazgeçilmezidir.

Yağ yakımında etkili olan kimyon tohumunun nasıl kullanılacağına dair videodan yardım alabilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; Yaş Zencefilin Sağlığa 15 Faydası Nedir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu