Diyet & BeslenmeSağlık

Limon Kamışı Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Birçok bitkisel ilaçta kullanılan limon kamışı otunun faydaları oldukça fazladır. Yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerdendir. Doğanın sunduğu mucizelerden olan limon kamışının nasıl ve ne için kullanılabileceğinden yazımızda bahsettik.

Limon kamışı, Hindistan’a özgü tıbbi bir bitkidir. Ticari olarak Güney Hindistan ve Guatemala’da yetiştirilmektedir. Yaprakları ve bitkisi iyileştirici özellikleri nedeniyle birçok bitkisel ilaçta kullanılmaktadır. Çay haline getirilebilir, yağı solunum ve sindirim bozuklukları için birçok hastalıkta kullanılır. Limon kamışı, vücuttaki kolesterolü kontrol etmede etkili olan ve ayrıca hücresel sağlığı artıran antioksidanlar bakımından zengindir.

Limon kamışı, Asya mutfağında daha çok kullanılan bir bitkidir; keskin limon benzeri bir tada sahiptir ve et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri yemeklerine eklenir. Yemeklere canlı bir narenciye aroması katar. Limon kamışı yağı koruyucu olarak kullanılabilir ve ayrıca sivrisinek ve hama böceği gibi böcekleri kovma da yardımcı olur. Limon kamışı, ayrıca kovanlardan bal çıkarmaya çalışırken arıları çekmek için de kullanılır.

Hindistan, Pakistan, Kamboçya, Vietnam ve Sri Lanka gibi ülkeler limon kamışı ihracatçılarıdır. Limon kamışı aynı zamanda parfümlerde de kullanılır. Taze, temiz bir koku verir.

Limon kamışının besin bileşimi de oldukça etkileyicidir; Bu bitki beden ve zihin için son derece faydalıdır. B1 vitamini , A vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini ve folik asit gibi vitaminler içermektedir. Sadece temel vitaminlerle dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda çinko, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum gibi iyi bir mineral kaynağıdır.

Limon kamışı sağlığa faydaları arasında vücudu toksinlerden arındırma, biyofilm ile savaşma, kansızlığı önleme, iyi uykuyu destekleme, ağrıyı giderme, vücut bağışıklığını güçlendirme, cildi güçlendirme ve sağlıklı hücreleri geliştirme yer alır. Diğer faydaları arasında artrit tedavisi, anksiyete ve depresyon tedavisi, ateş tedavisi, kanserin önlenmesi ve sindirimin desteklenmesi yer alır.

Limon Otu Nasıl Tüketilir?

Limon otu saf halde değil işlenmiş halde tüketilir. Aktarlarda işlenmiş halini bulabileceğiniz limon otunu baharat veya çay olarak kullanabilirsiniz. Yemeklerinize, salatalarınıza ekleyebilir veya her gün bir bardak çay şeklinde demleyerek kullanabilirsiniz. Bir su bardağı sıcak suya atacağınız bir tutam limon otunu 10 dakika kadar demini aldıktan sonra içebilirsiniz. İçerisine damak zevkinize limon ve bal ekleyerek hem daha lezzetli hem daha faydalı hale getirebilirsiniz. Antioksidan özelliği olan limon otu çayını her gün bin fincan tüketmek ödem atmada yardımcı olur.

Limon Kamışının Faydaları

limon otu

Limon kamışı ve otunun vücudumuza sağladığı birçok fayda vardır. Doğal ve sağlıklı besinlerden olan limon kamışı otunu devamlı olarak tüketmek hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olur. Bu doğal şifanın faydalarını aşağıda maddeler halinde derledik.

 • Detoks Görevi Görür

Limon kamışı bir bitkidir ve kişniş gibi diğer birçok bitki gibi detoksifiye edici özelliklere sahiptir . Limon kamışı, idrar yoluyla vücuttaki toksinleri ortadan kaldıran idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Bu, temiz ve toksin içermeyen bir karaciğerin korunmasında çok yararlıdır. Limon kamışı ayrıca idrara çıkma sıklığını artırarak böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

 • Anti – Biyofilm Özelliği Vardır

Limon kamışı antibiyotiklerden etkilenmeyen Staphylococcus aureus bakterileri üzerinde etkili olan anti-biyofilm özelliklerine sahiptir. Limon kamışında bulunan fenoller, vücuttaki biyofilm aktivitelerini savuşturmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Bu bir bariyer oluşturur ve vücudu enfeksiyonlardan korur.

 • Anemiyi Önler

Limon kamışı çayının vücuda demir ve folat sağlaması da dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Ayrıca kansızlığı iyileştirmede ve önlemede çok yardımcı olur. Limon kamışı hemoglobin seviyenizi yüksek tutmaya ve demir eksikliği ile ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Uykusuzluğa İyi Gelir

Sağlıklı bir zihin ve beden için uyku gereklidir. Limon kamışı çayı ve limon kamışı yağı sinirleri yatıştırmada oldukça etkilidir. Hızlı ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Yatmadan önce bir fincan limon kamışı çayı ve difüzörde birkaç damla limon otu yağı iyi bir gece uykusu sağlar.

 • Ağrı Kesici Etkisi Vardır
İlginizi Çekebilir:
Toksoplazma Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri

Limon kamışı baş ağrısı veya migren yaşadığınızda başınızdaki zonklamayı sakinleştiren analjezik özelliklere sahiptir. Spazmları ve kas kramplarını tedavi etmede çok etkili olan bitkisel besinler içerir. Sporcular iyileşmeyi hızlandırdığı için beslenmelerinde limon kamışı otu kullanmaya devam etmelidir.

 • Bağışıklık Güçlendiricidir

Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı bir yaşamı garanti edebilir. Limon kamışı otu birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Vücuttaki solunum, kalp, anemi ve diğer hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu durum vücudun güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olur.

 • Cilt Bakımında Kullanılır

Limon kamışı otu içerdiği büzücü ve antiseptik özellikler sayesinde sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır ve daha fazla sivilce oluşumunu önler. Cilt iltihabını önlemek için yağlarda ve serumlarda kullanılan bir bileşendir. Limon kamışı yağının tek başına oldukça güçlü bir etkisi olduğu için cilt bakımında seyreltilmiş halini kullanmanız gerekir.

 • Sağlıklı Hücreler Sağlar

Antioksidan özelliklerinden dolayı hücre dejenerasyon sürecini yavaşlatma da çok etkilidir. Etkilenen kan hücrelerinin vücuttan atılmasını artırır. Potasyum ve folat hücre bölünmesine ve DNA sentezine yardımcı olur.

 • Terapi Etkisi Vardır

Limon kamışı yağının birçok sakinleştirici özelliği vardır. Öfke için aromaterapide kullanılan yağdır. Zihni sakinleştirmeye ve net düşünmeye yardımcı olduğu için anksiyete ve depresyondan mustarip hastaları tedavi ederken de etkilidir.

 • Artrit Tedavisinde Kullanılır

Limon kamışı yağı artrit ağrılarının tedavisinde çok faydalıdır . Romatoid artritli eklemlere masaj yapmak için özel olarak kullanılır. Limon kamışı tüketimi ayrıca eklemlerdeki şişkinliği sakinleştirmeye yardımcı olur.

 • Diyabete Faydalıdır

Tip II diyabet üzerinde olumlu etkisi vardır. Semptomların giderilmesine ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Limon kamışı, kandaki doğru insülin seviyesini korumada çok etkili olan sitral içerir.

 • Solunumu Düzenler

Limon kamışı yağı aromaterapisi tıkalı bir burnu yönetmede etkilidir. Soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için limon kamışı kullanıyor.

 • Ateş Düşürücüdür

Ateş düşürücü özelliklerinden dolayı genellikle “ateş otu” olarak anılır. Ateş düşürücü ve terletici bir etkiye sahiptir ve geleneksel tıp gibi hemen düşürür. Hastalık zamanı terlemeye neden olarak ateşi tedavi eder.

 • Kanser Önlemede Etkilidir

Vücuttaki kanserli hücreleri öldüren ve bağışıklığı artıran sitral gibi antioksidanlar içerir. Limon kamışı, karaciğer kanseri hücrelerinin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kanserli hücrelerin daha da genişlemesini engellediği gözlemlenmiştir.

 • Sindirimi Kolaylaştırır

Bağırsak iltihabını azaltmada çok etkilidir. Sağlıklı bir bağırsak hareketinin sağlanmasına ve dışkının vücuttan uygun şekilde atılmasına yardımcı olur. Limon kamışı yağı, gastrointestinal hastalıkları önleyen ve genel bağırsak sağlığını destekleyen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İshal ve kabızlık tedavisinde de faydalıdır.

Sonuç olarak; limon kamışı kanserin önlenmesi de dahil olmak üzere mükemmel sağlık yararları vardır. Ayrıca insan beyninin bilişsel yeteneklerini geliştirmede olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Konvülsiyonları ve diğer çeşitli sinir bozukluklarını önlemeye yardımcı olduğu için beyin için bir tonik olarak görülür.

Limon Otu Nerede Bulunur?

Limon otu ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yapraklarının limon gibi kokmasından dolayı limon otu ismi verilmiştir. Limon otunu hemen hemen her aktarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Baharat veya çay şeklindeki formu aktarlarda satılmaktadır. Yaş haldeki limon otundan kendiniz kuru halini elde etmek isterseniz yaz güneşinde birkaç gün bırakarak elde edebilirsiniz.

Sağlığa yararlı besinlerden Cennet hurmasının faydalarını merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu