Hayvanlar Alemi

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir? İnsana Geçer mi?

Evcil hayvan sahiplerinin endişelendiği konulardan biri pire durumudur. Yazımızda kedi besleyen kişiler için kedi piresi nasıl temizlenir bunu anlatacağız. Hem kedinizin hem de kendinizin sağlığı için temizliğine dikkat etmeniz önemlidir. Pire, parazit gibi durumlarla uğraşmamak için baştan önlemleri almanız gerekir. Yine de önüne geçemezseniz pire temizleme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Pireler temizlenmediğinde kedilerde çeşitli rahatsızlıklara neden olarak sağlık durumunu ve günlük rutinlerini etkileyecektir. Sürekli olarak kedinizin kanını emen ve hızla çoğalan bu canlılar sağlığı üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Bu durumların önüne geçmek için ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar iyi olacaktır.

Kedilerde görülen pire hakkında merak edilen tüm detaylara yazımızda sizler için değindik. Nasıl temizleyebileceğiniz, neden olduğu ve nasıl yayıldığı gibi endişe ettiğiniz sorunların çözümünü yazımızda bulabilirsiniz. Kedi piresi neden olur sorusuyla konumuza başlayalım ve evcil hayvanınızın sağlığı için konuyu derinlemesine ele alalım.

Kedi Piresi Neden Olur?

kedi piresi neden olur

Kedilerde pireye neden olan birçok sebep vardır ancak en yaygın neden temastır. Temasla bulaşan pireler hızla tüm hayvanlar arasında bu şekilde yayılır. Kedilerde yaygın olarak görülen Ctenocephalides felis cinsinin oluşmasına aşağıdaki durumlar neden olabilir. Siz de bu durumlara ekstra dikkat etmeli ve hayvanlarınızda pirelerin yayılmasını önlemelisiniz.

  • Pire taşıyan diğer kedilerle temas etmek kedinizde pire oluşmasına neden olur. Sokak kedilerinde ve bahçelerde dolaşan kedilerde pire olma ihtimali yüksektir. Ev kedilerinin bu tür kedilerle temas etmesi sakıncalı ve tehlikelidir. Kediniz evden dışarı çıktığında temastan olabildiğince kaçınmalıdır.
  • Anne kedide pire varsa yavrulara bulaşma ihtimali yüksektir. Yavrular anne kedi ile çok fazla yakın temasta bulunduğu için annedeki her şeyi kendilerine alırlar. Anne kedinin temiz olduğundan emin olmanız gerekir.
  • Evdeki diğer hayvanlar da kedilerde pire oluşumuna neden olabilir. Evinizde birden fazla evcil hayvan besliyorsanız ve herhangi birinde pire varsa diğerlerine de geçecektir. Bu tarz durumlarda bütün evcil hayvanlarınızın hijyenine ekstra dikkat etmelisiniz.

Pireler özellikle yaz aylarında daha hızlı çoğalırlar. Sıcak yaz aylarında genelde serinlemek için camı açarız ve dışarının havasını içeriyle alırız. Havayla birlikte gözle göremediğimiz canlılar da evin içerisine girebilir. Özellikle evin dışında bahçe varsa ve ev giriş katsa bu ihtimal daha yüksektir. Böyle durumlarda evi sık sık temizlemek çok önemlidir. Evin hijyenini korumak, evcil hayvanların temizliğini sağlamak ve pirelerin yaşayabileceği ortamları sık sık temizlemek önemlidir.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi insana geçer mi sorusunun cevabı pirenin türüne bağlıdır. Kedilerde sıklıkla görülen Ctenocephalides felis cinsi pire insanlara geçmez. Öncelikli olarak kedi ve köpek gibi tüylü hayvanların üzerinde yaşar, onların kanıyla beslenir. Bu cins pireler insanlara geçmez ve insanları ısırmaz. Ancak diğer türler insanlara geçebilir. Kedi ve köpeklerin üzerinde bulunan kum piresi türü insanlara geçebilir. İnsan vücudunda uzun süre yaşamasa da birkaç gün boyunca rahatsız edebilir, ısırabilir ve kaşındırabilir. Böyle durumlarda sıcak suyla duş almak vücudunuza iyi gelecektir. Bu gibi durumlarda hayvanınızda pire olduğundan şüpheleniyorsanız veteriner hekime danışmanız faydalı olacaktır.

Kedi Piresi Eve Yayılır mı?

Kedi pireleri eve yayılabilir ve uzun süre ev içerisinde canlı kalabilir. Evcil hayvanınızda kedi piresi varsa tüm eve yayılma ihtimali yüksektir. Pireler çok çabuk çoğaldığı için kısa sürede yayılma gösterirler. Bir evcil hayvanda pire varsa insanlara ve evdeki diğer hayvanlara da bulaşabilir. Bu nedenle böyle durumlarda temizliğe ekstra dikkat etmek gerekir.

Evdeki halılar, koltuklar, yataklar, minderler ve çeşitli tüylü eşyalar pirelerin yaşayabilmesi için uygun ortamlardır. Yumuşak ve tüylü ortamlarda çok rahat yaşayabilir ve hızla çoğalabilirler. Evde bu gibi durumların önüne geçmek için sık sık temizlik yapmalı, evdeki evcil hayvanın bakımlarına düzenli olarak dikkat edilmelidir. Ev hijyeninin korunması bu açıdan çok önemlidir. Eşyalarınızı yüksek derecelerde yıkayabilir, sıcak buhar ve sıcak suyla temizlik işlemini yapabilirsiniz. Kedi piresini temizleme yöntemlerine yazımızın devamında değinelim.

Kedi Piresini Temizleme Yöntemleri

Kediden pireyi ayıklamak için çeşitli yöntemler ve ilaçlar denenebilir. Pirenin önüne geçebilmek için baştan önlem almak gerekir. İç ve dış parazit bakımları kedilerde bu gibi durumları önlemek için yapılır. Kedinin ensesine damlatılan özel pire önleme ilaçları ve parazit damlalarıyla zararlı canlıların kedi vücudunda yer etmesi engellenir. Bu bakımlar düzenli şekilde yapıldığında kedinizin pirelenme ihtimali azalır.

İlginizi Çekebilir:
Brie Çoban Köpeği Özellikleri ve 5 Bakım Tüyosu

Her şey için geç olmuşsa ve kedinize pire bulaşmışsa temizleme yöntemleriyle arındırılması gerekir. Öncelikle veteriner hekime danışmalı ve tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. Kedinizi pire ilaçlarıyla ve özel sabunlarla banyo yaptırmalı, pire tarağıyla tüylerini dikkatlice tarayarak kontrol etmelisiniz. Bu yöntemi kedinizin tamamen arındığından emin olana kadar tekrarlamanız gerekir. Kediniz pirelerden arınsa bile iç ve dış parazit tedavilerine aksatmadan devam etmeli, düzenli olarak aşılarını yaptırmalısınız.

Kedi Piresi Evden Nasıl Temizlenir?

Kedilerdeki pireler evdeki tüylü yüzeylerde de yaşamaya meyillidir. Evdeki pireleri kontrol etmek için düzenli olarak temizlik yapmalı ve tüylü yüzeyleri silmelisiniz. Halılar ve mobilyalar pirelerin yerleşmesi için en ideal ortamlardır. Buharlı temizleyiciler kullanarak böyle ortamları temizleyebilir, sıcak su ve temizleyicilerle silebilirsiniz. Battaniyeler, yatak örtüleri ve kılıfları yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Bu durum pire yumurtalarını, larvaları ve yetişkin pireleri temizlemeye yardımcı olur. Yine de baş edemiyorsanız en son çare olarak evi ilaçlatmanız gerekir. Birkaç gün evi boşaltarak ilaçlatabilir ve pire gibi zararlı böceklerden kurtulabilirsiniz.

Pireleri temizlemek için dış mekanları ve varsa bahçenizi de temizlemeniz gerekir. Bahçe, avlu, yeşillik gibi alanların temizliği pirelerin çoğalmaması için önemlidir. Dış mekan pire ilaçları kullanarak buraları da arındırabilirsiniz.

Sirke ile Kedi Piresi Temizleme Yöntemi

Sirke, evlerde doğal temizlik ürünü olarak kullanılan bir malzemedir. İçeriğindeki asit sayesinde yüzeyleri derinlemesine temizleyerek bakterileri ve parazitleri arındırır. Doğal bir şekilde temizlik yapmak istiyorsanız beyaz sirkeyle sıcak suyu karıştırarak kullanabilirsiniz. Pireler için de sirke yöntemi kullanılabilir ancak tek başına yeterli olmaz. Sirkenin yanı sıra özel ilaçları ve önerilen temizlik maddelerini de kullanmak gerekir.

Sirke ve su karışımını sprey şişesine boşaltarak yüzeylere sıkabilir, evinizin her yerini bu karışımla silebilirsiniz. Sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız sonrasında kokulu temizlik maddeleriyle tekrar üstünden geçebilirsiniz. Sirkenin asidik özelliği yüzeyler üzerinde etkili olacak ve temizlenmesini sağlayacaktır.

Aynı şekilde sirkeli su karışımını kedinizin tüylerine uygulayarak pirelerden ve parazitlerden arınmasına yardımcı olabilirsiniz. Tek başına bu yöntem yeterli olmasa da kedinizi rahatlatacak ve pireleri azaltacaktır. Göz, kulak ve ağız gibi bölgelere uygulamadan sadece tüylerine bu karışımı sıkın. Cildi tahriş etmemesi için fazla uygulamaktan kaçının. Sonrasında pire tarağıyla tüylerini dikkatli şekilde tarayın ve kontrol edin. Cildini tahriş etmemesi için az miktar uygulamaya ve yumuşak hareketlerle yapmaya dikkat edin. Pirelerin tamamen temizlenmesi için veteriner hekiminize danışarak önerdiği pire ilaçlarını ve tedavi yöntemlerini uygulamayı ihmal etmeyin.

İlgili yazı; Kedi Tüyü Yutmak Zararlı mı? Yutarsak Ne Olur?

Pirelerden kurtulmak için etkili yöntemlerden biri sıcak su ve sıcak buhardır. Sıcak suyla duş almak, bölgeyi temizlemek ve ev içerisinde sıcak buharla temizlik yapmak pireler üzerinde etkili olacaktır.

Kedileri beyaz sirkeyle temizlemek onlara zarar vermez, aksine parazit ve pireleri temizler. Ancak kedinizi beyaz sirkeyle temizlerken yutmamasına dikkat edin.

Kedi pireleri insanlar üzerinde uzun süre yaşayamaz. Birkaç kere ısırıp beslendikten sonra kısa süre içerisinde ölür. İnsan üzerinde yaşama süresi en fazla 3 gündür.

Evinizde kediniz varsa ve sürekli kaşınıyorsa, kaşınma hissini durduramıyorsa büyük ihtimalle pire vardır. Evinizde kedi yoksa ve sürekli kol, bacak bölgeleriniz nizami şekilde ısırılıyorsa yine pire vardır denir.

Evden dışarı çıkmayan kedilerde pire olma ihtimali düşüktür ancak imkansız değildir. Herhangi bir şekilde pire bulaşma ihtimali az da olsa vardır. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Pireler insanlarda en çok kol ve bacak bölgelerini ısırır. Açıkta olan yerleriniz pireler için ganimettir. Hayvanlarda ise tüyler arasında her yeri ısırabilirler.

Pireler en çok hayvan kanını sever. Tüylü hayvanlar üzerinde hızla üreyen pirelerin en sevdiği şey hayvanların kanıyla beslenmektir. Hayvan kanı bulamadıklarında insanları ısırırlar.

Yetişkin pireler 3 aya kadar beslenmeden durabilir ancak yavrular beslenemediğinde birkaç gün içerisinde yok olur. Ne kadar çok temizlerseniz yok olması o kadar hızlı olacaktır.

Evet, çoğalır. Yumurtlamayla çoğalan pireler büyük bir hızla çoğalmaktadır. 1 dişi pire günde 50 yumurta bırakabilir. Bu sayede günden güne sayıları hızla artar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu