Dekorasyon

Ada Mutfak Modellerinde 2022 Trendleri

Son zamanlarda mutfak için oldukça kullanışlı detaylardan biri ada mutfak modelleridir. Özellikle geniş mutfaklarda ekstra kullanım alanı sağlar. Ada mutfak kullanışlı mı derseniz alanın genişliğine göre değişir. Yeterli alan varsa mutfağı daha düzenli ve kullanışlı bir hale getirmenize yardımcı olur. Dar mutfaklarda ise fazla yer kapladığı için sıkışık bir görüntüye neden olabilir. Yine de yeterli tezgah alanınız yoksa mutfağınıza göre ufak bir ada tercih edebilirsiniz.

Pratik Kurulumu ile Hazır Ada Mutfak Modelleri

hazır ada mutfak modelleri

Hazır ada mutfak modelleri kolay kurulumu daha sonradan mutfağınıza ekleyebileceğiniz türdendir. Birçok ev dekorasyon merkezinde satılan, al kur mantığındaki adalar mutfakta kendinize ekstra bir alan sağlamanıza yarar. Özellikle tezgahı küçük olan ve mutfak eşyası çok olan kişiler ada mutfaklar sayesinde kendisine daha geniş bir tezgah kullanım alanı oluşturabilir. Yemek yapmak için, mutfak eşyalarını toparlaması için veya yemek masası amacıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mutfağınız çok geniş değilse hazır al kur mantığındaki orta boy veya ufak adaları tercih ederek alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Mutfağınız genişse daha büyük ve daha kullanışlı ada mutfak modellerini tercih edebilir, özel olarak yaptırabilirsiniz.

ikea ada mutfak modelleri

Ikea ada mutfak modelleri hazır ada arayanlar için ilk akla gelendir. Hazır şekilde alıp mutfağınıza kurabileceğiniz ikea ada mutfak tarzı dekorasyon ürünleri geniş mutfaklar için oldukça pratiktir. Tadilat gerekmeden kısa ve kolay şekilde mutfakta istenilen yere konumlandırılabilir.

Dolap mantığındaki saklama yerlerine mutfak eşyalarınızı, erzakları veya elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarını koyabilirsiniz. Tezgah yerine ahşap kullanılan bu ada mutfak modelleri hem görünüm hem de kullanım olarak mutfaklara kolayca uyum sağlar. Ikea tarzı dekorasyon yerlerinde bu tarz ada mutfakları bulabilirsiniz.

Ada Mutfak Masası Modelleri

ada mutfak masası modelleri

Ada mutfak masası geniş mutfaklarda yeni nesil yemek alanlarındandır. Mutfak ada modelleri için kullanım amaçlarından biri de yemek masası olabilmesidir. Geniş bir mutfağınız varsa yemek masası koymak yerine hem tezgah hem de yemek masası olarak kullanabileceğiniz tarzda büyük bir ada tercih edebilirsiniz. Büyük yemek masaları geniş mutfağı olan evlerde yerini ada yemek masalarına bırakmıştır. Ada yemek masaları mutfağa oldukça pratik ve modern bir tarz katmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Gelin Çeyiz Listesi | Çeyizde Olması Gerekenler
ada sandalye

Ada mutfak sandalyesi de mutfağın tarzında önemli bir rol oynar. Ada mutfağı yemek masası olarak kullanacaksanız şık bir sandalye ile mutfak tarzını tamamlamanız gerekir. Hazır ada mutfaklar genellikle yemek masalarından daha yüksek olduğu için yüksek sandalyeleri tercih etmeniz gerekebilir ancak özel olarak yaptıracaksanız yemek masası ölçülerinde yaptırabilirsiniz. Şık ve modern birkaç sandalye ile mutfağınızda tam tarz bir yemek masası görünümü yakalayacaksınız.

ada mutfak sandalyeleri

Ekstra bir yemek masanız yoksa ve ada mutfağınızı yemek masası olarak kullanacaksanız uzun zaman oturabileceğiniz rahat ve konforlu sandalyeler seçmenizi öneririz. Yaslanabileceğiniz, uzun süre aileniz ve arkadaşlarınla keyifli yemek sohbetleri edebileceğiniz, uzun süre oturduğunuzda rahatsız etmeyecek tarzda sandalyeler daha konforlu olacaktır.

ada mutfak sandalye

Yemek masanız varsa ve ada mutfak yemek masanızı kısa süreler kullanacaksanız tabure tarzı sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Hem fazla yer kaplamayacak hem de mutfağa modern bir görünüm kazandıracaktır. Sandalye seçiminde mutfağınızın ve evinizin genel dekorasyonuna uyumlu seçimler yaparak modern havayı yakalayabilirsiniz.

Ada Mutfak Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Ada mutfak modellerinde yükseklik en az 100 cm yani 1 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır. Genellikle hazır adalarda en az bu yüksekliktedir. Genişlik ve tezgah ölçüleri olarak bakıldığında en ufak boyutlar 80 x 60 cm boyutlarıdır. Geniş mutfaklarda ise bu genişlik 2 metreleri bulabilir hatta 2 metreden daha büyük ölçülerde tercih edilebilir.

Ada Mutfak Tezgahı Önerileri

ada mutfak tezgahı

Ada mutfaklarda genel olarak mermer tezgahlar veya ahşap tezgahlar tercih edilir. En yaygın gördüklerimiz bu ikisidir. Genellikle ahşap tezgahlar daha ağırlıklıdır ancak kullanım amacınıza göre tezgah tipi değişiklik gösterecektir. Daha çok yemek yapmak için kullanacaksanız ahşap modelleri, yemek masası ve görüntü bütünlüğü için kullanacaksanız mermer modelleri tercih edebilirsiniz.

ada mutfak tezgah modelleri

Masa olarak kullanacaklar için daha düz ve mutfağın bütünüyle uyumlu tezgah modelleri önerilebilir. Sandalyeler, mutfak dolapları ve ada mutfak birbiriyle uyum içinde daha hoş görünecektir. Düz beyaz tezgah modelleri, koyu ahşap tezgahlar, açık tonlar veya siyah tezgahlar trendler arasındadır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu