Dekorasyon

Ada Mutfak Modellerinde 2023 Trendleri

Son zamanlarda mutfak için oldukça kullanışlı detaylardan biri ada mutfak modelleridir. Özellikle geniş mutfaklarda ekstra kullanım alanı sağlar. Ada mutfak kullanışlı mı derseniz alanın genişliğine göre değişir. Yeterli alan varsa mutfağı daha düzenli ve kullanışlı bir hale getirmenize yardımcı olur. Dar mutfaklarda ise fazla yer kapladığı için sıkışık bir görüntüye neden olabilir. Yine de yeterli tezgah alanınız yoksa mutfağınıza göre ufak bir ada tercih edebilirsiniz. Oldukça geniş yelpazeye sahip ada mutfak modelleri içerisinde mutfağınızı tamamlayacak birçok model bulabilirsiniz. Ada mutfak modellerine ve dekorasyon örneklerine birlikte göz atalım.

Pratik Kurulumu ile Hazır Ada Mutfak Modelleri

hazır ada mutfak modelleri

Hazır ada mutfak modelleri kolay kurulumuyla daha sonradan mutfağınıza ekleyebileceğiniz türdendir. Birçok ev dekorasyon merkezinde satılan, al kur mantığındaki adalar mutfakta kendinize ekstra bir alan sağlamanıza yarar. Özellikle tezgahı küçük olan ve mutfak eşyası çok olan kişiler ada mutfaklar sayesinde kendisine daha geniş bir tezgah kullanım alanı oluşturabilir. Yemek yapmak için, mutfak eşyalarını toparlaması için veya yemek masası amacıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mutfağınız çok geniş değilse hazır al kur mantığındaki orta boy veya ufak adaları tercih ederek alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Mutfağınız genişse daha büyük ve daha kullanışlı ada mutfak modellerini tercih edebilir, özel ölçülerle kendi mutfağınıza göre yaptırabilirsiniz.

ikea ada mutfak modelleri

Ikea ada mutfak modelleri hazır ada arayanlar için ilk akla gelendir. Hazır şekilde alıp mutfağınıza kurabileceğiniz ikea ada mutfak tarzı dekorasyon ürünleri geniş mutfaklar için oldukça pratiktir. Tadilat gerekmeden kısa ve kolay şekilde mutfakta istenilen yere konumlandırılabilir.

Dolap mantığındaki saklama yerlerine mutfak eşyalarınızı, erzakları veya elinizin altında olmasını istediğiniz eşyalarını koyabilirsiniz. Tezgah yerine ahşap kullanılan bu ada mutfak modelleri hem görünüm hem de kullanım olarak mutfaklara kolayca uyum sağlar. Ikea tarzı dekorasyon yerlerinde bu tarz ada mutfakları bulabilirsiniz.

Ada Mutfak Masası Modelleri

ada mutfak masası modelleri

Ada mutfak masası geniş mutfaklarda yeni nesil yemek alanlarındandır. Mutfak ada modelleri için kullanım amaçlarından biri de yemek masası olabilmesidir. Geniş bir mutfağınız varsa yemek masası koymak yerine hem tezgah hem de yemek masası olarak kullanabileceğiniz tarzda büyük bir ada tercih edebilirsiniz. Büyük yemek masaları geniş mutfağı olan evlerde yerini ada yemek masalarına bırakmıştır. Ada yemek masaları mutfağa oldukça pratik ve modern bir tarz katar.

ada sandalye

Ada mutfak sandalyesi de mutfağın tarzında önemli bir rol oynar. Ada mutfağı yemek masası olarak kullanacaksanız şık bir sandalye ile mutfak tarzını tamamlamanız gerekir. Hazır ada mutfaklar genellikle yemek masalarından daha yüksek olduğu için yüksek sandalyeleri tercih etmeniz gerekebilir ancak özel olarak yaptıracaksanız yemek masası ölçülerinde yaptırabilirsiniz. Şık ve modern birkaç sandalye ile mutfağınızda tam tarz bir yemek masası görünümü yakalayacaksınız.

ada mutfak sandalyeleri

Ekstra bir yemek masanız yoksa ve ada mutfağınızı yemek masası olarak kullanacaksanız uzun zaman oturabileceğiniz rahat ve konforlu sandalyeler seçmenizi öneririz. Yaslanabileceğiniz, uzun süre aileniz ve arkadaşlarınla keyifli yemek sohbetleri edebileceğiniz, uzun süre oturduğunuzda rahatsız etmeyecek tarzda sandalyeler daha konforlu olacaktır.

ada mutfak sandalye

Yemek masanız varsa ve ada mutfak yemek masanızı kısa süreler kullanacaksanız tabure tarzı sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Hem fazla yer kaplamayacak hem de mutfağa modern bir görünüm kazandıracaktır. Sandalye seçiminde mutfağınızın ve evinizin genel dekorasyonuna uyumlu seçimler yaparak modern havayı yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

Ada Mutfak Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Ada mutfak modellerinde yükseklik en az 100 cm yani 1 metre olacak şekilde ayarlanır. Genellikle hazır adalar en az bu yüksekliktedir. Genişlik ve tezgah ölçüleri olarak bakıldığında en ufak boyutlar 80 x 60 cm boyutlarıdır. Geniş mutfaklarda ise bu genişlik 2 metreleri bulabilir hatta 2 metreden daha büyük ölçülerde tercih edilebilir. Yani ada mutfak ölçüleri yükseklik olarak standart olsa da genişlik olarak sizin tercihinize kalır. Mutfağınızın boyutuna, tezgahınızın yeterliliğine ve boş kalan alana göre ada mutfaklar tercih edebilirsiniz. Standart ölçüler sizi tatmin etmiyorsa kendi mutfağınıza göre özel ölçülerde ada mutfak yaptırabilirsiniz. Adanın çeşidi ve içeriği tamamen kendi isteklerinize kalır.

Ada Mutfak Tezgahı Önerileri

ada mutfak tezgahı

Ada mutfaklarda genel olarak mermer veya ahşap tezgahlar tercih edilir. Genelde en yaygın gördüklerimiz bu ikisidir. Görüntü olarak oldukça şık ve modern durur. Ahşap tezgahlar daha ağırlıklı olsa da kullanım amacınıza göre tezgah tipi değişiklik gösterecektir. Daha çok yemek yapmak için kullanacaksanız ahşap modelleri, yemek masası ve görüntü bütünlüğü için kullanacaksanız mermer modelleri tercih edebilirsiniz. Mutfağınızın tamamıyla uyumlu olmasını ve bütünleşmesini göz önünde bulundurmanız gerekir.

ada mutfak tezgah modelleri

Masa olarak kullanacaklar için daha düz ve mutfağın bütünüyle uyumlu tezgah modelleri önerilebilir. Sandalyeler, mutfak dolapları ve ada mutfak birbiriyle uyum içinde daha hoş görünecektir. Düz beyaz tezgah modelleri, koyu ahşap tezgahlar, açık tonlar veya siyah tezgahlar trendler arasındadır. Buna ek olarak yaptırdığınız modele uygun sandalyelerle tamamladığınızda mutfağınızda modern görüntüler ortaya çıkacaktır.

Ada Mutfak Kullanışlı mı?

Mutfağınız uygunsa ada mutfaklar oldukça kullanışlıdır. Büyük ve geniş mutfaklarda ada mutfak modelleri hem görüntü hem de işlev olarak büyük fayda sağlar. Ancak mutfağınız küçükse önerilmez. Küçük mutfaklarda hareket alanınızı kısıtlayarak rahatsız edebilir. Geniş mutfaklarda ise ekstra çalışma alanı sağlar. Yemek hazırlamak, pişirmek veya servis yapmak için kullanılabilir. Bunun dışında depolama olarak da fazla alan sağlar. Ada mutfak modellerinin alt kısmı dolap olduğunda fazla eşyalarınızı koyabilir ve ana dolaplarınızı rahatlatabilirsiniz. Mutfağınızda yer varsa tabure veya bar sandalyesi koyarak oturma alanı yapabilirsiniz. Görsel açıdan aydınlatma ve çeşitli dekorlarla tamamlandığında mutfağınıza hoş bir hava katacaktır. Burayı yemek masası olarak bile kullanabilirsiniz. Tamamen mutfağınızın büyüklüğüne bağlı olarak çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz.

Ada Mutfak Ne Kadar?

Ada mutfak modellerinin fiyatı birçok etmene göre değişir. Modelin büyüklüğü, kullanılan malzeme, yapısı ve işlevine göre fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Hazır modellerde uygun fiyata ürünler bulmak mümkündür ancak özel olarak yaptıracaksanız fiyat artacaktır. Mermer ve MDF modellerde fiyatlar yüksekken sunta ve ahşap modellerde fiyatlar daha uygundur. 1.000 TL’den başlayan ada mutfak modellerinde fiyatlar 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Siz de beğendiğiniz modellere ev dekorasyon mağazalarından bakabilirsiniz. Özel ölçülerde yaptırmak istiyorsanız marangozlardan fiyat almanız gerekir. Kullanılacak malzemenin kalitesine ve modelin büyüklüğüne göre fiyatlar değişecektir.

Yarımada Mutfak Nedir?

yarımada mutfak

Yarımada mutfaklar, ada mutfaklar gibi tamamen ayrı değildir. Yarımada mutfaklar tezgahın köşeli olduğu, duvardan ayrılarak L şeklini aldığını mutfaklardır. Tezgah L şeklinde uzanır, bir kısmı duvara bitişikken diğer kısmı duvardan ayrıdır. Bazen daha estetik durduğu için bazen de alan yetersiz olduğu için bu modeller tercih edilir. Çoğu zaman daha kullanışlıdır. Ada mutfağa yeriniz olmasa bile tezgahınızı yarımada mutfak şeklinde dizayn edebilirsiniz. İster tezgah olarak isterseniz de bar sandalyeyle bu tarz yarımadaları kullanabilirsiniz. Bu tarz geniş tezgah sevenler için oldukça kullanışlıdır. Mutfakta kullanım alanınızı artırır, daha rahat hareket etmenizi sağlar.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu