Ekonomi

Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Üniversite adaylarının merak ettiği konulardan biri psikiyatrist mesleği maaşlarıdır. Psikiyatrist maaşı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörler arasında en belirgin fark ise kamu ve özel klinik arasındaki farktır. Bunun yanı sıra yeni mezun olmuş bir psikiyatrist uzmanı ile kıdem olarak bu mesleğe yıllarını vermiş olan bir kişinin maaşları elbette aynı olmaz. Burada tecrübe faktörü de devreye giriyor.

Psikiyatrist Nedir?

Psikiyatrist, ruh hekimliği olarak da bilinen bir kavramdır. Psikiyatrist aynı zamanda bir tıp dalı olarak karşımıza çıkar. Psikiyatristin ilgi alanları arasında ruh hastalığı, akıl sağlığı ve kişinin aşırı sinirli olma durumları yer alır. Günümüz dünyasında psikologlar ile psikiyatristlerin yaptıkları işler sürekli olarak karıştırılıyor. Hatta insanların büyük bir kısmı bu iki dalın aynı olduğunu dahi iddia ediyor. Halbuki psikolog ve psikiyatristler arasında çok ciddi farklar vardır.

Bu farklar arasında en belirgin olanı ise psikologlar ilgili bölümleri okuyarak mezun olurlar. Ancak psikiyatristler tıp eğitimi alırlar. Psikiyatristler olaylara tıbbi olarak yaklaşır. İki meslek grubu arasında ciddi farklar vardır. 

Psikiyatrist Ne İş Yapar?

psikiyatri ne iş yapar

Psikiyatristlerin ne iş yaptığı da en çok arananlar arasında yer alıyor. Her ne kadar psikiyatrist maaşı konusu en çok merak edilenlerin başında yer alsa da psikiyatristlerin yaptıkları işlerde azımsanmayacak derecede kişi tarafından merak ediliyor. Psikiyatristler ilk olarak hastayı dinler ve akabinde hastayı muayene eder. Psikiyatristler,

  • Panik atak
  • Anksiyete
  • Depresyon
  • Şizofreni

Gibi duygu bozukluklarını inceler ve hastayı tedavi eder. Teşhis ve tedavi için hastanın eksiksiz ve doğru bilgi vermesi bu noktada çok önemlidir Psikiyatrist, ilaç tedavisi dışında insanlara psikoterapi de uygular.

Psikiyatriste Gidersem Memur Olabilir miyim?

Ruhsal problemleri olan ve daha çok üniversiteden yeni mezun olan kişilerin en çok düşündüğü problemlerin başında geliyor. Bu zamanda en çok olunmak istenen mesleklerin başında hiç şüphesiz memurluk geliyor. Doğal olarak memur adayları da geçmiş psikiyatrist tanılarından dolayı endişe ediyor. 

Psikiyatrist geçmişi olan kişilerin bazı memur alımlarında başvurularının olumsuz sonuçlanacağını belirtmek gerekir. Örneğin polis, asker, bekçi gibi silahlı kuvvetlere yapılan alımlarda tüm sağlık geçmişiniz inceleniyor. Başvuru şartlarında da bu durum açık bir şekilde belirtiliyor. Bunun dışında yapılan memur alımlarında ise genel olarak problem çıkmadığını belirtmek gerek. İlgili alımların başvuru şartları incelendiği takdirde en sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
2022 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Psikiyatrist Nasıl Olunur?

Psikiyatrist olabilmek için oldukça uzun ve meşakkatli bir yolculuğa hazırlanmalısınız. Psikiyatrist olabilmek için altı yıllık tıp fakültesi eğitimini bitirmeniz gerek. Aynı zamanda uzmanlık alabilmeniz içinde on yıllık eğitim sürecinizi başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Görüldüğü üzere psikiyatrist olma koşulları bu şekildedir. Tüm bunların başlangıcı için üniversite sınavlarına çok iyi bir şekilde hazırlanılması gerekiyor.

Psikiyatrist ile psikolog karıştırılmamalı. Psikiyatrist olabilmek için altı yıllık bir eğitim gerektirirken, psikolog olabilmek için ise dört yıllık psikoloji bölümünü bitirmeniz yeterlidir.

Psikiyatrist Kaç Yıl Okur?

Psikiyatrist olabilmek için tıp eğitimi almanız gerekmektedir. Ülkemizde yer alan herhangi bir tıp fakültesinden mezun olmanız ve alanınızı psikiyatrist olarak seçmeniz yeterlidir. Psikiyatrist olabilmek için almanız gereken eğitim süresi altı yıldır. Bunun dışında uzmanlığınızı da tamamlamak için on yıllık bir eğitimi göze almalısınız. 

Bilinenin aksine dört yıllık psikoloji bölümü mezunu olarak psikiyatrist olamazsınız. Psikoloji mezunu kişilerin alabileceği sıfat psikologtur. Altı yıllık tıp eğitimini başarıyla tamamlayan kişilerin ise alacağı sıfat psikiyatristtir. 

Psikiyatristler Ne Kadar Maaş Alır?

psikiyatri maaşları

Psikiyatrist olmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de psikiyatrist maaşı konusu olmuştur. Tıp fakültesini başarıyla bitiren kişiler psikiyatrist unvanı alır. Bu unvanı alan kişiler mesleklerini dilerlerse hastanelerde dilerlerse özel kliniklerde sürdürebilirler. Psikiyatrist maaşlarına etki eden en önemli faktörde bu ayrımdır. Hastaneler içerisinde kamu ve özel hastane ayrımının yanı sıra hastanede çalışmak ile klinikte çalışmak arasında da maaş açısından ciddi farklar vardır.

Bir hastanede çalışan psikiyatristler 7 – 8 bin lira maaş alırken, özel klinikte çalışan bir psikiyatrist 20 – 25 bin lira hatta daha fazlasını kazanabilir. Bu açıdan kişilerin kendilerini çok iyi bir şekilde yetiştirmesi son derece önemlidir.

Psikiyatrist Sözel mi Sayısal mı?

Tıp fakültesinin branşlarından olan psikiyatri bölümü sayısaldır. Sayısal alandan sınava girip tıp fakültesini kazandıktan sonra uzmanlığınızı psikiyatri üzerinde yaparak psikiyatrist olabiliyorsunuz.

Psikiyatri ve Psikoloji Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatri bir tıp bilimiyken psikoloji farklı bir bölümdür. Psikiyatri sayısal iken psikoloji eşit ağırlık bölümüdür. İkisi de terapi uygulayabilir fakat psikologlar tıp okumadıkları için ilaç yazma yetkisi yoktur, psikiyatristler ilaç yazabilir.

Bankacı maaşlarını merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu