EkonomiGündem

2023 İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

İşsizlik sigortası ödeyen bireylere belirli süre çalıştıktan sonra işsiz kaldıklarında ödenen işsizlik maaşı ne kadar merak ediliyor. Yani sigorta primlerini düzenli bir şekilde ödeyen bireyler, işsiz kaldıkları zamanlarda işsizlik fonundan maaş alabiliyorlar.

İşsizlik için verilecek maaş, kişinin mevcut brüt maaşına ve ödediği sigorta primlerine göre değişkenlik gösterse de genelde çok yüksek bir ücret değildir ve belli şartlara tabiidir. Bu içerikte konu hakkında detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağız.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Veriliyor?

İşsizlik maaşının miktarı, kişinin sigortalı olma süresine ve aldığı maaş miktarına göre değişiyor fakat alabileceğiniz en yüksek maaş brüt asgari ücretin %80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücrete göre hesapladığımızda en düşük 5.325 TL, en yüksek maaş 10.650 TL olarak bilinir. Alınacak maksimum ücret bu olsa da herkesin alabileceği ücret bu değildir, verilecek ücret belirli şartlara göre değişkenlik gösterir.

2023 İşsizlik Maaşı Hesaplama

2022 işsizlik maaşı

İşsizlik ödeneği son dört aylık brüt kazancınız üzerinden hesaplanır. Son dört aylık brüt kazancınız asgari ücret tutarı olan rakamın %40’ını işsizlik ödeneği alırsınız. İşsizlik ödeneği hesabı kişinin son dört aylık maaşı dikkate alınarak yapılır. Eğer ki son dört ayda brüt maaşınız arttıysa, son dört aylık ortalama geliriniz de yükseleceği için doğal olarak daha fazla alabilir hale gelirsiniz. Kişinin çalışırken aldığı maaşa göre hesapladığı için net bir maaş belirtmek mümkün değildir. siz de kendi maaş ücretinize göre hesap yapabilirsiniz.

Aylık Maaşım Asgari Ücret Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

Çalıştığınız süre boyunca aylık asgari ücret alıyorsanız, alacağınız en yüksek işsizlik maaşı aldığınız brüt ücretin yüzde 40’ı kadar olacaktır. Brüt asgari ücretin yüzde 40’ı 2023 yılında yaklaşık olarak 5.365 lira eder. Yani 2023 yılında işsizlik için alabileceğiniz ücret budur.

İşsizlik Sigortası Ödenme Süresi

İşsizlik sigortasının ödenme süresi, ne kadar süredir sigortanızın yattığına göre değişkenlik gösterir. İşsizlik maaşı son 3 yıl nedir diyorsanız sizin maaşı alacağınız süreyi direkt olarak etkileyecek bir süredir. Peki son 3 yıl nasıl hesaplanır? Hemen aşağıda ortalama bir maaşın ödenme süresi örnek olarak gösteriliyor.

 • İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için en az 600 gün boyunca yani 20 ay sigortalı olarak çalışmanız gerekir. 600 gün boyunca sigortalı çalışan kişiler 180 gün boyunca yani 6 ay yararlanabilir.
 • 900 gün yani 30 ay boyunca sigortalı olarak çalışan personeller ise 240 gün boyunca yani 8 ay alabilir.
 • 1080 gün boyunca yani 36 ay sigortalı çalışmış olan kişiler 300 gün yani 10 ay boyunca alıyorlar, 300 günün ardından ise maaş ödemesi duruyor.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik için maaş almak istiyorsanız belirli şartlar var. Bu şartları sağlamadan almanız mümkün değildir. Peki nedir bu şartlar? Hep birlikte göz atalım.

 • Almak isteyen kişi, kendi isteği veya kusuru dışında işten ayrılmak zorunda kalmış olması gerekir. Örneğin istifa etmek veya işyerini zarara uğratmaktan dolayı işsiz kalırsanız işsizlik sigortasından yararlanamazsınız.
 • İşten ayrılmak zorunda kaldığınız günden önceki sigorta primlerinizi en az 120 gün olmak kaydıyla ödemiş olmanız gerekir. Yani bu da 4 ay çalışmadan işten ayrıldığınızda sigortadan yararlanamayacağınız anlamına gelir.
 • Son üç yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi ödemiş olmanız gerekir. En az 600 gün sigorta primi ödememiş kişiler faydalanamaz.
 • İşten ayrıldığınız günden sonraki ilk 30 gün yani 1 ay içerisinde İŞKUR’a şahsen ya da internet aracılığıyla başvuru yapmak gerekir.
 • Vefat, cenaze, doğal afet gibi mücbir sebepleriniz varsa, 30 günlük süre dolsa da başvuru yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı ile İlgili Sorular

işsizlik maaşı hesaplama

Almak isteyen vatandaşların aklını kurcalayan soruları aşağıda derledik. Maaş başvurusunun nasıl yapıldığını, nasıl maaş alındığını, nereye ve nasıl başvurulması gerektiğini sorularla anlatmaya çalıştık. Maaşla ilgili merak edilenlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maaşa başvuru yapabilmek için, gereken başvuru kriterlerini sağlamanız gerekiyor. Maaş için başvuru kriterleri aşağıda yazıldığı gibidir. Aşağıdaki kriterlere uymadığınız takdirde maaşı alamıyorsunuz.

 • Başvuru yapabilmek için sigortalılık şartlarını zaten biliyorsunuz. İşten ayrıldığınız ilk 30 gün içerisinde belgelerinizi alarak İŞKUR’a gitmeniz veya elektronik ortamda başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Öncelikle nüfus kağıdınızı, işten ayrılış bildirgenizi ve maaş dilekçenizi doldurmanız gerekiyor. Ardından İşkur şubelerine gitmeniz veya İŞKUR online internet sitesi üzerinden başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İşkur’a maaş için başvurmaya giderken yanınızda götürmeniz gereken belgeler vardır. Aşağıda listelediğimiz belgeleri eksiksiz şekilde götürdüğünüz takdirde başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Nüfüs Kağıdı
 • İşten Ayrılış Bildirgesi
 • İşsizlik Maaşı Dilekçesi
İlginizi Çekebilir:
2023 İç Mimar Maaşları Ne Kadar Oldu?

İşsizlik Maaşını Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Daha yüksek maaş alabilmek için, son dört aylık maaşınızın yüksek olması gerekmektedir. Eğer son 4 ay içinde aldığınız maaş yükselirse, bir aylık brüt asgari ücret tutarının %80’ine kadar maaş alma ihtimaline sahip olursunuz. Yani işsizlik maaşını yükseltmek için maaşınızı yükseltmelisiniz.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Maaşı kesen pek çok durum bulunur. Bu durumların başında yeni bir iş bulmak, yasa dışı çalışmak gibi etmenler gelir. Eğer kesen etmenlerden birine sahipseniz, işsizlik için aldığınız maaş tamamen kesilebilir veya o dönemde işsizlik için maaş alma hakkınızı kaybedersiniz. Eğer tekrar işsiz kaldığınız bir durum olursa o zaman işsizlik için maaş almaya devam edebilirsiniz, bu sadece o zamana mahsus bir durumdur.

İşsizlik için aldığınız maaşın kesildiği durumlardan bazıları şunlardır:

 • Haklı bir nedene dayanmaksızın işlerin reddedilmesi. İŞKUR size iş bulmak için de çalışmaktadır, sizin için bulunan işleri kabul etmediğinizde işsizlik için maaşınız kesilebiliyor. Fakat endişelenmeyin, İŞKUR tarafından bulunan işler sizin mesleğinize ve eğitiminize uygun işler oluyor.
 • İşsizlik için maaş aldığınız sırada, kayıt dışı yani sigortasız olarak çalıştığınız tespit edildiğinde maaşınız kesilir.
 • İşsizlik için maaş alan kişinin devlet veya özel kurumlarda bulunan sigorta kuruluşlarından aldıkları emekli maaşı, işsizlik maaşı veya başka bir sosyal güvence hizmeti alınması durumunda kesilir.
 • Eğer herhangi bir mesleğe sahip değilseniz İşkur size mesleki eğitim veren kurslar açacaktır, bu kurslara kişinin kesinlikle katılması gerekiyor. Önemli bir neden göstermeden bu eğitimleri reddederseniz işsizlik maaşınız kesilebilir.
 • İşkur eğitimlerine başlayan fakat sonradan devam etmeyip yarıda bırakan kişilerin aldıkları işsizlik maaşları kesilmektedir.
 • İşsizlik maaşı alacak kişi, İşkur eğitimlerine katılmaya başlarsa işsizlik maaşı almaya devam eder fakat maaş sadece hak süresi ile kısıtlıdır. Yani kişi bir ay boyunca eğitimlere katılmadığı için maaş alamadıysa, o ay hak ettiği maaş ödenmez.
 • Haklı bir durum olmaksızın, İşkur’un yaptığı çağrıları dikkate almayan veya zamanında cevap vermeyen kişilerin işsizlik maaşları kesilmektedir.

İstifa Eden Kişi İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Kanunen işçinin haklı sebeplerden dolayı istifa etmesi ve bu sebebi kanıtlaması durumunda istifa eden kişi de işsizlik maaşı alabiliyor. 4857 sayılı İş Kanununa göre “haklı fesih” durumlarında kalan işçilerin işlerini feshetmesi ve bu haklı fesih nedenini kanıtlaması sonucunda işsizlik maaşı alması gerekmektedir.

Haklı fesih sebepleri şunlardır:

 • İşçiye maaşının ödenmemesi
 • Sağlık nedenli mazeretler
 • Ödenen ücretin saklanması
 • Kişiye mobbing uygulanması
 • Ahlak kurallarına aykırı davranılması
 • İmzalanan sözleşmeye uyulmaması

Bu gibi benzeri nedenlerden dolayı çalışan haklı sebeplerle işten ayrılma hakkına sahiptir. İşsizlik maaşından yararlanmak istiyorsa maruz kaldığı bu olumsuz durumu kanıtlaması gerektiğini unutmamalıdır. Bu durumu kanıtlı şekilde rapor ettiği takdirde istifa eden kişi işsizlik ödeneğinden faydalanabilir.

Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İşsizlik için maaştan yararlanmak isteyen mağdurların aklındaki sorulardan biri de üniversite okurken işsizlik maaşı alınır mı? sorusudur. İşsizlik maaşı almak için gereken şartları taşıyorsanız üniversite veya lise fark etmeksizin herhangi bir yerde öğrenci olmanız işsizlik maaşı almanıza engel değildir. Yani evet, öğrenci olan kişi şartlara uygunsa maaş alabilir.

Cezaevinden Çıkanlara İşsizlik Maaşı Verilir mi?

Cezaevinden çıkanların merak ettiği sorulardan biri de işsizlik için maaş alıp alamayacağıdır. Hüküm giymiş tutuklular ceza süreleri sona erip hükümlerinden kurtuldukları tarihten itibaren işsizlik için maaşa başvurabilir, cezaevinden çıktıktan sonra işsizlik maaşı almaları konusunda bir engel yoktur.

Ücretsiz İzin Desteği Alan İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Ücretsiz izin adından da anlaşıldığı üzere kişinin izne ayrıldığı süre boyunca ücret almaması durumudur. Ücretsiz izne ayrılan kişiler maaştan yararlanabilir mi derseniz; hayır yararlanamaz. Ücretsiz izne çıkarılan kişilerin işsizlik için maaş alma hakkı yoktur.

İşsizlik Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

İşsizlik için maaş ödemeleri PTTBank ile sağlanır. PTTBank noktalarından maaşınızı çekebilirsiniz. Her ayın 5’inde maaş ödemeleri gerçekleşir. Ödemelerden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sorumludur.

Ücretli Öğretmen İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Hayır, alamaz. Ücretli öğretmenler adına işsizlik sigortası yatırılmadığı için alamazlar. İşsizlik için maaş almak için gereken tüm şartları sağlasa bile maaştan yararlanma hakları yoktur.

İş Yerim Kapandı İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Evet, iş yerinizin kapandığı durumda da işsizlik için maaş alabilirsiniz. Eğer işvereniniz sizi 17 veya 34 numaralı işten çıkarma kodlarından biriyse çıkardıysa maaşı alabilirsiniz.

Evlilik Sebebi ile İşten Ayrılan Kadın İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Hayır, alamazlar. İşyerinde herhangi bir olumsuz durum yokken kendi kişisel nedenlerinden dolayı işten ayrılan herhangi bir kişi kadın veya erkek fark etmeksizin maaş alamaz. Evlilik kişiye özel bir neden olduğu için mağduriyet söz konusu değildir. Evlilik nedeni ile işten ayrılan bireyler işsizlik için maaş alamazlar.

İŞKUR İletişim Adresleri

İŞKUR’a işsizlik için maaş başvurusunda bulunduğunuzda İŞKUR adreslerini kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda İŞKUR’un web sitesi veya telefon numarası gibi iletişim bilgilerini de kullanabilirsiniz. Aşağıda İşkur’un söz konusu iletişim bilgileri verilmiştir.

İşkur web sitesi üzerinden veya telefon numaralarından iletişime geçebilirsiniz.

İşkur İstanbul: 444 7 587

Açık Adresi: Gümüşsuyu Mah., Selime hatun camii sokak Abisa iş merkezi C blok No:3, 34000 Fındıklı/İstanbul

İşkur Ankara: (0312) 435 15 65

İşkur Ankara Açık Adresi: Ayrancı, Uçarlı Sk. No:29, 06540 Çankaya/Ankara

Bankalarda çaycılık ile ilgili detaylardan bahsettiğimiz yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu