Gündem

A101 Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

A101 maaşı ne kadar sorusu Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden biri olan A101’de çalışmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Her geçen gün yeni bir şube açan ve güncel olarak 10 Bin 1 noktada hizmet vermekte olan A101, yüz binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır. Bu istihdamdan yararlanmak isteyen, kasiyerlik ya da depo görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler A101’in çalışma şartları, maaşı ve mesai saatleri hakkında bilgilere makalemizden ulaşabilir.

Yeni yılda A101 maaşları yapılan düzenlemeler doğrultusunda artmıştır. Bu artışlar her pozisyona yansımıştır. A101’de çalışmak isteyenlerin en büyük hedeflerinden birisi mağaza müdürü olmaktır. Hem fiziksel iş gücü gerektirmemesi hem de yüksek maaş fırsatına sahip olması sebebiyle pek çok kasiyer ya da depo görevlisi terfi almak ister. Terfi alan ve mağaza müdürü olan kişiler aylık 15.000 TL civarı maaş alır. Yine diğer çalışanlara olduğu gibi mağaza müdürlerine de özel günlerde A101 maaşı ile birlikte ikramiye de verilir.

A101 İşe Alım Şartları Nelerdir?

A101’de çalışmak isteyen kişilerin işe alım şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu sayede başvuru öncesinde gerekli şartlar karşılanabilir ve işe alınma ihtimali yükseltilebilir. Tüm A101 şubelerinde başvuru yapanlarda aranan genel şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Eğitim seviyesinin en az “lise” olması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • Vardiyalı ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlanabilmesi,
  • Müşterilerle güler yüzlü ve saygılı üslupla iletişim kurulması,
  • Ekip çalışmasına ve görev değişimine uygun olunması,
  • Reyonlar, ürünler, fiyatlar ve stoklar hakkında gereken bilgilerin hızlıca kavranabilmesi,
  • Stok sayımının hatasız bir şekilde gerçekleştirilebilmesi.

Bu şartları sağlayan pek çok aday kasiyer ya da depo görevlisi olarak işe başlayabilir ve A101 maaşı alabilir. Bunun yanında perakende sektöründe daha önce çalışmış ve deneyim sahibi olmuş kişilerin işe alınma ihtimali daha yüksektir. Şubede belirli bir süre çalıştıktan ve tüm alanlara hâkim olduktan sonra kişiler mağaza müdürü olarak atanabilir. Atama sonrasında aylık maaş da doğal olarak artar.

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

a101 maaşları

A101 iş başvurusu yapmak için kişilerin tercih edebileceği birkaç yol bulunur. Bu yollardan ilki internet üzerinden başvuru yapar. A101 web sitesi üzerinden yapılan duyurular takip edilebilir ve mail yoluyla iş başvurusu yapılabilir. Bunun yanında genel müdürlükten de iş başvurusu yapılabilmektedir. İstanbul, Üsküdar’da bulunan genel merkeze gidilip gerekli evraklar teslim edilerek başvurular tamamlanabilir. Bunun yanında alım yapılacak şubeye giderek de başvuru işlemleri yapılabilir.

İş başvurusu esnasında kişilerin gereken belgeleri beraberlerinde götürmeleri gerekir. Kimlik belgesi ile özgeçmişin yanında şube tarafından özel olarak belirlenen belgeler önceden hazırlanmalıdır. Bunun yanında şubelerde iş başvuru formu doldurulur. Geçmiş deneyimlerin, telefon bilgilerinin ve kimlik bilgilerinin sorulduğu bu belgenin eksiksiz olarak doldurulması ve mağaza müdürüne ya da ilgili görevliye sunulması gerekir.

İlginizi Çekebilir:
2023 Yılında Beyin Cerrahı Ne Kadar Maaş Alır?

A101 İş Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

A101 iş başvurusu esnasında istenen pek çok belge bulunur. Öncelikle kişilerin çalışmalarına herhangi bir engel olmadığını gösteren sağlık raporunu sunmaları gerekir. Bu rapor aile hekimliklerinden devlet hastanelerinden ya da özel kliniklerden alınabilir. Sağlık raporunun yanında kimlik fotokopisi ve e devlet üzerinden alınabilecek adli sicil kaydı örneği de istenir. Bunun yanında gerekli eğitim şartının karşılandığını gösteren diploma ya da mezuniyet belgesinin de başvuru esnasında sunulması gerekir. Resmi işlemlerin başlatılması ve belgelerin eksiksiz bir şekilde doldurulması için en az 4 adet vesikalık fotoğraf da istenir.

A101 Çalışma Saatleri ve Koşulları

A101’de çalışmak isteyen ve kariyerini bu yolda çalışma isteyen kişiler çalışma saatleri ve koşulları hakkında bilgi sahibi olmak ister. A101 çalışma saatleri hafta içi ve hafta sonu aynıdır. Hafta içi ve hafta sonu saat 10:00’da açılan A101 21:00’da da kapanır. Çalışanlar stok sayımı ve raflara ürün yerleştirilmesi sebebiyle çalışma saatleri öncesinde ve sonrasında da mağaza bulunmak zorunda kalabilir.

Çalışma koşulları göz önünde bulundurulduğunda mağaza çalışanlarının çeşitli görevleri yerine getirmeleri gerekir. Mağazanın açılması, temizlenmesi, boşalan rafların doldurulması, müşterilerin bilgilendirilmesi, teknik sorunların bildirilmesi gibi pek çok görev mağaza çalışanları tarafından tamamlanmalıdır. Bunun yanında A101 çalışma saatleri içerisinde kişinin mola haricinde şubeden ayrılmaması gerekir. Mola saati her şubede günde 1 saat olarak belirleniştir.

A101 çalışanları bulundukları şubede 1 yılı tamamladıklarında 14 günlük izin alma hakkına sahip olur. Bu izin süresinde kişilerin maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Öğle yemeği ise şubeden şubeye değişkenlik göstermektedir. Bazı şubelerde öğle yemeği verilmezken bazı şubelerde mağaza müdürünün inisiyatifi dahilinde yemek sağlanır.

Mağaza çalışanlarının görevleri bazı durumlarda değiştirilebilir. Depo görevlisi olan bir kişi gerekli durumlarda kasiyer olarak görevlendirilebilir. Nadiren gerçekleşen bu durum için depo görevlileri de eğitilmekte ve hizmetin sekteye uğraması engellenir.

A101 Hangi Pozisyonlarda Eleman Alıyor?

A101 maaşları çalışılan pozisyona göre değişiklik gösterir. İş alımları genellikle depo görevlisi ve kasiyer pozisyonları için olsa da diğer pozisyonlar için de ara ara duyuru yapılır. A101 en bilindik iki pozisyon haricinde bölge müdürü, mağaza müdürü, mağaza müdür yardımcısı, mağaza sorumlusu, reyon görevlisi, şarküteri görevlisi, şoför ve reyon sorumlusu görevleri için de eleman alımı yapar. Bölge müdürü maaşları 29.000 civarında değişirken, diğer pozisyonlarda bulunan kişilere asgari ücret verilir.

A101 Elemanları Kaç Saat Çalışıyor?

A101’de açık olduğu saatler içerisinde iki farklı çalışma vardiyası vardır. 08:30 – 17:00 ve 12:30 – 21:00 olmak üzere iki farklı vardiyada 7 buçuk saat çalışırlar. Fakat haftada bir gün tam gün yani 12 saat çalışırlar.

A101 Depo Elemanı Ne İş Yapar?

A101 depo elemanları deponun kontrolünden, malların depoya yerleştirilmesinden, deponun temizliği ve düzeninin sağlanmasından ve deponun denetlenmesinden sorumludur. Stok ve depodaki işlerle depo elemanları ilgilenir.

Zincir marketlerden bir diğeri olan BİM maaşlarını merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu