Gündem

Devlette ve Özelde 2022 Veteriner Hekim Maaşları

Herhangi bir üniversitenin veterinerlik fakültesinde bu meslek için eğitim gören kişiler veteriner maaşlarının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Veteriner hekimlerin kamuda ve özel sektörde iş bulma imkanları vardır. Tabii ki buna göre maaşları da değişiklik göstermektedir.

Veteriner hekimlerin, kamuda ve özel sektörde olmak üzere iki farklı önemli kazanç yöntemi vardır. Bunların yanında kendi hayvan sağlığı kliniklerini açabilir ve para kazanabilirler.

Özel sektörde en düşük veteriner hekim maaşları, asgari ücret yani 4.250 TL’dir. Kamuda maaşları etkileyen birçok durum olsa da yaklaşık 9.200 TL’den başlamaktadır.

Kariyer.net veteriner hekim maaşları sitesinde 387 kişinin yaptığı değerlendirmeye göre, en düşük 4.250 TL, en yüksek 19.850 TL ve ortalama 8.860 TL olarak görülmektedir.

Kendi Kliniğini Açan Veteriner Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliğini açmış bir veteriner hekim, devlette ve özel sektörde alacağı maaşın çok yüksek miktarlarını kazanabilir. Oturmuş ve müşteri kazanmış çoğu klinikte kazançlar 10.000 TL’nin üzerindedir.

Bu kazanç kliniğin olduğu il, ilçe, tanınmışlık ve müşteri memnuniyetine göre değişiklik gösterir. Alanında uzman, işini hakkı ile yapan bir hekimin özel klinikteki kazancı her zaman devlet kazancına göre daha yüksektir. İyi kazanabilmek için en başta sabır ile çalışmak ve müşteri kazanmak gerekir.

Özel Sektörde Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner maaşları özel sektörde birçok sebebe göre değişiklik göstermektedir. En önemlisi hekimin alanında ki deneyimi ve uzmanlığıdır. Yeni mezun olmuş ve tecrübesiz bir veteriner hekim özel sektörde bir klinikte işe başladığında en düşük 4.250 TL maaş alırken, alanında iyi ve tecrübeli bir veteriner hekim 10.000 TL ve 20.000 TL arasında maaş alabilir. Bu kazanç kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Devlette Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner maaşlarını devlette yani kamu da birçok sebepten etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri kaçıncı bölgede görev yaptığı ve meslekte kaç yıl geçirdiğidir. Aşağıda devlette veteriner hekim olarak yeni başlamış ve 25 yıl geçirmiş iki hekimin maaş karşılaştırması yapılmıştır. Maaşlar bölgeye ve tecrübe yılına göre artış göstermektedir.

Devlette Yeni İşe Başlamış Veteriner Maaşı
1. Bölgede7.670 TL
2. Bölgede7.800 TL
3. Bölgede7.962 TL
4. Bölgede8.229 TL
5. Bölgede8.285 TL
6. Bölgede8.580 TL
8. Bölgede8.786 TL
Devlette 25 Yılını Geçirmiş Veteriner Maaşı
1. Bölgede8.541 TL
2. Bölgede8.710 TL
3. Bölgede8.820 TL
4. Bölgede9.100 TL
5. Bölgede9.295 TL
6. Bölgede9.425 TL
8. Bölgede9.620 TL

Devlet Kaç Veteriner Hekim Alıyor?

Her yıl veteriner hekimlikte belirli bir kontenjan açılması sonucu KPSS’den gerekli notu alan kişiler devlet memuru olarak açılan kadrolara yerleştirilmektedir. Genellikle veterinerlikte 500 ile 1000 kişi arasında istihdam olmaktadır. Bu sayı her yıl ihtiyaca göre değişiklik gösterse de hayvancılığın yaygın olduğu ülkemizde veteriner hekimlere her zaman ihtiyaç vardır.

İlginizi Çekebilir:
Kariyer Fikirleri | 2022 İş Önerileri

Veteriner Hekim Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?

Veteriner maaşları yurt dışında ülkeden ülkeye çok farklılık gösterse de ülkemiz maaşlarına göre daha yüksek miktarlar alabilmektedir. Her ülkeye ait verileri paylaşma imkanımız olmadığı için örnek olarak Kanada ülkesinde ki bir veteriner hekimi ele alalım.

Kanada’da veterinerler ne kadar kazanıyor derseniz ülkede yeni mezun olmuş bir veteriner hekim yıllık 70 bin ile 80 bin dolar arasında maaş alabilmektedir. Bu ücret aylık yaklaşık 6.000 dolar maaşa tekabül etmektedir. Kişilerin meslekteki her yılında yıllık maaşı ortalama 10 bin dolar artabilmektedir. Bizim ülkemizde olduğu gibi yurt dışı veterinerlik maaşlarını da etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

TSK Veteriner Subaylık

Veterinerlik fakültesinden mezun olmuş kişiler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yedek veteriner subay olarak askerlik görevini yerine getirebilir ve isteğine göre gerekli aşamaları geçtikten sonra Veteriner Subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmaya ve görev almaya devam edebilir. TSK içerisindeki asıl görevi ise genel olarak mesleki alanda olacaktır. Tabii ki her ne kadar veteriner olsa bile TSK içerisinde bir asker olacağı için bu sorumlulukları ve disipline herkes alışamayabilir.

Veteriner Hekim İş Alanları

veteriner nasıl olunur

Veteriner hekimlerin çalışma alanı oldukça geniştir. Birçok farklı konumda ve sahada mesleklerini icra edebilirler. Hayvanlar ile iç içe yaşadığımız günlük hayatın birçok kısmında hayvanların sağlığı için veteriner hekimlere ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Kendi kliniklerini açıp hizmet verebilirler
 • İlaç firmaları
 • Hayvan hastaneleri
 • Kanatlı hayvan sektörü
 • Yem fabrikaları
 • Gıda kontrol merkezleri
 • Devlette yani kamu kurum ve kuruluşları
 • Özel şirketlerde
 • Hayvanat bahçeleri
 • Veteriner subay olarak TSK’da
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftlikleri
 • Veteriner klinikleri
 • Mezbaha ve kesimhaneler
 • Akademisyen olarak üniversitelerde

Birçok veteriner hekim genellikle talep olan yerlerde kendi özel kliniğini açmaktadır. Özellikle evcil hayvanların yaygın olduğu büyük şehirlerde ve lüks ilçelerde veteriner hekimlere yoğun talep olmaktadır. Kedi ve köpeklerini düzenli olarak muayeneye götüren evcil hayvan sahipleri klinikler için potansiyel müşteridir. Memnuniyet yakalandıktan sonra kliniğinizin iyi yerlere gelmesi çok olasıdır.

Veteriner Hekimin Başlıca Görevleri

Hayvan dostlarımızın sağlığında büyük emeği olan veteriner hekimlerin yeri toplumda ayrıdır. Hayvanlar dertlerini anlatamadığı için problemi semptomlara ve hareketlere göre anlayıp teşhis etmek ekstra zordur. Hayvan doktoru olarak bildiğimizin veteriner hekimlere mesleğin verdiği yetkiler şunlardır:

 • Hayvanlar üzerinde fiziksel muayeneler yapmak
 • Hayvan için sağlık problemini teşhis etme ve tedavisini sağlamak
 • Hayvan ameliyatı yapmak
 • Hayvanların röntgenini çekme
 • Hayvanlar için ilaç ve reçete yazma
 • Hayvan sahiplerini bakım ve tedavi konusunda bilgilendirme
 • Tıbbı ekipman ve aletleri kullanma
 • Hayvanlara aşı, dikiş atma gibi işlemler yapmak

Kısacası veteriner hekimler, hayvan sağlığı ile ilgili her işte ve alanda çalışma imkanına sahiptir diyebiliriz. Konu içeriğinde genel olarak veteriner hekim ile ilgili birçok alana değinerek sizi bilgilendirmeye çalıştık. Merak ettiğiniz sorular var ise yorum yazarak bile sorabilirsiniz.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Doktor Maaşları Ne Kadar?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu