Gündem

Devlette ve Özelde Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir üniversitenin veterinerlik fakültesinde bu meslek için eğitim gören kişiler veteriner maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Veteriner hekimlerin kamuda ve özel sektörde iş bulma imkanları vardır. Tabii ki buna göre maaşları da değişiklik gösterir.

Veteriner hekimlerin, kamuda ve özel sektörde olmak üzere iki farklı önemli kazanç yöntemi vardır. Bunların yanında kendi hayvan sağlığı kliniklerini açabilir ve para kazanabilirler. Özel sektörde en düşük veteriner hekim maaşları asgari ücrettir. Kamuda maaşları etkileyen birçok durum olsa da yaklaşık 17.000 TL’den başlar. Kariyer.net veteriner hekim maaşları sitesinde 387 kişinin yaptığı değerlendirmeye göre maaşlar ortalama 21.000 TL civarındadır.

Kendi Kliniğini Açan Veteriner Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliğini açmış bir veteriner hekim, devlette ve özel sektörde alacağı maaşın çok yüksek miktarlarını kazanabilir. Oturmuş ve müşteri kazanmış çoğu klinikte kazançlar 20.000 TL’den başlayarak 40.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Bu kazanç kliniğin olduğu il, ilçe, tanınmışlık ve müşteri memnuniyetine göre değişiklik gösterir. Alanında uzman, işini hakkı ile yapan bir hekimin özel klinikteki kazancı her zaman devlet kazancına göre daha yüksektir. İyi kazanabilmek için en başta sabır ile çalışmak ve danışan kazanmak gerekir.

Özel Sektörde Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner maaşları özel sektörde birçok sebebe göre değişiklik göstermektedir. En önemlisi hekimin alanında ki deneyimi ve uzmanlığıdır. Yeni mezun olmuş ve tecrübesiz bir veteriner hekim özel sektörde bir klinikte işe başladığında en düşük asgari maaş alırken, alanında iyi ve tecrübeli bir veteriner hekim 20.000 TL ve 30.000 TL arasında maaş alabilir. Bu kazanç kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Devlette Veteriner Hekim Maaşları

Veteriner maaşlarını devlette yani kamu da birçok sebepten etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri kaçıncı bölgede görev yaptığı ve meslekte kaç yıl geçirdiğidir. Aşağıda devlette veteriner hekim olarak yeni başlamış ve 25 yıl geçirmiş iki hekimin maaş karşılaştırması yapılmıştır. Maaşlar bölgeye ve tecrübe yılına göre artış göstermektedir.

Devlette Yeni İşe Başlamış Veteriner Maaşı
1. Bölgede17.050 TL
2. Bölgede17.470 TL
3. Bölgede18.400 TL
4. Bölgede18.720 TL
5. Bölgede19.200 TL
6. Bölgede19.920 TL
7. Bölgede14.120 TL
Devlette 25 Yılını Geçirmiş Veteriner Maaşı
1. Bölgede18.400 TL
2. Bölgede19.050 TL
3. Bölgede19.550 TL
4. Bölgede20.125 TL
5. Bölgede20.400 TL
6. Bölgede20.800 TL
8. Bölgede21.150 TL

Devlet Kaç Veteriner Hekim Alıyor?

Her yıl veteriner hekimlikte belirli bir kontenjan açılması sonucu KPSS’den gerekli notu alan kişiler devlet memuru olarak açılan kadrolara yerleştirilmektedir. Genellikle veterinerlikte 500 ile 1000 kişi arasında istihdam olmaktadır. Bu sayı her yıl ihtiyaca göre değişiklik gösterse de hayvancılığın yaygın olduğu ülkemizde veteriner hekimlere her zaman ihtiyaç vardır.

Veteriner Hekim Maaşları Yurt Dışında Ne Kadar?

Veteriner maaşları yurt dışında ülkeden ülkeye çok farklılık gösterse de ülkemiz maaşlarına göre daha yüksek miktarlar alabiliyor. Her ülkeye ait verileri paylaşma imkanımız olmadığı için örnek olarak Kanada ülkesinde ki bir veteriner hekimi ele alalım.

Kanada’da veterinerler ne kadar kazanıyor derseniz ülkede yeni mezun olmuş bir veteriner hekim yıllık 70 bin ile 80 bin dolar arasında maaş alabiliyor. Bu ücret aylık yaklaşık 6.000 dolar maaşa tekabül ediyor. Kişilerin meslekteki her yılında yıllık maaşı ortalama 10 bin dolar artabiliyor. Bizim ülkemizde olduğu gibi yurt dışı veterinerlik maaşlarını da etkileyen birçok faktör bulunuyor.

TSK Veteriner Subaylık

Veterinerlik fakültesinden mezun olmuş kişiler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yedek veteriner subay olarak askerlik görevini yerine getirebilir ve isteğine göre gerekli aşamaları geçtikten sonra Veteriner Subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışmaya ve görev almaya devam edebilir. TSK içerisindeki asıl görevi ise genel olarak mesleki alanda olur. Tabii ki her ne kadar veteriner olsa bile TSK içerisinde bir asker olacağı için bu sorumlulukları ve disipline herkes alışamayabilir.

İlginizi Çekebilir:
Doktor Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Veteriner Hekim İş Alanları

veteriner nasıl olunur

Veteriner hekimlerin çalışma alanı oldukça geniştir. Birçok farklı konumda ve sahada mesleklerini icra edebilirler. Hayvanlar ile iç içe yaşadığımız günlük hayatın birçok kısmında hayvanların sağlığı için veteriner hekimlere ihtiyaç duyulur.

 • Kendi kliniklerini açıp hizmet verebilirler
 • İlaç firmaları
 • Hayvan hastaneleri
 • Kanatlı hayvan sektörü
 • Yem fabrikaları
 • Gıda kontrol merkezleri
 • Devlette yani kamu kurum ve kuruluşları
 • Özel şirketlerde
 • Hayvanat bahçeleri
 • Veteriner subay olarak TSK’da
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftlikleri
 • Veteriner klinikleri
 • Mezbaha ve kesimhaneler
 • Akademisyen olarak üniversitelerde

Birçok veteriner hekim genellikle talep olan yerlerde kendi özel kliniğini açar. Özellikle evcil hayvanların yaygın olduğu büyük şehirlerde ve lüks ilçelerde veteriner hekimlere yoğun talep olur. Kedi ve köpeklerini düzenli olarak muayeneye götüren evcil hayvan sahipleri klinikler için potansiyel müşteridir. Memnuniyet yakalandıktan sonra kliniğinizin iyi yerlere gelmesi çok olasıdır.

Veteriner Hekimin Başlıca Görevleri

Hayvan dostlarımızın sağlığında büyük emeği olan veteriner hekimlerin yeri toplumda ayrıdır. Hayvanlar dertlerini anlatamadığı için problemi semptomlara ve hareketlere göre anlayıp teşhis etmek ekstra zordur. Hayvan doktoru olarak bildiğimizin veteriner hekimlere mesleğin verdiği yetkiler şunlardır:

 • Hayvanlar üzerinde fiziksel muayeneler yapmak
 • Hayvan için sağlık problemini teşhis etme ve tedavisini sağlamak
 • Hayvan ameliyatı yapmak
 • Hayvanların röntgenini çekme
 • Hayvanlar için ilaç ve reçete yazma
 • Hayvan sahiplerini bakım ve tedavi konusunda bilgilendirme
 • Tıbbı ekipman ve aletleri kullanma
 • Hayvanlara aşı, dikiş atma gibi işlemler yapmak

Kısacası veteriner hekimler, hayvan sağlığı ile ilgili her işte ve alanda çalışma imkanına sahiptir diyebiliriz. Konu içeriğinde genel olarak veteriner hekim ile ilgili birçok alana değinerek sizi bilgilendirmeye çalıştık. Merak ettiğiniz sorular var ise yorum yazarak bile sorabilirsiniz.

Veterinerlik alanının istihdam oranı ülkemizde %80’nin üzerindedir. Bu orana bakıldığında işsiz kalma olasılığı düşüktür ancak kişinin uğraşına ve çalışmalarına göre bu durum değişebilir. Alanında başarı gösteren tüm veteriner hekim adaylarının önü açık ve iş bulma olasılığı yüksektir.

Evet, açabilir. Veteriner hekim unvanı kazanmış kişiler muayenehane ruhsatı sayesinde klinik açabilir. Kliniği ister tek başına isterse meslektaşlarıyla bir araya gelerek açabilir.

Kamuda veteriner hekimlerin çalışma süresi tam zamanlı haftalık 45 saattir. Özel sektörde ise çalışma saatleri değişiklik gösterir. Kimi kliniklerde vardiyalı şekilde yarım gün çalışma saati varken kimi kliniklerde kamudaki gibi tam zamanlı çalışma saatleri uygulanır.

Veterinerlik alanı tüm hayvanları kapsayacak kadar geniştir. Veterinerlik eğitimde birçok evcil ve vahşi hayvanla ilgili dersler verilir ancak kişi bu duruma kendi verir. Kimi hekimler yalnızca evcil hayvanlara bakarken kimileri her hayvanı tedavi edebilir. Kişinin uzmanlık alanına göre değişebilen bir durumdur.

Veteriner hekimler sağlık hizmeti sınıfında yer alır ancak normal hekimlerden farklıdır. Eğitimlerini çeşitli hayvanların tedavisi alanında gören veterinerlerin eski adı baytardır. Doktor olarak değil, veteriner hekim olarak nitelendirilir.

Hayvanlara karşı sevgisi olmayanlar, hayvan fobisi olanlar, kan fobisi olanlar ve uzun çalışma saatlerine dayanamayanlar için veterinerlik uygun değildir. Veteriner hekim olabilmek için hayvanlara karşı ilgi ve sevgi duymak gerekir.

Evet, hastanelerde acil hayvan vakalarına tedavi sağlayabilmek için nöbet vardır. Dönüşümlü olarak veteriner hekimler arasında nöbet tutulur. Özel kliniklerin hepsinde nöbet durumu bulunmaz.

Veteriner muayene ücretleri her sene Veteriner Hekimler Odası tarafından asgari olarak belirlenir ancak her klinikte ücretler farklıdır. Kliniğin bulunduğu semt, verdiği hizmetler, sunduğu imkanlar ve yapılan müdahaleye göre ücretler değişir.

Veterinerlik fakültesinden mezun olduktan sonra herhangi bir alanda uzmanlık alabilmek için 4 yıl daha okumak gerekir. Veteriner cerrahi, mikrobiyoloji, iç hastalıkları ve jinekoloji gibi alanlarda uzmanlık kazanılabilir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Doktor Maaşları Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu