Gündem

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Hangisi? İlk 20 Ülke

Ülkeler arası seyahatler için güçlü pasaportlar daha kolay vize alabilir. Dünyanın en güçlü pasaportlarına tam liste şeklinde göz atalım. Güçlü pasaportların özelliği, pasaport sahiplerine özgürce vizesiz seyahat edebilme imkanı sağlamasıdır. Güçlü olarak değerlendirilmesindeki kıstas vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısıdır. Vizesiz şekilde ne kadar çok ülkeye gidebiliyorsa pasaport o kadar güçlüdür denebilir.

Yurt dışı seyahatleri için gideceğiniz ülke talep ediyorsa öncesinden vize almanız gerekir. Bir ülkeden başka bir ülkeye gidebilmek için pasaport ve vize devreye girer. Güçlü pasaporta sahip ülkelerde vize gerekmeksizin sadece pasaportla seyahat edilebilir ancak diğer ülkeler için vize alma zorunluluğu bulunur. Dünyanın en güçlü pasaportlarına baktığımızdaysa vize gerekmeden birçok ülkeye özgürce seyahat edebildiğini görürüz. Dünyanın en güçlü pasaportlarının listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En Güçlü Pasaport Hangisi?

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 193 ülkeye vizesiz girebilme hakkıyla Japonya geldiğini görüyoruz. Dünyada toplamda 208 ülke vardır ve Japon vatandaşları bunların 208 tanesine vizesiz şekilde seyahat edebilir. Vize alma zorunluluğu olmadan yalnızca pasaport ve kimlikleriyle ülkeler arası geçişleri kolayca yapabilirler. Japonya’nın ardından Singapur, Güney Kore, Almanya gibi ülkeler gelir. Bu ülkeler de benzer şekilde 190’ı geçkin ülkeye vizesiz şekilde seyahat edebilirler.

Ülkelerin güçlü pasaporta sahip olmalarında güvenlik, istikrar, diplomatik ilişkiler, ekonomik güç ve pasaport güvenliği gibi etmenler vardır. Japonya; dünyada güvenlik ve istikrar açısından yüksek itibara sahip, ekonomik olarak gelişmiş ve diplomatik ilişkileri iyi bir ülkedir. Bu ilkelerden dolayı Japon pasaportu bütün ülkelerde kabul görür ve vize almasına gerek yoktur. Aynı şekilde sırasıyla Singapur, Güney Kore, Almanya, Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya gibi ülkelerde de durum budur. Dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip ülkelerin temelinde bu nedenler yatar.

En Güçlü Hangi Renk Pasaport?

Pasaport renkleri ülkelere ve bölgelere göre değişiklik gösterir ve ülkeler arasında renklerin bir önemi yoktur fakat ülke içerisinde bu durum değişebilir. Pasaport çeşitleri farklı renklerde olur ve pasaportun çeşidine göre vize almak kolaylaşabilir. Avrupa Birliği olan ülkelerin pasaport rengi koyu mavidir. Bu renk AB üyeliğini ve birliğin temel değerlerini temsil etmek için kullanılır. Bu ülkeler kendi aralarında belirlemiş oldukları vize politikalarını uygularlar. AB pasaportuna sahip vatandaşlar birçok ülkeye vizesiz şekilde seyahat edebilir. Bunun dışında diğer ülkelerde pasaport renkleri değişiklik gösterebilir.

Örneğin; ülkemizde normal vatandaşların alabileceği pasaport rengi kırmızıdır ancak devlet memurlarına yeşil, kurum görevlilerine gri ve diplomatik kişilere de siyah pasaport verilir. Bu şekilde baktığımızda siyah pasaport aralarında en güçlüsüdür. Devletin üst seviyelerindeki kişilere verilen siyah pasaportun seyahat özgürlüğü diğerlerine göre daha fazladır. Bazı ülkelerde ise yeşil pasaport sahiplerine vize istenmez. Bu gibi ekstra avantajları kullanarak pasaportların imkanlarından yararlanılabilir.

Yeşil Pasaport ile Hangi Ülkelere Gidilir? yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Vizesiz Seyahat İmkanı Sunan Dünyanın En Güçlü Pasaportları

dünyanın en güçlü pasaportları

Dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip olan kişiler vizesiz seyahat imkanını kullanarak pek çok ülkeye giriş yapabilir. Kimliğiniz ve pasaportunuz ülkeye giriş yapmanız için yeterli olacaktır. Yüksek seyahat özgürlüğüne sahip pasaportları listeledik. Seyahat kısıtlamaları ve vize politikaları değişiklik göstermediği sürece dünyanın en güçlü pasaportları aşağıdaki gibidir. Olası değişiklikler için ülkelerin konsolosluk ve büyükelçiliklerinin resmi web sitelerine göz atabilirsiniz.

 1. Japonya: 193 ülke
 2. Singapur: 192 ülke
 3. Güney Kore: 191 ülke
 4. Almanya: 191 ülke
 5. Finlandiya: 190 ülke
 6. İtalya: 190 ülke
 7. Lüksemburg: 190 ülke
 8. İspanya: 190 ülke
 9. Avusturya: 189 ülke
 10. Danimarka: 189 ülke
 11. Fransa: 188 ülke
 12. İrlanda: 188 ülke
 13. Hollanda: 188 ülke
 14. Portekiz: 188 ülke
 15. İsveç: 188 ülke
 16. Belçika: 187 ülke
 17. Yeni Zelanda: 187 ülke
 18. İsviçre: 187 ülke
 19. Birleşil Krallık: 187 ülke
 20. Norveç: 186 ülke
 21. Amerika Birleşik Devletleri: 186 ülke
İlginizi Çekebilir:
Devlette ve Özelde Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar?

Birçok ülkeye vize gerekmeden giriş imkanı sağlayan güçlü pasaportlar yukarıda belirtildiği gibidir. Dünya üzerindeki 208 ülkenin birçoğuna vizesiz şekilde giriş yapılabilir, kolayca seyahat edilebilir.

Dünyanın En Güçlü Pasaportlarına Sahip Olmanın Avantajları

Dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip olmak seyahat severler için birçok avantaj sağlar. Farklı kültürler keşfetmeyi, farklı ülkeler gezmeyi sevenler için pasaport ve vize işlemleri en uğraştırıcı olanıdır. Sınırları aşabilmek için pasaportunuzun ve vizenizin yeterli olması gerekir. Güçlü pasaportlara sahip olan kişiler, dünya genelinde birçok ülkeye vizesiz şekilde seyahat edebilir. Sadece gezmek için değil, eğitim ve iş imkanı olarak da avantajlıdır. Vizesiz seyahat sayesinde iş imkanlarından faydalanabilir, eğitim fırsatlarını kullanabilirsiniz. Turistik gezilerinizde vizeye bağlı kalmadan istediğiniz zaman planlama yapabilirsiniz.

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 52.sırada yer alan Türkiye, 114 ülkeye vizesiz girme imkanı sağlar. Güçlü pasaportlar listesinde ortalama olarak değerlendirilebilir.

Japonya pasaportu dünya genelinde en güçlü pasaporttur. Güçlü ekonomisi, politikası, diplomasisi ve güvenliğiyle en güçlü pasaport Japonya pasaportu olarak bilinir. 112 ülke arasında 1. olmayı başarmıştır. 193 ülkeye vizesiz şekilde seyahat etme özgürlüğü sağlar.

Japonya’nın güvenli bir ülke olması, refah seviyesinin yüksek olması, diğer ülkelerle iyi anlaşmalar kurması, ekonomik olarak güçlü ve gelişmiş olması gibi nedenler dolayı pasaportu dünya genelinde geçerli ve güçlüdür. Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde ilk sıralarda gelmeyi başarır.

En güçlü pasaportlar sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer alan ABD pasaportu ile 186 ülkeye vizesiz girilebilir. Pasaport sıralamasına baktığımızda 112 ülke arasından 6. sıradadır. Bu yönüyle ABD pasaportu güçlü olarak nitelendirilir.

Ülkelerin pasaportunun güçlü olması ülkenin durumuyla bağlantılıdır. Singapur diplomatik ağları gelişmiş, ekonomik olarak güce ulaşmış ve güvenli bir ülkedir. Düşük suç oranları, istikrarlı politik ortam, güçlü hukuk sistemi gibi nedenlerden dolayı pasaportu seyahat özgürlüğü açısından güçlüdür. 192 ülkeye vizesiz seyahat edebilmeyi sağlar.

Türkiye pasaportunu dünya genelinde seyahat özgürlüğü açısından kıyaslayacak olursak ortalama diyebiliriz. Güçlü pasaportlar arasında yer almaz ancak göz ardı da edilemez. 112 ülkeye vizesiz girme imkanı bulunan Türkiye pasaportu çeşitli faktörlere göre değerlendirildiğinde ortalama güçtedir.

Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu olarak değerlendirilen Dubai pasaportu güçlü pasaportlardandır. 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan Dubai pasaportunu güçlü pasaportlar listesine koyabiliriz. Kurduğu diplomatik ilişkiler ve dünya genelinde sahip olduğu önemli ekonomik güç sayesinde 14.sırada yer alır.

Güçlü pasaportlar arasında yer alan Dubai pasaportu 174 ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlar. Dubai vatandaşları vizeye gerek olmadan sadece pasaport ve kimlikleriyle birlikte özgürce seyahat edebilirler.

Güçlü pasaportlar arasında değerlendirilen İngiliz pasaportu listede ilk 10 ülkeden biridir. 189 ülkeye vizesiz girme imkanı sağlar. Güçlü pasaportlar listesinde sıralaması her zaman ilk 10’da olmuştur.

Almanya pasaportu dünya genelinde seyahat özgürlüğü sağlayan en güçlü pasaportlardan biridir. Dünya genelinde kıyasladığımızda ilk 5 ülkeden biridir. Alman pasaportu sayesinde 191 ülkeye vizesiz şekilde seyahay edilebilir.

İsrail pasaportu dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 112 ülke arasından 22.sıradadır. 160 ülkeye vizesiz girebilme imkanı sağlayan İsrail pasaportu, güçlü pasaportlar arasında değerlendirilir.

Şili pasaportunu diğer ülkelerle kıyaslayacak olursak güçlü pasaportlardan biridir. 112 ülke arasında Şili pasaportu 15.sırada gelir. Şili pasaportu sayesinde 173 ülkeye vizesiz şekilde giriş yapılabilir.

İsviçre pasaportu seyahat özgürlüğü açısından ilk 10 ülkeden biridir. En güçlü pasaportlar arasında yer alan İsviçre pasaportu sayesinde 191 ülkeye vizesiz şekilde girilebilir.

Ülkemizdeki pasaport çeşitleri arasında en avantajlı olanı diplomatik pasaporttur. Ülkedeki yüksek düzey devlet görevlilerine verilen bu pasaport sayesinde birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabilir. Ülkeler genelinde kıyaslama yapıldığında ise en avantajlı pasaport Japon pasaportudur.

Pasaport ile ilgili işlemleriniz için NVİ Pasaport hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu