Ekonomi

Engelli Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Hasta ve hasta yakınların ve birçok insanın merak ettiği engelli maaşı ne kadar sorusu hakkındaki bilgileri sizinle paylaştık. Bunun yanında birçok yararlı bilgiyi de size sunarak, aklınızdaki birçok soruya cevap vermiş olduk.

Engelli maaşı, kişinin engellilik yüzdesine göre değişkenlik göstermektedir. 2023 yılı ile gelen zamlar ile beraber engelli maaşları da geçtiğimiz yıla göre artış göstermiştir. Ülkemizde ortalama engelli maaşları 1.874 TL ile 2.811 TL arasında değişkenlik gösterir.

Eğer %40 ve %69 arasında bir engellilik raporunuz varsa 1.874 TL, %70 ve üstü engellilik raporunuz var ise 2.811 TL maaş alabilirsiniz. Bu rakamlar her sene yapılan zamlarla birlikte artış gösterebilir.

Engelli Maaşı Kimlere Bağlanır?

engelli maaşı 2022 rakamları

Ülkemizde yaşamını idame ettiren kişilerin geçim derdine düşmemeleri için devletten belirli bir miktar ücret talep etme hakkı vardır. Fakat bu her engeli olan kişiye maaş bağlanılacağı anlamına gelmiyor. Öncelikli olarak kişinin bu engelli maaşına ihtiyaç durumunun belirlenmesi gerekiyor. Engelli maaşının kişiye tanımlanması için maaşları kapsayan kanun bulunmaktadır.

Engeli olan kişinin yardıma muhtaç ve güçsüz konumda olması gerekir ki bu yardımı alma şansı doğsun. Yayınlanan kanun hükmünde belirtilene göre kişide aranan ilk şart tam donanımlı bir hastaneden gidip rapor almasıdır. 18 yaşını geçmiş olması ve kişinin bakımını yapacak birisinin olmaması bir diğer etken olarak belirlenmiştir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli maaşları söz konusu olduğunda en başta gelen soru engelli maaşı almak için nasıl başvurulur olmaktadır. Burada en belirgin sorun bu kişilerin izleyecekleri adımı  bilmemesinden kaynaklanmaktadır.

 • Kaymakamlıklara bağlı olan mal müdürlüğünden alınacak başvuru formu başvuru yapacak kişinin ilk atması gereken adımdır.
 • Ardından sağlık kurulu raporu gelmektedir.
 • Alınan başvuru formu, sağlık raporu ve 2 tane fotoğraf işinizi görecektir.

Başvurularınız kaymakamlıklarca alınmaktadır. Ancak karar mercii kaymakamlık değildir. SGK başkanlığına gönderilen evrakların kontrolünü sağladıktan sonra neticelendirecek olan makam burası olmaktadır.

Asgari ücret açıklamasının yapılmasıyla gözler engelli maaşının artışına çevrildi. Peki engelli maaşı zammı ne kadar olacak ve ocak ayı engelli maaşı ne zaman yatacak derseniz merak edilen detaylar ve başvuru şartları konusunda size yardımcı olacak bir yazı derledik.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu açıklamalarıyla engelli parasının da artacağı için, bu paranın ne kadar olacağı herkes tarafından merak konusu olmuş durumdadır. Asgari ücret artışı önceki seneye göre 500 lira artarken yükseliş oranı 21.56 olmuştur. Peki yaşlı, muhtaç, özürlü ya da özürsüz olmak üzere kişilere verilen ve kanunla yürürlükte yer alan engelli aylığı zamları ne kadar ve ne zaman belirlenir? Gelin yazımıza birlikte göz atalım ve bu soruların cevabını bulalım.

İlginizi Çekebilir:
Asgari Ücret Kaç TL Oldu? 2022 Asgari Maaş

Ocak Ayı Engelli Maaşı Ayın Hangi Gününde Hesaba Yatacak?

Kişinin engelli aylığı her ay düzenli bir şekilde yatmaktadır. Maaşın yatma zamanı da kişinin doğum doğum tarihine göre değişiklik göstermektedir. Mesela bahsedilen kişinin doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olan kişiler aylıklarını her ayın 5. günü hesaplarından çekebileceklerdir. Merak edilen maaş zamanı için listemiz aşağıda mevcuttur:

 • Doğum tarihinin son hanesi 0 – 5 olan vatandaşlara her ayın 5. günü
 • Doğum tarihinin son hanesi 1 – 6 olan vatandaşlara her ayın 6. günü
 • Doğum tarihinin son hanesi 2 – 7 olan vatandaşlara her ayın 7. günü
 • Doğum tarihinin son hanesi 3 – 8 olan vatandaşlara her ayın 8. günü
 • Doğum tarihinin son hanesi 4 – 9 olan vatandaşlara her ayın 9. günü

Engelli Aylığı Nereye Yatıyor?

Engelli maaşı ödemeleri yapılırken oluşacak yoğunluğun önlenmesi ve kalabalık olmaması için maaş ödeme günleri farklı günlere bölünmüştür. Yukarıda bahsedilen tarihlerde kişiler kendilerine yakın PTT’ye giderek maaşlarını alabileceklerdir.

Engelli Maaşı Alma Şartları

Engelli maaşı alma şartlarını merak edenler için aşağıda düzenlenen başvuru koşulları yer almaktadır. Bu şartlar bulunuyorsa eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli aylığı almaya hak kazanacaktır.

Hastaneden alınan engel raporuna göre kişinin ‘engelli’ ve yardımsız hayatına devam edemeyecek kadar engelli olması, bakacak kimsesi olmayan ve hiçbir şekilde geliri olmayan toplam geliri mevzuatla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişilerle:

Bu koşullara sahip olup bakmakla yükümlü olunan 18 yaş altı yakını bulunan, yine gelirinin muhtaçlık sınırı altında olan kişiler bu aylıktan yararlanabilir.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Engelli maaşı almak için gerekli bazı evraklar bulunur. İçlerinde en önemlisi engel yüzdesini gösteren rapordur. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Fakirlik kağıdı
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt
 • Mal bildirimi
 • Dilekçe
 • Sağlık kurulundan alınan bir rapor

Engelli Maaşı ile İlgili Sorular

Engelli Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır?

Sayılı kanun dahilinde engelli bireylere ödenen maaşlar 3 ayda bir ödenir. Ödenen aylık üç aylıktır.

Engelli Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Hanedeki gelir artışı yetkili kuruma bildirilmeden tespit edilirse engelli bakım maaşı kesilir. Hanedeki gelir miktarında değişim olduğunda, hanede yaşayanların sayısında değişim olduğunda veya sağlık raporundaki engelli ibaresinde bir değişiklik olduğunda bildirilmesi gerekmektedir.

Yaşlı Engelli Maaşı Ne Kadar?

Maaş engel durumuna ve belirli ölçütlere göre değişiklik göstermektedir. Yazımızın başında belirttiğimiz maaşlar yaşlı engelliler için de geçerlidir. Yaşlılık maaşları için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Video Sevenlere Bir Bilgilendirme Kanalında Videolu Anlatım;

Ayrıca ilginiz çekebilir; İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu