Ekonomi

Psikolog Maaşları Kamuda ve Özelde Ne Kadar?

İnsanların ruhsal ve fiziksel sağlığını sağlayan bir meslek olması, buna bağlı olarak ilgi çekmesi sebebiyle psikolog maaşları merak edilmektedir. Psikolog maaşları psikoloji lisans mezunlarının işe başlaması ile kazandıkları maaşlardır. Bunlar kurumdan sektöre birçok etkene bağlı olarak değişir. Bu yazımızda psikoloji öğrencileri ve psikoloji bölümünü seçmek isteyenler için psikologlar nerede çalışır ve çalıştıkları yerlerden ne kadar maaş kazanırlar gibi sorulara değineceğiz.

Psikolog maaşları hakkında bilgi sahip olmadan önce öğrenmeniz gereken şey, klinik psikoloji üzerine uzmanlaşmak ya da psikoterapist olmak istiyorsanız harcamanız gereken önemli bir para olduğudur. Psikoloji alanında sadece lisans eğitimi yetmeyecektir. Eğitim ve sertifikalar alarak da kendinizi geliştirmeniz sektördeki rekabette yerinizi yükseltecektir.

Psikolog mezunu maaşları için böyle bir zorunluluk gerekmez fakat lisanstaki eğitimin tamamı ile kendinizi geliştirmediğinize inanıyor ya da başvuru yaptığınız yerler tarafından tercih edilmek istiyorsanız siz de eğitimlere katılabilirsiniz. Bunun için birçok eğitim kurumu ve eğitimci vardır. Bunlar arasından gerçek ve doğru eğitimi vereni seçmek ise maalesef ki gün geçtikçe ve eğitim piyasası büyüdükçe zorlanıyor. Psikoloji alanında iyi bir yere gelmek için kariyer planınızı yapmalı ve iyice araştırarak doğru adımlar atmalısınız.

Psikolog Olmak İçin Kaç Yıl Okumak Gerekir?

Psikolog unvanı kazanmak için okunması gereken psikoloji bölümünün lisans süresi 4 yıldır. Psikolog olmak için en az 4 yıl okumak gerekir. Fakat genelde psikoloji bölümünde yüksek lisans eğitimi yaygın olduğu için öğrenim süresi 6 yıla kadar çıkabilmektedir. Psikoloji bölümü kişinin kendisini akademik olarak da geliştirmesi gereken detaylı ve uzun süreçli bir bölüm olduğu için yüksek lisans psikolog adayları için oldukça gereklidir.

Çocuk Psikoloğu Olmak İçin Ne Yapılır?

Psikoloji oldukça geniş, alt dalları olan bir alandır ve çocuk psikolojisi de bu alt dallardan biridir. Çocuk psikoloğu olmak isteyenler 4 yıllık psikoloji lisans bölümünün ardından 2 yıl yüksek lisanslarını bu alanda yapmalıdırlar. 2 yıllık lisansüstü eğitimin ardından çocuk psikolojisi bölümünde uzmanlık kazanarak meslek hayatlarına bu yönde devam edebilirler.

Psikolog Olmak İçin Sayısal mı Sözel mi?

Lisede psikoloji bölümünü hedefleyen öğrencilerin merak ettiklerinden biri de psikolog olmak için TM mi MF mi seçeceği konusudur. Psikoloji bölümü eşit ağırlık ile alan bir bölümdür. Hedefi psikoloji olan öğrenciler lisede eşit ağırlık bölümünü seçmektedir. Üniversitede psikoloji lisans bölümünde sözel dersler ağırlıktadır.

Kamuda Psikolog Maaşları Ne Kadar?

psikolog maas

Kamuda psikolog olarak işe başlamanız için KPSS’ye girmeniz ve aldığınız puan ile seçtiğiniz bakanlıklara tercih verebilirsiniz. Bunlar Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bakanlıklardır. Bakanlıklarda çalışmanız halinde 657 sayılı kanuna bağlı memur olarak işinize başlarsınız. Bu bakanlıklarda kamuda psikolog maaşları bakanlığa bağlı olarak değişir. Bu maaşlar 4200-4800 olarak değişmektedir. Bu maaş meslekte döneminiz ve yılınız arttıkça artacaktır.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde psikolog maaşları işinizin kendinize ait olması ya da nerede çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir. Psikologlar özel sektörde rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde, anaokullarında, huzur evlerinde, okul, hastane ve psikiyatri kliniklerinde çalışabilirler. Psikologların en çok tercih ettiği alan rehabilitasyon merkezleridir. Buralarda maaş asgari ücretin üstünden başlayarak deneyiminize bağlı olarak değişmektedir. Eğer kendi işinizi kurarsanız ise maaşınız tamamı ile değişecektir. Kolej ve okullar 5 çalışma günü içerir. Hafta içi olacak bu günler için aylık psikolog maaşı 4.250 ile 6.000 arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir:
2022 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog ücretleri tüm özel ve kamu kurumlarına göre değişirken bu alanda en çok çalışanlar ise klinik psikologlardır. Bu yüzden psikoloji öğrencileri arasında en popüler alan daima klinik psikoloji olmuştur. Klinik psikologlarda hastane ve psikiyatri kliniklerinde çalışabilirler. Buralardan aldıkları psikolog maaşı 4.000 ile 6.000 arasında değişirken kendi polikliniğinizi açtığınız takdirde bu ücret 20.000 gibi rakamlara ulaşabilir. Bunlardan ayrı olarak özel şirketler insan kaynakları, işe alım, hizmet içi personel eğitimi gibi konularda çalışabilmesi için psikolog ihtiyacı duyar. Buralarda çalışabilmeniz için gerekenlerden biri de iyi bir seviyede İngilizce bilmektir fakat bu sektörün çok fazla istihdamı bulunmaz. Özel şirketlerde psikolog maaşı 4.250 TL’den başlar, bu maaş miktarı şirketin hacmine bağlı olarak değişir.

Ücretsiz Psikolog Var mı?

Evet, vardır. Ücretsiz psikolog hizmeti bazı devlet hastanelerinde, belediyelerde, belediyeler tarafından açılan Psikolojik Danışmanlık Merkezleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri gibi yerlerde verilmektedir. Siz de gerek duyuyorsanız bu gibi kurumlarda verilen ücretsiz psikolog desteklerinden randevu alıp yararlanarak ruhsal sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Psikoterapi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinde Çalışan Psikolog Maaşları

Psikolog maaşları psikoterapi ve psikolojik danışmanlık merkezlerinde de çok fazla değişkenlik göstermektedir. Bu merkezlerde çalışan psikologlar yaptıkları seans üzerinden ücret almaktadır. Burada seans bazında psikolog ücreti almanın mantığı ise şöyledir; İstanbul gibi büyükşehirlerde lokasyonun önemi çok büyüktür. İstanbul’un lüks semtlerinde seanslar 600 TL’yi bulurken diğer semtlerinde 300 – 400 bandında sürmektedir. Birçok psikolog terapi merkezlerinden komisyon üzerinden seans satın alır.

Kendi kliniği bulunmayan psikologlar buralarda hastaları ile terapi yapar. Kazandıkları ücretin ise bir kısmını bu terapi merkezlerine verirler. Bu yüzden psikoterapistlerin aylık geliri sürekli değişir. Ne kadar hastanız varsa ve ne kadar fazla terapi yapıyorsanız o kadar fazla para kazanırsınız bunun için ise düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmanız gerekir.

Günümüzde her ne kadar özel sektörde düşük olsa da şu an psikoloji okumakta olan birçok genç bulunmaktadır. Bu gençler kendilerini bir diğerinden farklılaştırmak için sürekli okumak ve çalışmak zorundadır. Bu yüzden her psikoloğun lisans ya da terapi bilgisi aynı olmamaktadır. Kişilerin iyi bir hizmet alabilmesi için psikologların aldıkları maaşlardan ziyade eğitimlerine özen göstermeleri tavsiye edilmektedir.

Kendi Kliniğini Açan Psikolog Ne Kadar Kazanır?

Kendi kliniği açan uzman psikologların ne kadar kazandığı kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu kişinin kendisini ne kadar geliştirmiş olduğu, ne kadar çevre edinmiş olduğu, ne kadar iyi izlenimler bıraktığı hatta kliniği nerede açmış olduğuna göre bile değişecek bir durumdur. Özel kliniği olan psikologların kazancını bu şekilde birçok etmen belirler. Her psikoloğun seans ücreti ve kazandığı maaş bu gibi etmenlerle farklılık gösterir.

Ayrıca bakmak isteyebilirsiniz; Psikiyatrist Maaşı Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu