Hayvanlar AlemiYaşam

Kedi ve Köpekleri Birbirine Alıştırmak İçin 10 İpucu!

Hem kedi hem de köpek sahibi olan kişiler ikisine aynı evde bakabilmek için bu hayvanların birbirine nasıl alıştırılacağını merak etmektedir. Kedi ve köpeklerin mükemmel bir arkadaş olması için öncelikle onların kişiliklerinin dikkate alınmasını gerekir. Kedi ve köpeğinizin aynı ev içerisinde iyi geçinmesi için yapılabilecek ipuçlarını aşağıda sizler için derledik.

Arkadaşlık, evcil hayvanlarınızın birbirlerinin varlığına ne kadar süreyle alışabileceğine bağlıdır. Her şeyi kendilerinin çözmelerine izin verin. Hayvanlarınızın karakterine bağlı olarak bu süre çok kısa veya biraz zaman alabilir. Bu konuda sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Kedi ve Köpek Aynı Evde Olur mu? Anlaşabilir mi?

Evet, anlaşmaları sağlandığı takdirde aynı evde rahatlıkla beslenebilir. Kedi ve köpek anlaşabilir mi sorusunun cevabı ise her hayvana göre farklıdır. Çünkü hayvanların da insanlar gibi karakterleri, huyları ve davranışları birbirinden çok farklıdır. Her kedi ve her köpek birbiriyle aynı değildir. Bu yüzden bu sorunun cevabı evdeki kedinin ve köpeğin karakterine göre değişir. Eğer benzer karakterde iseler rahatlıkla anlaşırlar, zıt karakterde iseler gün içerisinde aynı evde birbirilerine rahatsızlık verebilir, birbirilerini ve sahiplerini huzursuz edebilirler.

Kedi ve Köpek Neden Düşman Olarak Bilinir?

Kedi ve köpek birbirine düşman hayvanlar değil, birbirinden farklı hayvanlardır. İki tür de kendine has özelliklere sahip, kendine özgü karakterlerde hayvanlardır. Küçükken çizgi filmlerden beri bize düşman olarak gösterilse de anlaşabilecekleri şartlar sağlandığında birbirlerine bir zararı olmaz.

Birbirinden farklı beden dillerine sahip kedi ve köpekler aynı dili konuşmadığı için birbirlerini yanlış anlar ve rahatsız edebilirler. Örneğin; kedi saldırıya geçtiği sırada kuyruk sallarken köpek oyun oynarken kuyruk sallar. Bu gibi durumlar ikisi arasında anlaşmazlıklara neden olabilir.

Kedi ve Köpek Aynı Evde Birbirine Nasıl Alıştırılır?

kedi ve köpek anlaşması

Kedi ve köpek her zaman birbirine zıt olarak görülen iki hayvan türüdür. Genellikle bu iki tür birbiriyle anlaşamayan hayvanlar olarak bilinir. Bazen kedi köpeğe karşı saldırgan olabilir, köpek daha sakin ve umursamazdır. Bazen ise köpek kediden hoşlanmayabilir ve kedi için korkutucu bir durum oluşabilir. Aynı ev içerisinde ikisini de beslemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

Hayvanın Geçmişini Göz Önünde Bulundurun

Evde bir kediniz varsa ve bir köpek sahibi olmayı planlıyorsanız (veya durum tam tersi ise) geçmişte diğer hayvanlarla yaşamış bir kedi veya köpek aramaya başlamak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede geçmişten tanıdık gelen bir durum yaşayacağı için birbirilerine alışması daha kolay olacaktır.

Kedi ve Köpeğe Farklı Özel Bölgeler Sağlayın

Kediler doğası gereği bölgeseldir ve daha önce başka hayvanlara maruz kalmamışlarsa “bölgelerini” ailenizin yeni bir parçasıyla özellikle de tam tersi olduğu bilinen köpeklerle paylaşmaya açık olmayabilirler. Öte yandan köpekler oyuncu ve arkadaş canlısı hayvanlardır. Kedilerin bölgesel doğasını kabul etmeyebilirler ve diğer hayvanlarla iyi geçinmeyi severler. Bu yüzden ev içerisinde ikisinin de yalnız kalabileceği sadece kendilerine ait bir alan belirleyebilirsiniz.

Hayvanların Karakter Uyumuna Dikkat Edin

Kedinizi ve köpeğinizi birbirine tanıtmanın yolları zor olsa da imkansız değildir, bazı durumlara dikkat ederek aralarında dostluk kurulabilir. Sadece daha dikkatli olmak ve sabır gerektirir.

İlginizi Çekebilir:
Kedi Tüyü Yutmak Zararlı mı? Yutarsak Ne Olur?

Benzer veya aynı kişiliğe sahip olan hayvanların iyi geçinme şansı daha fazladır. Örneğin; kediniz oyuncu ve sosyalse, oyuncu ve enerjik olan bir köpekle iyi geçinecektir. Eğer kediniz sakin ve rahatsa, yine aynı şekilde sakin bir köpek tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Hazırlık Aşamasında Acele Etmeyin

Kedi ve köpeğiniz arasında dostluk kurmanın anahtarı iyi bir hazırlıktır. Köpeğinizi hazırlık aşamasında hemen kedinizle tanıştırmayın, yoksa kediniz şaşırabilir ve agresifleşebilir. Bu aşamada özen ve sabır gösterin, acele etmeyin.

Yeni kedinizi veya köpeğinizi eve getirmeden önce kedinizin mamasına, çöp kutusuna ve oyun alanına erişebileceği güvenli bir yerde olduğundan ve köpeğinizden güvenli bir mesafede olduğundan emin olun. Ayrıca kedinizin köpekten korkması durumunda kaçabileceği bir alan da ayarlamalısınız. Eve yeni bir kedi getirirken de aynı şey geçerlidir.

Kokularını Birbirlerine Alıştırın

Yeni köpeğinizi veya kedinizi eve getirdikten sonra birbirlerinin kokusuna alışmalarını sağlayın. İyi anlaşmaları için kokularını yavaş yavaş birbirlerine tanıtmak iyi bir fikirdir. Yataklarını değiştirin, vücutlarına bir bez sürün ve yemek kaplarının altına koyun veya zaman zaman oyuncakları değiştirin. Bunu sık sık yapın, bu sayede yüz yüze karşılaştıklarında birbirlerinin kokusunu kolayca tanıyabilirler.

Kedi ve Köpeğinize Zaman Tanıyın

Ayrıca onlara alternatif oyun zamanı programı yapın. Biri kendi alanında emniyete alınmışken, onların birbirlerini keşfetmelerine ve bulmalarına izin verin. Köpeğiniz kedinize olan takıntısını aştığında ve kediniz kendini güvende hissettiğinde ve kendisi gibi davrandığında yüz yüze tanışma zamanı gelmiş demektir.

Güvenli bir Ortam Sağlayın


Onları birbirleriyle tanıştırırken aniden saldırgan davranabilme olasılığını kontrol edebilmeniz için köpeğin tasmalı olduğundan emin olun. Birbirlerini kaşımak veya kovalamak gibi istenmeyen etkileşimlerden kaçınmak için tanıştırılırken her zaman onlarla birlikte kalın. İkisinin de güvende olduğundan emin olana kadar tedbiri bırakmayın.

Bunu 10 dakika veya daha kısa süreyle sık sık yapın. Çünkü kediniz köpekle ne kadar uzun süre birlikte olursa o kadar rahatsız olabilir. Birbirlerinin varlığından memnun olduklarını görene kadar bu kısa sık tanıtımlara devam edin.

İlgi ve Şefkatinizi Eksik Etmeyin

Kedi ve köpeği aynı anda evinizde beslemek istiyorsanız ikisine de aynı ilgi ve şefkati vermelisiniz. İkisiyle de ilgilenmeli, onlara özel zamanlar ayırmalısınız. Köpeğinizi her gün yürüyüşe çıkararak, kediniz ile ev içerisinde oynayarak onlarla baş başa zaman geçirebilirsiniz.

Ön Araştırma ve Gözlem Yapın

Bir köpek almadan önce veya eve kedi getirmeden önce sahipleneceğiniz Kedinin diğer hayvanlara, özellikle de bir köpeğe nasıl tepki verdiğini iyi inceleyin. Kediniz bir köpeğe karşı saldırgan görünüyorsa veya bir köpek gördüğünde saklanmaya devam ediyorsa, yeni bir köpek almak sizin için iyi bir fikir olmayabilir.

Aksi Durumlarda Dikkatlerini Dağıtın

Köpeğinizi kedinize olan takıntısından kurtarmak için oyuncaklarla veya sevdiği şeylerle dikkatini dağıtın. Aksi durumlarda tasmasıyla nazikçe uzaklaştırın. Birbirlerini takıntı haline getirmelerine izin vermeyin. Kediler ve köpekler doğru gözetim ile birlikte uyum ve barış içinde yaşayabilirler.

Sonuç: Tebrikler Kedi ve Köpeğiniz Dost Oldu!

kopek ve kedi

Köpeğiniz kedinize herhangi bir takıntı göstermediğinde ve kediniz saklanmadan veya ürkmeden evin içerisinde dolaşmaya başladığında kedi ve köpeğiniz arkadaş olmuş demektir. Gönül rahatlığıyla onları yalnız bırakabilir, ev içerisinde ikisiyle de huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz. Bu arkadaşlığı devam ettirmek ipuçlarına dikkat ederek siz sahibinin elindedir.

Köpeğim neden sürekli yalıyor yazısına göz atabilir, evcil hayvanınız ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu