Diyet & BeslenmeSağlık

Beyaz Çayın Faydaları Nedir? Nasıl Demlenir?

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen içeceklerden olan çayın taze halinden elde edilen beyaz çay faydaları ve lezzetiyle beğenilen içeceklerdendir. Faydaları arasında iltihaplanmayı azaltmak, böbreklerin işlevini yerine getirmesine yardımcı olmak, sağlıklı bir karaciğeri teşvik etmek, ağız sağlığını geliştirmek, uygun sindirimi teşvik etmek ve vücudun dinç ve zinde kalmasına yardımcı olmak yer alır. Diğer faydaları arasında bilişsel sağlığın desteklenmesi, üreme sağlığının desteklenmesi, kardiyovasküler sağlığa yardımcı olması ve cildi iyileştirmesi sayılabilir.

Beslenme uzmanları bu mucizevi çayın faydalarını keşfedene kadar beyaz çay Asya’da sıklıkla tüketiliyordu. Düzenli olarak beyaz çay tüketmek sadece organlarınızı sağlıklı tutmak için gerekli değildir, aynı zamanda cildiniz için de aynı derecede faydalıdır.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay Çin’e ait bir çay olup, yaklaşık 5.000 yıl önce bulundu. O zamandan beri Çin kültürünün önemli bir parçası haline geldi. Beyaz çayın botanik adı Camellia sinensis’tir. Popülerliği Asya’nın diğer bölgelerinde yayılmaya başlamış, Tayvan, Hindistan, Doğu Tayland ve Doğu Nepal gibi ülkelerde ekimine başladığı söylenmektedir.

Beyaz çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından ve güneşte kurutulmuş tomurcuklardan elde edilir. Beyaz çayın farklı çeşitleri vardır ve her çeşidin sağlığınıza bazı faydaları vardır.

Beyaz çay çeşitleri ise;

 • Gong Mei (Haraç Kaş)
 • Shou Mei (Soylu, Uzun Ömürlü Kaş)
 • Beyaz Puerh Çayı
 • Bai Hao Yinzhen (Gümüş İğne)
 • Bai Mu Dan (Beyaz Şakayık)

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çayın demlenme şekli siyah çaydan farklıdır. Siyah çaya göre demlemesi çok daha kolay ve demlenme süresi çok daha azdır. Siyah çay gibi altlı üstü olarak değil, tek bir demlikte demlenebilir. Bir tutam beyaz çayı bir çaydanlığa koyduktan sonra üzerine kaynar su ilave edilir. Kaynar su ilave ettikten sonra 3 – 5 dakika kadar beklendikten sonra çayınız içmek için hazırdır.

Beyaz Çay Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

beyaz çayın faydaları nelerdir

Beyaz çay aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde vücudumuza birçok yararı vardır. En fazla üç fincan olmak üzere günde bir fincan beyaz çay tüketmek böbreklerden cildimize kadar vücudumuza fayda sağlar.

 • İltihabı Azaltır

Beyaz çay, yalnızca iltihabı azaltmakla kalmayıp vücudunuzda iltihaplanmaya neden olan semptomlarla mücadele eden gerekli bir gıda olarak kabul edilir. Bu beyaz çayın yaprağında bulunan kateşinler sayesinde olur. Birçok çalışma ayrıca düzenli olarak tüketilirse beyaz çayın başlıca diyabet, kanser vb. kaynaklı kronik iltihaplanma riskini büyük ölçüde azaltabileceğini düşündürmektedir . Kateşinlerin ayrıca kas iltihabını azalttığı bilinmektedir.

 • Böbrekler İçin Beyaz Çay

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, beyaz çay çevre ile ilişkili olumsuz etkilerle savaşmak için yeterli potansiyele sahiptir. Bu çevre kirliliği, böbrek ile ilgili bozukluklar da dahil olmak üzere insan vücudunu etkilediğinde göz korkutucu sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle beyaz çayın organik olması ve sert kimyasallardan arındırılmış olması nedeniyle tüketilmesi önerilmektedir.

 • Sağlıklı Karaciğer İçin

Birçoğunuz hepatit ve aşıları hakkında bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Hızla yayılan göz korkutucu sağlık sorunlarından biridir. Bilim adamları, beyaz çayın hepatit hastalarını rahatlatmak için yeterince etkili olup olmadığını bulmak için bu konuda birçok çalışma yapmışlardır. Çay yapraklarındaki kateşinlerin hepatit B enfeksiyonunu tedavi edebileceği ileri sürülmektedir, ancak Beyaz çay tüketmenin Hepatiti tamamen ortadan kaldırabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır.

 • Ağız Sağlığı İçin Beyaz Çay

Ağız sağlığına da dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak ağız sağlığı sorunları daha az tehlikelidir ve Beyaz çay tüketilerek etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Beyaz çayın mucizevi yapraklarının ağız sorunlarının tedavisinde gerekli bir bileşen olarak kabul edilen flavonoid içerdiğini öğrenince şaşıracaksınız. Bu bileşen veba ve bakteri üremesini önlediği bilinmektedir. Beyaz çayda da az miktarda tanen bulunur, bu da diğer çaylardan farklı olduğu anlamına gelir.Beyaz çay dişlerinizde sarımsı bir renk bırakmaz.

 • Doğru Sindirimi Teşvik Eder

Sık sık hazımsızlık yaşıyorsanız, günde iki kez Beyaz çay tüketmek sizin için faydalı olabilir. Sadece bağırsak hareketlerinizi düzenlemekle kalmaz, beyaz çay mide asiditesinden, kramplardan ve hatta mide bulantısından anında rahatlama sağlamak için harika bir kaynaktır.

 • Beyaz Çay Yaşlanma Karşıtıdır

İnce çizgiler ve sarkmış ciltler yaşlanmanın belirtileridir ancak düzenli beyaz çay tüketiminin yaşlanma sürecini geciktirebileceğini biliyor muydunuz? Çayda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşır. Bu serbest radikaller cilt dostu değildir ve zamanında tedavi edilmezlerse cildinizi olumsuz etkilerler.

İlginizi Çekebilir:
Ginkgo Biloba Nedir? Faydaları Nelerdir? 8 Madde

Serbest radikallerle birlikte çay, ölü deriyi ve hücreleri canlandıran polifenollerle yüklüdür. Cildinizi pürüzsüz ve kırışıksız tutmak istiyorsanız bu besinleri tüketmeniz önemlidir.

 • Bilişsel Sağlık İçin

Yaşlanma sadece cildinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik sağlığınızı da büyük ölçüde etkiler. Beyaz çay, hafızayı ve diğer bilişsel işlevleri iyileştirdiği bilinen kateşinleri tüketmek için güvenli bir seçenektir. Yaşlı insanların birçok yönden sorunlu olan hafıza kaybıyla karşı karşıya kaldıkları sıklıkla fark edilir, ancak düzenli olarak Beyaz çay tüketirseniz, hayatınızdaki yaşa bağlı hafıza kaybının kurbanı olma olasılığınız azalır.

 • Üreme Sağlığı İçin Beyaz Çay

Kısırlık, herkesi kolaylıkla stres altına sokabilen göz korkutucu sağlık sorunlarından biridir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, erkekler günde en az bir fincan beyaz çay tüketerek üreme sağlığını iyileştirebilirler. Çalışmaların beyaz çay tüketen kadınlar için herhangi bir doğurganlık yararı kanıtlamamış olması dikkat çekicidir.

 • Kalp Damar Sağlığı İçin

Beyaz çay, yüksek tansiyon seviyelerini düşürmede etkili olan özellikler içerir. Ayrıca, dar kan damarları ve atardamarlardaki kan pıhtılaşması, kalbinizi tehlikeli bir şekilde etkileyebilecek göz korkutucu semptomlardır. Çalışmalar, beyaz çay tüketmenin dar kan damarlarını genişletmeye ve atardamarlardaki pıhtılaşmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu sayede atardamarlarınızdan kan akışı sorunsuz bir şekilde sağlar ve kalp hastalıkları riskini önler.

 • Sizi Gün Boyu Aktif Tutar

Beyaz çayın yardımıyla gün boyunca kendinizi aktif tutabilirsiniz. İşlenmiş ve kimyasal dolgulu enerji içeceklerine kıyasla güvenli ve sağlıklı bir seçenektir. Vücudunuzdaki enerji seviyelerini arttırdığı bilinen en yüksek miktarda L-theanine içerir. Ayrıca sizi nemli tutmak için iyi bir kaynaktır. Bu nedenle, uzun ve yorucu bir günün ardından enerji seviyenizi geri kazanmak için biraz sıcak beyaz çay içmeyi unutmayın.

 • Kusursuz Ciltler İçin

Beyaz çay gibi bitki çaylarını tüketmek, elastikiyetini arttırdığı ve cildinizin kuru ve donuk görünmesine neden olan ölü deri hücrelerini ve dokularını geri kazandırdığı bilindiği için cildinizde harikalar yaratabilir. Çaydaki antioksidanlar sizi serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruma işlevi görür.

Beyaz Çay ile İlgili Merak Edilenler

beyaz çay ile ilgili sorular

Beyaz çay içicilerinin merak ettiği soruları sizler için derledik. Ülkemizde genellikle yaygın olarak siyah çay tüketilse de beyaz çay severler hakkında bazı soruları merak etmektedir. Neden pahalı olduğu ve nasıl üretildiği çay içicilerinin merak ettiği sorular arasındadır.

Beyaz Çay Niye Pahalı?

Beyaz çayın toplanması siyah çaya göre daha zordur. Daha ince işçilik ve daha büyük uğraş gerektirir. Ayrıca çok taze halde toplanması gerektiği için üretimi kolay değildir, normal çaya göre çok daha az üretilir. Genellikle Çin, Hindistan, Sri Lanka gibi ülkelerde üretilen beyaz çay ülkemizde az bulunduğu için pahalıdır.

Beyaz Çay Günde Kaç Bardak İçmeli?

Beyaz çay içerken tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Günde 3 fincandan fazla içilmesi önerilmez. Bütün güne yayılacak şekilde günün üç farklı zaman diliminde 3 bardak beyaz çay tüketilebilir. Beyaz çayı gereğinden fazla tüketmek bazı rahatsızlıklara ve kansızlığa neden olabilir.

Kimler Beyaz Çay İçemez?

Her besinde olduğu gibi beyaz çayda da fazla tüketmek vücuda zararlıdır. Özellikle tansiyon, kalp, demir eksikliği gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler beyaz çay tüketirken daha dikkatli davranmalıdır. Gerekmedikçe tüketmemeli, tüketirken de miktarına dikkat etmelidirler. Bu rahatsızlıklardan dolayı ilaç kullanıyorsanız beyaz çay tüketmeniz önerilmez.

Beyaz Çay Üretimi Nasıl Yapılır?

Sofralarımızda siyah çay olarak görmeye alıştığımız çay bitkisinin rengi tamamen toplama ve soldurma işlemiyle alakalıdır. Eğer bitki henüz olgunlaşmadan yani yaprakları ve tomurcukları tazeyken toplanırsa beyaz çay, tamamen olgunlaştıktan sonra toplanırsa siyah çay elde edilir. Tam olgunlaşmamış bir bitki olan beyaz çayın antioksidan özelliği siyah çaya göre daha fazladır. Toplama zamanı farklı olduğu gibi soldurma şekli de farklıdır.

Beyaz Çay Çarpıntı Yapar mı? Kan Sulandırır mı?

Tüketim miktarına dikkat edildiği, günde 3 bardaktan fazla içilmediği sürece yapmaz. Ancak kafein içeren bir içecek olduğu için fazla ve sürekli olarak tükettiğinizde çarpıntı yapabilir, kanı sulandırabilir. Bu gibi sorunlar uykusuzluk sorunlarını da beraberinde getireceği için günde ne kadar içtiğinize dikkat etmeniz gerekir.

Son olarak; vücudunuzun sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır ve beslenme uzmanları beslenmenize beyaz çay gibi sağlıklı içecekleri dahil etmenizi önerir. Bu yüzden beyaz çay tüketmeye başlayın ve kaliteli bir yaşam sürün.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Tomatillo nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Faydaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu