Dekorasyon

Bahçe Yer Döşeme Taşı Modelleri ve 2022 Fiyatları

Villa bahçe taşları son zamanlarda bahçe yer döşemesinde siteli evler başta olmak üzere birçok evde başvurulan peyzaj ve dekor uygulamasıdır. Taşlarla bahçe dekorasyonu hem daha kullanışlı hem de göze daha güzel görünen bir ortam yakalamak için uygulanır.

Bahçe yer döşeme taşları yapılırken zemine ve ortamın büyüklüğüne göre farklı modeller kullanılır. Nasıl bir görünüm kazandırmak istediğinize göre farklı bahçe taşı modelleri seçilebilir. Modelden modele ve metrekareye göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Bahçe Taşı Nasıl Yapılır?

Bahçe taşı döşemesi döşenecek taş modeline göre farklı şekillerde yapılabilir. Kolay döşeme yöntemi alçıyı oluşturup dökerek taşın şeklini çıkarmaktır. Beton ya da demir kalıplar kullanarak dökülen alçıya kolayca şekil verilir ve bu şekilde bahçe zeminin tamamı döşenir. Eğer kaldırım taşı gibi modeller döşenecekse yapılacak iş daha zahmetlidir. Önce zemin düz bir hale getirilir, daha sonra taşlar kum ve beton harcı ile beraber döşenmeye başlanır.

Bahçe Taş Döşeme Modelleri

Bahçe zemin taşları toprak zeminin daha kullanışlı hale getirilmesi için kurtarıcı ve bir nevi mecburi uygulamalardandır. Yağışlı havalarda işlek yerlerdeki toprak zeminler günlük hayatı zorlaştıracağı için zeminlere çoğunlukla taş döşenir.

Bahçeli alanlarda, parklarda, yeşilliklerdeki yürüyüş yollarında bu zemin taşı modellerine rastlamaktayız. Bahçe taşı fiyatları uygulanacak alanın boyutuna göre değişmektedir. Kullanıcı bahçe taşı modellerine ve 2022 fiyatlarına bakarak alanınıza en uygun modeli seçebilirsiniz.

Bahçe Bordür Taşı

bördür taşı

Bordür taşı yol zemininin kenarlarına döşenen taştır, betondan oluşur. Bahçe bordür taşı fiyatları kaç adet döşeneceğine, yolun uzunluğuna, taşın boyutuna ve modeline göre değişiklik gösterir. Taşın yüksekliği, modelleri ve genişliği fiyatın belirlenmesinde etkendir. Zemindeki yolu çevrelemek için döşenir. Kenar bordür taşında ortalama boyutlardaki bir adeti 15 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Bahçe Karo Taşı

bahçe karo taşı

Bahçe karo taşı zemin döşemesinde görsellik açısından hoş göründüğü için tercih edilen bir taş modelidir. Kiremit, seramik ve doğal taşlar kullanılarak elde edilir. İç zeminler için ahşap modelleri de mevcuttur. Zemin karo taşının granit, mozaik, taş, wash karo gibi birçok farklı modeli, rengi ve deseni bulunmaktadır. Fiyatları metrekaresi 40 – 60 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bahçe Patika Taşları

bahçe patika taşı

Genellikle yeşil alan içerisinde bir yürüyüş hizası belirlemek, çimlere basılmasını önlemek ve çimlik alanlarda daha kolay yürünmesini sağlamak için patika taşı döşenir. Bu sayede bahçeye yürüyüş rotası belirlenmiş olur. Patika taşları adımlara denk gelecek şekilde beton veya beton üzerine ahşap modelli olacak şekilde döşenebilir. Adım taşlarının fiyatı paketi modele göre 60 – 100 TL arasında değişmektedir.

Bahçe Çim Taşları

bahçe çim taşı

Çim taşı hem yeşil görüntüsü hem de kolaylık sağlaması ise bazı çimlik alanlarda tercih edilen modellerdendir. Bahçeyi daha kullanışlı hale getirmek için çim bulunan alanlara çim taşları döşenebilir.

Çim taşları altıgen şeklinde iç içe geçerek döşenmiş taşlardan oluşur ve ortası boşluktur. Ortasındaki boşluklarda çimlik alanlar bırakarak yeşillendirilir ve hoş bir görünüm yakalanır.

Bahçe çim taşı fiyatları metrekaresi 50 – 60 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Bahçe Parke Taşı

bahçe parke taşı

Bahçe parke taşı modelleri geniş yeşil alanlardaki uzun yürüyüş yollarında tercih edilen modellerdir. Geniş bir yeşil alan içerisinde yürüme yolunu belirlemek, çimlere basmadan yürümek ve daha kullanışlı bir yürüyüş yolu için parke taşları döşenir. İçeriğinde plastik de bulunduğu için betona göre daha yumuşak bir yapıdadır. Genellikle çocuk parklarında bu taş modeli kullanılır.

İlginizi Çekebilir:
Standart Yemek Masası Ölçüleri Nedir ve Nasıl Olmalı?

Parke taşları zevke göre farklı renklerde ve şekillerde seçilebilir. Dikdörtgen kaldırım şeklinde, kare parke şeklinde, yıldızlı desenlerde, motifli desenlerde ve gri, siyah, kırmızı gibi renklerde parke taşı çeşitleri mevcuttur. Doku olarak beton, kumlamalı, çok renkli veya dekoratif dokuda seçilebilir.

Bahçe parke taşı fiyatları metrekare başına 100 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır. Palet hesabı ile satılan parke taşlarında 1 palet parke taşı kaç TL derseniz 900 – 1.000 TL fiyatlarına denk gelmektedir.

Kayrak Taşı Bahçe Yolu

kayrak tasi

Kayrak taşı bahçedeki yürüyüş yollarında en çok kullanılan taşlardan biridir. Çimlerle ve yeşil alanlarla uyumlu yapısı ile bahçe yürüyüş yolu taşı olarak güzel bir görünümü vardır. Çim derzli veya komple taş olarak tercih edilebilir. Yapımı sırasında öncelikle zemin düzleştirilir, daha sonra doğal çimento içeren özel bir yapıştırıcı sürülerek uygulanır. Kayrak taşının metrekare fiyatı 30 – 50 TL arasıdır.

Bahçe Yürüme Yolu Taşlarında Ne Kullanılır?

bahçe yürüme yolu

Bahçe yürüyüş yolu taşı yeşillik alanlarda daha kolay yürüyüş sağlayan, daha kullanışlı ve güzel görüntüye sahip taşlardır. Yürüyüş yolu oluşturmak için farklı modellerde bahçe zemin taşları kullanılabilir. En yaygın olarak gördüğümüz kayrak taşıdır. Hem dayanıklı olması hem de uygun fiyatlı olması ile çok tercih edilir. Bunun dışında ahşap patikalar ve farklı dekorasyon taşları tercih edilebilir. Kayrak taşından sonra parke taşı ve patika taşı da tercih edilen bahçe adım taşlarındandır.

Doğal Taşlarla Bahçe Düzenlenmesi

doğal taşlarla bahçe düzenlenmesi

Bahçe peyzaj taşları modelleri artık klasiklerin dışına çıkarak daha farklı bir hal alıyor. Alışık olduğumuz beton görüntülerinin dışında doğal taşlar kullanılarak oluşturulan patikalarla daha şık ve yeşile daha uyumlu bir hava yakalanıyor. Doğal taşlarla bahçe tasarımı son zamanların popüler uygulamalarındandır.

Dekoratif bahçe taşı çeşitleri ile doğal bir görünüm yakalanarak bahçenin doğasına uygun peyzaj çalışmaları yapılıyor. Bahçe için beyaz taş, delikli bahçe taşları, beyaz çakıl taşı gibi dekoratif taşlar tercih ediliyor. Taşlarla bahçe dekorasyonunda seçilen modeller arasında uyum yakalanarak hem daha düzenli, hem daha kullanışlı hem de daha şık bir görünüm elde ediliyor.

Bahçe Taşı Nasıl Temizlenir?

Gün içerisinde birçok dış etmene maruz kalan bahçe taşlarını görünce akıllara haliyle taş zemin temizliği nasıl yapılır sorusu yapılır. Bahçedeki zemin taşlarının temizliğini yaparak kirli görüntüden kurtulmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken hortum ve biraz tazyikli akan bir su ile taşları yıkamaktır. Üzerindeki çamur, yaprak, çöp vs. gibi şeyleri bir fırça ile süpürdükten sonra hortum yardımı ile taşlara su tutarak yıkayabilirsiniz. Dilerseniz fırça ile tekrar ıslak zemin üzerinden geçerek temizliğinden emin olabilirsiniz. Daha az geçilen akşam saatlerinde temizlik işlemini yaparsanız taşlar gece boyunca kuruyacaktır.

Bahçe Taşları Nasıl Boyanır?

Zaman geçtikçe dış hava koşullarına maruz kalan bahçe taşları eskiyebiliyor, rengini kaybedebiliyor ve solgun bir görünüm ortaya çıkıyor. Temizlense bile rengi solmuş ve kötü bir görünüme dönüşmüş bahçe taşlarını boyayarak yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Bahçe taşlarının yeni gibi gözükmesini isteyenler boya ile tekrar güzel bir görünüm kazandırmaya çalışıyor.

Bahçe taşlarının boyanmasındaki en önemli nokta boya seçimidir. Boya seçiminde güneş ışınları, aşınma ve su gibi çevresel faktörlere karşı olabildiğince dayanıklı olan kaliteli, uzun süre dayanabilecek boyaların tercih edilmesi gerekir. Yer taşları genellikle yağlı boya ile boyanmaktadır. Ayrıca boyamadan önce taşların üzerinin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için taşları yıkayıp kuruduktan sonra boyama işlemine geçmelisiniz. Boyama işlemi sırasında boyayı üzerinde yazdığı gibi sulandırarak kat kat sürebilirsiniz. Bir kat kurumadan diğer katı atmamalısınız. Kurumadan üzerine basılmamalı ve ikinci katı sürülmemelidir.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Standart Yemek Masası Ölçüleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu