Pratik Bilgiler

Haşhaş Bozulur mu? Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Tatlılarımıza, çöreklerimize ve yemeklerimize eklediğimiz haşhaşın bozulduğunu nasıl anlarız diyenler için öncelikli yapılacak şey tadına bakmaktır. Haşhaş da diğer besinler gibi dikkatli muhafaza edilmediğinde bozulacak bir besindir, dikkatli saklandığında ise kolay kolay bozulmaz. Bozulup bozulmadığını anlamak istiyorsanız ilk yapacağınız şey pişirmeden veya bir şeyin içerisine katmadan tatmaktır. Eğer tadında hafif bir acılık veya ekşilik hissettiyseniz bilin ki bozulmuştur. Genelde yüksek nemde ve sıcaklıkta kaldığında bozulmaya meyilli hale gelir. Tadı dışında kokusu ve dokusu da değişmiş olabilir. Bozulmuş olan haşhaş daha ağır kokar ve yapı olarak daha yapış yapış hale gelir. Bu forma gelmiş olan haşhaşı tüketmeyiniz. Bozulduğundan şüphelendiyseniz kullanmamalısınız.

Haşhaş Ne Kadar Sürede Bozulur?

Haşhaş eğer doğru koşullarda saklanırsa kısa sürede bozulmaz, uzun süre bozulmadan dayanabilir. Doğru şekilden kasıt; serin ve nemsiz ortamdır. Saklandığı yerde güneş almadan tutulmalı ve mutlaka ağzı kapalı olmalıdır. Ağzı açık kalırsa böceklenebilir, nemlenebilir ve formunu kaybedebilir. Güneş ışığına fazla maruz kaldığında ise yağı çıkabilir, sulanabilir ve ekşiyebilir. Eğer bu maddelere dikkat ederek haşhaşı saklarsanız 1 yıla kadar bozulmadan durur ve lazım oldukça rahatlıkla tüketebilirsiniz. 1 yılı geçtikten sonra tüketmeden önce sağlamlığını kontrol etmekte fayda vardır.

Haşhaş tohum ve ezme şeklinde farklı formlarda bulunur. Ezmenin bozulma süresi tohuma göre daha kısadır ve daha iyi muhafaza edilmelidir. İkisini de serin yerlerde tutmaya özen gösterilmeli, nem ve sıcağa maruz kalması önlenmelidir.

Haşhaş Ezmesi Buzlukta Saklanır mı?

haşhaş ezmesi nasıl saklanır

Mavi haşhaştan sonra haşhaşın kullanılan bir diğer formu da ezme şeklinde olanıdır. Özellikle hamur işlerinde ve yemeklerle birlikte genelde haşhaş ezme şeklinde kullanılır. Haşhaş evlerde genellikle kilerde, baharatlıkta veya buzdolabında saklanır. Uzun süre bozulmadan saklandığına emin olmak istiyorsanız evinizdeki en etkili yöntem buzdolabında saklamaktır.

Kullandıktan sonra fazla olan ve daha sonra kullanılacağınız haşhaş ezmesini saklamadaki buzdolabında çok daha uzun süre saklayabilirsiniz. Paket halinde aldığınız haşhaşın hepsini kullanmayabilirsiniz, kalan kısmı daha sonra değerlendirmek için buzluğa atarak içiniz rahat şekilde daha sonraları da kullanabilirsiniz. Buzlukta sakladığınız haşhaş 2 yıla kadar dayanabilir. Tekrar kullanacağınız zaman buzluktan hepsini çıkarmadan kullanacağınız kadarını çıkarmalısınız.

Ezme şeklindeki haşhaş çözünüp tekrar donunca formunu kaybederek bozulmaya daha meyilli hale gelebilir. Bunun için haşhaşı ayrı ayrı poşetlere bölerek dondurmanızı öneririz. Bu sayede kullanacağınız zaman hepsini çözündürmemiş olur, sadece kullanacağınız miktarı çıkarırsınız.

İlginizi Çekebilir:
Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar? 5 Etkili Yöntem

Haşhaş Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Eldeki fazla hashaş uzun süre nasıl saklanır diye düşünenlerin aklına gelen ilk yöntem buzdolabına atmaktır. Buzdolabında saklayacaksanız bir kavanoz veya buzdolabı poşetine koyarak saklamalısınız. Ayrıca haşhaşın ağzı mutlaka kapalı olmalı ve nem almaması için sıvıların yanına konulmamalıdır. Ağzı açık sıvılar ile yan yana konulduğunda nemlenebilir.

Mavi veya beyaz haşhaş tohum şeklindeyse tek bir pakete koyarak buzluğa atabilirsiniz. Haşhaş ezmesini ise daha kullanışlı olması için tek kullanımlık şekilde poşetlere bölerek dondurucuya atabilirsiniz. Buzluğa atılmış haşhaşlar bu şekilde 1 yıldan uzun sürelere kadar dayanır.

Haşhaş Zehirler mi?

Çiğ formda olan haşhaşın fazla tüketilmesi mide bulantısı, kusma hatta zehirlenmeye kadar giden etkilere neden olabilir. Haşhaş çiğ haldeyken tüketim miktarına dikkat edilmezse tehlikeli bir bitki olur. Çiğ haşhaşın zararları arasında sinir sistemine olumsuz etki etmesi ve düşük tansiyona neden olması gibi durumlar da vardır. Haşhaşın faydalarından yararlanmak istiyorsanız en iyi yöntem yiyeceklerinizle birlikte pişmiş halini kullanmaktır. Ölçüsüne dikkat edilerek tüketilen haşhaş çok faydalı bir besindir. İçerdiği faydalı besin değerleri sayesinde enfeksiyonu önler, demir eksikliğini giderir, beyne faydalıdır, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

Bonus: Haşhaş Nasıl Tüketilir?

haşhaşlı lezzet

Haşhaş faydalı olduğu kadar yiyeceklere lezzet de veren bir besindir. Haşhaşı yemeklerle beraber tüketerek çok daha lezzetli bir forma getirebilirsiniz. Hem göze hem mideye hitap eden haşhaşlı tariflerin başında haşhaşlı cevizli çörek geliyor. Bir benzeri de haşhaşlı açmalardır. Hamuru açıldıktan sonra haşhaş ezmesi sürülerek katlanır ve pişirilir. Haşhaş ile birleşen el açması hamur sonucu oraya çok lezzetli bir tat çıkar. Haşhaşlı revani de tatlı kategorisinde farklı lezzetlerdendir. Normal revani tarifine haşhaş tohumu eklenerek elde edilen bu tatlının üzerine de krem şanti koyuldu mu yeme de yanında yat diyebiliriz. 🙂

Daha basit bir lezzet arıyorsanız haşhaşlı erişteyi deneyebilirsiniz. Erişte makarna gibi kaynatıldıktan sonra üzerine haşhaş ezmesi dökerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Bonus: Sarı Haşhaş Nasıl Kullanılır?

Sarı haşhaş ezme yapımında kullanılan bir türüdür. Evde haşhaş ezmesi yapmak istiyorsanız sarı haşhaş alarak kolaylıkla deneyebilirsiniz. Bunun için öncelikle haşhaşı iyice yıkayıp süzmeniz gerekir. Süzdükten sonra yarım litre kaynatılmış suyu üzerine dökerek soğuyana kadar bekletmelisiniz. Haşhaşlar kaynar suyu çekerek şişecektir. Şiştikten sonra kalan suyu tekrar süzerek rondodan geçirebilirsiniz. İyice karıştıktan sonra ezme formuna kavuşacaktır.

Evde haşhaş ezmesi nasıl yapılır merak ediyorsanız ilgili videoya göz atabilirsiniz;

Ayrıca bakabilirsiniz; Kaymak Buzlukta Saklanır mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu