GüzellikPratik Bilgiler

Saç Boyası Yüzden Nasıl Çıkar? 5 Etkili Yöntem

Evde saç boyarken cilde bulaşması kaçınılmazdır. Boya işleminden sonra yüzdeki saç boyası nasıl çıkar diyorsanız etkili yöntemleri sıraladık. Saç boyama işleminden sonra en çok uğraştıran bulaşan boyaları temizlemektir. Kuaförlerde bile bulaşan saç boyalarını temizlemenin birkaç farklı yolu vardır. Zamanla yıkadıkça deriden çıkan boyaları daha kısa yöntemlerle temizlemek mümkündür.

Saç boyama işlemlerinde cilde bulaşmaması için ne kadar uğraşılsa da engel olunamaz. Cilde bulaşan saç boyalarını rengi koyulaşmadan çıkarmak gerekir. Boya kurumadan önce, henüz tazeyken çıkarmak çok daha kolay olacaktır. Saç boyası yüzden nasıl çıkar merak ediyorsanız aşağıda sıraladığımız etkili yöntemleri deneyebilirsiniz. Cilt tipinize ve cildinizin verdiği reaksiyona göre kendinize en uygun yöntemi uygulayabilirsiniz.

Saç Boyasını Yüzden Çıkarma Yöntemleri

saç boyası çıkarma

Saç boyasının cildinizde leke olarak kalmaması için ne kadar erken çıkarırsanız o kadar iyi olur. Zamanla yıkadıkça geçse de baştan çıkarmak daha kolay olacaktır. Saç boyasının rengine ve yoğunluğuna göre ciltte yayılma hızı değişebilir. İz kalmaması için çeşitli yöntemlerle çıkarabilirsiniz. Cildinizi tahriş etmemek için yavaş hareketlerle çıkarmaya özen gösterin.

  • 1. Yöntem: Makyaj Temizleyicilerle Silin

Saçınızı yeni boyadıysanız makyaj temizleyici ve pamuk yardımıyla cildinize bulaşan boyayı çıkarabilirsiniz. Temizleyiciyi pamuğa döktükten sonra hafifçe temizleyebilirsiniz. Su bazlı makyaj temizleyicilerindense yağlı temizleyiciler daha kolay çıkaracaktır.

  • 2. Yöntem: Aseton ve Pamuk Kullanın

Oje çıkarmak için kullandığımız asetonlar cilde bulaşan boyaları çıkarmak için de idealdir. Yüzünüze bulaşan boyayı çıkarmanın en etkili yöntemlerinden biri asetondur. Pamuğa döktüğünüz asetonu dikkatli şekilde boya bulaşan yerlere uygulayabilirsiniz. Aseton uyguladığınız yerleri ise sonrasında su ile durulamayı unutmayın.

  • 3. Yöntem: Bulaşık Deterjanıyla Yıkayın

Boyayı uyguladıktan sonra cildinize bulaşmış ve kurumuşsa en etkili yöntem bulaşık deterjanı olacaktır. Kurumuş olan boyayı çıkarmada bulaşık deterjanı etkilidir. Bir miktar bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırarak köpürtün. Sonrasında bir bez yardımıyla bölgeye uygulayın ve en son yüzünüzü durulayın.

  • 4. Yöntem: Vazelin veya Kremle Çıkarın

Saç boyasını ciltten çıkarmak için yağ bazlı vazelin ve krem gibi ürünler kullanabilirsiniz. Nemlendirici etkideki yağ bazlı bu ürünlerle boyayı çıkarmak kolay olacaktır. Krem gibi ürünleri pamuğa veya beze uygulayarak cildinizi tahriş etmeyecek şekilde silebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
10 Soru ile Yüze Lazer Epilasyon Yaptırmak

  • 5. Yöntem: Diş Macunuyla Ovalayın

Cilde bulaşan boyayı çıkarmak için diş macunu da kullanabilirsiniz. Diş macunuyla hafif şekilde ovalayarak bulaşan boyalardan kurtulabilirsiniz. Sonrasında cildinizi su ile durulamayı unutmayın.

Her cilt tipi birbirinden farklı olduğu için saç boyasını ciltten çıkarma yöntemleri cilt tiplerine göre farklılık gösterebilir. Önceden test ederek cildinizin reaksiyonunu kontrol edebilir ve olası alerjik risklerin önüne geçebilirsiniz.

Saç Boyası Lekelerini Önlemek için Pratik İpuçları

Saç boyası yüzden nasıl çıkar sorusuna cevap verdikten sonra ipuçlarına geçebiliriz. Boyanın bulaşmasını önlemek için olabildiğince aşağıdaki yöntemleri kullanabilir, saç boyası lekelerinin önüne geçmek için öncesinden önlem alabilirsiniz. Pratik ipuçları sayesinde boyama işlemi sırasında yüzünüze ve cildinize bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Ne kadar dikkat etsek de saç boyası bulaşacaktır ancak en aza indirmek için dikkatli davranabilirsiniz.

  • Cildinizi Koruyun

Boyayı uygulamadan önce cildinizde koruyucu bariyer oluşturabilirsiniz. Vazelin, krem, yağ gibi ürünleri cildinize uygulayarak boyanın cilde geçmesini engelleyebilirsiniz. Bu durum boyanın cilde temas etmesini engelleyecektir.

  • Cilt Tipinize Uygun Saç Boyası Seçin

İçeriğinde daha az kimyasal bulunan ve cildinizle uyumlu olan organik saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Organik boyaların ciltteki kalıcılığı en az seviyedeyken cildinize olan zararı da minimumdur.

  • Saç Boyama İşleminde Dikkatli Olun

Saç boyama işlemi sırasında cildinize temas etmesini engellemek için saç tellerini uç kısımlarından başlayarak boyayın. Boyayı dikkatli şekilde saçın üst kısımlarına doğru uygulayın.

  • Saçınızı Özenle Yıkayın

Saç boyama işlemi bittikten sonra saçınızı özenle yıkayın. Boyanın yüzünüze bulaşmaması için yavaş yavaş yıkayabilirsiniz.

  • Saç Boyasını Ciltten Hızlıca Temizleyin

Saç boyası lekesi oluştuğunda hemen müdahale edin. Boyayı cildinizden hızlıca temizleyin. Ne kadar çabuk müdahale ederseniz leke o kadar kolay çıkacaktır. Hafif hareketlerle cildinizden boyayı hemen temizleyebilirsiniz.

Saç boyası yüzden nasıl çıkar sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda çıkarma yöntemlerinden ve boyama sırasında dikkat edilebilecek ipuçlarından bahsettik.

Çirkin Tırnaklar Nasıl Güzelleşir? yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu