KadınCilt BakımGüzellik

40+ Soruda Lazer Epilasyon Hakkında Tüm Bilgiler!

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kesin ve kalıcı çözümlerden olan lazer epilasyon güzellik merkezi ve hastanelerde uygulanmaktadır. Lazer uzun süreli bir etki bıraktığı için size ömür boyu büyük rahatlık sağlar. Epilasyon sayesinde ağda, tıraş ve epilatör gibi aletleri hayatınızdan çıkarırsınız. Bu sayede hem zamanınız hem de paranız yanınıza kar kalır.

Lazer epilasyon bölgeleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaptırmak istediğiniz bölgeyle ilgili bir uzman görüşü alarak tedaviye başlayabilirsiniz. Kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak seçilen bölgeler farklıdır. Genellikle özel bölge epilasyonları daha yaygındır.

Başlıklar

Lazer Epilasyon Nedir?

lazer epilasyon

İstenmeyen tüyler ergenlik döneminden itibaren her bireyi uğraştırır. Hem hijyenik hem estetik açıdan temiz bir görünüm ve rahat bir his için bazı bölgelerdeki tüylerin alınması gerekir. Tüylerin alınmasında ağda, tıraş, epilatör, jilet ve eldiven gibi birçok yöntem vardır. Kılları kökten alan yöntemler hem acılı hem de oldukça uğraştırıcıdır. Jilet ve tıraş makinesi gibi yüzeyden alan yöntemlerde ise kıllar güçlenir ve kısa sürede geri çıkar.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyondur. Hayatınızın bir döneminde uygulanacak olan lazer işlemi size ömür boyu rahatlık sağlayacaktır. Ağda ve jilet gibi malzemelere her ay ödenen parayı düşündüğünüzde bir kez ödeyip kurtulacağınız lazer maddi açıdan da çok mantıklıdır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan lazer epilasyon teknolojisi her anlamda kıllar için kalıcı ve kesin bir çözümdür.

Soğuk Hava Üflemeli Lazer Epilasyon Nedir?

Buharlı lazer epilasyon olarak da bilinen bu epilasyon çeşidi son teknolojilerdendir. Genelde açık renk ten ve kalın yapıdaki kıllarda uygulanır. İşlem sırasında alet aynı zamanda soğuk hava üfleyerek cildinizi soğutur ve acı hissini azaltır. Bu sayede sıcağı daha az hissedeceğiniz için daha rahat bir tedavi süreci sağlar.

Buz Başlıklı Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon başlıkları içerisinde en az acı veren buz başlıktır. Özel yapıdaki soğuk başlığı sayesinde cildinizde buz kayıyormuş hissi vererek yanma hissini azaltır ve daha az acı duymanızı sağlar. Her cilt tipine uygun bir lazer teknolojisidir. Özellikle hassas yüz bölgesinde buz başlıklı lazer ile daha sağlıklı bir sonuç alınabilir.

İğneli Lazer Epilasyon Nedir?

iğneli lazer epilasyon

Açık renkli ve ince tüyler için lazer çeşitleri arasında en etkili olan iğnelidir. İğneli lazerde normalden farklı olarak elektrik dalgaları kullanılır. İğneli ince bir uçla tüyler kökten elektrik ile yakılır. Bu işlem en etkili ve kesin çözümlerdendir. Diğer epilasyon çeşitlerine göre daha acılıdır. Lazer epilasyon sonrası çıkmaya devam eden tek tük kıllar için de iğneli lazer uygulaması yaptırılabilir.

Lazer Epilasyon ile İlgili Merak Edilen Tüm Detaylar

lazer ile ilgili merak edilen sorular

Epilasyona başlamak isteyen kişilerin süreç ile ilgili merak ettiği birçok soru vardır. Bir güzellik uzmanına gitmeden merak ettiklerinizi öğrenebilmeniz için detayları sizler için sorularla derledik. Epilasyon süreci ile ilgili bilgi sahibi olabilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyonun çalışma prensibi ışık dalgalarına dayanır. Özetle anlatacak olursak; epilasyon aleti ile cilde atılan ışınlar kıl köklerini güçsüzleştirerek kılların kökten dökülmesini sağlar. Işınlar kılın tekrar büyümesi için güç aldığı kıl köküne zarar verir. Bu sayede kılın tekrar çıkması kesin olarak engellenir.

Lazerde atışlar bu işin uzmanı olan biri tarafından bilinçli ve kontrollü şekilde yapılır. Atış sıklığı, makine seçimi, dalga boyu ve atış derecesi cilt tipine göre belirlenir.

Hangi Bölgelere Yapılır? Nerelere Yapılmaz?

Lazer epilasyon bölgeleri kişinin isteğine ve kıl tipine göre belirlenir. Sert ve koyu kıl yapısındaki her bölgeye lazer uygulaması yapılabilir. Açık renkli, ince yapıdaki kıllara sahip bölgelerde lazer uygulaması yapılmaz.

Aynı zamanda dövme olan bölgelere de lazer işlem uygulanamaz. El, ayak, yüz, kol, bacak, koltuk altı, özel bölge, kaş, bıyık, bel, sırt, ense, omuz vb. birçok bölgeye kıl tipiniz uygunsa lazer uygulaması yapılabilir.

Tüm Vücut Lazer Hangi Bölgeleri Kapsıyor?

Lazerde erkek ve kadına göre tüm vücut farklı bölgeleri kapsar. Kadınlarda tüm vücut alt – üst kol, alt – üst bacak, koltuk altı ve bikini bölgesidir. Bikini bölgesinde popo içi ve özel bölge dahildir. Erkekler genellikle bacak ve kol yerine sırt, omuz ve göbek bölgelerini tercih eder. Tüm vücut genelde 4 – 5 bölgedir. Tüm vücut lazer paketi dahilinde ihtiyacınıza göre bölge seçimini yapabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Seansı Ne Kadar Sürer?

Bütün vücut epilasyon seansı 30 – 45 dakika arası sürer. Hangi bölgeleriniz için işlem görüyorsanız süre buna göre değişir. Komple yüz bölgesi 10 dakika kadar sürerken sadece bıyık bölgesi 2 dakika sürer. Her bölgeyi ortalama 5 dakika sayarak seansınızın kaç dakika süreceğini hesaplayabilirsiniz.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır?

Kişinin istediği birçok bölgeye lazer uygulanabilir. Uygulanması için kıl tipinin uygun olması lazımdır. Erkekler genellikle kaş, kaş arası, ense, sakal üstü, omuz, sırt ve koltuk altı bölgelerine yaptırır. Cihaz bölgedeki kılları gördüğü sürece kişinin istediği her bölgeye epilasyon yapılabilir.

Merak edilenlerden biri de erkek genital bölge lazer epilasyonudur. Hijyen ve sağlık açısından özel bölgenin temizliği çok önemlidir. Özel bölgeye isteğe bağlı lazer uygulaması yapılarak istenmeyen tüylere kalıcı çözüm sağlanabilir.

İlk Seans Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Seansınıza gitmeden önce ve seans sonrasında yapmanız gereken işlemler, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlara dikkat ettiğinizde daha verimli sonuçlar alır, çözüme daha çabuk ulaşırsınız. Dikkat etmeniz gerekenler ise epilasyon sürecinin sağlıklı şekilde ilerlemesi içindir.

2 Lazer Arası Kaç Gün Olmalı?

Lazer epilasyonda seanslar genelde ihtiyaca göre 20 – 30 gün aralıklarla ayarlanır. Bu aralıklarla seanslar ayda bir kez olacak şekilde düzenlenir. Kişinin tüyleri çok yoğunsa bu aralık 20 güne düşürülebilir. Ancak yaz aylarında teninizde bronzlaşma varsa seanslar arası açılır ve kişinin normal ten rengine dönmesi beklenir.

Lazerin İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Lazerin iyi olduğunu gözlemleyerek anlamak mümkündür. Birkaç seans geçtikten sonra tüylerinizde belirli oranda azalma olduysa, tüyleriniz daha ince çıkıyor ve gözle görülür dökülmeler gerçekleşiyorsa lazerin iyi olduğunu anlayabiliriz. Özellikle 4. ve 5. seanstan sonra büyük oranda azalmalar gerçeklemiş olması gerekir. Eğer herhangi bir değişiklik görmüyorsanız yöntemi değiştirebilirsiniz.

Ağda mı Yoksa Lazer mi?

Ağda tüyleri incelten, zamanla belirli oranda azaltan ve tüylerin geç çıkmasını sağlayan bir yöntem olsa da kalıcı çözüm değildir. 3 – 4 haftada bir düzenli olarak tekrarlamak gerekir. Masrafı, uğraştırıcı olması, verdiği acı hissi gibi dezavantajlar göz önünde bulundurulduğunda lazer epilasyon çok daha mantıklıdır. Ağdayı ömür boyu yaptırmanız gerekir ancak lazer bir süre sonra sonuç verir ve tüyleriniz tamamen biter. Eğer lazer epilasyon yaptıramıyorsanız en mantıklı yöntem yine de ağdadır.

Her Lazer Öncesi Jilet Şart mı?

Her lazer öncesi kılların mutlaka kısaltılması gerekir. Uzun kıllara lazer epilasyon işlemi yapıldığında ışınlar kıl köklerine inmekte zorlanır, aynı zamanda canınız daha çok acır. Her seansa gitmeden önce tüylerinizi en kısa hale getirmelisiniz. Bunun için önerilen yöntem jilet veya tıraş makinesidir. Kılları kökten almadan bu şekilde kısaltabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Öncesi Temizlik ve Jilet Nasıl Yapılır?

Seansa gitmeden önce dikkat etmeniz gereken temel şey temizliktir. Hem kendi açınızdan hem seansı yapacak kişi açısından temizliğiniz çok önemlidir. Kadınlarda hem hijyen hem de sağlık açısından sakıncalı olduğu için regl dönemi sırasında seans yapılmaz. Gitmeden önce mutlaka duş almalı, kişisel temizliğinizden emin şekilde gitmelisiniz.

Genellikle bir gün önceden epilasyon uygulanacak bölgelerinizdeki kıllara jilet yapmanız söylenir. Sadece kıl kökleri kalacak şekilde yüzeyden jilet yapılır. Bu uygulama makinenin kıllarınızı daha iyi görebilmesi içindir. Bazı yerlerde ise jilet istenmez, seans sırasında bir tıraş makinesi yardımıyla kıllar kısaltılır. Epilasyon işlemi gördüğünüz yerin tavsiyesine göre sadece kıl kökleri kalacak şekilde ikisinden birini yapabilirsiniz.

Epilasyonda ilk seansa gitmeden önce temizliğinizi sağlamalı ve jilet yapmalısınız. Bu durum sadece ilk seans öncesi değil her seans öncesi geçerlidir. Daha hızlı sonuç alabilmek için gerekli adımlardır.

Lazer Epilasyon Sonrası Kese ve Krem Nasıl Kullanılır?

Seanstan önce olduğu gibi sonrasında da dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. En önemli kural seanstan sonra 24 saat kadar su değdirmemeniz gerektiğidir. Epilasyon uygulanan bölgelerinize 1 gün boyunca su değdirmemelisiniz. Bir diğeri ise seanstan 1 hafta – 10 gün kadar sonra kuru kese yapmanızdır. Kuru kese yaptığınızda kesenin etkisiyle güçsüzleşen kıl ve tüyleriniz daha hızlı dökülecektir.

Peki lazer epilasyon sonrası kese nasıl yapılır? Seansın üzerinden 10 güne yakın süre geçtikten sonra kıllarınız tekrardan uzamaya başlar. Hafif uzamış olan kıllara vücudunuz kuruyken keseyi biraz ıslatarak kese yapabilirsiniz. Nemli keseyle ovalayarak gücünü kaybetmiş olan kıllarınızın daha hızlı dökülmesini sağlayabilirsiniz.

Epilasyon sonrası dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerden biri de güneş kremi kullanmaktır. Özellikle yaz aylarında epilasyona gidiyorsanız oluşabilecek olası lekelerin önüne geçmek için mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Seans sonrasında güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamalısınız.

İşlem gördüğünüz süre boyunca zeytinyağı veya yağ bazlı kremler sürmemelisiniz. Bu tarz besleyici kremler cildinizi olduğu gibi kıl köklerinizi de besleyerek kıllarınızın güçlü kalmasını ve yeniden çıkmasını sağlar. Bu yüzden cildinizde su bazlı ürünleri tercih etmelisiniz.

Lazer Epilasyon Makine İsimleri

Epilasyon işleminde farklı teknolojilere göre birkaç makine çeşidi bulunur. Her merkezde kullanılan makine çeşidi farklı olabilir veya bir merkezde birkaç çeşit makine bulunabilir. Bazı yerlerde makine seçimi kıl tipine göre yapılır. Yeni teknoloji ve makineler tercih etmek, makinelerin bakımını sağlamak gerekir.

Lazerde Alexandrite, Nd:Yang ve Diode olmak üzere üç temel çeşit vardır. Diğerleri bu temel lazerlerin türetilmesiyle oluşmuştur. Farklı dalga boyu ve ışın atışına göre aletler çeşitlendirilmiştir.

Yaygın kullanılan lazer epilasyon makineleri şunlardır:

  • Alexandrite Lazer: Tüm cilt tiplerine uygun değildir. Açık tenli ve koyu renk kıl tipi olan kişiler için kullanıma uygundur. Bronz ve koyu tenli kişilerde kullanılmaması gerekir.
  • Buz Lazer: Epilasyonda son teknolojilerden biridir. Üç dalga boyuna olduğu için tüm kıl tiplerinde daha etkilidir. Titanium, Ice, Ice Planum olmak üzere üç Soprano serisi vardır. Soğutma etkisi olduğundan daha az acılıdır.
  • Diode Lazer: Cildin derinlerine işlediğinden acı hissi daha yüksek bir cihazdır. Günümüzde artık tek başına değil, buz lazerin içerisinde kullanılmaktadır.
  • Nd YAG Lazer: Daha etkili bir alet olduğu için daha acılıdır. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Genellikle Alexandrite ile beraber kullanılır.
  • Ev Tipi Lazer: Günümüzde yeni yeni yaygınlaşan evde uygulanabilecek epilasyon aletleridir. Bazı markaların çıkardığı bu aletlerle evde kendinize kolayca epilasyon işlemini uygulayabilirsiniz.

Cilt tipinize ve kıl köklerinize göre kendinize uygun olan makineyi güzellik uzmanı ile birlikte seçebilirsiniz. Doğru makineyi kullanmak daha hızlı çözüm almanızı sağlayacaktır.

En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisidir?

Lazerin en etkili türü hangisi olduğu merak edilir. Günümüzde son teknoloji olan soğuk üflemeli ve buz lazer cihazlar en yeni oldukları için en iyi diyebiliriz. Diğer cihazlarda bölgelere göre uygulama sağlanırken buz lazer cihazları her bölgeye uygulanabilmesiyle büyük rahatlık sağlar. Güzellik merkezinde sadece tek bir cihazla epilasyon işlemi sağlanabileceği için çok daha ekonomiktir.

İlginizi Çekebilir:
Mol Gebelik Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sarı Tüyler için Hangi Lazer?

Lazer makinelerinin birçoğu sarı, gri ve ince tüyleri görmez. Bu kıl tipine sahipseniz lazerden sonuç almanız çok zordur. Günümüz teknolojisine uygun yeni çıkan buz lazer makineleri bu kıl tiplerinde biraz daha etkilidir. Yine de tam sonuç vereceği garanti edilemez. Birçok merkezde sarı ve ince yapıdaki tüylere epilasyon yapılmaz.

Lazer Epilasyon Kalıcı mı?

Yaptıracak kişiler hem zamanlarını hem paralarını harcayacakları ve uzun bir sürece başlayacakları için işleme başlamadan önce kesin çözüm mü olduklarını merak eder.

Lazer epilasyon etkili mi değil mi bunu birçok neden belirler. Epilasyonu yaptırdığınız yer, kıl tipiniz, cilt türünüz, epilasyon öncesi ve sonrası yapılacaklara dikkat etmeniz vb. birçok neden süreci ve sonucu etkiler.

Birçok epilasyon merkezinde kıllarınızın bitmesinde %80 garanti verilir. Sadece kılların bitme süreci ve kesin sonuca ulaşmak herkes için farklı ilerler. Bazılarında 10 seans yeterli olurken bazılarında daha fazla seans gerekir. Seanslara aksatmadan katılmalı, öncesi ve sonrasında yapılacaklara dikkat etmelisiniz. Süreci karşılıklı olarak sağlıklı şekilde ilerletirseniz seanslar bittiğinde verilen garantiyi alırsınız ve kalıcı bir çözüm olur.

Lazer Epilasyon Beyazlatır mı?

Lazer ile ilgili merak edilenlerden biri renk açar mı sorusudur. Epilasyonun temel amacı renk açmak değil kıl köklerini yok etmektir. Bu işlem sırasında cilde rengini veren pigmentlere de etki ettiği için cilt renginde hafif açılma olabilir. Cilt beyazlatma için uygulanan işlemler farklıdır.

Lazer Epilasyon Bronz Tene Uygulanır mı?

Kendiliğiniz bronz bir cilt renginiz varsa uygulanır ancak güneşlenerek bronzlaştıysanız normal renginize dönene kadar lazer uygulanmaz. Güneş ile bronzlaşmış tenlere lazer uygulanması sakıncalıdır. Ciltte kalıcı lekeler kalmaması için cildin kendi rengine dönmesi beklenir. Bu yüzden seansı devam eden kişilere güneşlenmemesi ve denize girmemesi söylenir.

Lazer Epilasyon Zararlı mı? Tehlikeli mi?

Epilasyon yönteminden çekinenlerin en büyük kaygısı vücuda zarar verir mi oluyor. Epilasyona başlamakta kararsız olan kişilerin en büyük nedeni zararlı olabileceğini düşünmeleridir. Peki sanıldığı gibi epilasyon ışınları zararlı mı? Lazer teknolojisinde ışınlar sadece kıl köklerini görecek şekildedir. Işın atıldığı bölgedeki kıl köklerine kadar iner, vücutta yayılmaz. Bu nedenle ışınların vücudunuza herhangi bir zararı yoktur.

Yaygın olan en yanlış görüşlerden biri epilasyon kısır yapar mı, yumurtalıklara zarar verir mi sorusudur. Belirttiğimiz gibi lazer ışınları sadece kıl köklerini görecek şekilde tasarlanmıştır, kıl köklerinden derine inemezler. Bu yüzden yumurtalıklar vb. bölgeler için herhangi bir tehlikesi yoktur.

İşlem alanında uzman ve güvenilir kişiler tarafından yapıldığı sürece sağlığınıza hiçbir zararı yoktur. Bilinçli uygulanan epilasyon işlemlerinde vücudunuz hiçbir zarar görmez. Bir uzman tarafından cilt ve kıl tipine göre süreç başlatılarak sağlıklı şekilde ilerletilir.

Lazer Epilasyon Işınları Göze Zararlı mı?

Kaş arası ve kaş üstü lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin korktuğu durumlardan biri ışınların göze zarar vermesidir. Lazer ışınları direkt olarak göz ile temas ettiğinde oldukça zararlıdır ve çok tehlikeli sonuçları olur. Bu yüzden her yerde kolay kolay göz çevresine lazer uygulaması yapılmaz. Göz çevrenize lazer uygulaması yaptıracaksanız alanında uzman ve güvenilir yerleri tercih etmelisiniz. İşlem sırasında gözünüzü koruyacak gözlük vb. aletler kullanmalısınız.

Lazer Epilasyon Tüyler Ne Zaman Dökülür?

Dökülmeler genellikle ilk seanstan itibaren başlamaktadır. Az şekilde başlayan dökülmeler seanslar ilerledikçe artarak daha fark edilir hale gelir. Tamamen dökülmeler genelde 6 – 8 seanstan sonra başlar. Bütün seanslar bittiğinde %80 oranında bir dökülme görürsünüz. Bu oran bazılarında daha az, bazılarında daha fazladır.

Antibiyotik Kullanırken Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hayır, yapılmaz. Antibiyotik kullandığınız sırada vücudunuz ışığa ve ısıya karşı daha duyarlı olduğu için lazer uygulanması doğru değildir. Aksi takdirde antibiyotiğe bağlı olarak cildiniz kötü tepkiler verebilir. Antibiyotik kullanımından bir ay sonra lazer uygulamasına başlanabilir.

Lazer Epilasyonda Jilet Kullanılır mı?

Evet, kullanılır. Epilasyonda her seans öncesi tüylerinizi jiletlemeniz gerekir. Bunun dışında ara jilet yapmak önerilmez fakat illa kıllarınızı almanız gerekiyorsa jilet veya tıraş makinesi ile yüzeyden almalısınız. Epilasyon süreci boyunca kıllarınızı kesinlikle kökten almamalısınız. Olabildiğince ara jilet yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Lazer Epilasyon Çok Acıtır mı?

Lazer epilasyon acısı kişinin acı eşiğine göre değişiklik gösterecek bir durumdur. Acıtır veya acıtmaz demek doğru olmaz fakat belirli bir acısı olduğu inkar edilemez. Acı eşiğiniz çok düşük değilse kesinlikle dayanılamaz bir acı değildir. Sadece seans boyunca hissedilen bir sıcaklık acısıdır. Herhangi bir ağrı sızı olmaz.

Eğer epilasyona başlamadan önce ağda veya kökten makine ile tüylerinizi alıyorsanız epilasyonun acısına da dayanacaksınızdır. Ağda acısıyla hemen hemen aynıdır. Birkaç seans geçtikten sonra alışacağınız için acısı oldukça hafif geler.

Acı eşiği çok düşük olan kişiler için uyuşturucu sprey ve kremler uygulanabilir Acısına dayanamadığını fark ediyorsanız eczaneden alacağınız uyuşturucu krem veya spreylerle kolaylık sağlayabilirsiniz. Seansınıza gitmeden 20 – 30 dakika kadar önce uygulayarak bölgeyi uyuşturabilirsiniz. Bu sayede acınız hafifler.

Lazer Çatlaklara İyi Gelir mi?

Evet, lazer çatlaklara iyi gelir. Çatlak tedavisinde kullanılan lazer etkili yöntemlerden biridir fakat lazer epilasyon ile aynı şey değildir. Cilt leke tedavisinde olduğu gibi çatlak tedavisinde de yöntemlerden biri lazer ile tedavidir.

Cilt yüzeyinde oluşan çatlak görünümünde özel başlıklı lazerler ile cildin yenilenmesi sağlanarak çatlak görünümün büyük oranda azalması sağlanır. Cilt tipine ve çatlak yoğunluğuna göre en az 3 seans olacak şekilde bir yol izlenir. Seans sayısı herkeste farklılık gösterir.

Çatlak tedavisi yüzde kaç etkili olur derseniz %50 – %90 arası bir tedavi mümkündür. Bazı ciltlerde neredeyse tamamen iyileşirken bazı ciltlerde tamamen geçmese de eski haline göre büyük fark gözlemlenir.

Lazer Epilasyon Dövmeye Zarar Verir mi?

Evet, epilasyonda kullanılan lazer ışınları dövmeye zarar verir. Cilde kıl rengini veren melanin pigmenti epilasyon sırasında atılan lazer ışınlarını emer. Kılların rengi açılır, güçsüzleşerek dökülür.

Ciltteki kalıcı dövmelerde de bulunan renk pigmentleri lazer ışınlar atıldığında değişiklik gösterir. Dövme bozulabilir, rengi değişebilir hatta daha kötüsü ciltte yanmalar oluşabilir. Bu yüzden dövme üzerine lazer ışını uygulanması çok zararlı ve tehlikelidir. Dövmeniz varsa seans sırasında ışınlar oraya gelmeyecek şekilde üzeri örtülerek yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Doğum Sonrası Çıkar mı?

Lazer ile biten tüylerin doğum sonrası yeniden çıkıp çıkmayacağı merak edilen konulardan biridir. Tüyler hamilelikten sonra tekrar çıkmaz. Sadece hamilelikte hormonal bozukluklar yaşayan kişilerde çıkma olasılığı vardır.

Gebelik hormonal değişimlerin görüldüğü bir süreçtir. Bu süreçte her vücut farklı ve kendine özgü tepkiler gösterir. Bu tepkiler fiziksel, ruhsal ve bedensel olabilir.

Lazer Epilasyon Günah mı? Caiz mi?

Diyanetin açıklamasına göre mahrem bölgeler için caiz değildir. Müslümanlıkta kadınların ve erkeklerin kendi içlerinde de mahrem yerleri vardır. Göbek ile diz kapağı arası, özellikle avret bölgesi mahremdir. Bu yerleri tıbbi bir durum dışında açmak caiz değil, günahtır. Dolayısıyla özel bölgeyi epilasyon için açmak dinen caiz değildir. Dinen değerlendirildiğinde yalnızca mahrem bölgesi dışında kalan yerlere lazer uygulaması yapılabilir.

Lazer Epilasyon Hamilelikte Yapılır mı?

Lazerin hamilelik sürecine herhangi bir etkisi yoktur. Lazer radyasyonla değil ışık ışınlarıyla gerçekleştiğinden zararı olmayan bir uygulamadır. Hamileyken lazer yapılması doktorlar tarafından sakıncalı görünmez. Yine de bazı yerler tam tedbir sağlamak açısından hamilelik sırasında yapmazlar. Bu tamamen kişinin kararına kalmış bir durumdur.

Lazer Epilasyon Kaç Yaşında Yapılmalı?

Önerilen yaş 18 yaş üstüdür. Ergenlik tamamlanana kadar büyüme ve hormonsal değişimler devam ettiği için 18 yaşını tamamladıktan sonra epilasyona başlamak daha doğru bir karardır. Birçok güzellik merkezi ve hastanede de 18 yaş sınırı bulunur. Peki lazer epilasyon 18 yaşından altı yapılır mı derseniz yapan yerler vardır. Lazer işlemine en az 16 yaşında başlamanız önerilir.

Lazer Epilasyon İçin İdeal Kıl Uzunluğu Nedir?

Seans sırasında uzun olan kıllara atış yapılamaz. Kıl uzunken yapılan atışlar kıl köküne inmeyeceği için boşuna yapılmış olur. Bu yüzden kıllar bir gün öncesinde jiletlenmiş şekilde olmalıdır. Seanstan bir gün önce jilet yapılan kıllar seansa kadar 1 milimetre kadar uzayarak ideal uzunluğa gelir.

Lazer Epilasyonda Jel Neden Kullanılır?

Lazer epilasyon jeli seansa başlamadan önce sürülür. Vücudu soğutarak yanma ve sıcaklık hissini azaltır. Jel ile lazer epilasyon daha kolay ve daha acısızdır. Özellikle buz lazerde uygulanan jel makinenin kayganlaşmasını sağlar. Seans bittikten jeli bir havlu veya peçete yardımıyla silebilirsiniz, 24 saat boyunca su değmemesi gerektiğini unutmayın.

Lazer Epilasyon Kaç Ayda Biter?

Sonuç alma süresi her kıl tipine göre farklılık gösterir. 12 – 24 seans arası kılların tamamen bittiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu süre sizin kıl kökünüze bağlıdır. Bazı tüylerde erken sonuçlar alınırken bazı inatçı tüylerde sonuçlar çok geç alınabilir. 12 seanslık bir programa yazılarak kıl durumunuzu gözlemeyebilirsiniz.

Lazer epilasyon ne kadar sürer derseniz zaman olarak ortalama 1 sene diyebiliriz. 12 seanslık bir epilasyon programı randevulara eksiksiz katıldığınızda 1 sene içerisinde tamamlanır. Seansları aksatmamanız doğru sonuçlar alabilmeniz için çok önemlidir. Aksi takdirde süreç uzayarak sonuç gecikir.

Epilasyon Tamamen Bittikten Sonra Çıkan Tüyler Nasıl Alınmalı?

Bütün seanslarınız bitip süreciniz tamamlandıktan sonra tek tük olsa da kıllarınız çıkabilir. Tabii çıkma süresi oldukça uzundur. Çıkan tüyler genelde göze batmaz, fark edilmeyecek kadar az olur.

Seanslarınız tamamen bittikten sonra tüyleri almak isterseniz dipten olacak şekilde almalısınız. Ağda, eldiven, epilatör veya cımbız gibi kıl köklerinden alan aletler kullanılabilir. Jilet veya tıraş makinesi gibi yüzeyden alarak kılları sertleştiren aletlerden uzak durulmalıdır.

Lazer Epilasyon Lekelere İyi Gelir mi?

Lazer ile lekelerin giderilmesi epilasyondan farklı bir işlemdir. Cilt lekelerinden kurtulmak için lazer etkili bir yöntemdir. Farklı aletler ve farklı özel başlıklarla gerçekleştirilen bu iki işlem birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Ciltte oluşan lekelerin tedavisinde uygulanan lazer işlemi en az 2 seanslık bir işlemdir. Özellikle dövme sildirme ve güneş lekeleri için çok tercih edilmektedir. Leke türünüze göre seans sayısı farklılık gösterir. Vücutta oluşan leke izlerini gidermek için özel bir başlıkla işlem yapılır. İşlem sonucu leke izinin belirginliği giderilir.

Lazer Epilasyon Lekeleri Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda lazer epilasyon sonrasında lekelenmeler oluşabilir. Cildin çok hassas olması, seansta yanlış derece kullanılması, makinen bakımsız olması, seansı uygulayan kişinin yeterli bilgiye sahip olmaması gibi birçok neden bu duruma sebep olabilir. İşlemi yaptırdığınız yerin güvenilir ve profesyonel olması bu bakımdan çok önemlidir.

Seans sonrasında vücudunuzda lekeler oluştuğunu fark ettiyseniz bir cilt doktoruna giderek yardım alabilirsiniz. Lekenin iyileşmesi için doğal yağlar sürebilir, uzman tavsiyesi ile leke kremleri kullanabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Atış Derecesi Kaç Olmalı?

Lazer epilasyon ısı dereceleri sizin duyarlılığınıza ve kıllarınızın inatçılığına göre değişir. Her makinenin atış derecesi farklıdır. Cilt tipi ve kıl kökleri analiz edildikten sonra kullanılan makineye göre bir ısı ayarı yapılır. Atış derecesi kişinin duyarlılığına göre arttırılır veya azaltılır. Buna seans sırasında karar verilir.

Cilde uygun olmayan yüksek derecelerde atış yapmak cilt yanıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden uygulamayı yapacak olan kişinin bu konuda eğitimli olması önemlidir.

1 Hafta Arayla Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Hayır, yapılmaz. İki seans arasında 1 hafta yeterli bir süre değildir. Lazer epilasyonda iki seans arası süre 4 haftadır. En az 2 hafta beklemek gerekir. Randevular ayda bir kez olacak şekilde verilir. Regl dönemine denk geliyorsa bir hafta erken veya geç olacak şekilde ayarlanabilir.

Yüz bölgesindeki kaş ve bıyık tüylerinden biran önce kurtulmak için seanslar iki hafta arayla ayarlanabilir. Vücudun göz önünde olan yerleri olan bıyık ve kaş bölgesinde seanslar daha sık yapılır. Bu sayede istenmeyen bir görünümle gezmeniz engellenir. Vücut bölgesinde 4 – 6 hafta boşluk olmalıdır.

8 Seans Lazer Epilasyon Yeterli mi?

Bazı kıllar için yeterli iken bazı kıllar için değildir. Epilasyon merkezlerinde genellikle en az 10 – 12 seans verilse de 8 seans verilen yerler vardır. 12 seanslık bir programa yazılmak daha garanti olacaktır. Bazı kıl tiplerinde 12 seans bile yeterli olamayabiliyor. Bu durum seanslar arasında dökülmelerinize bağlı olarak kontrol edilir.

Lazer Epilasyon Öncesi Sonrası Fotoğraf

Epilasyon öncesi sonrası örnek fotoğraflara baktığımızda ciddi bir fark görüyoruz. Epilasyon işlemi tamamen bittiğinde bütün bölgelerde belirgin bir fark olduğunu göreceksinizdir.

Lazer Epilasyon Aleti Fiyatları Nedir?

Güzellik merkezlerinde kullanılan profesyonel aletlerin fiyatı 150 – 250 bin civarındadır. Evde kullanıma uygun küçük lazer aletleri ise 2.000 TL’den başlayarak 10 bin TL’ye kadar çıkabilir. Fiyatlar cihaz markasına göre değişiklik gösterir.

Lazer epilasyon aleti tavsiyelerine baktığımızda Phlips Lumea epilasyon cihazlarında müşteri memnuniyeti fazladır. Evde kendiniz yapmak istiyorsanız lazer epilasyon aleti yorumlarını okuyarak kendinize ve kıl tipinize uygun cihazı alarak başlayabilirsiniz.

Evde Lazer Epilasyon Kaç Haftada Bir Yapılmalı?

Evde uygulayacağınız lazer seanslarını ilk zamanlar 2 haftada – 20 günde bir şeklinde yapabilirsiniz. İlk 4 – 5 seans bu şekilde uyguladıktan sonra diğer seansları ayda bir olacak şekilde kıllarınız tamamen bitene kadar yapabilirsiniz. Tüylerinizde 5. haftadan sonra ciddi bir azamla olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=BGubV-60Cmw

Cilt bakım ile ilgili çirkin tırnaklar nasıl güzelleşir yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu