Otomobil

Konsinye Araç Nedir? Ne Anlama Gelir?

Birçok satış hareketinde uygulanan konsinye işlemi, aracın konsinye satışı ve kiralaması olmak üzere araçlarda da karşımıza çıkan bir işlemdir. Konsinye satış işlemi özellikle araba almak isteyenlerin sık duyduğu bir tabirdir. En kısa özetle anlatacak olursak satılacak olan malın sahibi tarafından aracı satıcıya emanet edilmesidir. Detaylı olarak anlattığımız yazımızın devamında konsinye araç ne demektir? Bilgi edinebilirsiniz.

Konsinye Araç Ne Demektir?

konsinye usulü satış nedir

“Konsinye” kelimesinin Türkçe karşılığı “pazarlama” kelimesidir. Konsinye yaygın kullanılan bir ticaret modelidir. Ticarette sık sık karşılaşılan bu modelde özellikle esnaflıkta sık yaşanan bir durumdur. Güven esasına dayanan bu model bir nevi aracı yoluyla satıştır.

Konsinye modelinde mal sahibi, alıcı ve aracı vardır. Mal sahibi kişi mallarının mallarını satılması için aracıya emanet eder. Aracı satış işlemini yapar, kendi karını alır ve mal sahibine parasını verir. Para satış işlemi gerçekleşmeden verilmez. Bu işlem sırasında mal mülkiyeti mal sahibinindir, aracı mal mülkiyetine sahip değildir. Güven esası bu kısımda devreye girmektedir. Aracı olan kişi güvenilir ve sadık olmalıdır.

Konsinye araç bir nevi aracıya emanet araçtır. Aracın sahibi farklı, satan kişi farklıdır. Araç sahibi aracının satılması için bir aracıya emanet etmiştir ve satış işlemiyle aracı kişi ilgilenmektedir. Aracı satın aldığınızda aracı tarafından araç sahibi ile iletişime geçilir, noterde araç sahibi ve alıcı tarafından gerekli işlemler yapılarak araç devredilir. Aracı bu işlemden komisyonunu alır. Bu işlem aracı kişi için karlı bir işlemdir. Araca büyük paralar yatırıp satarken kar koyacağına başta herhangi bir para ödemeden satıldığında karını alır. Araç uzun süre satılmazsa mal sahibine geri yollanır.

Konsinye Müşteri Aracı Nedir?

Konsinye müşteri aracı konsinye usulü satışı yapılan araçlardır. Araç mal sahibinden emanet alınmış ve aracı tarafından satışı yapılır. Malın asıl sahibi olan kişiye konsinyatör, malın satılmasına aracı olan kişiye konsinyi ve bu satış modeline konsinye denir. Satılacak olan mal satış işlemi gerçekleşene kadar aracıya bir nevi ödünçtür.

Konsinye Süreci Nedir?

Konsinye usulü satış nedir derseniz süreci en basit haliyle şu şekilde anlatabiliriz:

Sizin satmak istediğiniz bir malınız olduğunu düşünün. Siz bu satışı yeterince kişiye duyuramadığınız için sizin yerinize duyurabilecek ve satabilecek birini arıyorsunuz. Bu şekilde satış işleminde aracı olacak birini buluyorsunuz ve malınızı ona emanet ediyorsunuz. Malınızı emanet alan aracı kişi ise size parasını o an değil, malınız satılınca veriyor. Malınızı belirlediğiniz fiyata satıyor, mal fiyatının üzerine kendi karını koyuyor ve size paranızı veriyor. Satış işlemi bu şekilde gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:
BMW Işık Paket Nedir? Ne Demek?

Bu ticari modelin temeli tamamen güvene dayanır. Malınızı satılması için emanet ettiğiniz kişi güvenilir olmalıdır. Malınız satılana kadar onda duracaktır ve satış işlemini o kişi yapacaktır. Güvenilir ve iyi bir aracı bulduğunuzda hem malınız daha çabuk satılır hem siz uğraşmamış olursunuz. Mal sahibi ve satıcı olarak iki taraf da parasını sorunsuz bir şekilde kazanmış olur. Satışa aracı olan kişi bu sırada kendi komisyonunu da alır.

Bu işlem genellikle araba satışında yaygın bir durumdur. Oto galeriler bu işlemi çok sık yapar. Arabasını satmak isteyen kişiler bir galeriye konsinye usulü aracını emanet ederek satış işlemini gerçekleştirir. Sadece arabada değil birçok ticari üründe bu işlem uygulanmaz. Esnaflıkta yaygın olan bir olaydır.

Konsinye Ödeme Şekli Nedir?

Bu işlemde ödeme şekli normalden farklı olarak gelişir. Normalde mal sahibinden malı satmak için alan kişi o an parasını öder ve mal tamamen onun olur. Daha sonra üstüne kar payını koyarak satışa çıkarır. Mal satılır veya satılmaz, bu durum artık mal sahibini değil satıcıyı ilgilendirir. Mal sahibi parasını almıştır.

Konsinye ödeme şeklinde ise mal sahibi satıcıya mallarını emanet eder, bu aşamada parasını almaz. Parasını ancak malı satıldığında alabilir. Satıcı kişi aynı şekilde malın üzerine kar koyarak satışını yapar. Satıldıktan sonra fiyat üzerinden kendi karını alarak mal sahibine parasını verir. Bu süreçte malın sahibi değişmez, mülkiyet olarak mal hala ilk kişiye aittir.

Konsinye Fiyat Ne Demek?

Ürünün sahibi olan satıcı, ürünü başka bir işletmeye satar. Ödeme, ürünler satıldığı zaman veya belirli bir süre sonra almayı kabul ettiği zaman gerçekleşir. Bu durumda, ürünlerin fiziksel olarak satın alınması yerine, satıcı ürünleri satış noktasında sergilemeye, depolamaya ve müşterilere sunmaya devam eder. Ürünler satıldığında, satıcıya ödeme yapılır. Ancak, ürünler belirli bir süre boyunca satılmazsa, satıcı ürünleri geri alabilir veya satış süresini uzatabilir. Belirlenen fiyat konsinye fiyattır.

Konsinye Stok Ne Demek?

Konsinye stok tabirinin anlamı konsinye ürün ne demektir sorusuna cevap olacaktır. Konsinye stok satılacak olan malların parası ödenmeden mal sahibinden alınarak aracının deposunda stoklanmasıdır. Mal sahibinden alınan ürünler satılana kadar satacak olan aracıda kalarak satıldıktan sonra parası mal sahibine ödenir. İşlemde stok sistemi bu şekilde işler.

Dizel araba vurdurulur mu? Sorusu da ilginizi çekebilir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu