Diyet & Beslenme

Nesquik Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Nesquik gevrek çocuk yetişkin demeden herkesin tükettiği bir besindir. Yetişkinlerin aklına ilk gelen ise kilo aldırır mı sorusu oluyor. Sütle beraber sevilerek tüketilen nesquik başta kahvaltıda olmak üzere günün her saatinde hem çocuklar hem büyükler için pratik besinlerden biridir. Özellikle çocuklar sütle beraber yediklerinde bu kıtır gevreğe bayılıyor. Diyette olan kişiler ise kaç kalori diye düşünmeden edemiyor. Nesquik gevrek ile ilgili merak edilenlere göz atabilirsiniz.

Nesquik şeker içeren bir ürün olduğu için eğer sıkı bir diyet içerisindeyseniz yemeniz önerilmez. Spor ve diyet ile uğraşan kişiler izin günlerinde porsiyonu azaltarak kaçamak olarak yiyebilirler. Sürekli olarak yediklerinde diyetlerine olumsuz etki bırakarak, kilo vermenize engel olacak bir besindir. Diyet için uygun bir besin değildir.

1 porsiyon nesquik gevrek yediğinizde eritmek için şu egzersizlerden birini yapmalısınız: 20 dakika yürüyüş, 10 dakika koşmak, 10 dakika yüzme veya 15 dakika bisiklet sürmek. Aldığınız kaloriyi yakmak için bu egzersizlerden birini uygulamanız gerekir.

Nesquik Kaç Kalori?

nesquik gevrek besin değerleri

Nesquik kalori bilgisi her paketin üzerinde besin değerleri tablosunda yer almaktadır. Nesquik besin değerlerine baktığımızda 1 kase (1 porsiyon) nesquik gevreğin 112 kalori olduğunu görüyoruz. 1 porsiyon mısır gevreğinden kasıt 7 – 8 yemek kaşığı sütsüz gevrektir. Süt katıldığında besin değerleri değişkenlik gösterir.

1 porsiyon için besin değerleri şu şekildedir:

  • 1.2 gram yağ
  • 22 gram karbonhidrat
  • 6.7 gram şeker
  • 2.7 gram lif
  • 2.5 gram protein
  • 0.14 gram tuz

1 kase gevrek süt ile beraber tüketildiğinde demir, kalsiyum, vitamin ve mineralleri de içerir. Paketin %45 tam buğday olması lif oranını artırmıştır. Çocuklar için kahvaltı alternatiflerinden olan nesquik gevrek oldukça doyurucudur fakat besleyiciliği tartışır.

Nesquik Alerji Yapar mı?

Bu soruya genel bir cevap vermek doğru olmaz. Şöyle diyebiliriz ki hiç yoktan alerji yapmaz fakat içindeki malzemelerden birine alerjiniz varsa tükettiğinizde alerjinizi ortaya çıkarabilir. Ürünleri alırken içeriğine dikkat etmeli, alerjen olduğunuz maddeler varsa yememelisiniz. Nesquik gevreklerin arkasında yazan içindekiler kısmından alerjen olduğunuz maddeyi içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz.

Nesquik gevrek çeşitlerinin neredeyse tamamında yer fıstığı, kuruyemiş, süt, laktoz, gluten ve soya ürünleri bulunuyor. Alerji çeşitleri arasında bu besinlere olan alerjiler oldukça yaygındır. İçerdiği bu maddelerden birine veya birkaçına alerjiniz varsa nesquik gevrek ürünlerini tüketmemelisiniz. Aksi halde alerjinizi tetikleyerek vücudunuzun alerjene tepki vermesine neden olur.

Nesquik Gevrek Zararlı mı?

Nesquik gevrek içerisinde hem yararlı hem de zararlı maddeleri içerir. Örneğin içerisinde bulunan lif vücuda yararlıdır fakat yine içerisinde bulunan şeker vücuda zararlıdır. Bu yüzden kararında ve ölçülü şekilde tüketmeniz gerekir. Süt ile birlikte günde bir porsiyonu aşmadan tüketmelisiniz.

Mısır gevreği gibi hazır gıdalarla kahvaltı etmeyi alışkanlık haline getirmemelisiniz. Sürekli hazır gıda tüketmek sağlığa yararlı bir davranış değildir. Sağlıklı ve zinde kalmak istiyorsanız sabah kahvaltısında yumurta, peynir, ekmek, salatalık, domates gibi faydalı besinlerden oluşan besin değeri yüksek bir menü oluşturmalısınız.

Hamileyken canı çekenlerin aklına gelen ilk şey Nesquik hamilelere zararlı mı sorusudur. Hayır, değildir. Kararında ve aşırıya kaçılmadan yendiğinde Nesquik gevreğin hamilelere veya anne karnındaki bebeğe zararı yoktur. Yine de sürekli ve aşırı olarak tüketilmemeli, alternatifi olan sağlıklı ve doğal ürünler tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:
Pazı Nedir? Pazı Yaprağının Bilinen 12 Faydası

Nesquik kahvaltılık gevreğinin içeriğini detaylıca inceleyen gıda dedektifi sitesini inceleyebilirsiniz: Nesquik İncelemesi

Nesquik Doyurur mu?

nesquik mısır gevreği

Evet, bir porsiyon gevrek oldukça doyurucudur fakat kısa süreli bir doygunluk hissi verir. Uzun süreli tokluk sağlamaz. Süt midede genelde şişkinlik yaptığı için ilk tüketildiğinde tokluk hissi verir. Birkaç saat sonra ise tekrar acıktığınızı hissedersiniz. Nesquik gevrek tüketiyorsanız yanında doğal kahvaltılık ürünlerle öğününüzü destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuz okula gitmeden önce hızlıca gevrek yiyip gidiyorsa gün içerisinde acıkabilir, acıktığı için enerjisiz kalabilir. Nesquik gevreğin yanında ekmek, peynir, yumurta gibi doğal gıdaları tüketmesi daha sağlıklı ve doyurucu bir öğün olacaktır. Çocuklarda hazır gıda ile beslenmek alışkanlık haline getirilmemeli, yanına mutlaka eklemeler yapılmalıdır.

Nesquik Bozulur mu?

Evet, bozulur. Her üründe olduğu gibi nesquik gevrekte de paketin üzerinde son kullanma tarihi vardır. Son kullanma tarihi geçtiğinde ürün bozulur ve tüketilmemelidir. Daha bayat, daha sert ve tadı kötü hale gelir. Olası gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek tarihi geçen gıdalar tüketilmeden atılmalıdır.

Paketi açtıktan sonra uzun süreler boyunca tüketilmeyen gevreklerde de bozulma görülebilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde gıdaların tüketim ömrü daha az olmaktadır. Uzun süredir paketi açık olan üründe bayatlama, sertleşme veya tadında kötüleşme fark ediyorsanız tüketmeyiniz.

Nesquik Boy Uzatır mı?

Nesquik tek başına değil, süt ile beraber tüketildiğinde boy uzatır. Süt çocuklarda boy uzaması için önemli besinlerden biridir. Bebeklik döneminden 18 yaşına gelene kadar boy uzaması sürekli devam etmektedir. Bu dönemde doğru gıdalarla beslenerek boy uzamasını desteklemek çok önemlidir. Süt bu destek gıdalardan biridir. Ebeveynler çocuklara sütü sevdirmek için birçok yol denerler. Oldukça faydalı ve besleyici gıdalardan olan sütü bazı çocuklar çok severken, bazı çocuklar içmek istemezler. Böyle durumlarda işin içine gevrekler girerek çocukların sütü tüketmesi sağlanır. Süt sevmeyen çocuklara mısır gevrekleriyle beraber sevdirilmeye çalışılır.

Çocuklarda boy uzaması, kemiklerin güçlenmesi ve dişlerin sağlamlaşması için süt çok önemli bir gıdadır. Özellikle çocukluk döneminde mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Çocuklar da olduğu kadar yetişkinlerde de etkili bir besindir. Her gün 1 bardak kadar süt tüketmenin vücuda birçok yararı olacaktır.

Nesquik Hangi Ülkenin Malı?

Türkiye gibi Müslüman ülkeler, Müslüman ülkelere ve kişilere olan tavrından dolayı İsrail malı ürünleri satın almayarak boykot etmektedir. En çok satın alınan markalardan Nesquik hakkında yaygın olarak sorulan Nesquik İsrail malı mı sorusu yanlış bilinen bilgilerden biridir. Yaygın olarak ABD veya İsrail malı sanılmaktadır. Nesquik ürünleri İsrail veya Amerika malı değil, İsviçre malıdır. Nesquik ve bağlı olduğu Nestle markası İsviçre’ye ait ürünlerdir. Üretim yeri İsviçre’nin Vevey şehridir.

Nesquik Süt Isıtılır mı?

Nesquik gevreğe katılan süt ısıtılabilir. Sütü soğuk şekilde tüketmekten hoşlanmıyorsanız ısıtarak gevreğe ekleyebilirsiniz. Gevreği ısıtılmış süt ile yemenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Nesquik süt ürünlerinin ise ısıtılması pek önerilmese de ılık hale getirebilirsiniz. Sütü soğuk tüketmek istemiyorsa oda sıcaklığında biraz bekleterek ılık haldeyken tüketebilirsiniz. Paketi açtıktan sonra bitiremediyseniz, kalanı daha sonra tüketecekseniz mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Paketi açılmış haldeki sütler dışarıda bırakıldığında çok çabuk bozulur, bozuk süt gıda zehirlenmesine neden olur.

İlginizi çekebilir; Nazino Adası Olayı

Timur Mertcan

Merhaba, kendimi kısaca tanıtmam gerekirse; Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) mezunuyum, kendi alanımda SEO uyumlu makale yazmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu